Zobacz temat - [R75] Przegrzewa się płyn chłodniczy - co robić?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Przegrzewa się płyn chłodniczy - co robić?

Bolero - Pią Maj 29, 2009 17:53
Temat postu: [R75] Przegrzewa się płyn chłodniczy - co robić?
Mam taką sytuację w swoim r75, że przegrzewa mi się płyn chłodniczy po ok. 20-30 minutach jazdy w mieście. Sprawdzałem - jest go tyle ile trzeba. Wskazówka temperatury bardzo szybko leci do góry (już po 4-5 minutach jest po środku czyli tam gdzie powinna być). Nie odpala mi się również w ogóle ten wiatrak przed chłodnicą - czy to ok? Jeżdżę bez odpalonej klimy.

Sytuacja już kiedyś występowała w zimie, gdy było -10 stopni. Pojechałem do warsztatu, dolali płynu chłodniczego (wtedy było za mało) i było ok, ale też nie było już takich mrozów. Ostatnio sytuacja powtórzyła się- znowu się przegrzał - nie sprawdzałem - może płynu było za mało. Dolałem i znowu jakieś 2 tyg było ok. Później włączyłem klimę (wcześniej jej nie używałem) i się przegrzał, dodatkowo wyciekł mi prawie cały płyn chłodniczy. Dolałem, ale dalej się podczas jazdy przegrzewał. Później raz było OK, a teraz znowu się przegrzewa. Ktoś wie co to może być?

blazi - Pią Maj 29, 2009 18:11

Z tego ci zrozumiałem to ubywa ci płynu chłodzącego i dlatego się przegrzewa silnik, musisz zlokalizować wyciek (pewnie termostat), możesz spróbować odpowietrzyć układ ale jak dolewasz co chwilę płynu to na pewno masz wycieki.
Zdejmij plastikową osłonę silnika i zerknij przez "żebra" kolektora tego metalowego czy w tym zagłębieniu nad którym jest termostat masz sucho. Ja miałem tak że mi przeciekał, płynu dolewałem co chwilę, silnik pewnie też miał nieco wyższą temp. ale nie przegrzał się (poza 1 przypadkiem), a pod termostatem istny syf, płyn - maź na 5cm grubości. wymiana termostatu zakończyła sprawę.
A co do wentylatora to też przydało by go się sprawdzić czy w ogóle się włącza. U mnie włącza się dokładnie przy 100 stopniach (włącz sobie cyfrowy miernik temperatury na desce i obserwuj czy ci się wentylator włączy przy tej setce).

Bolero - Pią Maj 29, 2009 19:10

Dzięki za odpowiedź. Generalnie płynu mi nie ubywa jakoś drastycznie. Od tygodnia utrzymuje się ten sam poziom. Tylko jak włączyłem klimę to wyleciało go bardzo dużo. A tak to w miarę. Sprawdzałem czy coś cieknie i raczej pod samochodem jest suchutko. Ten wiatrak mi się w ogóle nie włącza nawet jak wskaźnik temperatury jest ponad normę (klimę zawsze mam wyłączoną - opcja econ. Ale czy ten wiatrak może być przyczyną? Jak włączyć cyfrowy miernik temperatury? - nie mogę nigdzie znaleźć w necie o tym.
SeniorA - Pią Maj 29, 2009 19:37

Bolero napisał/a:
włączyć cyfrowy miernik temperatury? - nie mogę nigdzie znaleźć w necie o tym.
wpisz w szukajce ''Diagnostyka OBC w R75''
blazi - Pią Maj 29, 2009 22:08

Bolero napisał/a:
Jak włączyć cyfrowy miernik temperatury?


Przytrzymaj przycisk resetowania dziennego wskazania kilometrów tak długo aż pojawi się podajże cyfra 1 (tzw. rozdział 1), potem naciskaj aż do 19. Teraz poczekaj - na dolnej linijce zacznie cyklicznie (co ok. 1 sek.) pojawiać się napis "_L_OFF". W momencie, gdy się pojawi wciśnij przycisk jeszcze raz. Pojawi się znowu 1 i wtedy szybko znowu zacznij naciskać aż pojawi się 7. I już masz odpalony wskaźnik temperatury. Na początku może ci nie wyjdzie, ale jak załapiesz o co biega to potem już zamkniętymi oczami będziesz to odpalał :)

Poczytaj to: tu wszystko jest (Marian_K zadbał :) http://forum.roverki.eu/v...a+pok%B3adowego

Powodzonka.