Forum Klubu ROVERki.pl :: Co sądzisz o prawie jazdy dla 14-latków?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Co sądzisz o prawie jazdy dla 14-latków?

Od 1 stycznia już 14-latkowie mogą zdawać na specjalną kategorię prawa jazdy AM.
Autor Wiadomość
McGAJveR 




Dołączył: 30 Sie 2008
Posty: 294
Skąd: Norraby - Konin

Rover 600

Wysłany: Wto Sty 19, 2010 21:20   Co sądzisz o prawie jazdy dla 14-latków?

Specjalne prawo jazdy zastąpiło dotychczasową kartę motorowerową i będzie można na jego podstawie prowadzić zarówno motorowery, jak i specjalne mikro-auta z ograniczeniem prędkości do 45 km/h, których najtańsze modele będą kosztować ok. 40 tys. złotych.



Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Czy zwiększy się odpowiedzialność młodych kierowców, którzy przesiądą się z mikrosamochodów za kierownicę prawdziwego auta? Czy inni użytkownicy dróg będą bardziej ostrożni, widząc nastolatków za kierownicą?



Liczba wypadków zwiększy się czy zmniejszy? Czy to dobry pomysł, by dawać już 14-latkom pierwsze "cztery kółka"?



Zapraszamy do dyskusji pod niniejszą notką.

(za ONET.PL)
_________________
http://e-stacja-rna.pl
Tylko muzyka Niezależnych Artystów.
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Sty 19, 2010 21:20   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Raptile 




Dołączył: 15 Maj 2008
Posty: 2710
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Wto Sty 19, 2010 21:25   

Znając poziom intelektu mojej siostry jestem zdecydowanie na nie ;)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Joa 




Dołączyła: 03 Lip 2008
Posty: 755
Skąd: Warszawa



Wysłany: Wto Sty 19, 2010 21:54   

14 to za malo. pamietam jaka ja i moi znajomi w tym wieku bylismy i absolutnie zadne z nas za kierownice sie nie nadawalo- nawet gdyby to mial byc samochod z takim ograniczeniem.
moim zdaniem jesli juz cos takiego wymyslac, to min. od 16 lat.

ale jak to nierzadko w naszym kraju bywa- biora sie za to od d... strony. zamiast wymyslac bzdurne przepisy i tworzyc nowe kategorie powinni cos zrobic z cala gownarzeria (zapewne znacznie mlodsza od tych 14-o latkow) jezdzaca na skuterach i quadach po ulicach.. i przede wszystkim zaczac to egzekwowac.

McGAJveR napisał/a:
Czy zwiększy się odpowiedzialność młodych kierowców, którzy przesiądą się z mikrosamochodów za kierownicę prawdziwego auta?

pewnie tak- zawsze im wiecej doswiadczenia tym bardziej sie mysli- ale nie od 14 roku zycia!

McGAJveR napisał/a:
Czy inni użytkownicy dróg będą bardziej ostrożni, widząc nastolatków za kierownicą?

to akurat proste- nie!
 
 
 
Dydo 




Dołączył: 09 Kwi 2009
Posty: 307
Skąd: Grabów nad Prosną



Wysłany: Wto Sty 19, 2010 22:01   

Co prawda zdarza się 14 latek na w miarę jakimś tam rozsądnym poziomie, jednak większość w tym wieku ma wodę w mózgu. Ja w tym wieku też nie wiedziałem co to kierownica etc., więc nie wiem czy to dobry pomysł. Z drugiej strony 45 km/h to nie dużo, ale czy nie za dużo, jak na cztery kółka i 14 latka ? Polemizowałbym. Ciężko wyraźić jakiekolwiek zdanie na ten temat, jednak z mojej strony pada stanowcze NIE. 16 latek może być zagrożeniem w ruchu publicznym a co dopiero 14 latek.. No i jeśli dojdzie do nie daj Boże jakiegoś wypadku, nawet śmiertelnego, to jak owy 14 latek ma odpowiadać ? Jako dorosły ?
 
