Zobacz temat - Gaśnica, trójkąt, apteczka, kamizelka.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Gaśnica, trójkąt, apteczka, kamizelka.

Ukasz - Pią Kwi 18, 2008 08:11
Temat postu: Gaśnica, trójkąt, apteczka, kamizelka.
Witam
Niedawno wdałem się w dyskusję ze znajomymi, że apteczka również jest obowiązkowa obok trójkąta i gaśnicy. Myślałem przez cały czas, że apteczka oraz kamizelka jest obowiązkowa dla kierowców zawodowych.
Jesteście w stanie odpowiedzieć co jest konieczne?
Dzięki

walkie - Pią Kwi 18, 2008 08:16

Wszystkie trzy :)
kasjopea - Pią Kwi 18, 2008 08:21

Dla normalnego, prywatnego kierowcy apteczka i kamizelka nie są obowiązkowe
Brt - Pią Kwi 18, 2008 08:38

kasjopea napisał/a:
Dla normalnego, prywatnego kierowcy apteczka i kamizelka nie są obowiązkowe


dokładnie :)

Ukasz - Pią Kwi 18, 2008 08:43

Czyli miałem racje.
Dzięki za odpowiedzi. :wink:

maciej - Pią Kwi 18, 2008 09:48

kasjopea napisał/a:
Dla normalnego, prywatnego kierowcy apteczka i kamizelka nie są obowiązkowe

Oczywiście rozmawiamy o "dzikim wschodzie", bo już za Odrą i u braci Czechów obie te rzeczy są jak najbardziej obowiązkowe, ba obowiązkowe jest nie tylko posiadanie, ale i używanie o czym często nasi rodacy nie pamiętają. ;)

dobryziom - Pią Kwi 18, 2008 09:56

Dziwne ostatnio na jakimś trzepaniu przez psiarskich wszyscy co nie mieli apteczki i kamizelki dostali mandaty!!! co najlepsze wpisali tam jakiś artykuł ?? ? co wy na to?
walkie - Pią Kwi 18, 2008 10:03

Ja jestem przekonana, że apteczka i trójkąt są obowiązkowe w świetle obowiązujących przepisów. A kamizelka powinna być.
Jak można pomóc komuś na drodze nie posiadając tych rzeczy?

rovero - Pią Kwi 18, 2008 10:11

Jeszcze nigdy w Polsce żaden policjant o apteczkę mnie nie spytał.
maciej - Pią Kwi 18, 2008 10:19

Tu znajdziecie listę obowiązkowego wyposażenia wraz z odesłaniem do podstawy prawnej:
http://www.gazetaecho.pl/...prj/wyposazenie
Tu jest opis, co jest wymagane w innych krajach:
http://www.motofakty.pl/a...wiazkowe_2.html

Co ciekawe Słowacy wymagają nawet kompletu żarówek i bezpieczników (fajnie - zwłaszcza dla R75 przed liftingiem ;) ), koła zapasowego, podnośnika i linki holowniczej...

Znalazłem ciekawy artykuł:
http://radiozet.pl/News/News.aspx?NewsId=1942
Okazuje się, że na podstawie Konwencji Wiedeńskiej w Europie trzeba mieć tylko elementy wymagane w kraju rejestracji auta, więc Czech czy Niemiec nie mogą lepić za to mandatów.
Hmm... Niemiec to się pewnie i da przekonać albo zadzwoni na Komendę i tam mu wyjaśnią, ale jak przekonać "upartego" Czecha?

Osobiście wożę "niemiecką" apteczkę (zgodną z normą DIN 13164) i ważną ZTCP 5 lat (do 01.2012), kamizelkę, gaśnicę (choć nie legalizuje jej co roku) i 2 trójkąty ostrzegawcze.

Wydaje mi się, że wydatek w sumie 200 zł i 80 zł co 5 lat na nową apteczkę jest niczym w porównaniu z tym jak bardzo te rzeczy mogą się przydać "w razie czego".

A przy okazji znalazłem jeszcze taki artykuł, z którego wynika, że nie ma obowiązku legalizacji gaśnic samochodowych:
http://www.motofakty.pl/a...amochodzie.html

dobryziom napisał/a:
co najlepsze wpisali tam jakiś artykuł??

A możesz próbować wydobyć nr tego artykułu?

Brt - Pią Kwi 18, 2008 10:30

maciej jak zawsze :brawa: :lol: :) :ok:
maciej - Pią Kwi 18, 2008 10:39

Brt napisał/a:
maciej jak zawsze

A dziękuję, dziękuję. :)
Tylko dlaczego czasem mam wrażenie, że tylko ja używam Googli? ;)

Brt - Pią Kwi 18, 2008 10:41

ja tez mam takie wrażenie hehehe :D :P
walkie - Pią Kwi 18, 2008 10:57

Maciej, bo masz czas :)
Poza tym dla mnie naturalne i obowiązkowe jest posiadanie tych trzech rzeczy w samochodzie. Jeśli komuś żal miejsca w bagażniku na te rzeczy, to współczuję.

maciej - Pią Kwi 18, 2008 10:59

walkie napisał/a:
Maciej, bo masz czas

Z czasem bywa różnie, ale nie lubię gdybania w takich konkretnych tematach. :)

Piotrass - Pią Kwi 18, 2008 12:07

walkie napisał/a:
Jeśli komuś żal miejsca w bagażniku

W obecnych autach jest tyle miejsca w bagażniku, że te wszystkie w/w rzeczy, dodatkowo żarówki, saperka, koc, klucz do kół, linka holownicza i dużo innych niezbędnych drobiazgów mieści się bez problemu wokół koła zapasowego (pod wykładziną bagażnika) lub w innych skrytkach. Po otwarciu bagażnika jest ład i porządek - nic się nie wala. Bynajmniej ja mam tak w R75 i Omedze :razz:

walkie - Pią Kwi 18, 2008 12:09

i ja w R45
dobryziom - Pią Kwi 18, 2008 12:13

postaram sie zdobyć co im wpisali ale jak znam życie waleni pewnie artykuł za brak posiadania trójkąta albo gaśnicy:p Ja uważam ze te rzeczy są tak tanie ze warto je mieć zawsze mogą sie przydać:)
emes - Pią Kwi 18, 2008 12:23

maciej napisał/a:
Okazuje się, że na podstawie Konwencji Wiedeńskiej w Europie trzeba mieć tylko elementy wymagane w kraju rejestracji auta


Większość kierowców o tym nie wie i zgodnie z tym, że w Niemczech zmieniła się norma dotycząca rodzaju posiadanej apteczki, każdy kierowca, który nie posiadał odpowiedniej apteczki, dostawał mandat :-) Oczywiście chodzi mi o osoby przyjezdne :-)

walkie napisał/a:
i ja w R45


Dodatkowo mieści się jeszcze kilka zestawów wszystkich środków do pielęgnacji wnętrza Roverka :-)

walkie - Pią Kwi 18, 2008 12:34

emes napisał/a:
Dodatkowo mieści się jeszcze kilka zestawów wszystkich środków do pielęgnacji wnętrza Roverka


obowiązkowo, i nie tylko wnętrza: mam jeszcze czernidło do opon, płyn do felg, konserwator uszczelek, szampony, woski płynne i stałe, ściereczki, zmiotki, gumki do szyb etc. :)

emes - Pią Kwi 18, 2008 12:43

walkie napisał/a:
gumki do szyb


Co to jest? :-)

walkie - Pią Kwi 18, 2008 12:52

pokaże Ci jutro. takie zajebiste ustrojstwo do ściągania wody. :)
kasjopea - Pią Kwi 18, 2008 13:02

walkie napisał/a:
Poza tym dla mnie naturalne i obowiązkowe jest posiadanie tych trzech rzeczy w samochodzie. Jeśli komuś żal miejsca w bagażniku na te rzeczy, to współczuję.


Zgadzam się. Pytanie jednak brzmiało, co jest obowiązkowe. A apteczka w świetle obowiązujących przepisów jest jedynie "zalecana".

Osobiście oczywiście mam w samochodzie zarówno apteczkę, jak i kamizelkę oraz parę innych gadżetów :grin:

emes - Pią Kwi 18, 2008 13:17

kasjopea napisał/a:
parę innych gadżetów


To Ty też wozisz środki do pielęgnacji wnętrza Roverka i nie tylko? :-)

kasjopea - Pią Kwi 18, 2008 13:25

no na pewno nie taki zestaw jak walkie :smile:
emes - Pią Kwi 18, 2008 13:40

kasjopea napisał/a:
no na pewno nie taki zestaw jak walkie


Ale możesz taki mieć :-)

walkie - Pią Kwi 18, 2008 13:41

Mój zestaw jest nie do podrobienia :)
emes - Pią Kwi 18, 2008 13:45

walkie napisał/a:
Mój zestaw jest nie do podrobienia


To może chociaż trochę podobny :-) Może trochę większy, ale jak sobie pomyślę o zawartości Twojego bagażnika, to chyba to nie jest możliwe, masz nawet gumki :-) Oczywiście do szyb :-)

kasjopea - Pią Kwi 18, 2008 13:48

emes, czyżby nutka zazdrości? ;>
walkie - Pią Kwi 18, 2008 13:51

emes napisał/a:
masz nawet gumki :-) Oczywiście do szyb :-)


nie tylko :P

emes - Pią Kwi 18, 2008 14:01

kasjopea napisał/a:
czyżby nutka zazdrości?


Ja mam podobny zestaw :-) Ale w garażu :-)

walkie napisał/a:
nie tylko


To fakt, masz przecież jeszcze malinowe :-) Oczywiście do żucia :-)

walkie - Pią Kwi 18, 2008 14:02

emes napisał/a:
To fakt, masz przecież jeszcze malinowe :-) Oczywiście do żucia :-)


akurat truskawkowo-arbuzowe. i nie tylko :P

emes - Pią Kwi 18, 2008 14:08

walkie napisał/a:
i nie tylko


To ja już nie wiem, jakie można jeszcze mieć w bagażniku :-) Chyba tylko do bielizny :-)