Zobacz temat - windows vista business dell oem
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - windows vista business dell oem

riki - Wto Mar 03, 2009 08:58
Temat postu: windows vista business dell oem
Witam
Szukam nośnika z systemem windows vista business sp1 (pl) i windows vista basic sp1 (eng) dedykowany do dell w wersji OEM. Może ktoś mi pomóc?
Z góry dziękuję.

ywis - Wto Mar 03, 2009 09:19

Na Allegro znajdziesz i/lub kontaktuj się bezpośrednio z DELL Polska, podeślą Ci odpłatnie oczywiście, bo nie sądzę, aby ktoś użyczył Ci tego, ponieważ było by to w normie prawa nielegalne działanie.
riki - Wto Mar 03, 2009 09:34

ywis napisał/a:
kontaktuj się bezpośrednio z DELL Polska, podeślą Ci odpłatnie oczywiście

kontaktowałem się i.. odziwo, odesłali mnie do innych rozwiązań.
A tak na marginesie, jak piszesz ... użyczenie tego typu nośnika jest nielegalne?

TomC - Wto Mar 03, 2009 09:53

ywis napisał/a:
nielegalne działanie

Udostępnienie nośnika nie jest nielegalne. :cool:
Mając cudzy nośnik i tak instalujesz przecież na swoich numerach więc nośnik jest w tym momencie tylko nośnikiem a nie wykładnikiem oryginalności systemu.
Inna sprawa to posiadanie kopii nośnika. Tego robić nie można :razz:

michone - Wto Mar 03, 2009 09:59

TomC napisał/a:
ywis napisał/a:
nielegalne działanie

Udostępnienie nośnika nie jest nielegalne. :cool:
Mając cudzy nośnik i tak instalujesz przecież na swoich numerach więc nośnik jest w tym momencie tylko nośnikiem a nie wykładnikiem oryginalności systemu.
Inna sprawa to posiadanie kopii nośnika. Tego robić nie można :razz:
mozna posiadac kopie w ilosci sztuk 1 pod warunkiem ze masz orginal:)
TomC - Wto Mar 03, 2009 10:05

Cytat:
mozna posiadac kopie w ilosci sztuk 1 pod warunkiem ze masz orginal:)

Nie można. Uwierz mi na słowo. Miałem kontrolę i nie można :razz:
System operacyjny to nie muzyka albo gra za kilka zł. Czepiają się tego.
Na serwisie miałem kopię dość rzadkiego systemu zrobioną z oryginalnego nośnika, który też był do wglądu i się czepili. Kopię połamałem i jakoś z tego wybrnąłem.

henryk - Wto Mar 03, 2009 10:10

TomC napisał/a:
Inna sprawa to posiadanie kopii nośnika. Tego robić nie można
michone napisał/a:
mozna posiadac kopie w ilosci sztuk 1 pod warunkiem ze masz orginal:)

Jedno i drugie trzeba sprawdzić z warunkami licencji OEM (umową). Najczęściej można zrobić jedną kopię bezpieczeństwa.
Warunek posiadania oryginału nie jest konieczny. Mam laptop z vista pro OEM, nie dostałem w ogóle nośnika, działam na xp pro - downgrade, robiony oficjalnie przez infolinię Microsoftu. Warunek OEM jest najczęściej jeden - związanie z konkretnym egzemplarzem sprzętu.
riki napisał/a:
odesłali mnie do innych rozwiązań
czyli nie robią dedykowanych rozwiązań dla siebie. Możesz wziąć dowolną płytę vista business, może być sp1 lub nie. To nie ma znaczenia. I tak będziesz rejestrował swoje numery - przejdzie.

[ Dodano: Wto Mar 03, 2009 10:15 ]
TomC napisał/a:
Miałem kontrolę i nie można
kto kontrolował? Znajomość prawa autorskiego nie jest najmocniejszą stroną np. urzędów skarbowych.
Gdybyś zrobił coś nielegalnego to zabezpieczyli by tę kopię i byłyby problemy, szczególnie, że piszesz, że się czepiali.

TomC - Wto Mar 03, 2009 10:16

henryk_w napisał/a:
Mam vista pro OEM

Nie masz bo takowej nigdy nie było :razz: Co innego Vista Business.
henryk_w napisał/a:
Najczęściej można zrobić jedną kopię bezpieczeństwa.

NIE można. System operacyjny to nie płyta z muzyką, filmem, grą że musi być cały czas w napędzie przez co może się zniszczyć. Takie usłyszałem stanowisko Microsoftu.

henryk - Wto Mar 03, 2009 10:19

TomC napisał/a:
Takie usłyszałem stanowisko Microsoftu
konkretnie kto mówił? Obiecuję sprawdzić bo te rzeczy mnie interesują. Poza tym byłbym zdziwiony gdyby "mój" dostawca, długo działający na rynku i w mojej ocenie wiarygodny popełniał w tym zakresie błędy.
TomC, napisałem "najczęściej" na podstawie posiadanych i przeczytanych umów, nie tylko OEM. Najczęściej nie znaczy zawsze, ale również nie neguj tego bo to znaczyłoby, że nigdy nie można robić kopii bezpieczeństwa, a to już nie jest prawdą. Jak wyżej: zależy od postanowień umowy licencyjnej i żadne komentarze, wątpliwości "kontrolujących" i innych oceniaczy nie są w stanie zmienić postanowień tej umowy. Instalując program najczęściej musisz zaakceptować postanowienia umowy licencyjnej. Przeczytaj je kiedyś dokładnie.
Był czas, że np. niektóre urzędy skarbowe czepiały się używania oprogramowania "Open source" w działalności i twierdziły, że to nielegalne. Orzecznictwo sądowe nie potwierdziło tego stanowiska. To też uproszczenie, bo szczegółowo w orzeczeniu sądu analizowano pojęcie ogólnie dostępnego oprogramowania udostępnianego bezpłatnie.
Przedstawiając krótkie kategoryczne stanowisko sugerujesz, że jest ono obowiązujące zawsze, a zapewniam Ciebie, że tak nie jest.

michone - Wto Mar 03, 2009 10:36

Cytat:
licencja z xp home oem z sp2
1.6 Kopia zapasowa. LICENCJOBIORCA MOŻE
SPORZĄDZIĆ JEDNĄ KOPIĘ ZAPASOWĄ
OPROGRAMOWANIA. LICENCJOBIORCA MOŻE
SPORZĄDZIĆ JEDNĄ (1) KOPIĘ ZAPASOWĄ, KTÓRA
MOŻE BYĆ UŻYWANA JEDYNIE W CELACH
ARCHIWIZACJI I DO PONOWNEGO INSTALOWANIA
OPROGRAMOWANIA NA KOMPUTERZE. Z WYJĄTKIEM
WYRAŹNYCH POSTANOWIEŃ NINIEJSZEJ UMOWY
LICENCYJNEJ I PRZEPISÓW PRAWA MIEJSCOWEGO,
LICENCJOBIORCA NIE MOŻE KOPIOWAĆ
OPROGRAMOWANIA ANI TOWARZYSZĄCYCH MU
MATERIAŁÓW DRUKOWANYCH. LICENCJOBIORCA NIE
MOŻE WYPOŻYCZAĆ, WYDZIERŻAWIAĆ,
WYNAJMOWAĆ ANI W INNY SPOSÓB PRZEKAZYWAĆ
INNEMU UŻYTKOWNIKOWI DYSKÓW CD I KOPII
ZAPASOWEJ OPROGRAMOWANIA.


Cytat:
A w Viście pisze tak :

10. KOPIA ZAPASOWA. Mogą Państwo sporządzić jedną kopię zapasową nośnika oprogramowania. Mogą jej Państwo używać tylko do ponownego zainstalowania oprogramowania.