Forum Klubu ROVERki.pl :: [MG ZR 160] Błedne wskazanie temperatury + cos jeszcze
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[MG ZR 160] Błedne wskazanie temperatury + cos jeszcze
Autor Wiadomość
lopez86100 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 107
Skąd: Katowice



  Wysłany: Pią Gru 04, 2009 12:25   [MG ZR 160] Błedne wskazanie temperatury + cos jeszcze

Kolejny problem myslałem że sprawa będzie załatwiona bo kupiłem drugi czujnik położenia przepustnicy oraz nowy czujnik temperatury.

Temperatura na komputerze czyli z czujnika ECU jest prawidłowa ale w środku na desce nieprawidłowa tzn zatrzynuje sie w połowie zawsze i tak stoi a temperatura blisko 90 - 100 stopni.

Wentylator nie włacza się. Ale jak ma sie właczać jesli na desce jest w połowie. Co to może być.

Czujnik który wymieniłem to ten który znajduje sie po prawej stronie głowicy wkręcany poziomo, jego wtyczka jest blisko przodu auta (około 5-15 cm od chłodnicy) czy to ten odpowiedzialny za temp na desce i włączanie wentylatora ?

Drugi problem to czujnik przepustnicy kod usterki to P0120 (czujnik położenia przepustnicy lub pedału gazu).

Bład dalej sie pojawia. Co powiecie ciekawego ?
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Gru 04, 2009 12:25   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Pią Gru 04, 2009 13:01   

W silnikach rovera są dwa czujniki temperatury. Jeden, jednopinowy, jest dla wskaźnika na kokpit. Ten dwupinowy, z końcówką niebieską jest dla kompa silnika.

http://www.allegro.pl/ite...er_saab_vw.html

Ale charakterystyki tych czujników są prawie identyczne. Jest to termistor negatywny (opór maleje w miarę wzrostu temperatury), posiada nieliniową charakterystykę, progresywną.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
marcinmarcin 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 890
Skąd: Opole



Wysłany: Pią Gru 04, 2009 13:14   

lopez86100 napisał/a:
Drugi problem to czujnik przepustnicy kod usterki to P0120 (czujnik położenia przepustnicy lub pedału gazu).

Bład dalej sie pojawia. Co powiecie ciekawego ?
Z tego co wiem po wymianie TPSA, konieczna jest kalibracja na T4. Możesz spróbować jeszcze tej standardowej - może pomoże. Przekręcasz kluczyk na 2 pozycję ale nie zapalasz silnika, naciskasz do końca i puszczasz 5 razy pedał gazu

[ Dodano: Pią Gru 04, 2009 13:14 ]
lopez86100 napisał/a:
Temperatura na komputerze czyli z czujnika ECU jest prawidłowa ale w środku na desce nieprawidłowa tzn zatrzynuje sie w połowie zawsze i tak stoi a temperatura blisko 90 - 100 stopni.
Wskaźnik zawsze jest w połowie co sygnalizuję poprawną temperaturę - ale nie jest zbyt czuły i najczęściej jak idzie do góry to już za późno niestety... ale ponad 90 stopni to chyba normalna temperatura płynu chłodzacego.
 
 
lopez86100 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 107
Skąd: Katowice



Wysłany: Pią Gru 04, 2009 13:28   

Mi to by to nie przeszkadzało gdybym wiedział na 100% że ma pokazywać zawsze poniżej połowy ale to troche dziwne że temperatura wzrasta do 90 kilku stopni a w środku jest zawsze poniżej połowy.

W twoim MG też tak jest ?

I 2 odłączyłem ten czujnik który wymieniłem i wtedy włączył sie wentylator więc wszystko powinno być ok.

Przy jakiej temperaturze ECU włącza wentylator ?

Co do kalibracji po wymiane czujnika przepustnicy to dopiero hehe nie pomyślałbym nawet o tym ze cos takiego może być potrzebne.
 
 
 
marcinmarcin 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 890
Skąd: Opole



Wysłany: Pią Gru 04, 2009 14:46   

lopez86100 napisał/a:
W twoim MG też tak jest ?
Zawsze po nagrzaniu pokazuje mi trochę poniżej połowy. ZTCP jak sprawdzałem na kompie - to temperatura płynu chłodzacego była 90 parę stopni a co do temp. włączenia went. to PHJOWI będzie wiedział - ja szacuje na jakieś 98-99
 
 
PHJOWI 



Pomógł: 317 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 2766
Skąd: NOWE MIASTO N/W wlkp



Wysłany: Pią Gru 04, 2009 16:16   

102- 104 STOPNIE
_________________
SERWIS ROVER MG TESTER MG ROVER T4 TEL:
0504045682 Z BRAKU CZASU RZADKO JESTEM NA FORUM , NAJLEPIEJ DZWONIĆ PO 18
 
 
lopez86100 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 107
Skąd: Katowice



Wysłany: Pią Gru 04, 2009 19:36   

Dobra dzięki wszystkim co do temperatury jest wszystko ok.

Sprawdziłem i faktycznie jest na youtube kilka filmików i zawsze w połowie a w instrukcji auta też to potwierdziłem.

Przy 104 stopniach sprawdziłem wentylator działa :)

Lecz z przepustnica dalej nic błąd jest jak był (5-cio krotne naciśnięcie nic nie dało) dalej wyskakuje ten błąd po skasowaniu.

No i ciągle po "mocniejszej" jexdzie na wyższych obrotach dzieje sie to co przed wymianą a miałem nadzieje że to sprawa tego potencjometru.

Jest tak: auto normalnie jedzie i nagle opcja 1 obroty spdają do 0 silnik sie wyłącza i tak kilka restartów silnika i w końcu załapie. Opcja 2. po załapaniu po opcji 1 silnik normalnie pracuje na jałowym ale przy dodaniu gazu obroty spadają , puszczam gaz i wracają w okolice jałowego - kilka dodatkowych restartów i wszystko wraca do normy.

Pompa paliwa ? Czy dalej szukać z ta przepustnica ? Może ktoś kto już to robił potwierdzić sprawę tej kalibracji po wymianie potencjometru przepustnicy ?
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sob Gru 05, 2009 10:28   

a moze po prostu potencjometr jest źle ustawiony (ZTCP to tam jest minimalna możliwość jego przekręcenia na śrubkach mocujących). Musiałbyś sprawdzić wartosci napięcia i oporu jakie są przy zamknietej przepustnicy i odpowiednio ustawic śrubką regulacyjną, tak, żeby opór przy zamkniętej przepustnicy był odpowiedni... wartość była parę razy na forum podana :cool:

co do wątpliwości dotyczących pompy paliwa, to zacznij od sprawdzenia ciśnienia na listwie wtryskiwaczy ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
lopez86100 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 107
Skąd: Katowice



Wysłany: Pon Gru 07, 2009 17:03   

Chyba masz racje to coś z TPS podłaczyłem pod kompa i błąd jest a na czujnikach TPS cały czas na 100% (czyli pełne otwarcie), nie ma znaczenia czy skasowałem kody, czy zrestartowałem tym sposobme 5x pedał gazu, czy nawet przy uruchomionym silniku przy naciskaniu gazu cały czas 100%.

A więc to nie był czujnik tylko coś z kablami lub z czym moze jeszcze być ?
 
 
 
marcinmarcin 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 890
Skąd: Opole



Wysłany: Pon Gru 07, 2009 17:37   

Albo faktycznie jest coś nie tak z kablami - np. zwierają gdzieś, albo masz zwalony czujnik, albo faktycznie trzeba go zainicjować T4... Spróbuj zapytać PHJOWI - on ma dość spore doświadczenie jak chodzi o ten silnik
 
 
lopez86100 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 107
Skąd: Katowice



Wysłany: Wto Gru 08, 2009 13:54   

Bułem u Ciufci i przy okazji sprawdznia stuków (opisałem w drugim temacie) podłączylismy sie do jego autka moim interfejsem (elm327) , który u mnie pokazuje TPS na 100% cały czas.

U Ciufci wszystko jest ok czyli przy zamknietej ma 4.7% i wszystko reaguje na nacisnięcie gazu.

Dodatkowo wyszła róznica w kącie wyprzedzenia zapłonu - nie wiem czy to związane z tym ale wychodzi u niego 8-10.5 u mnie około 18.

Jak sie tutaj ustawia wyprzedzenie zapłonu ? Na paskach ? Czy inaczej ?
 
 
 
marcinmarcin 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 890
Skąd: Opole



Wysłany: Wto Gru 08, 2009 14:40   

NIe ustawia się - komp decyduje. Masz niestety coś zrąbane/przestawione i stąd inne ustawienie/tryb awaryjny....
 
 
lopez86100 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 107
Skąd: Katowice



Wysłany: Pon Gru 28, 2009 18:00   

No to nieciekawie ale najwazniejsze najpierw załatwie jakoś sprawę z TPS bo tak to nie wiadomo czemu jest kąt zapłonu przestawiony. Jeśli wtedy dalej będzie to bede szukać. :wink: Przemyslałem sprawę inicjalizacji TPS i doszedłem do wniosku , że cokolwiek by nie było to mógłby pokazywać nieprawidłowe wskazania ale nie cały czas 100%. Wydaje mi sie że inicjalizacja to bardziej kalibracja ale to wyjdzie bo posprawdzam napiecia , kable itd.

