Zobacz temat - Windows Vista
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Windows Vista

Cherman - Pią Sie 29, 2008 09:32
Temat postu: Windows Vista
Koleżanka kupiła laptopa Amilo Pi2350 w Makro z preinstalowaną Vistą. Postanowiła ją zmienić na XP. Po instalacji XP okazało się, że nie wszystko działa jak należy (dźwięk i grafika). Postanowiła zatem wrócić na Vistę i tu zgłosiła się o pomoc do mnie. Nie dysponujemy jednak płytą instalacyjn ą Visty (mamy za to naklejkę z numerem aktywacyjnym), więc potrzebujemy instalkę Windows Vista Home Premium PL.

Czy ktoś dysponuje czymś takim? Najlepiej wystawione jako iso na jakimś FTP....

marcin8c - Pią Sie 29, 2008 10:22

jezeli kupila z vista ze sklepu to powinna byla dostac plytke ktora zainstaluje jej viste. kumpel kupil ostatnio laptopa i tez nie dostal plyty visty tylko jakis recovery disc czy cos takiego. podobno z tego mozna zainstalowac system. a co do sterownikow... poszukaj na stronie producenta czy nie ma tam sterownikow pod xp-ka, zazwyczaj sa jezeli to dobra firma
Paul - Pią Sie 29, 2008 10:24

:hm: dziwne .... żadnych płyt z lapkiem nie ma? Zwykle jest specjalna płyta do przywracania/instalacji systemu, dedykowana do modelu lapka. Zgłoście się do sprzedawcy.

BTW XP MUSI zadziałać, tylko może wymagać innych sterów g\do grafy i muzyki -> patrz strona producenta ww sprzętu :D

argail - Pią Sie 29, 2008 10:51

Do laptopa dostarczana jest płyta tzw. Recovery Disc - to jest wersja "preinstalowana" Visty - wkładasz, bootujesz z niej i masz system dokładnie w takim stanie jak w momencie zakupu.
Jeśli nie dostałeś takiej płyty, możesz ją dostać od sprzedawcy, ew. od Acera - wejść na stronę, znaleźć nr. tel i zadzwonić - powiedzieć że coś się stało z dyskiem i potrzebujesz recovery - mogą mieć jakieś ale, ale generalnie muszą udostępnić ;)

tommy45 - Pią Sie 29, 2008 11:05

Ostanio jak robilem z nowym HP to nie bylo zadnych plyt :) Cala instalka visty ze sterownikami pod danego kompa itd jest na wydzielonej partycji na dysku. Moze tutaj tez tak jest ?
argail - Pią Sie 29, 2008 11:07

Tommy - HP dostarcza płyty Recovery na żądanie - Mam również HP i właśnie kilka dni temu dotarły do mnie płyty instalacyjne.
kruszon - Pią Sie 29, 2008 11:45

Ostatnio nie dostarczaja plyt. Ale najczesciej masz opcje w narzedziach, ktore dostajesz od producenta zeby sobie takie cus wypalic. Ja nie chcialem marnowac sobie dysku na M$ system, więc na wszelki wypadek wypalilem sobie taka plytke. Jedna z opcji w narzedziach Lenovo (mam Lenovo N200) to umozliwia. Poza tym mialem wlasnie partycje Recovery.

Jesli partycje recovery zostala skasowana to jedyna opcja to usmiechnac sie do producenta.

Pozdrawiam

Cherman - Pią Sie 29, 2008 12:35

Płyta nie została dostarczona. Była wydzielona partycja Recovery na dysku twardym, ale przy instalacji XP partycje zostały usunięte. Co do sterowników do Amilo Pi2350 pod XP, to nie taka prosta sprawa - niektóre urządzenia nie mają już sterowników pod XP, tylko pod Vistę. Do producenta (Fujitsu Siemens) dzowniłem - [rzyślą mi płyty z Vista, ale dopiero w przyszłym tygodniu. Miałem nadzieje, że ktoś z Was bedzie mógł mi na FTP wystawić obraz z płytą... byłoby szybciej... Zalezy mi na czasie.
argail - Pią Sie 29, 2008 12:38

Z przyjemnością bym Ci pomógł, niestety jedyna Vista jaką mam to właśnie ta z Recovery - a to nie będzie Ci pasować do Twojego laptopa - to jest preinstalowane na HP Pavilion 6715 ...
Sugeruję tzw. "ogólnie" znane miejsca dostępu ;)

Cherman - Pią Sie 29, 2008 12:46

Już próbowałem wczesniej... Emule, Torranty, isohunt.com... nigdzie nie ma wersji Visty która by mnie interesowała (Home Premium PL). Wersja musi być taka sama jak na naklejce na lapie - żeby wszystko było na legalu.

Tak BTW, to kiedyś chyba nie było takich wielkich problemów. Jak kupowałem swojego lapa nie dostałem żadnego systemu. Zainstalowałem XP z uczelni... nigdy nie miałem żadnych problemów ze sterownikami... a teraz... z Vistą same problemy... wiem co mówię... z XP na tym lapie kombinowałem 2 tygodnie... w necie znalazłem tylko opisy takich problemów jakie sam miałem i niewiele rozwiązań...

Jeśli jednak ktoś z Was znajdzie u sibeie Vista Home Premium PL, to proszę o kontakt... w innym wypadku będę musiał czekać do przyszłego tygodnia na Panów z Fujitsu...

Paul - Pią Sie 29, 2008 12:58

Cherman napisał/a:
żeby wszystko było na legalu.

