Zobacz temat - [R400] JAKI KLUCZ DO WYMIANY OLEJU SILNIKOWEGO
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R400] JAKI KLUCZ DO WYMIANY OLEJU SILNIKOWEGO

irons122 - Pon Kwi 06, 2009 07:52
Temat postu: [R400] JAKI KLUCZ DO WYMIANY OLEJU SILNIKOWEGO
Witam napiszcie jaki klucz pasuje zeby wymienić olej silnikowy w r 400 99r 1,6 chodzi mi o tą dużą śrubę spustową w misce olejowej z góry dziękuję i czekam.
oprawca_1978 - Pon Kwi 06, 2009 08:07

Zwykły klucz nr 17 czy 19, nie pamiętam już.
Do filtra oleju czasami można dostać takie klucze z kawałka łańcucha rowerowego.
Służą one jedynie do odkręcania starego filtra, gdyż gną jego powierzchnię i niszczą.
Nowy filtr wkręca się ręcznie, wcześniej zwilżając nieco jego uszczelkę, żeby się podczas dokręcania nie pomarszczyła od tarcia.
Najlepiej jest go dokręcać oburącz, dość mocno, acz uważnie.
Ja w moim poldku zmieniłem olej ostatnio w lipcu 2007 roku i przejechałem do dzisiaj na nim ponad 34 kkm i nie cieknie nic, silnik suchutki od spodu. Daję olej pełen syntetyk 5W40 ale może przejdę na taki, jaki radzi instrukcja, półsyntetyk 10W40. Gustuję w olejach Lotosa, które są doskonałe.
Po wymianie filtra w kanałach olejowych będzie pusto. Pierwsze odpalenie silnika jest ważne, żeby nie przywędzić panewek. Ja robię to tak, że po wymianie filtra i oleju, włączam silnik dosłownie na trzy sekundy i wyłączam. Lampka oleju wtedy nie gaśnie.
Następne odpalenie już powoduje zgaśnięcie. Nie wolno wtedy dodawać gazu, gdyż panewki pracują wtedy bez ciśnienia oleju i czopy dotykają ich fizycznie. Normalnie, podczas pracy silnika, jak jest on OK, czopy nie dotykają panewek, rozdziela je cienka warstwa oleju, zwana filmem olejowym.

irons122 - Pon Kwi 06, 2009 09:54

Ok dzieki za radę klucz do filtra mam tak że spoko tylko nie wiem jaka ta śróba a musze klucz kupić wydaje mi się że będzie 19 bo to duża śruba ale jak ktoś jest pewien to piszcie.
Brt - Pon Kwi 06, 2009 10:36

Dla potomnych dopiszę, że w dieslach serii L korek spustowy jest na klucz 15 :ok:
truten23 - Pon Kwi 06, 2009 18:47

A w mojej 416ce jest klucz 19 :cool:

A, miska jest stalowa. :wink:

PTE - Wto Kwi 07, 2009 13:42

U mnie (silnik 1.4, miska aluminiowa) jest 15mm.