[ Dodano: Pon Gru 28, 2009 18:00 ]
:wink: W koncu znalazłem przyczynę - urwany kabelek przy wtyczce (pod osłonką) czujnika TPS. Podpiąłem kompa i wskazywał 100% i w tym momencie kumpel połaczył kabelek - od razu zaskoczył. Problem z obrotami znikł. Zostały spaliny - byłem dzisiaj na analizatorze i ma co2 przekroczone 25x a HC 3x. Kupiłem druga sondę lambda bo ona cały czas pokazuje około 0.4 V co by oznaczało że komputer mysli że za katalizatorem jest ok ze spalinami a sonda przed dziala poprawnie. To tyle pozdro dzieki za pomoc :razz:
 
 
 
marcinmarcin 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 890
Skąd: Opole



Wysłany: Pon Gru 28, 2009 18:53   

A ja sprawdziłem sobie wszystko nowootrzymanym prezentowym OBD - zero błędów :) przy zamkniętej przepustnicy pokazuje mi 3,7, druga sonda lambda również ładnie reaguje - przy czym najcześciej pokazuje w granicach 0,0-0,1V - jak sprawdzałem niedawno spaliny było idealnie.

[ Dodano: Pon Gru 28, 2009 18:53 ]
Jak masz tak dużo na 2 sondzie to może właśnie pierwsza jest zwalona...
 
 
lopez86100 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 107
Skąd: Katowice



Wysłany: Czw Sty 07, 2010 18:03   

Z tymi sondami to nie taka prosta sprawa jednak. link tutaj znalazłem ciekawa informacje która wiele mi rozjasniła okazuje sie ze druga sonda właśnie powinna mieć małe skoki napiecia w okolicy 0.47 V a pierwsza oscylować znacznie wokoło 0.47 Wykres sondy standardowej pokazuje ze o ile komputer reaguje na wskazania pierwszej sondy szybko to AFR przestawia się na tyle nieznacznie pomimo skoku napiecia rzędu 80% w skali 1V , ze katalizator ma szansę zniwelowac niewielka ilość niedopalonego paliwa i właśnie dlatego na drugiej sondzie powinno być napiecie w miarę równe 0.47 V. Dowiedziałem się również ze druga sonda nie ma wpływu na skład mieszanki a służy do testowania - oceny stanu katalizatora + niedopuszczenia do jego schłodzenia oraz może tez służyć do dostosowania mieszanki w "długim cyklu".

A więc wnioskuję z tego że 1. druga sonda u mnie jest uszkodzona gdyz zaniża napięcie (wymieniłem teraz pokazuje 0.8 V - około) czyli zbyt bogatą mieszankę jej napiecie jest stabilne , 2. pierwsza sonda musi również zaniżać napiecia co nawet by się zgadzało gdy pierwsza zaczęła zaniżać to po jakims czasie pracy w nadmiarze mieszanki druga sonda zaczęła szwankować (moja teoria :wink: ).

Teraz czekam na wymiane drugiej sondy (przesyłka) wymienię ta z przodu i się okaże czy miałem rację oraz czy katalizator jest sprawny gdyż jesli nawet teraz napięcie jest na drugiej jest stabilne to nie oznacza że kat jest ok bo sonda 2 pracuje w górnym zakresie czyli dosyć szerokim dla róznych AFR.


Będę pisać co sie stało po wymianie i analizie spalin pozdro chłopaki :rotfl:

[ Dodano: Czw Sty 07, 2010 18:03 ]
Dobra :/ wymieniłem i nie jest dobrze tzn jest lepiej bo CO było 5% teraz jest 0.7% ale reszta niefajna:

CO - 0.7
CO2 - 14
HC - 286
O2 - 1,28

LAMBDA - 1.03 (lub 1.3 nie pamietam)

Co myslicie bo to że katalizator wykonczony to juz widze ale olej chyba bierze ? :wink:
 
 
 
marcinmarcin 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 890
Skąd: Opole



Wysłany: Czw Sty 07, 2010 21:45   

lopez86100 napisał/a:
ale olej chyba bierze ?
to już chyba wiesz sam najlepiej... ;) wracając do wskazań 2 sondy - mi pokazuje na pewno sporo mniej niż 1 sonda (ale chyba po to jest katalizator) i oscyluje dość szybko - nie wiem czy tak powinna, ale kolo na diagnostyce stwierdził że spaliny idealnie ( z tym że oczywiście nie pamiętam ile to jest idealnie.... :D )
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R200] Błędne wskazanie temperatury silnika
morthell Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 5 Czw Lip 02, 2015 23:47
Sadev
Brak nowych postów [214]proszę o wskazanie mi miejsca zamontowania magnetyzera
magnetyzery expander
otarod Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Pon Cze 22, 2009 12:25
Gość
Brak nowych postów [R200]antena raz jeszcze
piter34 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Pią Mar 30, 2007 15:25
Gość
Brak nowych postów [R200]O pilocie raz jeszcze...
krzys31 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Pon Paź 13, 2008 13:51
Brt
Brak nowych postów [R214Si 97r] Kolektor Ssący i cos jeszcze:)
monterek_fx Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 7 Nie Sty 10, 2010 00:24
monterek_fx



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink