Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Czyszczenie tapicerki/boczków
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Czyszczenie tapicerki/boczków
Autor Wiadomość
Black_Eryk 




Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 45



  Wysłany: Pon Maj 07, 2012 18:14   [R75] Czyszczenie tapicerki/boczków
Typ: V6 Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 1999

Czy można czyścić tapicerki na mokro, np płynem do naczyń ?

Czy może tylko na sucho ?
_________________
Rover 75 - Jumbo, mój ulubieniec
MB Sport Coupe C200K - zabawka RWD
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Maj 07, 2012 18:14   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
haszczyc 



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 1631
Skąd: Zabrze

Rover 75

Wysłany: Pon Maj 07, 2012 19:03   

Black_Eryk, http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=14779
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Maj 07, 2012 23:17   

na mocno mokro strach, bo ten materiał podklejany na gąbce i odstaje zaraz...
Oczywiście wilgotną szmatką można jak najbardziej.
 
 
 
kmisiowy 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 150
Skąd: Poznań



Wysłany: Wto Maj 08, 2012 00:10   

proponuje rzucic okiem na forum kosmetyka aut pl
jest to kopalnia wiedzy na temat auto detailingu itd :) o czyszczeniu tapicerek jest cała masa.
pozdr
 
 
 
dafit 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Wrz 2009
Posty: 251
Skąd: Łask

Rover 75

Wysłany: Sro Maj 09, 2012 00:24   

ja czyściłem parę razy już vanishem w spray'u i naprawdę daje rade, tylko lekko wystarczy spryskać i lekko przetrzeć , nie robią się plamy ani inne takie tam.
_________________
sprzedam http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=83607
 
 
kerbi 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 301
Skąd: Kraków



Wysłany: Wto Gru 11, 2012 21:18   

ja poszedłem trochę dalej i wymieniłem tapicerkę (narazie przód kierowcy ale do końca tygodnia wymienię wszystkie). Koszt niewielki tylko troszkę babrania się jest
 
 
redcloud 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 313
Skąd: Trzebinia

Rover 45

Wysłany: Wto Gru 11, 2012 22:53   

Sam robiłeś? ekoskóra? jaki klej?
 
 
 
kmisiowy 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 150
Skąd: Poznań



Wysłany: Sro Gru 12, 2012 07:39   

kerbi, może jakiegoś małego manuala zrobisz? fajnie to wygląda. o niebo lepiej niż to co było..
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Sro Gru 12, 2012 08:36   

kmisiowy napisał/a:
fajnie to wygląda. o niebo lepiej niż to co było..
Kwestia gustu :razz:
 
 
marian14 



Dołączył: 26 Lut 2011
Posty: 17
Skąd: wielkopolska



Wysłany: Sro Gru 12, 2012 10:23   

Witam.Na codzień zajmuję sie profesjonalnym czyszczeniem tapicerki i moja rada jest taka.Kup płyn do tapicerki w atomizerze -żadne pianki i tym podobne badziewia-Przygotuj sobie wklad od mopa z mikrofibry,taki misiek oraz ścierke z mikrofibry.Spryskaj atomizerem boczek,odczekaj chwilę.Następnie miśkiem uprzednio zmoczonym i wyżętym czyść powierzchnię.Miśka płukaj w wodzie z odrobiną np.ludwika.Gdy powierzchnia będzie czysta wytrzej do sucha mikrofibrą.Tym sposobowem możesz wyprać całe wnętrze bez użycia odkurzacza piorącego.Oczywiście musisz uważać,żeby nie przemoczyć powierzchni,ale gdyby nawet to nic nie powinno sie odkleić.Ponieważ jest okres zimowy to możesz podsuszyć np.suszarką do włosów.można opalarką,ale bardzo ostrożnie żeby nie przypalić.Jeżeli będą jakieś pytania chętnie odpowiem.Pozdrawiam
 
 
kerbi 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 301
Skąd: Kraków



Wysłany: Sro Gru 12, 2012 13:21   

Tak sam to robiłem. To nie jest skóra, a materiał. Co do kleju i ewentualny opis to dziś postaram się wstawić ale wieczorem. Właśnie robię lewy tył.
 
 
redcloud 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 313
Skąd: Trzebinia

Rover 45

Wysłany: Sro Gru 12, 2012 13:36   

kerbi fotki porób "w trakcie"!
 
 
 
kerbi 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 301
Skąd: Kraków



Wysłany: Czw Gru 13, 2012 21:10   

Dla kolegów chcących wymienić tapicerkę w boczkach drzwi poniżej przedstawiam opis niezbędnych narzędzi i sam proces oklejania. Nadmieniam, że nie jestem tapicerem i robiłem to po raz pierwszy (przy cennych wskazówkach sprzedawcy i tapicera z Krakowa). Do wymiany tapicerki będą potrzebne:
1) Materiał obiciowy ( ja u siebie założyłem materiał który można kupić w tej hurtowni http://www.baster.krakow.pl/ – kolor ecru mają jeden). Jest to materiał gładki bez „włosków” gdyż jak mówił sprzedawca materiał taki jest bardzo trudno dostępny. Koszt materiału 20 zł (1,4x1,2 m).
2) Klej Bonaterm puszka 0,8 l. koszt 14 zł
3) Pędzel
4) Benzyna ekstrakcyjna
5) Nożyk do cięcia
6) Nożyczki
7) Szczotka – może być do rąk, byle w miarę twardy włos miała
8) Papier ścierny (ja użyłem 240)
9) Wkręty (ja użyłem 3x12, ale mogą być inne ważne, aby były cienkie)
10) Podkładki (dwa rodzaje standardowa 8 i do blachowkrętów – taka z gumką dodatkową – 16) dużo ich trzeba około 100, 8 są potrzebne jako pierwsze gdyż podkładki z gumą mają większą średnicę otworu niż łeb wkręta.
11) Dobry klej do plastików, ja używałem cyjanopan
12) Zestaw narzędzi (śrubokręt, klucze 8,10)
13) Miękka ściereczka np. pieluszka tetrowa

Do roboty:
1) Po zdjęciu boczka drzwi (nie będę pisał jak, bo już wiele o tym napisano) odkręcamy uchwyt - 4 śruby klucz 10, oraz dwie nakrętki klucz 8.
2) Cały boczek jest zmontowany na zasadzie zgrzanych plastikowych kołków – na zdjęciu miejsca zaznaczone zielonymi kropkami (jest jeden wkręt). Nożykiem tapicerskim odcinamy zgrzane główki tych kołków, w nielicznych przypadkach pomocna będzie wiertarka (pierwszy boczek cały rozwiercałem wiertarką, – ale ściąć jest znacznie lepiej ze względu na łatwiejsze późniejsze składanie i pasowanie). Obudowę głośnika także ściągamy w podobny sposób - rys.1 i 2
3) Po rozłożeniu na części pierwsze zrywamy stary materiał (w zasadzie sam odchodzi). Pozostałą gąbkę która został na czarnym podbiciu boczka myjemy wodą i szczotką, po wyschnięciu resztki nie domytej gąbki delikatnie czyścimy papierem ściernym (nie przetrzeć tego czarnego materiału – ważne !! !). Boczki tylne nie trzeba w całości rozmontowywać, może zostać tak jak na zdjęciu (zaznaczone na czerwono) - rys.3 i 4
4) Przy okazji możemy każdy element plastikowy wyczyścić szczotką i mleczkiem cif pod ciepłą wodą – naprawdę warto, fajnie brud schodzi
5) Czarny materiał odtłuszczamy benzyna ekstrakcyjną i czekamy aż wyschnie (zdjęcie tylnego boczka). - rys 5
6) Materiał obiciowy wycinamy zostawiając po parę centymetrów naddatku (ja u siebie wyciąłem po prostu prostokąt z naddatkiem.
BARDZO WAŻNE: PO PRZYKLEJENIU MATERIAŁU NIE DOCISKAĆ GO PALCAMI (JEDYNIE ZA POMOCĄ MIĘKKIEJ SZMATKI). NAPRAWDĘ PO MOCNIEJSZYM DOTKNIĘCIU PALCEM MATERIAŁ NA ZAWSZE SIĘ ODKSZTAŁCI)
7) Smarujemy klejem całą powierzchnię boczka robiąc podkład i czekamy min 20 min.
8) Po ok 20 min smarujemy pędzlem ponownie boczek drzwi o raz materiał obiciowy i czekamy kilka minut, po czym zaczynamy oklejanie – zdjęcie tylnego boczka.

[ Dodano: Czw Gru 13, 2012 21:09 ]
Dalsza część.
8) Ja to robiłem etapami. Na początek od góry boczka do podłokietnika, potem najtrudniejszy element łuk pod podłokietnikiem (tam fragmentami jest ciężko, ale podłokietnik dużo maskuje), dalej do głośnika i na końcu brzeg drzwi, który też etapami ze względu na parę zagięć) - rys.7
9) Po przyklejeniu zostało nam obrobić brzegi najlepiej na zakładkę. ( a najlepiej popatrzeć jak był przyklejany stary materiał). I tu najlepiej by było odstawić na noc, żeby dobrze wyschło.
10) Otwory na kołki w materiale najlepiej wypalić za pomocą np. lutownicy.
11) Ja u siebie kołki plastikowe pojedynczo najpierw smarowałem klejem Cyjanopan i od razu przykręcałem wkręt z podkładkami.
12) Montaż zaczynamy do przykręcenia i przyklejenia maskownicy głośnika
13) Następnie przykręcamy dolna części drzwi, później górną, następnie podłokietniki na końcu przykręcamy rączkę. W materiale trzeba jeszcze wyciąć niezbędne otwory na klamkę kable do otwierania szyb, ale to na końcu). - rys. 8
14) Stawiamy na parę godzin i montujemy w samochodzie, efekt jest jak dla mnie super i drzwi miłe i miękkie w dotyku. Materiał jest jaśniejszy niż oryginał, ale fajnie się komponuje z plastikowymi elementami drzwi i konsolą środkową.

I efekty naszej pracy

[ Dodano: Czw Gru 13, 2012 21:10 ]
i tył
 
 
redcloud 



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 313
Skąd: Trzebinia

Rover 45

Wysłany: Pią Gru 14, 2012 00:41   

Dobra robota!! Całość tak naprawdę sprowadza się do odpowiedniego materiału i kleju. Zastanawiam się jak ten klej będzie się zachowywał w lecie. Jeszcze raz DOBRA ROBOTA!!
 
 
 
kerbi 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 301
Skąd: Kraków



Wysłany: Pią Gru 14, 2012 05:48   

To jest klej którym w pracowni tapicerskiej kleją, i tam też go kupiłem, więc powinien być ok.
 
 
dzieju 
Instytucja wspierająca




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 874
Skąd: Częstochowa

Rover 75

Wysłany: Pią Gru 14, 2012 11:29   

Brawo ... sporo pracy wlozyles .

Ja dalem do tapicera i wymienilem na skore wiec caly boczek jest skórzany .
_________________
Naprawa VIS - brak mocy i duze spalanie w silnikach V6
http://forum.roverki.eu/v...p=648924#648924
You tube
http://www.youtube.com/user/dzieju80
http://www.facebook.com/grzegorz.ciekot
 
 
 
kerbi 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 301
Skąd: Kraków



Wysłany: Wto Sty 01, 2013 22:43   

Zastanawiam się jeszcze nad wymianą podsufitki i słupków bocznych. Tylko nie wiem czy ten sam kolor, podsufitka jest chyba trochę ciemniejsza. Nie wiecie może jak wygląda (chodzi o kolor i samą fakturę materiału - czy miała "takie włoski")podsufitka względem boczków jak opuszczała fabrykę.

[ Dodano: Wto Sty 01, 2013 22:36 ]
Poszedłem dalej i po wyczyszczeniu wszystkich możliwych elementów plastikowych, łącznie z wymiana uszczelek w nawiewach i wymontowaniem tunelu środkowego, zamontowałem dodatkowe ledowe oświetlenie nóg (zdjęcia jak coś później wrzucę, fajny kolor o nazwie żółty-biały). Na koniec została mi podłoga i fotele. Podłogę zleciłem firmie, przyjechał do domu przedstawiciel, mycie suchą pianą (koszt samej podłogi 50 zł.) efekt całkiem fajny. Fotele wyciągnąłem i mydłem (biały jeleń) z minimalną ilością wody wyczyściłem. Efekty przerosły moje oczekiwania. Na koniec fotele solidnie przetarłem mleczkiem do skóry TURTLE WAX, a także mleczkiem firmy Meguiar's. Fotki poniżej.

[ Dodano: Wto Sty 01, 2013 22:40 ]
Dalsza część

[ Dodano: Wto Sty 01, 2013 22:43 ]
dalej
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Wto Sty 01, 2013 22:45   

kerbi napisał/a:
dodatkowe ledowe oświetlenie nóg


proszę wrzuć zdjęcie
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
kerbi 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 301
Skąd: Kraków



Wysłany: Wto Sty 01, 2013 22:49   

Ledy wstawiłem takie jak na zdjeciu koszt modułu to 6 zł. Ledy się ściemniają, dodatkowo wymieniłem żarowki w podsufitce na mocniejsze 5W. Próbowałem też ledowe wsadzić, ale efekt białego swiatła nie pasował mi do samochodu. Na dniach jeszcze pod nogi pasażerów z tyłu wrzucę.
 
 
domel101 



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 09 Sie 2009
Posty: 479
Skąd: prudnik

Rover 75

Wysłany: Sro Sty 02, 2013 21:14   

a jak z elektryką, skąd pociągnąłeś ? bo efekt mega :grin:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] demontaż boczków siedziska fotela
alpacino Rover serii 75, MG ZT 0 Wto Sie 23, 2016 10:45
alpacino
Brak nowych postów [R75] Kołki do tapicerki od drzwi
andzus Rover serii 75, MG ZT 1 Sro Kwi 25, 2012 16:48
jesse
Brak nowych postów [R75] Zdejmowanie tapicerki wykończeniowej tył
arkads Rover serii 75, MG ZT 3 Wto Lis 02, 2010 21:41
arkads
Brak nowych postów [R75]Demontaż tapicerki pod tylną szybą
stefanchm Rover serii 75, MG ZT 4 Czw Lip 02, 2020 23:27
christopher7
Brak nowych postów [ ] Spinki tapicerki bocznej Rover 75
Zimmer Rover serii 75, MG ZT 2 Czw Lis 07, 2013 14:32
MaReK



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink