Zobacz temat - [R420] Problem z klimą
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R420] Problem z klimą

michal__b1 - Nie Lip 06, 2008 22:22
Temat postu: [R420] Problem z klimą
cześć wszystkim
mam kłopot i nie wiem już gdzie się z tym zwrócić. kupiłem roverka 420 sdi z 1998 r. ładny, piękny ale... mam nie sprawną klimę. jak się okazało brakuje mi chłodnicy klimatyzacji i wentylatora. problem polega na tym, że nie wiem jak są zainstalowane wentylatory w tym modelu. u mnie na tą chwilę jest tak: na chłodnicy wody od strony silnika jest zainstalowany wentylator i jak sie zdąrzyłem zorientować jest to tak samo jak w wersji bez klimy. oglądałem taki sam model ze sprawną klimą i okazało się, że on nie ma tego wentylatora od strony silnika tylko ma 2 z przodu od strony zderzaka w takiej obudowie. obydwa włączają się po załączeniu klimy i wszystko gra. moje pytanie: jak powinno wyglądać podłączenie wentylatorów/?? czy muszę kupić 2 w obudowie i zainstalować od strony zderzaka, a ten od strony silnika zdjąć czy może istnieje inna opcja, bo tak też słyszałem że ten wentylator który mam na chłodnicy wody ma zostać tylko dokupić obudowę z 1 wentylatorem i wrzucić od strony zderzaka. zostaje tylko otwór na drugi wentylator. słyszałem, że w silnikach benzynowych tak właśnie jest, że 1 wentylator jest z przodu ale jak jest w dieslu??? bardzo proszę o pomoc bo upał doskwiera i klimka by się przydała :razz: A MOŻE KTOŚ Z WAS POSIADA CZĘŚCI, KTÓRYCH BĘDĘ POTRZEBOWAŁ???
POZDRAWIAM MICHAŁ

ps. może jakieś zdjęcie ktoś posiada jak powinno to wydlądać, jakiś schemat klimy cokolwiek

tak na marginesie co sądzicie o oponach o profilu 50??? szkoda zawieszenia??? samochód wolniejszy i więcej pali??? wkońcu mniejsza średnica a mam takie i nie wiem czy jest sens wrzucać

BetJar - Nie Lip 06, 2008 23:04

Witaj.
U mnie są 2 wiatraki od strony zderzaka (420Di)
może taki schemat ci się przyda: http://www.mototechnika.r...liki/klima.html

Brt - Pon Lip 07, 2008 10:29

tu znajdziesz szczegóły dot połaczenia wentylatorów:
http://www.roverki.pl/mod...ies=Technika#30
a klimę masz orginalną czy dokłądaną ??

michal__b1 - Pon Lip 07, 2008 10:56

oryginał na 100%. wszystko honda, aluminium oglądałem inne auto

[ Dodano: Pon Lip 07, 2008 11:16 ]
Brt napisał/a:
tu znajdziesz szczegóły dot połaczenia wentylatorów:
http://www.roverki.pl/mod...ies=Technika#30
a klimę masz orginalną czy dokłądaną ??


kolego możesz mi wskazać konkretny artykuł??? nie mogę nic znależć

Brt - Pon Lip 07, 2008 11:28

no jak honda to nie orginał :D orginał to rover ;)

masz w technicznym FAQ pytanie o instrukcje serwisowe tzw. RAVE. Ściagasz sobie to "coś" i tam masz wszystko co trzeba rysunki, schematy itp.

michal__b1 - Pon Lip 07, 2008 12:54

ok dzieki kolega zobacze

[ Dodano: Pon Lip 07, 2008 15:15 ]
koledzy i koleżanki!!!!!!!!
czy ktoś jeszcze może napisać jak jest w waszym przypadku????

krystianshoota - Pon Lip 07, 2008 17:17

W moim R 420 Di jest taka kolejność: wentylator klimatyzacji,chłodnica klimatyzacji, chłodnica wody i wentylator chłodnicy wody.
michal__b1 - Pon Lip 07, 2008 18:02

krystianshoota napisał/a:
W moim R 420 Di jest taka kolejność: wentylator klimatyzacji,chłodnica klimatyzacji, chłodnica wody i wentylator chłodnicy wody.


oooooo coś innego. czyli może mam opcje do swojego roverka dołożyć tylko jeden wentylator na przód, bo z tyłu mam ten do wody. kolego a po jakich stronach są te wentylatory stojąc przodem do auta???? możesz podać gg albo skypa???

Brt - Pon Lip 07, 2008 21:06

takie rzeczy prosze na forum pisać, niech inni też skorzystają ;) może fotka jakas ;)
michal__b1 - Pon Lip 07, 2008 22:02

nie no nie ma sprawy wszystko będzie opisane itp... nawet jak z kimś będę inczej się komunikował chcę, żeby zainteresowani wiedzieli jak się sprawa zakończyła. a'propos RAVE
jest tam owsze jakiś schemat klimy, widać wentylatory, ale widać rozwiązanie chyba z benzyniaka. na temat diesla nie ma nic. wogóle nie ma rozróżnienia benzyna/diesel. szkoda, bo myślałem, że wszystko będzie, a więc szukam dalej i czekam na inne odpowiedzi

[ Dodano: Pon Lip 07, 2008 22:09 ]
inne pytanie. ile wentylatorów jest i jak rozmieszczone w roverach z silnikiem benzynowym????

Brt - Pon Lip 07, 2008 22:18

W benzynkach jest jeden z przodu i jeden z tyłu ZTCW. A w rawe powinno byc wszystko :roll:
Jary - Pon Lip 07, 2008 22:41

michal_b1 a napewno kupiłeś auto z klimą, po czym tak sądzisz :?:
michal__b1 - Pon Lip 07, 2008 22:53

panowie proszę się nie nabijać!!!!!!!!!!!!!!! :!: :!: :neutral: :neutral: :neutral:

mam sprężarkę na dole, mam skraplacz po prawej stronie obok chłodnicy intercoolera, po prawej stronie idą aluminiowe rurki z zaworem przez całą długość maski i giną pod podszybiem miej więcej po środku, kolejna rurka idzie w otulinie obok obudowy silnika, mam przycisk a/c i jak go włączę to pali się piękna, niebieska dioda. cóż jeszcze mogę dodać żeby rozwiać wątpliwości???aaaa wiem już, w miejscu gdzie powinna być chłodnica i wentylator z przodu albo wentylatory( sam już nie wiem bo ja mam tylko jeden z tyłu) są dwie obok siebie rurki po prawej stronie i tam prawdopodobnie podłącza się chłodnicę no i jest kostka do wentylatora. tyle powinno wystarczyć i sądzę, że kupiłem auto z klimą, lecz nie działa.
a'propos rave. cały czas grzebię w tym cudeńku i nic konkretnego dotyczącego diesla nie znalazłem. jest jakiś schemat mogę zrobić screena, ale nic poza tym. jest opisana sprężarka, skraplacz itp, ale nic na temat tych niszczęsnych wentylatorów. jak ktoś ma rave niech zerknie

sTERYD - Wto Lip 08, 2008 00:21

ta Twoja klima jest jakaś kombinowana...
fabrycznie to skraplacz jest mniej więcej wielkości chłodnicy silnika, przed nim jest gniaszdo na dwa wentylatory, i w R400 dieslu w tym gnieździe powinny oba wentylatory siedzieć, i żadnego innego (chyba, ze klima dokładana, wtedy jeden w gnieździe z przodu, drugi normalnie z tyłu), rurki od klimy dochodzą grzecznie w dolną część ściany grodziowej z prawej strony jedna obok drugiej,
a w RAVE jest wszystko do diesli (L-series) i do automatów (D-series) i do wszystkich modeli R400 europejskich i angielskich ;p

michal__b1 - Wto Lip 08, 2008 11:28

ej kolaga czy na pewno masz rację??? oglądałem 2 rovery w dieslu z klimą i miały wentylatory z przodu obok siebie. uważam, że mój roverek jest po jakimś przejściu. uszkodzeniu uległa chłodnica i być może wentylatory i komuś się nie chciało naprawiać więc wrzucił tylko chłodnicę wody z wentylatorem jak w wersji bez klimy. albo chłodnica wody była cała tylko np. dokupił wentylator. wersji jest mnóstwo, można samemu podumać. byłem u dwóch gości od klim w grudziądzu i powiedzieli że klima nie jest dokładana. jest oryginał . zrobię zdjęcie i wrzucę. jeżeli się tak dobrze orientujesz to powiedz mi czy do tego wentylatora co mam mogę dorzucić wentylator z przodu na klimę i z której strony i czy to zadziała. a'propos skraplacza, to z tego co oglądałem to nie jest on wielkości chłodnicy. poniżej link z aukcji skraplacza.

http://allegro.pl/item395...imatyzacji.html

sTERYD - Wto Lip 08, 2008 11:38

w tej aukcji nie ma skraplacza :lol:
jest np tu:
http://allegro.pl/item394..._400_95_02.html

Jary - Wto Lip 08, 2008 11:57

sTERYD napisał/a:
fabrycznie to skraplacz jest mniej więcej wielkości chłodnicy silnika,


Kol. michal_b1 to właśnie nazwał chłodnicą (potoczna nazwa) choć faktycznie jest to skraplacz a dalej mówi o osuszaczu (to przy chłodnicy intercolera). Skraplacz/ chłodnicę powinieneś miec z dwoma wentylatorami, ja tak mam i napewno jest to oryginał - auto jak w podpisie, no i sory za pytanie :wink:

michal__b1 - Wto Lip 08, 2008 12:26

czyżby ludzie nie wiedzieli co sprzedają?????????? :roll:

http://allegro.pl/item382...imatyzacji.html
http://allegro.pl/item392...lacz_klimy.html

nieważne zresztą ja też się nie znam :smile:

kolego jeszcze raz zapytam czy mogę dołożyć jeden wentylator z przodu?????żeby klima działała, czy muszę wyrzucić ten z tyłu do wody i zakupić dwa do przodu w tej obudowie

sTERYD - Wto Lip 08, 2008 12:28

morzesz śmiało dołożyć ten jeden z przodu, tylko on się musi włączać razem z klimą.
i dobrze by bylo, gdyby ten drugi też sie na pierwszy bieg wąłczał razem z klimą, ale jak masz wiązkę pociagnietą tak jak być powinno, to jest szans, że będzie...

[ Dodano: Wto Lip 08, 2008 12:31 ]
michal__b1 napisał/a:
czyżby ludzie nie wiedzieli co sprzedają?????????? :roll:

najwidoczniej... na tych aukcjach to są filtry osuszacze :cool:

michal__b1 - Wto Lip 08, 2008 12:50

to fajno. tylko jest jeszcze jedno ale... normalnie wentylatory te są założone naprzemiennie. w silniku benzynowym na wodę jest założony od strony silnika po prawej stronie, a na klimę od strony zderzaka po lewej. i one się nie nachodzą. z kolei jak ja włożę jeden od strony zderzaka to czy będzie on z prawej strony czy z lewej to nałoży się na ten od wody. nie cały ale tak w 50% .jak kółka olimpijskie :wink: :grin: . czy to nie zakłóci działania chłodzenia??? czy klima i woda będą miały odpowiednie chłodzenie????czy właśnie tak jest w klimie dołożonej????
krystianshoota - Wto Lip 08, 2008 16:10

W moim R 420 Di stojąc przodem do auta przed maską mam w kolejności: wentylator klimatyzacji po lewej stronie w okolicach klaksonu, chłodnica klimatyzacji, chłodnica wody i wentylator chłodnicy wody umieszczony centralnie (chłodnica ma specjalne wejście na dół wentylatora i odpowiednie gniazda z nakrętkami na wentylator u góry), później już jest termostat i silnik. Wymieniałem ostatnio chłodnicę wody i jestem tego pewny. Moje gg 6932786,przeważnie jestem niewidoczny ale pisać można to się odezwę.
michal__b1 - Sob Lip 12, 2008 10:20

cześć

no i kupiłem dwa wentylatorki na przrzód, a tamten z tyłu od wody zdjąłem :rotfl: efekt ?? ??przy włączeniu a/c obydwa pięknie sią włączają, węc jest szansa, że klimka będzie działać o ile sprężarka nie zawiedzie albo inne podzespoły :roll: wczoraj byłem na sprawdzeniu szczelnośc i rurka dziurawa :/ ale dałem dziś do pospawania i w poniedziałek próba generalna z napełnieniem. chciałem roverka zagrzać żeby wentylator wody się włączył, ale nie dałem rady. wskażnik do połowy i ani rusz dalej. więc z czujnika wody kabelki na krótko połączyłem i wentylatorek prawy na drugim biegu elegancko się włączył. no i to tyle. w poniedziałek napiszę czy klimka zadziałała. aha wentylatory z chłodnicą kosztowały mnie 390 zł z przesyłką jakby ktoś potrzebował takiego info.
pozdr.

sTERYD - Sob Lip 12, 2008 15:09

michal__b1 napisał/a:
chciałem roverka zagrzać żeby wentylator wody się włączył, ale nie dałem rady. wskażnik do połowy i ani rusz dalej.

taaa, w dieslach to normalne :)

michal__b1 - Sob Lip 12, 2008 22:30

sTERYD napisał/a:
michal__b1 napisał/a:
chciałem roverka zagrzać żeby wentylator wody się włączył, ale nie dałem rady. wskażnik do połowy i ani rusz dalej.

taaa, w dieslach to normalne :)



to albo rover świetnie rozwiązał chłodzenie silnika, albo włożył lipne wskażniki :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i my nawet nie wiemy, a nam się silniki gotują :lol: :lol: . no ale dopuszcam opcję pierwszą, tylko po co wentylator chłodzenia wody skoro się nie włącza, bo nie ma potrzeby:?: ale jeżeli w dieslach to normalne to dlaczego :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Chester - Sob Lip 12, 2008 22:49

nie wiem jak Rover ale inżynierowie Hondy na pewno przemyśleli sprawę chłodzenia silnika :D
sTERYD - Nie Lip 13, 2008 15:42

michal__b1 napisał/a:
no ale dopuszcam opcję pierwszą, tylko po co wentylator chłodzenia wody skoro się nie włącza, bo nie ma potrzeby :?:

w razie gdyby jednak taka potrzeba zaszła....
ten wentylator czasem się włącza... ale bardzo bardzo rzadko...
Chester napisał/a:
nie wiem jak Rover ale inżynierowie Hondy na pewno przemyśleli sprawę chłodzenia silnika :grin:

co ma piernik do hondy ?? :hm:

michal__b1 - Pon Lip 14, 2008 23:58

no i klima naładowana, szczelność ok, ale sprężaka nie chce się włączać :cry: na krótko chodzi i chłodzi aż miło, ale po próbie uruchomienia czy samochód zimny czy rozgrzany nie chce sią włączyc. tylko wentylatory lajtowo na pierwszy bieg się włączają, prawie ich nie słychać, a sprężarka nie chce. raz podczas jazdy zaskoczyła. wtedy wentylatory od razu na 2 bieg się włączyły i niby wszystko ok, ale za jakiś czas znowu to samo nie chce się włączyć. na krótko wszystko spoko, elektromagnes słychać załącza, a z przycisku zero. coś jakby po drodze nie pozwalało!!??!!?? czy ktoś miał taki przypadek????
Brt - Wto Lip 15, 2008 09:41

michal__b1 napisał/a:
czy ktoś miał taki przypadek????


oootak :) wątków o klimie w dieslach jest kilka. Najczęściej pada czujnik temp oleju. Wystarczy go zewrzeć i klima rusza, ale mogą też być inne przyczyny. W RAVE jest schemat elektryki klimy. Na jego podstawie można przeglądnąć cały układ i znaleźć przyczynę ;)

michal__b1 - Wto Lip 15, 2008 23:49

zgadza się kolego!!!!!!!!!!! jednak to ten czujnik. po ominięciu klima działa!!!!!!!! :ok: :rotfl: czy ten czujnik trzeba wymieniać czy całkiem go ominąć???w życiu czegoś takiego nie widziałem w samochodach. czujnik temp. oleju hmm...przecierz są wiatraki i chłodzenie wody to nie wystarcza??? jeszcze czujnik rover włożył. chyba że czujnik ten pełni bardzo ważną rolę to oczywiście wymienię go. czy może ktoś napisać jak sami robiliście i ewentualny koszt tego czujnika
pozdr

Brt - Sro Lip 16, 2008 09:03

ja go ominąłem i jeżdżę już 2 lata. Pewnie czasami jest potrzebny skoro ktoś go zamontował ;) Jak znajdziesz i wymienisz to :ok: a narazie śmigaj bez niego ;)
michal__b1 - Sro Lip 16, 2008 10:54

a dowiadywałeś się czy jest to wogóle do dokupienia i za ile??
Brt - Sro Lip 16, 2008 10:56

na szrocie przy okazji zapytałem i mieli za kilkadziesiat PLN, a czy nowy jest do dostania to nie wiem. Jesli już to moze na www.tomateam.pl, ale nie szukałem ;)
michal__b1 - Sro Lip 16, 2008 10:59

wczoraj sprawdzałem i nie ma. mówisz żadnych podejżanych zachowań nie zauważyłeś???na razie mam zmostkowane i klimka pięknie działa tylko żeby nic nie wybuchło :grin: :grin:
Brt - Sro Lip 16, 2008 11:00

najwyżej silnik :P ;)
michal__b1 - Sro Lip 16, 2008 11:08

ok dzięki kolego za pomoc.
spróbuje kupić jak nie to będę śmigał
pozdr