... to musisz mieć dokładnie TEN a nie inny egzemplarz Windy :( To dziadostwo generuje jakiś kod, powiązany z nr'em seryjnym instalki i kluczem instalacyjnym. Jak to nie spasuje, to aktywacji nie budiet :(

Cherman - Pią Sie 29, 2008 13:00

Paul napisał/a:

... to musisz mieć dokładnie TEN a nie inny egzemplarz Windy :( To dziadostwo generuje jakiś kod, powiązany z nr'em seryjnym instalki i kluczem instalacyjnym. Jak to nie spasuje, to aktywacji nie budiet :(


właśnie dziś rozmawiałem w tej sprawie z Panią Konsultantką z Microsoftu i powiedizała, że wystarzy, że będę miał jaką kolwiek kopię systemu, byle wersja się zgadzała, i bedę ją mógł aktywować swoim kluczem... Czyżby chciała mnie wprowadzić w błąd?

sTERYD - Pią Sie 29, 2008 13:00

sprawdź czy aby na pewno ta partycja zosała usunięta, najlepiej jakims linuksowym narzędziem, bo XP nie pownien jej widzieć, ani usunąć :/
Paul - Pią Sie 29, 2008 13:04

Cherman napisał/a:
Czyżby chciała mnie wprowadzić w błąd?

:hm: mam nadzieję, że nie i to ja jestem w błędzie. Kiedyś tak mi tłumaczył Mikroshitowy konsultant. Co prawda chodziło o XP Prof., więc nie przyszło mi do głowy, że Wiśta obniżyła "zabezpieczenia" :roll:

kruszon - Pią Sie 29, 2008 13:09

sTERYD, Co do XP to niestety on je widzi ale jako nieznana partycja, chyba ze bylo to jakos sprytnie schowane np. partycja typu hidden. Ale rzeczywiscie wtedy nie jestem pewien jak to widac zpoziomu instalowatora XP.

Co do linuxowych narzedzi to polecam
http://www.sysresccd.org/Main_Page

lub

http://partedmagic.com/wi...Magic.Downloads

Paul,

Zdaje sie ze w Viscie zrobili tak ze to klucz decyduje o wersji instalowanego systemu. Ale glowy sobie za to nie dam uciac...

Pozdrawiam

sTERYD - Pią Sie 29, 2008 13:09

Cherman napisał/a:
Czyżby chciała mnie wprowadzić w błąd?

niee w przypadku viśty to działa, niestety to musi być taki sam system czyli home premium...
tylko język nie musi się zgadzać, możesz sobie zainstalować jaki chcesz, jak nie znajdziesz po polsku... :cool:

Cherman - Pią Sie 29, 2008 13:11

sTERYD napisał/a:
sprawdź czy aby na pewno ta partycja zosała usunięta, najlepiej jakims linuksowym narzędziem, bo XP nie pownien jej widzieć, ani usunąć :/


jesli partycja by istaniała i nie była dostępna, to w jaki sposób mam wykorzystać jej zawartość do zainstalowania nowego systemu? Czy mam rozumieć, że laptop (którego używanie ma być tak proste jak to możliwe) wymaga uzywania narzędzi linukowych do odzyskania systemu?

Czy nie powinien istnieć jakiś rozsądniejszy sposób przeinstalowania systemu? Mgółby mi to ktoś wytłumaczyc, bo mimo znajomości zagadnień informatycznych nie spotkałem się jeszcze z takim rozwiązaniem. Kiedyś wszystko było na CD lub DVD i życie było prostsze...

[ Dodano: Pią Sie 29, 2008 13:13 ]
sTERYD napisał/a:
niee w przypadku viśty to działa, niestety to musi być taki sam system czyli home premium...
tylko język nie musi się zgadzać, możesz sobie zainstalować jaki chcesz, jak nie znajdziesz po polsku... :cool:


Czyli ponawiam swoje pytanie i prośbę zarazem... Skoro mając swój klucz moge zainstalować Vistę Home Premium to proszę o zgłoszenie się osób, które taką wersją systemu dysponują...

sTERYD - Pią Sie 29, 2008 13:33

Cherman napisał/a:
jesli partycja by istaniała i nie była dostępna, to w jaki sposób mam wykorzystać jej zawartość do zainstalowania nowego systemu? Czy mam rozumieć, że laptop (którego używanie ma być tak proste jak to możliwe) wymaga uzywania narzędzi linukowych do odzyskania systemu?

tak, jeśli usunies fabryczną viśtę...
fabrycznie ona ma zainstalowane narzędzia służące do odzywkiwania systemu z tej ukrytej patrycji, w zasadzie tylko do otworzenia plikow wykonywalnch znajdujących się na niej...
żeby to zrobić bez tego trzeba skopiować pliki znajdujące się na ukrytej partycji na jakąś zwykłą przy pomocy linuksa, który powinien widzieć ta partycję , bo to jakaś hfs, albo xfs
na 100% działa gparted

tommy45 - Pią Sie 29, 2008 14:05

Znalazlem instalacje visty na jednym warrezie. Z tego co czytam to Mozna z tego zainstalowac potrzebna Ci wersje trzeba tylko pobrac z rapida pliki po 200mb. Mama nadzieje ze Ci to pomoze :)

link

EDIT:

Na wczesniejszej stronie tego topicu do ktorego dalem linka jest cos takiego jak Windows Vista Recovery Disc x86 . Moze on znajdzie partycje recovery i zainstaluje z niej Viste :)

TomC - Pią Sie 29, 2008 22:01

Ściągnij Viste Ultimate i zainstaluj na kluczu z lapka.
Gdybyś był bliżej to za pifko bym Ci to zrobił ale tak się składa że cała Polska między nami a na dodatek jutro szkolenie mam z NTT i Toshiby :razz:
Po próbie zainstalowania XP lub zainstalowaniu na 99% partycja recovery pada. Znane z autopsji. Dziennie kilka sztuk tego robię.
Co do nośników dostarczanymi z notebokami.. Prawie nikt nie daje teraz. Są wyjątki ale nie o tym tu i teraz :cool:

misi3k - Pią Sie 29, 2008 22:09

Wersja Visty jest na pewno wybierana dopiero w momencie wpisania klucza systemowego. Jest tylko jeden obraz systemu dla każdej wersji więc nie ważne jaką ściągniesz i tak ci dobrze się zainstaluje.
TomC - Pią Sie 29, 2008 22:13

misi3k napisał/a:
Jest tylko jeden obraz systemu dla każdej wersji więc nie ważne jaką ściągniesz i tak ci dobrze się zainstaluje.


Niestety ale nie. Wsadź nośnik z Home Basic i wpisz klucz z Home Premium. Nie działa. Jedyną "uniwerslaną" wersją Visty jest Ultimate właśnie.

misi3k - Pią Sie 29, 2008 22:23

Hmm testowałem na Bussines i łykała bez problemów Ultimate, no chyba, że miałem jakiś lewy obraz :roll:
TomC - Pią Sie 29, 2008 22:28

Jeśli dobrze zrozumiałem to miałeś ULTIMATE i instalowałeś z niego BUSSINES'a. Tak??
misi3k - Pią Sie 29, 2008 22:31

Odwrotnie miałem Bussines i instalowałem Ultimate. A dokładniej wybrałem testowanie i wersję Ultimate i przeszło. A obraz był na 99% Bussines przynajmniej taki klucz miał oryginal i z tego wniosek, że obraz jest ten sam.
TomC - Pią Sie 29, 2008 22:41

To dziwne. Tego jeszcze nie testowałem. Sprawdzę :wink:
Ja ostatnio instalowałem Viste H Basic i pomyłkowo atakowałem kluczem z H Premium i nie poszło. Wtedy wyszło że nalepki mam w nośnikach pomylone.

misi3k - Pią Sie 29, 2008 23:49

A jak nie poszło? Wywaliło błąd jakiś czy się nie zainstalował czy się źle zainstalował? Bo ja parę razy to próbowałem, nawet gdzieś mam płytę to mogę sprawdzić. Co do pytania z tematu, niech autor ściągnie Ultimate i będzie pewny działania :twisted:
Eddek - Sob Sie 30, 2008 14:47

Cherman napisał/a:
nigdzie nie ma wersji Visty która by mnie interesowała (Home Premium PL). Wersja musi być taka sama jak na naklejce na lapie - żeby wszystko było na legalu.

Ale jest Ultimate na przyklad, a tam jest opcja do wybory czy chcesz Home Basic, Home Premium czy Ultimate.

coldmanns - Czw Wrz 04, 2008 22:29

Kule jak to czytam ... :/
Instalowales XP i co ... ni poszly stery? Babcia google nie spi i chetnie momoze.
Kazdy producent (szanujacy sie na rynku) udostepnia cala game sterow przypisanych do danego modelu.
Jak juz wywaliles tego XP (nie wiem po co i dlaczego) to instaluj Viste z plytki takiej samej jaka masz wersje windy (lub ultimata :smile: ), klucz musi isc.
nieprawda ze kazda plyta ma powiazania z dana naklejka na budzie komputera.
Plyty wszystkie wychodza jednakowe, a naklejki sa kazda inna (kody generowane na podstawie klucza Microsoftu).
Nie wiem jaki to Lapek i jaki model, ale na bank stery znajdziesz na necie albo na stronie producenta.
Co do dostarczanych plyt w zestawach z kompem to jest kilka mozliwosci:
1. Zalaczas po raz pierwszy kopa (po raz pierwszy po przyniesieniu ze sklepu) i instaluje sie winda z dysku (preinstalacyjny) ktory w zasadzie nie ma oznaczenia literowego. Po instalacji program prosi o wlozenie czystej plyty cd/dvd w zaleznosci czy to xp czy vista.
2. Dostajesz w zestaweie z lapkiem plyte: recovery disc. Jest to plyta ktora zawiera winde+sterowniki+programy narzedziowe+inny chlam nikomu do szczescia nieporzebny. Zapinasz boot'a z cd/dvd w biosie lub podczas wlaczania kompa klawisz f11/f12 (zalezy jaki model) i leci. Wpisujesz tylko klucz z naklejki i ustawienia regionalne i jezykowe (win xp, czasem vista)
3. Dostajesz normalnie wygladajaca plytke z windowsem i z naklejka osobno, poniewaz doplaciles do ceny lapka za winde aby miec oryginal. Tutaj tlumaczyc chyba nie trzeba.

Jedna wazna sprawa. Aby system byl w pelni uznany za oryginalny nalezy posiadac trzy rzeczy:
1. Fakture zakupu komputeraz z wyszczegulnieniem iz zakupiono winde
2. Naklejke na niezdejmowalnej części obudowy komputera lub w przypadku lapkow na dolnej obudowie (tez w miejscy nie rozbieralnym)
3. Plyte cd/dvd z oryginalnym systemem ( przypadku lapkow to nie jest potrzebne)

Tyle.

Pamietaj google nie spi :smile:
powodzenia

Wojtek88 - Wto Wrz 23, 2008 14:28

Paul napisał/a:
:hm: dziwne .... żadnych płyt z lapkiem nie ma? Zwykle jest specjalna płyta do przywracania/instalacji systemu, dedykowana do modelu lapka. Zgłoście się do sprzedawcy.

BTW XP MUSI zadziałać, tylko może wymagać innych sterów g\do grafy i muzyki -> patrz strona producenta ww sprzętu :D


Moja znajoma kupiła HP i już Vista była jakgdyby wgrana tylko trzeba było by ją jakby "popchnąć" żeby się zainstalowała. Docelowo była na dysku twardym, potem da się nagrać na DVD (3x).