 
 
merf3 



Dołączył: 18 Wrz 2009
Posty: 63
Skąd: gdynia

Rover 75

Wysłany: Wto Sty 19, 2010 22:05   

nawet nie ma o czym pisac...zdecydowanie NIE :!:
 
 
McGAJveR 




Dołączył: 30 Sie 2008
Posty: 294
Skąd: Norraby - Konin

Rover 600

Wysłany: Wto Sty 19, 2010 22:12   

To trochę jak ze skuterem i osiemnastolatkiem, który może nim jeździć tylko dlatego, że posiada D.O. ....
Teoretycznie może on nie znać w ogóle zasad ruchu drogowego !!
Co z tego, że skuter ma max 50 ccm i rozpędza się do max 60 km/h ??
Jadąc rowerem 20 km/h można wymusić pierwszeństwo i zginąć samemu lub doprowadzić do innej tragedii.
W tekście padło stwierdzenie, że taki mikrosamochodzik rozwinie szybkość max 45 km/h ...
Wyobraźmy sobie na osiedlowej uliczce dwóch (szalonych) czternastolatków, którzy " z niewyjaśnionych przyczyn utracili panowanie nad pojazdem" i zderzają się czołowo !! !
Suma prędkości ?? 90 km/h Jakoś nie wierzę, że tam będą poduchy i kontrolowane strefy zgniotu...
_________________
http://e-stacja-rna.pl
Tylko muzyka Niezależnych Artystów.
 
 
 
Remigiusz 




Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Wto Sty 19, 2010 23:22   

14 lat :shock: Jak patrze na Młodzież w tych czasach to szok, powinni nawet podnieść prawo jazdy na co najmniej 21-lat, bo jak widzę co niektórzy czynią to głupie to jak coś :???:

Ja jak miałem 14 lat to głupoty robiłem, wiec raczej nie dobry pomysł. Nawet skutery powinni dopiero od 18-lat dawać i 21-lat prawko :wink:
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
Tomek1212 




Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Wto Sty 19, 2010 23:42   

Robicie niepotrzebną afere.

Z tego co wiadomo, to ta akcja jeszcze nie przeszła. Trąbią o tym w mediach o dobrych dwóch lat i jak na razie nic z tego nie wyszło. Kto jest odmiennego zdania niech poda co to jest za ustawa i z którego dnia.

Druga sprawa, jak dotąd aby prowadzić motorower lub jak to nazwał McGAJveR, "mikropojazd" wystarczy zwykła karta motorowerowa, która można zdać mając już 13lat. Ponadto testy na karte motorowerową wykonuje się w szkole pod okiem policjanta i dyrektora szkoły. Natomiast egzamin na prawo jazdy kategorii AM ma być przeprowadzany w WORD-ach pod okiem egzaminatorów. Prawdę mówiąc, to egzamin w szkole pod okiem policjanta zdać może każdy, natomiast w WORDach jest już nieco trudniej. Taki egzamin ma za zadanie sprawdzić wiedzę jak również umiejętności poruszania się w ruchu publicznym. (generalnei egzamin taki sam jak na kat. A) W szkole egzamin najczęsciej wygladał na przejechaniu skuterem slalomu i opisaniu kilu znaków drogowych. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że taki egzamin prawie wcale nie pomaga określić umiejętności przyszłego kierującego.

Dlatego właśnie nie rozumiem dlaczego tak płaczecie.
 
 
 
magneto 




Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1047
Skąd: Nakło Śląskie



Wysłany: Wto Sty 19, 2010 23:57   

Tomek1212, z tego co wiem to na skuter nic nie trzeba.Mam wielu znajomych co kupili sobie skuter bo nie dawali rady zdać egzaminu na prawo jazdy a nie posiadali nawet karty rowerowej
 
 
 
Joa 




Dołączyła: 03 Lip 2008
Posty: 755
Skąd: Warszawa



Wysłany: Wto Sty 19, 2010 23:58   

nie placzemy. rozmawiamy o pomysle, bo w to, ze cos takiego przejdzie to ja jakos nie wierze wlasnie dlatego, ze:
Tomek1212 napisał/a:
Trąbią o tym w mediach o dobrych dwóch lat i jak na razie nic z tego nie wyszło


Tomek1212 napisał/a:
zwykła karta motorowerowa, która można zdać mając już 13lat

dobrze by bylo, zeby chociaz czesc miala chocby ta karte i znala chocby same podstawy :/

magneto napisał/a:
z tego co wiem to na skuter nic nie trzeba.Mam wielu znajomych co kupili sobie skuter bo nie dawali rady zdać egzaminu na prawo jazdy a nie posiadali nawet karty rowerowej

tez wlasnie nie wiem (i nie chce mi sie w tej chwili szukac)- ale zalosne jest to, ze mozna wyjechac tak na ulice. czy to skuterem, rowerem czy na przyslowiowej hulajnodze i nikt sobie nic z tego nie robi :/
 
 
 
Kozik 




Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3306
Skąd: Sanok

MG ZS

Wysłany: Sro Sty 20, 2010 08:22   

jak dla mnie ludki co teraz mają 14 lat a moi rówieśnicy którzy miel 14 lat to duża różnica a tak bardzo stary nie jestem, teraz to im będą prawka za picie zabierać w wieku 14 lat :roll:
_________________
Pozdrawiam Kozik
 
 
 
Andrzej_1272 




Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 304
Skąd: Gdynia



Wysłany: Sro Sty 20, 2010 08:59   

Myślę że za szybko od 14 lat,uważam że jak już to od 16 lat.Sami wiecie jak Ci 14 latkowie poruszają się po ulicach motorowerami,a teraz dać im prawko i samochód?.SAMOBÓJSTWO.
 
 
Tomassso 




Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 74
Skąd: Łódź

Rover 600

Wysłany: Sro Sty 20, 2010 09:07   

Witam.
Mam prawie 14-to letniego syna i widząc po zachowaniu jego i jego rówieśników to... strasznie ciemno to widzę :roll:
Jeśli już to minimum od 16 lat, ale i to powinno być dość rygorystycznie uwarunkowane :roll:
 
 
 
sobrus 




Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Sro Sty 20, 2010 09:08   

Ja tam myśle że powinno być PRZYNAJMNIEJ od 18. Od 21 to też niegłupi pomysł.
Młodzieży nie wolno nawet kupić piwa itd. A co dopiero powierzać im ludzkie życie.
 
 
SyntaX 



Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Sro Sty 20, 2010 09:33   

Tia a Allegro zaraz pojawią się magicy z ogłoszeniami w stylu Tuning...
Zdejmujący blokadkę.
A potem kochana córunia bogatego Tatusia skasuje na parkingu 2 auta przy parkowaniu, albo nie daj Boże wymusi pierszeństwo i będzie wielki płacz.
Ostatnio zmieniony przez SyntaX Sro Sty 20, 2010 09:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rokosz 



Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 32
Skąd: Kraków (zazwyczaj)



Wysłany: Sro Sty 20, 2010 09:35   

Zgadzam się z przedmówcami. Pomysł dawania dostępu do pojazdu osobom tak młodym przyniesie więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim czternastolatek nie umie panować jeszcze nad swymi emocjami (wiadomo, że zdarzają się wyjątki, ale jest ich bardzo mało) i łatwo go wytrącić z równowagi jakąś nietypową sytuacją.

Poza tym 45 km\h to tylko 5 mniej niż wolno poruszać się w terenie zabudowanym. OK nie przekroczy prędkości, ale potrącenie pieszego może okazać się śmiertelne dla tego ostatniego. Nie wiem też, jakie taki mikrosamochód miałby szanse w zderzeniu ze zwykłym samochodem, a co dopiero SUV-em lub jeszcze czymś większym :/
 
 
 
owcze 



Dołączył: 28 Gru 2009
Posty: 127
Skąd: Gdynia



Wysłany: Sro Sty 20, 2010 09:45   

trzeba sobie pomyśleć kto może zyskać na takich prawkach. Widoczne to leży w czyimś interesie żeby tak młode osoby posiadały prawko. Jeżeli będzie więcej szkód niż pożytku to z pewnością ktoś na tym zarobi. Trzeba będzie wydrukować prawko dla takiego miglanca to też ktoś zarobi, potem zmiana prawka na normalne (ktoś zarabia) itd itp ;)
 
 
Kozik 




Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3306
Skąd: Sanok

MG ZS

Wysłany: Sro Sty 20, 2010 10:52   

jesli już od 14 roku życia to tylko i wyłącznie pod opieką prawnego opiekuna który siedzi obok i jest trzeźwy!
_________________
Pozdrawiam Kozik
 
 
 
leszczu 




Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Sro Sty 20, 2010 11:39   

moim zdaniem 14 lat to za mało żeby prowadzić auto
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
keponzo
[Usunięty]






Wysłany: Sro Sty 20, 2010 12:31   

Kozik napisał/a:
jesli już od 14 roku życia to tylko i wyłącznie pod opieką prawnego opiekuna który siedzi obok i jest trzeźwy!


ale co to da? opiekun w razie czego nie zahamuje za niego, kierownice co prawda moze zlapac ale tylko w ograniczonym stopniu. 14 lat to dzieci, dla nich sa chodniki a nie ulice
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Prawie jak Rover
SyntaX Offtopic 9 Wto Sie 28, 2012 09:41
mike-l
Brak nowych postów PRAWIE JAK KOMBI,MINI
grib Offtopic 18 Sro Cze 25, 2008 00:19
emes
Brak nowych postów Prawie 800 Roverowskich koni :)
Gość Offtopic 17 Czw Kwi 19, 2012 10:20
rovek
Brak nowych postów Niemy film - prawie jak po piatkowej integracji. ;)
maciej Offtopic 7 Pon Paź 26, 2009 17:55
Mayson
Brak nowych postów [R75] Komfort jazdy
Cityman Offtopic 2 Pią Mar 14, 2008 22:51
Gość



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink