Zobacz temat - [R45] Nakrętki do felg stalowych/aluminiowych.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R45] Nakrętki do felg stalowych/aluminiowych.

edzio123 - Pon Paź 05, 2009 08:35
Temat postu: [R45] Nakrętki do felg stalowych/aluminiowych.
Mam do Was pytanko. Na wiosnę kupiłem nakrętki do felg, które wg aukcji są dedykowane go orygnalnych felg aluminiowych. Czy Waszym zdaniem będą one dobrze pasowały również do stalówek, które niebawem założę z zimówkami, czy warto zainwestować i kupić osobno do felg stalowych ? Tutaj podaję link do aukcji z tymi do aluminiowych, które kupiłem abyście mogli je obejżeć:
http://moto.allegro.pl/it..._rover_f_v.html


Tzn. nie jest to ta sama aukcja, bo nie mogę już jej odnaleść ale to są takie same.

kpt - Pon Paź 05, 2009 14:21

przy stalowkach nakretki powinny byc sferyczne, przy alusach stozkowe.
kupiles sferyczne, tak?

edzio123 - Pon Paź 05, 2009 14:31

Wiesz co nie wiem, wyglądają tak samo jak na w/w aukcji, a nie pamiętam czy na tej mojej aukcji na której kupiłem było napisane że to były sferyczne. A to widać na oko jakie to są ?
Mix - Pon Paź 05, 2009 14:35

Na oko wyglądają na sferyczne, więc zakładać i jeździć :wink:
szoso - Pon Paź 05, 2009 14:39

kpt napisał/a:
przy stalowkach nakretki powinny byc sferyczne, przy alusach stozkowe.

to czemu ja mam tylko jedne do stalówek i alusów :wink:

edzio123 - Pon Paź 05, 2009 14:41

Rozumiem, czyli dostalówek kupić inne, czy takie byłyby odpowiednie ?
http://moto.allegro.pl/it...azda_daewo.html

Mix - Pon Paź 05, 2009 14:56

szosownik napisał/a:
to czemu ja mam tylko jedne do stalówek i alusów :wink:

ZTCP do oryginalnych stalówek pasują nakrętki stożkowe z alu. Do pozostałych trzeba kupować sferyczne (też to przerabiałem).

edzio123, lepiej kup nakrętki pełne (zaślepione), bo będzie się niepotrzebnie dostawał syf na gwint szpilek. W ASO Hondy taka nakrętka kosztuje 4zł.

edzio123 - Pon Paź 05, 2009 14:59

kurcze tylko nie wiem czy ja mam oryginalne stalówki, bo teraz mam założone felgi aluminiowe Roverowskie, a stalówki z zimówkami dostałem do auta jak kupowałem.
Mix - Pon Paź 05, 2009 15:06

Jak kupowałem do siebie to sprzedawca zapewniał, że są oryginały (tj. montowane fabrycznie, bo o takich tu mowa). Okazały się "Dunlop made in France" :wink: Przy montażu w wulkanizacji dowiedziałem się, że te śruby co mam z alu nie podejdą do stalówek i kupiłem nowe. Po problemie. W zimie żadne koło nie odpadło :mrgreen:
edzio123 - Pon Paź 05, 2009 15:06

http://moto.allegro.pl/it...accord_crv.html

Do stalówek coś takiego byłoby odpowiednie ?

Mix - Pon Paź 05, 2009 15:10

Aha. Odkręć jedną śrubę z alu i przyłóż do gniazda (otworu) w stalówce. Śruba powinna przylegać całym kołnierzem. Jak przymierzysz, będziesz wiedział o co chodzi.

[ Dodano: Pon Paź 05, 2009 15:10 ]
edzio123 napisał/a:
http://moto.allegro.pl/it...accord_crv.html

Do stalówek coś takiego byłoby odpowiednie ?

Nie, to są śruby do alu - stożkowe.

edzio123 - Pon Paź 05, 2009 15:13

bo ja teraz w alu mam założone takie same śruby tylko z zakończeniem takim w kształcie kuli a nie stożka. To co, to by były do stalówek a do alusów miałbym kupić te z zakończeniem stożkowym ?
Pływak - Pon Paź 05, 2009 15:35

Panowie ale mieszacie zarówno do oryginalnej Roverowej stali jak i alu są sferyczne. Na stalówce powinno być wybite ROVER jeśli są oryginalne przynajmniej u mnie było.
edzio123 - Pon Paź 05, 2009 15:41

Aha no to czyli jak mam teraz założone do oryginałów alu nakrętki z tym zakończeniem kulowym to są oki ? Ale ze mnie laik :mrgreen:
Pływak - Pon Paź 05, 2009 15:48

Jeśli stal też jest oryginalna R to będą pasować. Nie wiem jak z stalowymi z innych samochodów ale Honda i VW też miały w alu i stali sferyczne przynajmniej te starsze z rozstawem 4x100...
Mix - Pon Paź 05, 2009 15:51

Pływak, ja mam oryginalne alu z oryginalnymi śrubami, które jak pisałem wcześniej nie pasują do felg stalowych. Kołnierz śrub do alu jest wyraźnie stożkowy, do stalówek sferyczny
Pływak - Pon Paź 05, 2009 15:53

Mixtated, w R i Hondzie na 100% w alu są sferyczne. To, ze masz śruby stożkowe nic nie znaczy sprawdź jakie masz otwory w felgach...
Mix - Pon Paź 05, 2009 16:21

Pływak, wszystko pasuje jak należy.
Do alu (jeśli chodzi o kształt) mam takie LINK
Do stalówek takie LINK, ale bez tego plastikowego pierścienia (te z aukcji są pod kołpaki).
Podsumowując - jeśli felgi stalowe są z R, który wyjechał na takich z fabryki, to śruby z alu będą pasować. Jeśli stalówki są dedykowane do Hondy, R, MG i innych (rozstaw i ilość otworów, ET), to trzeba posiadać dwa komplety różnych śrub.

edzio123, rzuć okiem na linki do aukcji powyżej i porównaj ze śrubami, które posiadasz. Śruba do felgi stalowej powinna dociskać ją kołnierzem.

edzio123 - Pon Paź 05, 2009 16:45

Mhm, w takim razie. Ja teraz do alu R mam założone z zakończeniem kulowym tylko bez tego kołnierza plastikowego. Wnioskuję z Twojej wypowiedzi Mixtated, że te kulowe powinny być do stalówek a do aluminiowych powinieniem kupić te z zakończeniem stożkowym tak ?

Sądzę że stalówki mam nieoryginalne bo aluminiowe mam oryginalne, więc wątpię żeby stalówki były również oryginalne.

Jeśli chodzi o alusy to mam takie jak na załączonym obrazku (czyli oryginalne?).

Kunce - Pon Paź 05, 2009 17:57

edzio123, do felg aluminiowych i stalowych oryginalnych roverowskich ( tak jak w bliźniaczym civicu ) powinny być nakrętki z łbem kulistym ( sferyczne ) do felg aluminiowych nie oryginalnych z łbem stożkowym.
Co do felg stalowych jakie posiadasz to najlepiej sprawdź co masz wybite na feldze i będziesz wiedział czy oryginał czy nie.

edzio123 - Pon Paź 05, 2009 18:40

Jak się okaże że stalówki mam nie oryginalne to wtedy jakie nakrętki do nich kupić ? Stożkowe ?
sTERYD - Pon Paź 05, 2009 19:18

zależy jakie będą te felgi

najłatwiej poznać po tym, że stożkowe mają głębiej wcięte gniazda niż sferyczne

edzio123 - Pon Paź 05, 2009 19:21

Mhm, no dobra, muszę w takim razie się im poprzyglądać. Może uda się zrobić dobrą fotkę przedstawiającą szczegóły gniazd.
blue827 - Pon Paź 05, 2009 20:03

IMO ta tzw sfera wygląda jak stożek tylko że pod małym kątem.

Felgi stalowe mam od hondy accord, myślałem że otwory są stożkowe więc kupiłem takie nakrętki, stożki pod dużym kątem:


Śruby się same odkręcały, tutaj widać jak mała była powierzchnia styku:


Więc użyłem fabrycznych śrub do felg aluminiowych (z ruchomym stożkiem) ale na samym końcu też mają stożek właśnie do przykręcania stalówek tylko pod małym kątem (może to jest właśnie ta sfera, chociaż dla mnie to jest płaska powierzchnia):

Pływak - Pon Paź 05, 2009 20:07

Mixtated napisał/a:
Pływak, wszystko pasuje jak należy.
....


To widocznie masz jakiś wyjątek albo w nowych alu były już dziury pod stożki bo tak jak pisałem do R 200 i 400 do oryginalnych alu były sferyczne wystarczy poszukać na forum bo temat wałkowany dziesiątki razy.

http://allegro.pl/item754..._podkladka.html
http://allegro.pl/item754...onda_rover.html

Nawet zabezpieczające dedykowane do oryginalnych felg R są sferyczne

http://allegro.pl/item758...onda_rover.html

Mix - Wto Paź 06, 2009 10:03

Cytat:
To widocznie masz jakiś wyjątek albo w nowych alu były już dziury pod stożki bo tak jak pisałem do R 200 i 400 do oryginalnych alu były sferyczne wystarczy poszukać na forum bo temat wałkowany dziesiątki razy.

Wychodzi na to, że oryginalne alu 16" MG są właśnie tym wyjątkiem, bo mam bardzo podobne śruby do tych z ostatniego zdjęcia, co wrzucił blue827, tylko ZTCP bez ruchomego stożka.

szoso - Wto Paź 06, 2009 10:13

Mixtated napisał/a:
Wychodzi na to, że oryginalne alu 16" MG są właśnie tym wyjątkiem, bo mam bardzo podobne śruby do tych z ostatniego zdjęcia, co wrzucił blue827, tylko ZTCP bez ruchomego stożka.

no to witaj w klubie bo ja mam to samo co ty :wink:

Stacho - Wto Paź 06, 2009 11:51

Witam,
Panowie, nie mieszajcie, pisalem już o tym:

"Jeszcze w kwestii śrub do felg......, a własciwie to nakrętek, bo śruby (szpilki) w roverkach są na stałe w piaście/bębnie koła, a felgi przykręcamy nakrętkami. I zdecydowanie stwierdzam,że jeżeli mamy orginalne alufelgi, orginalne felgi stalowe i orginalne nakrętki, to napewno tymi nakrętkami jedne i drugie felgi pewnie przykręcimy. A jaka jest pewność,że dokupione nakrętki mają takie same kuliste zakończenie (chodzi o średnicę wycinka kuli/sferę) i nakrętka dokładnie całą powierzchnią dolega do gniazda otworu felgi ?, chyba że dokupimy nakrętki dokładnie do Rovera ew.Hondy, a nie jakieś uniwersalne lub do innego auta. Na pierwszy rzut oka można nie zauważyć różnicy, ale efektem może być luzowanie się koła i konieczność jego częstego dokręcania,"

Należy poszukać, a nie powielać omawiane już tematy :wink: pozdr.....

Kasa313 - Wto Paź 06, 2009 20:37

A jakie ja mam kupić do nieoryginalnych felg stalowych do mojego rovera 45 z 00r.
Pływak - Sro Paź 07, 2009 07:27

Takie jakie będą pasować do felg :mur: Niestety jasnowidza między nami chyba nie ma więc musisz sam podejść do felgi i sprawdzić otwory...
edzio123 - Pią Paź 09, 2009 16:16

Aha czyli jak mam nieoryginalne stalówki (bo sprawdzałem i nie ma nigdzie wybite ROVER) tzn. że mogą pasować albo z zakończeniem kulistym (sferyczne) albo stożkowe ? Trzeba mierzyć ? :neutral:
Mix - Pią Paź 09, 2009 17:29

edzio123, napisaliśmy już to parę razy - do 99% nieoryginalnych stalówek pasować będą nakrętki sferyczne - te zakończone "prawie" kulką.
edzio123 - Pią Paź 09, 2009 17:42

pytam bo się już pogubiłem, tyle wersji już przeczytałem, czyli takie same jak w felgach aluminiowych oryginalnych ? Bo takowe mam właśnie przy felgach aluminiowych.
Mix - Pią Paź 09, 2009 18:15

Możesz poprostu zrobić zdjęcie swojej śruby? To wszystko wyjaśni. Możesz przy okazji cyknąć fotkę gniazda w feldze stalowej...
edzio123 - Wto Paź 13, 2009 17:57

Oki, tak też uczynię i zamieszczę tutaj. thx

[ Dodano: Wto Paź 13, 2009 17:56 ]
Mam już fotki. Coprawda nie są one najlepszej jakości ale cóż aparat do kitu :/ Na fotkach są:
Felgi aluminiowe jakie mam, nakrętka jaką mam przykręcone alusy no i gniazdo w stalówkach.
Zobaczcie i doradźcie.

Brt - Wto Paź 13, 2009 19:06

na moje koślawe oko gniazdo w stalówce jest pod nakrętkę sferyczną :ok: :)
blue827 - Wto Paź 13, 2009 21:48

Też mi się wydaje że na tych fotkach edzio123 faktycznie gniazda otworów wydają się być wklęsłe, jakby sferyczne.

Znalazłem fotki z przed roku gdy próbowałem to samo ustalić, tzn czy moje felgi stalowe (niby od hondy accord 15" 5.5J) są Stożek czy Kula.

Na fotce wydaje się płaska powierchnia:


Gdy przykładałem kartkę to też wydawała się idealnie płaska:


Ale tak jak pisałem wcześniej stożkowe nakrętki nie pasowały, bo stożek był za ostry, zaduży kąt. Dopiero gdy użyłem oryginalnych nakrętek które miałem przy felgach aluminiowych to było ok, przylegały całą powierchnią i przestały się odkręcać.

edzio123 - Czw Paź 15, 2009 19:45

mhm, czyli nie muszę kupować nakrętek, tylko przykręcić na te, które mam od aluminiowych (z zakończeniem kulowym) ?
Brt - Czw Paź 15, 2009 20:49

tak :ok: :)
edzio123 - Czw Paź 15, 2009 21:42

Oki dziękuję za pomoc :wink:
Marcinus - Nie Paź 18, 2009 14:52

Podepnę się pod temat :grin:
Czy do R25 takie nakrętki na zimę będą dobre? Nie mam jeszcze felg, więc nie wiem jakie mają końcówki :lol: , a po lekturze poprzednich postów mam lekki mętlik w głowie. Na lato mam oryginalne alu.
Pozdrawiam

jacool - Pon Mar 14, 2011 17:45

A ja mam pytanko.Przy zakupie autka dostałem alu na lato z oponami.ALE przy założeniu i przykręceniu nakrętek,nie są one dokręcone do końca(w nakrętce zostaje ok.5 zwojów gwintu)szpilka nie wystaje po za nakrętke.
Proszę o pomoc."R"416 si

wloczykij - Pon Kwi 22, 2013 22:11

i ja pozwole sobie zadać tu pytanie :)

Mianowicie - jakie nakrętki powinny iść do felg mg zr (ten wzór: http://i677.photobucket.c.../DSCF4029.jpg), na internetach znalazłem coś takiego - http://img12.allegroimg.p...5/83/2990558305 , na chwilę obecną zakręciłem felgi na nakrętki kuliste, ale jako że jestem bardzo strachliwy mam pytanie - czy będzie ok? Mam też stożkowe nakrętki ale jakoś nie bardzo mi się widzą w tej feldze imo kuliste lepiej docisną felgę do piasty, ale czy nie będzie problemów z samoistnym odkręceniem?

nawal - Wto Kwi 23, 2013 22:57

Czytając te posty troszkę się zaniepokoiłem tym, że powinno się stosować róże nakrętki, ale chyba nie ma to zbyt wielkiego znaczenia. W moim Roverku mam oryginalne alusy na lato i nakrętki takie jak znalazłeś na sieci. Na zimę zakładam stalowe od Opla (jak kupowałem gościu sprawdzał w jakimś katalogu i stwierdził, że będą pasowały) z wyższą oponą i przykręcam tymi samymi śrubami. Zaliczyłem już tak 3 sezony i żadne koło się nie odkręciło. Nie wiem, może jak jest źle dobrana felga stalowa, może śruby mają znaczenie...
bizon - Sro Kwi 24, 2013 08:30

nawal napisał/a:
ale chyba nie ma to zbyt wielkiego znaczenia

Znaczenie ma najbardziej stozek lub kula. zle dobrane po pierwsze moze niszczyc otwory w feldze, po drugie przy niedobranym otworze centrujacym moze zaczac bic

nawal - Sro Kwi 24, 2013 08:47

Pewnie masz rację. Wniosek z tego, że trzeba dobrze dobrać stalowe felgi i nie ma problemu, inaczej coś by się u mnie działo przez te 3 lata.
bizon - Sro Kwi 24, 2013 15:09

nawal napisał/a:
że trzeba dobrze dobrać stalowe felgi i nie ma problemu,

a nie latwiej dobierac nakretki do felg a nie na odwrot