Zobacz temat - [R200 1.4Si 97r] Wentylator chłodnicy cały czas pracuje
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R200 1.4Si 97r] Wentylator chłodnicy cały czas pracuje

papaj747 - Czw Paź 15, 2009 13:04
Temat postu: [R200 1.4Si 97r] Wentylator chłodnicy cały czas pracuje
Witam kupiłem 4 misiace tmu roverka z cieknąca chłodnica kupiłem nową i juz wydaje sie byc wszystko wporzadku lecz wentylator cay czas pracuje po odpaleniu silnika podejrzewam a nawet jestem pewny ze poprzedni wlascicil spiał na "krótko" wentylaor by było ciagle clodzenie (równierz wyjał termostat zalozyłęm juz nowy)


I tu moje pytanie jak zrobic by wentylator(Chlodnicy) włączał sie dopiero w odpowiedniej temperaturze tzn pracował jak powinien jest to teraz bardzo potrzebne przy takiej pogodzie;/

darek_wp - Czw Paź 15, 2009 13:12

poszukaj tematów o czujniku temperatury

jeśli znasz się troche na kabelkach popatrz czy dochodzące do wentylatora są podłączone fabrycznie, jeśli tak to sprawdź wtyk i kabelki do czujnika temperatury - odpięty wtyk lub przetwane kable włączają wentylator na stałe, jeśli tam jest wszystko fabrycznie trzeba sprawdzić czujnik temp cieczy chłodzącej, jego uszkodzenie moze również powodować takie objawy

papaj747 - Czw Paź 15, 2009 14:29
Temat postu: ..
KAbel do wiatraka jest abryczny i idzie fabrycznie do wiązki , wypiołem czujnik do właczania wentylatora i spiolem go (zrobiłm zwarcie) lecz nadal chodził wentylator (czyli ten czunik jest dobry a jezeli chodzi o czujnik temperatury to mi sie nie podoba poniewaz kable juz nie sa fabryczne jeden z kabli od niego idzi e do masy a drugi normalnie w silnik al temperature (na zegarach) normalnie wskazuje
PTE - Czw Paź 15, 2009 14:51
Temat postu: Re: ..
papaj747 napisał/a:
KAbel do wiatraka jest abryczny i idzie fabrycznie do wiązki , wypiołem czujnik do właczania wentylatora i spiolem go (zrobiłm zwarcie) lecz nadal chodził wentylator (czyli ten czunik jest dobry


To wcale nie świadczy o tym, ze czujnik jest dobry. tutaj masz dane nt. tego, jaką rezystancję powinien mieć czujnik w danej temperaturze:

* 0°C - 5,9 kΩ
* 20°C - 2,5 kΩ
* 40°C - 1,18 kΩ
* 60°C - 0,6 kΩ
* 80°C - 0,33 kΩ

Zamiast bezpośrednio zwierać piny wtyczki czujnika, zmostkowałbym je rezystorem o wartości między 1 a 6 kΩ. Możesz jeszcze wykręcić czujnik i pomierzyć jego opór w różnych temperaturach.

Robertus74 - Sro Paź 28, 2009 11:27

Podepnę się pod temat i zapytam o coś profilaktycznie, chociaż nie przypominam sobie, żeby mi się wentylator kiedykolwiek włączył.

Otóż gdyby doszło do sytuacji, że wentylator pracuje, a ja właśnie kończę jazdę, to chciałbym, żeby wentylator jeszcze chwilę popracował.
I wtedy na której pozycji mam zostawić kluczyk w stacyjce? Bo chyba po wyjęciu kluczyka wentylator nie będzie pracował?

darek_wp - Sro Paź 28, 2009 12:23

Robertus74 napisał/a:
Bo chyba po wyjęciu kluczyka wentylator nie będzie pracował?

zgadza się, went przestanie pracować nie tylko po wyjęciu kluczyka ale juz po zgaszeniu silnika - jeśli chcesz żeby went popracował do końca musi pracować cały czas silnik albo trzeba by dorobić dodatkowy układ opóźniający wyłączanie - ale to juz inna bajka :wink:

PTE - Sro Paź 28, 2009 14:45

Nie wiem czy jest sens montować taki układ. Przecież po wyłączeniu silnika płyn już nie krąży w układzie, wentylator ostudziłby jedynie to, co jest w chłodnicy...
darek_wp - Sro Paź 28, 2009 15:08

PTE napisał/a:
wentylator ostudziłby jedynie to, co jest w chłodnicy...


dokładnie - choć jest taka możliwość i dlatego o niej napisałem