Skiba - Wto Wrz 23, 2008 15:45

Jak dla mnie : "Vista ssie" :neutral: Jest to jedna wielka pomyłka i mam nadzieję, że powstała na okres przejściowy (tak jak WinME), aby zapchać dziurę pomiędzy WinXP a Win7.
Heju - Wto Wrz 23, 2008 16:09

Cherman nie słyszałem o FSC Amilo 2350, chyba raczej 2530
a wtedy pomoże Ci ta stronka
http://support.fujitsu-si.../downloads.html

MaReK - Sro Wrz 24, 2008 10:30

Moje odczucia co do visty zaczynaja sie zmieniac ;)
Polubilem ten system. Od wtedy, kiedy wyszly laty, ktore nie uprzykrzaja mi juz zycia.
Z doswiadczen wiem, ze ciezej go zepsuc niz XP i potrafi sie sam naprawic ;)

Czekam na Win7 :)

marcin8c - Sro Wrz 24, 2008 10:56

Podobno win 7 ma wygladac jak vista a w obsludze ma byc zblizony do xp-ka. Co nie zmienia faktu ze i tak ja najbardziej lubie swojego Leoparda :cool:
Eddek - Sro Wrz 24, 2008 12:10

Ja sie bawilem Vista przez ostatnie 3 tygodnie i ten system mnie poprostu drazni. Wkurzaja mnie gigantyczne ikony na pulpicie, wkurza mnie ze menu kontesktowe dla plikow robi co chce i czasami mam tam opcje winampa, a czasami nie, to samo dotyczy innych programow, ktore sie dopisuja do menu kontekstowego. Wkurza mnie, ze za kazdym razem jak klikne jakis guzik to baran sie mnie pyta, czy napewno kliknalem ten guzik (pozniej chyba po tygodniu udalo mi sie to w koncu wylaczyc ale nie pamietam juz jak). Jest jeszcze kilka innych rzeczy, ktore mnei wkurza...
maciej - Sro Wrz 24, 2008 12:17

No mnie właśnie czeka zaprzyjaźnienie z Vistą, bo zamówiłem siostrze nowego lapka no i już obowiązkowo z Viśtą, a do tego MS-Office 2007 dla domu - będzie ciężka walka. ;)

Szczęśliwie moja korporacja uznaje tylko XP, więc mi bezpośrednio na razie Viśta nie gro(d)zi. ;)

Skiba - Sro Wrz 24, 2008 13:01

maciej napisał/a:
już obowiązkowo z Viśtą


więc jak najszybciej zrób legalnie downgrade do XP ;)

maciej napisał/a:
MS-Office 2007


Ja obecnie nie wyobrażam sobie innego ;) 2003 był OK, ale 2007 po pewnym czasie używania staje się niezastąpiony :)

maciej - Sro Wrz 24, 2008 13:14

Skiba napisał/a:
więc jak najszybciej zrób legalnie downgrade do XP

To dla siostry, nie dla mnie, więc zostanie Viśta - niech się Młoda przyzwyczaja. ;)
Skiba napisał/a:
Ja obecnie nie wyobrażam sobie innego 2003 był OK, ale 2007 po pewnym czasie używania staje się niezastąpiony

Hmm... No właśnie - znajomi strasznie się wkurzali, że po przestawiali skróty klawiszowe i opcje w menu...

A niezastąpiony, to dlatego, że zapisuje w tak dziwnym formacie, że już innym Office'm tego nie odczytasz, czy co? ;)

Eddek - Sro Wrz 24, 2008 13:39

To zalezy jak ustawisz. Ja mam profilaktycznie ustawionego 2007 tak, zeby domyslnie zapisywal jako .doc a nie .docx.

A Vista mnie wkurza i koniec. XP uber alles (Windowsen) :D

Skiba - Sro Wrz 24, 2008 13:39

maciej napisał/a:

A niezastąpiony, to dlatego, że zapisuje w tak dziwnym formacie, że już innym Office'm tego nie odczytasz, czy co? ;)


2007 spokojnie zapisuje w formacie kompatybilnym z 2003 ( i w dół) ... a 2003 spokojnie czyta format 2007 z jednym dodatkiem :)

Niezastapiony za swoją funkcjonalność ... Człowiek popracuje z 2007 i nagle 2003 wydaje mu się " niedorobiony ... mało intuicyjny, wolny :P " ;)

Chociaż i tak, niewyobrażam sobie napisać dokument zawierający więcej niż 3 strony w MS Word ... do grubszych zadań tylko i wyłacznie: LaTeX :twisted:

Cherman - Sro Paź 08, 2008 12:11

W końcu sprawa zakończona. Fujitsu przysłał płytę z dedykowaną Vistą, sterownikami i oprogramowaniem dedykowanym do tego laptopa.

Kiedyś do każdego nowego komputera dawano taki zestaw. Teraz firmy przerzuciły się na partycje Recovery - niewielka oszczędność, dlatego nie potrafię zrozumieć takiego posunięcia. Z płytami było znaczniej wygodniej.

bujak19 - Sro Paź 08, 2008 12:32

zgadzam się w 100% nawet mogłeś przinstalować system jak ci sie zachciało a teraz to niebardzo wiem jak to zrobić pozatym Vista mnie troszke wkuża ma zaduzo do powiedzenia jak chodzi o udostęonianie przez administratora troche to chore i to mi sie nie podoba nie było takich glupot w XP
xROnx - Sro Paź 15, 2008 19:37

Paul napisał/a:
dziwne .... żadnych płyt z lapkiem nie ma

Większość producentów lapków daję płyty CD z Windowsem.... ale nie wszystkie(przynajmniej tak było jakieś 1,5-2 lata temu). Wiem z własnego doświadczenia że IBM/Lenovo nie daje. Robi się już wspomniany Recovery i się ma niby Win'a na CD. Ja zrobiłem Recovery ale czy wszystko dobrze tego nie wiem.... i tu niestety jest ten ból :/

zouza - Sro Paź 15, 2008 19:39

Teraz większośc producentów nie daje płyt, zdecydowana większość :/
Paul - Sro Paź 15, 2008 21:21

zouza napisał/a:
Teraz większośc producentów nie daje płyt, zdecydowana większość

Oszczędzają padalce sobie kosztów a zwiększają je userom - jak kto sobie nie poradzi, to musi $$$ wyłożyć na serwis/znajomego, co sobie z tym poradzi :wnerw:

Brt - Czw Paź 16, 2008 00:04

w służbowym HPku też nie było płyty, ale na początku konfiguracji bprzechodziło się przez krok nagrywania "wingrozy" dla chetnych przezornych ... w kazdym rzie LIPA i powinni jednak dawać CD/DVD z systemem.
Azazel85 - Czw Paź 16, 2008 00:19

Powinni, to dawac w ogole wybór systemu ;)
Znajdź dziś nowego lapka np z XP:) Notebooka, nie Netbooka :/
Na szczęście z jednej strony Vista już nie taka straszna, z drugiej natomiast przesiadac sie na inny system chyba bym sie nie zdecydowal, ze wzglegu na niepewnosc o sterowniki...a nie chcialbym np zeby mi wi-fi w lapku nie dzialalo:)

A co do plytek, to tak jak mowicie, cala czolowka, z HP, Toshiba, Asus, plytek nie daja - tylko preinstalowany program do wypalenia sobie z partycji recovery. Z tego co kojarze, w niektorych FS sie czasami jeszcze zdarzaja....
a tak, to LIPA ;)

Paul napisał/a:
jak kto sobie nie poradzi, to musi $$$ wyłożyć na serwis/znajomego, co sobie z tym poradzi

Co to za znajomy, co $$$ bedzie wolal za taka pomoc, szczegolnie ze nie jest to AZ TAK praco i czaso chlonne...
Na piwo co najwyzej takiego zaprosic, i przy okazji w miedzyczasie wypalic z recovery ;)

Eddek - Czw Paź 16, 2008 07:30

Wzlednie mozna nabyc lapa bez systemu i kupic system w wybranej przez siebie wersji. Sek w tym, ze teraz wiekszosc lapkow jest z Vioska niestety i trzeba sie procesowac o zwrot kasy za system.
ywis - Czw Paź 16, 2008 07:52

Azazel85 napisał/a:
A co do plytek, to tak jak mowicie, cala czolowka, z HP, Toshiba, Asus, plytek nie daja - tylko preinstalowany program do wypalenia sobie z partycji recovery.


No nie zawsze, zależy jaki model notebooka się bierze w sumie. Osobiście w ciągu roku czasu miałem 5 notebooków, więc mogę co nieco powiedzieć w tej sprawie. Kupowałem Toshibe, płytki z recovery juz otrzymałem, nie musiałem nic wypalać, to samo z Asusem. Jedynie przy Lennovo/IBM i Acer oraz teraz ostatnio również wzięta Toshiba nie miały płytek w komplecie i trzeba było je wypalić, ale to nie problem.

Jeśli natomiast chodzi o HP, to można do nich zadzwonić/napisać, aby dosłali takie płytki, zero problemów, wiem bo kolega tak zrobił, napisał że nie może poradzić sobie z utworzeniem recovery i otrzymał pod swój model notebooka płytki. Zero kosztów co też mnie zdziwiło, bo np. Toshiba woła sobie 120 zł za taką płytkę, to samo Lenovo.

Azazel85 napisał/a:
Powinni, to dawac w ogole wybór systemu


Żaden problem, kupujesz notebooka z Vista Bussines i masz prawo wyboru systemu.

Azazel85 napisał/a:
Znajdź dziś nowego lapka np z XP:)


Znajdę, bez żadnego problemu jeśli trzeba, ale ogólnie ja bym się już na takiego notebooka z XP nie zdecydował. Vista, to jest system, który ma być systemem przyszłościowy, który ma wypierać Windows XP i powoli mu się to udaje. Na początku może Vista nie była dość super, bo nie była jeszcze dopracowana, ale teraz już jest znaczny krok do przodu. No, a do tego w najbliższym czasie wychodzi SP2 pod Vistę, więc będzie jeszcze lepiej.

sTERYD - Czw Paź 16, 2008 09:30

wiesz wszystko ok tylko, ze viśta stała sie popularna nie dlatego, że jest dobra, tylko właśnie dlatego, ze jest wciskana w każdy nowy lapcior w który sie da. Poza tym skoro system był niedopracowany to po ch... wypuszczali go na rynek??
przecież przez 2 lata wcześniej był testowany pod nazwą longhorn, to nie mozna było wtedy zauważyć, ze nic z tym nie chciało działać i od razy wydać z SP1??
Poza tym viśta różni sie od xp tym, ze jest "ładna" i ma wymagania jak stąd do tamtąd.
te wszystkie fajerwerki powodują, że jest 5 razy wolniejsza a wiesza sie tak samo jeśli nie gorzej... wiem co mówię, bo mamy z kumplem w pracy dwa klony komputerów (Quadx i 4GB DDR3-1600), tylko on ma viśtę, a ja jeszcze xp. Praca takich maszyn na tych dwóch systemach różni się znacznie.

Paul - Czw Paź 16, 2008 09:31

ywis napisał/a:
Żaden problem, kupujesz notebooka z Vista Bussines i masz prawo wyboru systemu.

Taaaaaa, np. na Linuxa ..... albo WIN XP ..... ;p :hahaha:
ywis napisał/a:
Vista, to jest system, który ma być systemem przyszłościowy, który ma wypierać Windows XP i powoli mu się to udaje.

ywis, Micro$hit Ci za reklamę płaci, czy co ? ;)

MaReK - Czw Paź 16, 2008 10:06

Widows Vista juz odchodzi do lamusa...
Teraz bedzie Windows 7 ;)

Brt - Czw Paź 16, 2008 10:35

pewnie kolejny badziew :boisie:
ywis - Czw Paź 16, 2008 10:50

Paul napisał/a:
ywis, Micro$hit Ci za reklamę płaci, czy co ?


Nie, ja po prostu mam swoje zdanie i to wszystko. Nie każdy musi je popierać.

sTERYD napisał/a:
te wszystkie fajerwerki powodują, że jest 5 razy wolniejsza a wiesza sie tak samo jeśli nie gorzej


Hm. System Aero można wyłączyć, to samo tą całą wizualizację skinu i masz standardowego Windowsa. Co do wieszania się. Windows Vista mam od zeszłego października i jakoś do tej pory nie zdarzyła mi się jeszcze żadna zawieszka, abym musiał resetować komputer, czy jest coś innego, poważniejszego robić. Zawsze wszystko dało się tak zrobić, aby normalnie powrócić do pracy.

Nie wiem, ale wnioskuję, że małą masz styczność z tym Windowsem i niestety piszesz, to co piszesz. Wszyscy tak narzekają na tego Windowsa, a ile jest osób, że nawet nie widziało na oczy tego Windowsa, jak on działa, etc. a już mówi, że to masakra, takich osób to ja kompletnie nie rozumiem. Skoro nie mam z czymś styczności, nie wyrpóbowałem czegoś, to się nie wypowiadam w tym temacie.

Eddek - Czw Paź 16, 2008 12:47

Ja celowo zainstalowalem sobie Vioske, wlasnie zeby zobaczyc jak ten system faktycznie wyglada w codziennym zyciu. Ja go nielubie. Po ponad tygodniu znalazlem gdzies ta cholerna opcje, zeby ten baran sie mnie nie pytal za kazdym nacisnieciem dowolnego klawisza "czy napewno chcesz to uruchomic?". Jakbym nie chcial to bym k..a nie klikal. Dobre 2 dni szukalem opcji, zeby zmienic w menu Start domyslny guzik wylaczenia kompa na wylaczeie, a nie wstrzymanie. I prawde mowiac jakbym teraz mial to zrobic jeszcze raz, to nie pamietam gdzie to bylo. Panel sterowania jest podzielony na jakies zaczarowane funkcje. Kiedys caly dzwiek byl w jednym miejscu, wszystko co dotyczylo ekranu bylo w drugim i byl spokoj. Teraz musze wchodzic w menu, dalej w jakeis podmenu, pozniej wybierac jakies opcje i miec nadzieje, ze w koncu ktorys link zabierze meni do okna, w ktorym bede mogl zmienic to co chce. Zreszta, "czego sie spodziewac od systemu, w ktorym naciskasz START, zeby go wylaczyc". Dodatkowe godziny stracilem na dochodzeniu, ze musze faktycznie jeszcze raz instalowac wszystkie programy, ktore juz mam zainstalowane (z racji ze Vioska byla drugim systemem, obok swietnie dzialajacego XP) musze instalowac jeszcze raz, bo Vioska strzeze powiazan do rozszerzen jak dziewictwa swojej siostry. Nawet Opere musialem przeinstalwoac, bo Vioska nie zauzawyla, ze moze istniec jakas inna przegladarka poza IE. To samo z WinAmpem, MPC, kilkoma elumatorami itp itd. To, ze program ma guzik, ktory w "normalnych" okolicznosciach (tj pod XP i nizej) powodowal skojarzenie plikow z programem nie robi na Viosce najmniejszego wrazenia. Programu nie ma i juz. Pozniej jak juz doszedlem do tego, ze programy musza byc zainstalowane, pojawil sie problem menu kontekstowego. Winampa w nim nie widac, liste trzeba skladac najstarszym znanym grang&drop na playliste, zamiast prostego menu/enqueue. Ten sam problem mial Daemon-Tools, tez uparcie unika pobytu w kontekstowce... Niby sa to pierdoly, ale w zyciu codziennym jest to upierdliwe jak kamien w bucie.

Zeby nie wyjsc na kompletnego krytyka, sama Vioska wyglada dosc ladnie, chodzi w miare gladko (przynajmniej na IC2D E8200 3.5GHz i 2GB DDR2 4-4-4-12), laduje sie i zamyka tez szybciej niz XP. Lepiej dziala tez wsparcie dla dzwieku 5.1.

Podsumowujac, nie lubie tego systemu i raczej sie nie przekonam.

ywis - Czw Paź 16, 2008 12:52

Eddek, to o czym piszesz, to wszystko idzie dostoswać wedle swojej osoby i wymagań, można wszystko tak zrobić, aby wyglądało jak na XP :) ...nic nikomu nie mam zamiaru wpychać na siłę, ale jeszcze tak z ciekawości się Ciebie zapytam. Przez jaki czas miałeś/użytkowałeś Visty?
sTERYD - Czw Paź 16, 2008 12:59

ja używam już ponad rok..
faktycznie w codziennym uzytkowaniu nie jest uciążliwa, ale jak przychodzi do 100% obciażenia procy przez kilka godzin, to potrafi się wywalić na plecki...
a jak już zająć mu większą ilość pamieci to masakra... :/

Eddek - Czw Paź 16, 2008 13:50

ywis, wytrzymalem jakies 2 meisiace. Dosotosowanie systemu, fakt, jest do zrobienia, ale to jak do tego dojsc, to bez encyklopedii eksperta nie podchodzic... Raz po resecie cos dziala, po nastepnym zniknelo... Nie trawie tego systemu, jest koszmarem w obsludze, jesli sie zna poprzednie wersje. Co innego, jesli sie ma peirwszy w zyciu komputer i Vioska jest pierwszym kontaktem z obrazkami na ekranie to moze i jest latwiej. Mi po 10 latach jest sie koszmarnie ciezko przestawic na to badziewie :)
AndrewS - Czw Paź 16, 2008 16:17

a mi ten badziew nie pozwala zmieniac maca karty sieciowej bezprzewodowej w lampku
juz 3 programami probowalem
w karcie nie wifi, ethernet 100 M udalo mi sie

niby wszystko ok, ale jak sprawdzam ipconfigiem to dalej jest stary adres MAC
gdzies na necie wyczytalem ze nie pozwala na to sterownik od karty wifi na viscie

TomC - Pią Paź 17, 2008 10:21

Nic tylko narzekacie :!: :!: :!: :!: Za karę wszyscy na Win 95 i po kłopocie :razz: :mrgreen:
MaReK - Pią Paź 17, 2008 10:53

Przypomnijcie sobie czasy, jak wszedl XP :)
Ludzie bronili sie przed nim, jak teraz niektorzy przed ViśtaWio.

Masa sterownikow pod rozne urzadzenia wyszla dopiero po kilku latach od premiery.
No ale w koncu stal sie systemem wiodacym jak kiedys Windows 98.

Przystosowanie sie do niego wymagalo mniej wiecej tyle samo czasu ile po przejsciu z XP na Viste. Mnie osobiscie wkurzyl brak programu telnet. Musialem go odkopac poprzez zmudne klikanie tu i tam. Tak poza tym, rowniez uwazam ze design jest b. ladny. Po zainstalowaniu wszystkich aktualizacji dziala plynnie i odpukac od ponad roku nie otrzymalem bluescreen'a czy tam greenscreen'a ;D Nie zawiesil mi sie tez. Jedyny zal mam taki, ze niektore programy Adobe - Premiere C3 i Aftereffect nie dzialaja :(
Pewnie oryginaly dzialaja, ale na nie mnie nie stac :)

A co do zmiany mac'a w moim laptopie Toshiba serii A200 zmiana maca jest mozliwa.

Co do poruszania sie po zaawansowanych ustaieniach... mnie to jakos lekko przyszlo :)
Mnie sie wydaje, ze Eddek tak nie lubi Visty (juz z samego zalozenia), ze wszystko jest zle ;)

Pozdrawiam,

memphisto - Pią Paź 17, 2008 11:08

a ja mam takie pytanko również kupiłem AMILO z Siemensa nowego, w media no i ani płytki nie mam (ale już wiem jak ja zdobyć dzięki Wam) ani nie mam CD-KEYA do OFFICA 2007 ;/ ;/ może mi ktoś takim keyem zapodać? mam wersje Microsoft Office Home and Student 2007 i babcia google nie pomogła ;/ wyskakuje mi komunikat w OFFICIE wpisz 25 znakowy klucz produktu i koniec nie poklikam nie poczytam nic :(
TomC - Pią Paź 17, 2008 11:57

memphisto napisał/a:
może mi ktoś takim keyem zapodać?

Ja mogę... tylko zapłać za niego :razz:
Ten Office to wersja tzw. 60-cio dniowa. Możesz przecież używać bez podawania klucza. Chcesz pełną to kup pakiet i wpisz klucz.....

MikeLD - Pią Paź 17, 2008 11:58

memphisto napisał/a:
a ja mam takie pytanko również kupiłem AMILO z Siemensa nowego, w media no i ani płytki nie mam (ale już wiem jak ja zdobyć dzięki Wam) ani nie mam CD-KEYA do OFFICA 2007 ;/ ;/ może mi ktoś takim keyem zapodać? mam wersje Microsoft Office Home and Student 2007 i babcia google nie pomogła ;/ wyskakuje mi komunikat w OFFICIE wpisz 25 znakowy klucz produktu i koniec nie poklikam nie poczytam nic :(


Jakbym chciał pomóc to bym wysłał Cię na strony z torrentami [np. www.isohunt.com] gdzie znajdziesz dołączone do pełnych wydań key generatory, lub też wysłał na największą stronę z bazą seriali i nakładek www.cracks.am - z tym, żeby ostrożnie sie poruszać po stronce w obawie przed niechcianym softem.
Ale oczywiście nie mogę pomóc, namawiając do zakupu oryginału ;)

memphisto - Pią Paź 17, 2008 12:14

no pierunie cóż za prawowity naród... ; DTomC, a ile sobie życzysz za sam klucz?


nie gadajcie że macie wszystko oryginalne ?? :D

ywis - Pią Paź 17, 2008 12:40

memphisto napisał/a:
nie gadajcie że macie wszystko oryginalne


Mamy, przynajmniej ja posiadam Windows i cały pakiet Office w oryginale :)

MaReK - Pią Paź 17, 2008 13:29

Dokladnie to jest tak. Rzeczy ktore sluza mi do pracy i przy pomocy ktorych zarabiam, czyli np. system operaacyjny, edytor tesktowy, arkusz kalk. i inne mam legalne.

Ale np. hobbystycznie zajmuje sie np. obrobka filmow czy innych rzeczy i nie zamierzam kilkutysiecy wydac tylko po to, zeby sie od czasu do czasu pobawic amatorsko, nie czerpiac przy tym zyskow z takiej zabawy. Gdyby producenci oprogramowania wydawali wersje HOME ktora bylaby odpowiednio tansza, to czemu nie. Rozumiem, ze wielu ludzi napracowalo sie przy produkcji danego oprogramowania i pelen szacunek dla nich.

Wlasciwie to mozna powiedziec, ze korzystam przez dluuugii czas z wersji demo, ktora jest okrojona z wielu funkcji, ale akurat te funkcje nie sa mi do niczego potrzebne ;)

Osobiscie piractwa nie popieram i nikogo do niego nie namawiam.
Nie korzystam z programow torrent czy innych sciagaczy.

Jesli chce uslyszec jakas muzyke, to w tej chwili sluzy mi do tego serwis wrzuta.pl gdzie mozna znalezc niemal kazda piosenke ;)

Pozdrawiam,

kruszon - Pią Paź 17, 2008 14:01

memphisto napisał/a:
no pierunie cóż za prawowity naród... ; DTomC, a ile sobie życzysz za sam klucz?

nie gadajcie że macie wszystko oryginalne ?? :D


Ja od dosyć dawna dbam o to, żeby mieć wszystko legalne. Pomijam, że służbowo w firmie jestem odpowiedzialny między innymi za to właśnie i stąd dobrowolne audyty oprogramowania i inne tego typu akcje.
Prywatnie i służbowo używam Linuksa i powiem Ci, że odkąd pracuję na nim na codzień nabrałem dużego szacunku do oprogramowania ogólnie i jeśli coś mi się podoba i jest płatne to za to płacę. Jeśli mnie nie stać szukam tańszych/darmowych odpowiedników - zazwyczaj z sukcesem.

Jeśli chodzi o office'a - jeśli potrzebujesz do domu to masz 2 opcje:
- wersja domowa office'a kosztuje bodajże 200PLN jeśli nie 99 ostatnio i masz możliwość instalacji na 3 komputerach, które działają (jak to w licencji napisali :)) w jednym _ognisku domowym_. Wydaje mi się, że jeśli stać Cię na nowy komputer to i stać Cię na wywalenie dodatkowej stówki/dwóch na office'a. Jeśli to komp do pracy to w ogóle nie mam pytań i powinieneś mieć legalną wersję albo:

- OpenOffice.org - w tej chwili wyszedł w wersji 3.0 - stosuje go z powodzeniem na dużej ilości komputerów w firmie i na wszystkich prywatnie. Soft jest całkiem niezły i nadaje się do zarówno podstawowych jak i bardziej zaawansowanych rzeczy tylko się trzeba przyzwyczaić.

To z mojej strony tyle chyba.

Pozdrawiam

Eddek - Pią Paź 17, 2008 14:44

MaReK napisał/a:
Mnie sie wydaje, ze Eddek tak nie lubi Visty (juz z samego zalozenia), ze wszystko jest zle

Ej, probowalem sie do niego przekonac, ale poprostu no nie da sie, no nie da, zawsze cos, zawsze k..a cos... ;) Jest kilka rzeczy, ktore faktycznie fajnie sa rozwiazane (szukajka bezposrednio w starcie), ale cala reszta mnie poprostu wku...wia ;)

memphisto - Pią Paź 17, 2008 15:19

mo office służy tylko do pisania ściąg na studia : ( widze, nie pomożecie =,((((( zostaje wrócić do 2003 : (
kruszon - Pią Paź 17, 2008 16:50

To do pisania ściąg potrzebujesz MSO? Armata na muchy.

Pozdrawiam

azer - Pią Paź 17, 2008 23:36

MaReK napisał/a:
Przypomnijcie sobie czasy, jak wszedl XP :)
Ludzie bronili sie przed nim, jak teraz niektorzy przed ViśtaWio.


...bo był tak samo niedopracowany i słaby jak Vista do czasu wypuszczenia SP2. Vista to chyba jeszcze cięższy przypadek i nie wiem czy uda się ją doprowadzić do 'normalności' przed wypuszczeniem kolejnego systemu, którego widać już główkę.

Eddek - Sob Paź 18, 2008 11:19

Przypomniala mi sie jeszcze jedna pierdola, ktora w Viosce mnei wkurza i tez jest zwiazana z programami, ktore z jakiegos powodu nie moga sie z nia zintegrowac. Glupi, ale jak poreczny program do szukania napisow. W normalnych okolicznosciach, integruje sie z kontekstowym w przypadku plikow video i wtarczy RMB-> znajdz napisy i juz szuka. Vioska na takie ekscesy nei pozwala, menu kontekstowe musi zostac czyste, jak aryjska krew, wiec opcje sa dwie. 1) otworz za pomoca -> wybierz program -> szukac programu -> ok; 2) start -> programy -> program -> skok do traya -> RMB -> wybierz plik -> OK.
Malo tego, w XP dla tego przykladu, w okolicach zegarka pojawia mi sie sliczne male okienko, ktore informuje mnie o sukcesie lub porazce w napisoszukaniu. Vioska tez to okienko wyswietla. W lewym gornym rogu, POZA obszarem wyswietlania ekranu i widze jedynei cien tego okna.

Obie metdy sa wygodne w c..j w porownaniu z innymi M$-ami :) Im dluzej mam Vioske tym bardziej jej nie trawie :]

TomC - Sob Paź 18, 2008 18:38

kruszon napisał/a:
wersja domowa office'a kosztuje bodajże 200PLN jeśli nie 99

Sugerowana cena wersji Home&Student to 199zł
Są desperaci, którzy poniżej 180zł sprzedają.
memphisto nie mów że do ściąg potrzebujesz MS :shock: :shock:
Ołpen ofis Ci całkowicie wystarczy. Jestem pewien.

maciej - Sob Paź 18, 2008 18:54

Ja kupiłem chyba nawet za 168 + przesyłka, ale kupowałem kilka rzeczy, więc w sumie wyszło tylko kilka zł za przesyłkę.
memphisto - Nie Paź 19, 2008 22:38

TomC, do ściag potrzebuje offica zawsze miałem 97 pózniej 2003 i nigdynie pracowałem na innych programach robi prosto tabelki i dla mnie jest bajer :D no ale juz olejcie mnie i tak nie poratuje mnie nikt keyem jutro instaluje 2003 bo offica miec 3ba :)