Forum Klubu ROVERki.pl :: [Prawo pracy]
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Prawo pracy]
Autor Wiadomość
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pią Cze 12, 2009 13:07   [Prawo pracy]

Witam,złożyłem ostatnio mojemu "kochanemu" szefunciowi wypowiedzenie,obowiązuje mnie 2 tygodniowe wypowiedzenie i teraz moje pytania:

-czy po wykorzystaniu urlopu jeśli taki w ogóle jeszcze mam,mogę iść na zwolnienie L4 do końca obowiązywania umowy?

- czy szef może mnie obciążyć odpowiedzialnością materialną skoro mam wypowiedzenie a wcześniejszej inwentury nie dokończyłem?

bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości :/ pozdrawiam
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Cze 12, 2009 13:07   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
grembi 




Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 161
Skąd: Jelenia Góra

Rover 200

Wysłany: Pią Cze 12, 2009 13:15   

Hej

Ad1. Jasne że możesz.

A co do drugiego to nie wiem ;p

Pozdro
 
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pią Cze 12, 2009 13:23   

ok czyli śmiało można "zachorować" ? :) i L4 obowiązuje na takim wypowiedzeniu tak?

no i jeszcze ta druga sprawa mnie nurtuje ...
 
 
grembi 




Pomógł: 15 razy
Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 161
Skąd: Jelenia Góra

Rover 200

Wysłany: Pią Cze 12, 2009 13:29   

Dokładnie tak jak piszesz :) Choruj oby tylko na nic poważnego :)))
 
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pią Cze 12, 2009 13:53   

ok dzięki :)

a może ktoś kumaty się jeszcze na moje 2 pytanie wypowie...
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Pią Cze 12, 2009 14:16   

mozesz chorować ale oczywiscie tylko przez 2 tygodnie do konca wypowiedzenia. Ale licz się z tym ze na 99,9% twoj pracodawca zglosi to do zusu i bedziesz mial wizyte z zusu, przetrzepia i ciebie i twojego lekarza.

Wiem bo wlasnie kolega przechodzil przez identyczna sprawe.

Co do drugiego pytania do jezeli z nienalezytego wykonania pracy przez Ciebie pracodawca poniósł jakies koszty moze zarzadacod Ciebie odszkodowania bądź obniżyć twoje wynagrodzenie z tego tytułu.

Pytanie co masz w umowie napisane.
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pią Cze 12, 2009 18:59   

no właśnie tego że mnie podkapuje ZUSowi się trochę obawiam,a co do drugiej sprawy to podpisywałem odpowiedzialność materialną ale inwentura nie została skończona więc czy może z niepełnej inwentury wyciągnąc wobec mnie konsekwencje jeśli się coś tam nie zgadza? to raz a dwa gdy obejmowałem stanowisko nie było przeprowadzanej inwentury a chyba powinna byc więc w razie czego może można to jakoś obejśc?
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:34   

Jeżeli nic nie podpisałeś na początku (inwentura, BO, oświadczenie, że przyjmujesz jak jest itp.), to raczej może Ci nadmuchać, bo na jakiej podstawie wyliczy braki ?
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pią Cze 12, 2009 20:45   

no że przyjmuje taki stan jak jest czy coś podobnego nie miałem ale dostałem papierek o odpowiedzialności materialnej za mienie firmy,towar... no i dlatego pytam czy w razie czego mogę się wykręcić i powiedzieć że gdy przychodziłem nie było robione inwentury to raz a dwa że nie dokończyłem teraz na koniec robionej
 
 
harinezumi 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 60
Skąd: Łódź



Wysłany: Pią Cze 12, 2009 22:51   

szymon1986 napisał/a:
czy szef może mnie obciążyć odpowiedzialnością materialną skoro mam wypowiedzenie a wcześniejszej inwentury nie dokończyłem?

1.
Niestety może... do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Art. 114. Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego rozdziału.
Art. 119. Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.
2.
Chyba że podpisałeś zobowiązanie do zwrotu lub wyliczenia się z powierzonego mienia - wtedy odpowiada się w pełnej wysokości.
Art. 124. § 1. Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:
1) pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
2) narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,
odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.
§ 2. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
§ 3. Od odpowiedzialności określonej w § 1 i 2 pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

W tym przypadku może Ci pomóc ww. § 3.

Jeżeli jednak powierzone mienie nie było szczegółowo opisane, to myślę że wybronisz się kwestionując co było powierzone a co nie.

Wracając do pierwszej sytuacji (z art. 114 K.p.) to jeżeli jednak udowodni Ci umyślność działania to wtedy nie stosuje się art. 114 K.p. (bo ma zastosowanie tylko do szkód wyrządzonych nieumyślnie) lecz art. 415 K.c. Odpowiada się wtedy za szkodę w pełnej jej wysokości.
_________________
ROVER 400 - BLUESMOBIL
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pon Cze 15, 2009 18:13   

a pojawiło mi się kolejne pytanie :

dzisiaj księgowa czy kto to tam jest :) wyliczyła mi że przysługiwało mi 10 dni urlopu do tej pory wykorzystałem 8 a że jeden z tych dni był pokryty urlopem zeszłorocznym to mam do wykorzystania 3 dni....

z tym że na miesiąc przypada 1,6 i coś tam dnia wolnego? prawda to? jeśli tak to wyczytałem że wtedy zaokrągla się w górę czyli do 2 dni za miesiąc... więc by wyszło że mam 12 dni urlopu do końca czerwca? i by wyszło ze zamiast 3 dni mam do wykorzystania 5 ?? ? dobrze rozumiem?
 
 
azer 




Pomógł: 115 razy
Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Pon Cze 15, 2009 18:40   

Ale 6*1.6 = 9.6 czyli 10 dni :) Bo rozumiem że ty policzyłeś 6*2=12.
 
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pon Cze 15, 2009 18:55   

hmm no tak właśnie policzyłem,a to zaokrągla się to 9,6??
 
 
azer 




Pomógł: 115 razy
Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Pon Cze 15, 2009 18:59   

Nie znam się ale tak by to wychodziło :P Bo licząc 2 dni na miesiąc twoim sposobem to by wyszło 24dni urlopu w ciągu roku, a z tego co wiem to w tych rejonach są 20 lub 26 dni w roku.
_________________
R25 sprzedany :( | Mazda 3
 
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pon Cze 15, 2009 19:15   

no właśnie też tak nad tym myślałem ale z drugiej strony w kodeksie pracy znalazłem coś takiego "Przy ustalaniu wymiaru urlopu niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia" czyli rozumiem że do 2 dni jak wychodzi 1,6 ....

ale dalej piszą " Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyc wymiaru wynikającego z art 154 coś tam coś tam.... czyli w moim przypadku 20 dni nie może przekroczyc w roku,a licząc według pierwszego zapisu by wyszło faktycznie w roku 24 ... tak ja to rozumiem
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Pon Cze 15, 2009 20:19   

szymon1986 napisał/a:
czyli w moim przypadku 20 dni nie może przekroczyc w roku,a licząc według pierwszego zapisu by wyszło faktycznie w roku 24
Dlatego właśnie zaokrągla się sumę, a nie poszczególne jej składniki (to tak, jak z VATem ;) ).
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Pon Cze 15, 2009 22:14   

dziwne to trochę bo z jednego można tak wywnioskować a z drugiego inaczej,no ale dzięki za rozwianie wątpliwości,pozdrawiam
 
 
sknerko 
Klubowicz





Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Wto Cze 16, 2009 13:30   

z urlopem Masz 10 dni bo zaokrągla się od sumy w górę, a co do chorobowego to osobiście chorowałem zaczynając na wypowiedzaniu a kończyłem 6 m-cy później.
Jezeli nie rozstajesz się z pracodawcą w zgodzie to bankowo cię zgłosi tyle, że jak dostarczysz zwolnienie 3 dnia od otrzymania tuż przed końcem pracy księgowej (czy komu tam oddajesz) to już urwałeś z dwóch tygodni 4 dni :smile: a jak ten trzeci dzień będzie piątkiem to urwałeś 6 dni bo ZUS w weekend nie pracuje a w poniedziałek dopiero dostanie twoje zwolnienie. nie sądzę żeby w poznaniu w zusie się ktoś zainteresował twoim zwolnieniem wcześniej niż w środę czyli zostana im ze dwa dni na kontrolę :smile: jakoś nie sądzą żeby chciało sie komuś w państwowej firmie Cię kontrolować tym bardziej że chorobowe wypłaca do 30 dni pracodawca. Sposób wynaleziony został przez zaprzyjaźnionego pracownika z ZUS w Poznaniu :wink:
_________________
wcześniej PoldoRover 10 lat złego słowa nie powiem
Rover 220SDi "szedł jak pocisk" :D
LR Freelander 1.8 Hard top PB/LPG będę tęsknił
teraz Rover 75 2.0 V6 Charme [mruczek] zobaczymy kupiony 13 w niedzielę :)
LR Freelander 1.8 SCAPA Sport
MG TF 160 srebrny pocisk
 
 
 
szymon1986 



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 240
Skąd: Poznań



Wysłany: Wto Cze 16, 2009 17:41   

hehe ok dzięki :) dobry patent w sumie :)
 
 
Azazel85 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 48
Skąd: Köln / Gdańsk



Wysłany: Wto Cze 16, 2009 22:56   

Napisz od kiedy do kiedy w firmie pracowałeś, i czy to była Twoja pierwsza praca (na umowę o pracę), i w jakim wymiarze czasowym - to spróbujemy wyliczyć ile tego urlopu powinieneś mieć;)

A co do ZUS'u, to najlepiej nie otwieraj "obcym", wtedy ZUS prawdopodobnie zostawi/prześle wezwanie żebyś się osobiście stawił - na takie wezwanie można pójść i powiedzieć że byłeś np w aptece albo w spożywczym na zakupach - czynności tzw "życiowo usprawiedliwione" - i wtedy Ci mogą nadmuchać, sprawę umarzają.
Można też wezwanie zlekceważyć, i później tylko np faks im przesłać z informacją że np zbyt późno się dowiedziałeś o terminie (bo np nie mogłeś wcześniej odebrać listu czy cuś), i nie mogłeś się zjawić. Bardzo mało prawdopodobne żeby wyznaczyli kolejny termin ;)

I tak jak pisze sknerko, pierwsze 30 dni w roku za L4 płaci pracodawca, więc tym bardziej pewnie nie będzie im się chciało:)
L4 możesz mieć nieprzerwanie do wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego, tj 182dni (w pewnych sytuacjach dłużej) - i będzie Ci przysługiwało najpierw wynagrodzenie chorobowe, później zasiłek chor. - z tym że to już trzeba kombinować, i niekoniecznie musi się to opłacać;)

Natomiast z takim kilkudniowym zwolnieniem...idź do lekarza, powiedz że boli Cie głowa i gardło, wczoraj miałeś gorączkę, i że w ogóle podejrzewasz grypę - niech Ci coś wypisze, nawet nie musisz tych lekarstw wykupować.
Kto Ci udowodni że nie miałeś kataru czy nie bolała Cię dość głowa, by nie iść do pracy?:)
(Tylko wiadomo - nie wychylaj się wtedy, robiąc grilla na podwórku pracodawcy ;] - wiadomo, jesteś chory :)

No ale dość już złych i strasznych rad :twisted:

Chociaż, hmm...właśnie się zastanawiam czy można tak "publicznie" - może nie tyle co do złego namawiać - ale podpowiadać nieco jak co działa i co zrobić żeby nie "wdepnąć"...
Jak przeginamy - to Admini/Moderatorzy - czyńcie swą powinność :)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: zmiany w ustawie - prawo o ruchu drogowym i innych
zetes Prawo i ubezpieczenia 5 Sob Kwi 11, 2015 21:50
Aska85
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: Zasady kącika "Prawo i ubezpieczenia"
piter34 Prawo i ubezpieczenia 0 Pon Gru 01, 2008 13:18
piter34
Brak nowych postów [Prawo pracy] Zwolnienie z pracy :/
michone Prawo i ubezpieczenia 10 Sro Paź 29, 2008 18:35
michone
Brak nowych postów [prawo pracy]
leo1009 Prawo i ubezpieczenia 0 Pią Lis 19, 2010 01:37
leo1009
Brak nowych postów [Prawo pracy] zwalniają
leszczyna Prawo i ubezpieczenia 5 Nie Paź 11, 2009 16:46
maciej



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink