Zobacz temat - [R75]Instalacja czujnika położenia wałka rozrządu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75]Instalacja czujnika położenia wałka rozrządu

TomStedd - Pon Gru 28, 2015 08:22
Temat postu: [R75]Instalacja czujnika położenia wałka rozrządu
Po diagnozie na komputerze T4 wyszły mi dwa błędy - sonda lambda przednia i czujnik położenia wałka rozrządu. Mam już pierwszy element, szykuję się do kupna czujnika (elementy będą oczywiście nowe). Nie dopytałem fachowca, czy po ich wymianie należy je w jakiś sposób skalibrować, skasować błędy itp., czy wystarczy tylko zwykłe przełożenie i wszystko będzie poprawnie działało?
Tak przy okazji dopytam, czy czujnik ten może być odpowiedzialny za szarpanie pojawiające się przy przyspieszaniu (najczęściej po zmianie biegu z np. trójki na dwójkę i próbie przyspieszenia) i nierówną pracę silnika na wolnych obrotach? (wahanie w zakresie ok. 100 obrotów, ale stałe i wyczuwalne, a do tego słychać jeszcze taki pyrkot z rury wydechowej).

sknerko - Pon Gru 28, 2015 08:25

sonda może dawać takie objawy. Niestety z forum wiem że nowa sonda nie gwarantuje że będzie Ok chyba, że oryginalna rovera. Ja w swoim wstawiłem używana z przebiegiem ok. 60kkm i działa.
TomStedd - Pon Gru 28, 2015 08:43
Temat postu: [R75]Instalacja czujnika położenia wałka rozrządu
Widzę, że jesteś ekspertem, więc napiszę symbol sondy OZA 341-RV2. Oryginalnych (symbol MHK 100722) podobno już się nie kupi za łatwo, a może nawet wcale, natomiast to jest (znów podobno) najlepszy z dostępnych zamienników (od Land Rovera).

Natomiast czujnik chcę kupić taki:
http://allegro.pl/czujnik...5647343682.html
Symbol części zgadza się, więc teoretycznie powinno być wszystko w porządku.

A co powiesz o ich zamontowaniu? Tylko przekładka, czy coś więcej trzeba robić?

sknerko - Pon Gru 28, 2015 09:26

Czujnik nie słyszałem żeby robił problemy więc pewnie może być. Sondę kupiłem od AdaskoC i polecam, bo sondy są na min. 300kkm projektowane więc używana jeżeli była sprawna w aucie to nic jej nie będzie. Tego nie trzeba kalibrować ani nic z tym robić zakładasz i działa
TomStedd - Pon Gru 28, 2015 09:41
Temat postu: [R75]Instalacja czujnika położenia wałka rozrządu
To dopytam Cię jeszcze, bo przeglądając to forum prawdopodobnie czeka mnie pogrzebanie w silniczku krokowym i przepustnicy (takie podpowiedzi odnośnie szarpania pojawiają się dość często). Te dwie rzeczy również nie wymagają żadnych innych czynności instalacyjnych, tylko wyjęcie-przeczyszczenie-włożenie z powrotem?
A co do sondy, to już zamówiłem nową w sklepie, nie chcę ryzykować używanej. Mój przebieg jest spory, bo około 245.000 km, więc sonda miała prawo już zaliczyć zgon.

sknerko - Pon Gru 28, 2015 10:53

TomStedd napisał/a:
A co do sondy, to już zamówiłem nową w sklepie, nie chcę ryzykować używanej.
Właśnie ryzykujesz nową bo mimo, że sprawna może nie działać z naszymi silnikami.
Silniczek i przepustnicę można wyczyścić i założyć bez specjalnych regulacji choć trzeba pamiętać żeby nie ruszać potencjometru który jest na przepustnicy (TPS) i po wszystkim warto zrobić kalibrację/reset przepustnicy. Krokowy zwyczajnie odkręcasz i płuczesz w benzynie potem montujesz. Niestety często te krokowe nierozbieralne padają na amen i czyszczenie nie pomaga