Zobacz temat - [R75] Problem z hamulcami
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Problem z hamulcami

MiReK - Sob Paź 31, 2009 19:04
Temat postu: [R75] Problem z hamulcami
Witam.
Mam taki problem,gdy wcisnę pedał hamulca np.przy prędkości 50 km/h to gdy prędkość znacznie się już zmniejszy pedał hamulca zaczyna zachowywać się jak przy zadziałaniu ABS-u i słychać jakby metaliczne stukanie w okolicy pedała hamulca,dzieję się też tak gdy od razu hamuję z niewielką prędkością np,przy dojeżdzaniu do świateł.To stukanie w okolicy pedała brzmi jakby jakaś sprężyna o coś haczyła.Nie wiem czy mogę tak jeździć z tym do poniedziałku?
Podjechałem do warsztatu by sprawdzili co to może być,odkręcili przednie koła,sprawdzili klocki,tarcze,wszystko jest ok,nie potrafili zdiagnozować tego.

SeniorA - Sob Paź 31, 2009 19:57

jedyna napisał/a:
Podjechałem do warsztatu by sprawdzili co to może być,odkręcili przednie koła,sprawdzili klocki,tarcze,wszystko jest ok
sprawdzali tzw. bicie tarcz ( zwichrowanie , dopuszcalne 0.06 mm ) i czy nie ma mikropęknięć ?.
MiReK - Sob Paź 31, 2009 20:11

Nie,tego nie sprawdzali.Ale nie sądzę żeby to był powód.Jadąc rano do pracy wszystko było okay,wracając popołudniu z pracy i ujechanniu kilku metrów już się zaczęło.
A czy może to być bodajże jakiś"pierścień z ABSu"?

SeniorA - Sob Paź 31, 2009 21:23

jedyna napisał/a:
A czy może to być bodajże jakiś"pierścień z ABSu"?
R75 nie ma klasycznego pierścienia ABS.Jego rolę pełni wkładka magnetyczna w łożysku piasty i jakiekolwiek jej uszkodzenie, jest sygnalizowane świeceniem się kontrolki ABS.
MiReK - Sob Paź 31, 2009 21:39

:shock: aha,no mi kontrolka ABS nie świeci.
No to skąd te dziwne odgłosy?One nie dochodzą z kół,to ewidentnie słychać z okolic pedała hamulca,jakby jakaś sprężyna o coś haczyła+efekt pulsowania pedała jak przy ABS

Kris - Sob Paź 31, 2009 21:49

jedyna napisał/a:
:shock: aha,no mi kontrolka ABS nie świeci.
No to skąd te dziwne odgłosy?One nie dochodzą z kół,to ewidentnie słychać z okolic pedała hamulca,jakby jakaś sprężyna o coś haczyła+efekt pulsowania pedała jak przy ABS


A czy efekt wibrowania pedału łączy się ze specyficznym dla zadziałania ABSu "odpuszczeniem" hamowania na moment?

MiReK - Sob Paź 31, 2009 22:30

Kris napisał/a:
ze specyficznym dla zadziałania ABSu "odpuszczeniem" hamowania na moment?

Wiesz,kompletnie nie wiem o czym mówisz,czegoś takiego jak "odpuszczanie hamowania na moment" nigdy wcześniej nie zauważyłem.
Ale jeśli tak jest,to co w związku z tym?

[ Dodano: Sob Paź 31, 2009 22:30 ]
A może po prostu żeby zobaczyć czy to wina układu ABS,wypiąć spod maski bezpiecznik F7 30A(układ ABS)?Wtedy oczywiście zapali się kontrolka ABS i układ nie będzie działał i jeżeli to wina ABSu to w/w objawy znikną i będzie wiadomo gdzie szukać usterki.Tak sobie myslę,nie wiem czy dobrze

SeniorA - Nie Lis 01, 2009 11:24

jedyna napisał/a:
No to skąd te dziwne odgłosy?One nie dochodzą z kół,to ewidentnie słychać z okolic pedała hamulca,jakby jakaś sprężyna o coś haczyła+efekt pulsowania pedała jak przy ABS
jeśli są objawy działania ABS , to pewnie on się włącza i dźwięki mogą pochodzić od pompy ABS, czy pompy podciśnienia, która jest napędzana wałkiem rozrządu. Niedawno był podobny temat na Forum .
MiReK - Nie Lis 01, 2009 15:18

SeniorA napisał/a:
dźwięki mogą pochodzić od pompy ABS, czy pompy podciśnienia

ale ten dźwięk słychać z okolic pedała hamulca,jakby jakaś sprężyna o coś haczyła.

[ Dodano: Nie Lis 01, 2009 15:18 ]
Kompletnie nie znam budowy tego układu,ale może ktoś wie czy pedał hamulca łączy się z innymi częściami właśnie jakąś sprężyną lub czymś podobnym,co mogło się uszkodzić i ełąsnie haczy przy hamowaniu z prędkości poniżej 40 km/h

Dam-Kam - Nie Lis 01, 2009 18:07

hej jedyna !!
jedyna napisał/a:
ale ten dźwięk słychać z okolic pedała hamulca

i na 100% jesteś pewien, że to nie jest ABS ?? Bo ja tak miałem parę tygodni temu, że przy małej prędkości po naciśnięciu hamulca włączał się ABS a R nie hamował i jechał dalej :/ Jeśli masz podobnie to bynajmniej u mnie winny był czujnik ABS'u.
Jeśli jesteś pewien, że to nie ABS to jednak nie mam pojęcia co to może być...

Kris - Nie Lis 01, 2009 20:17

Dam-Kam napisał/a:
hej jedyna !!
jedyna napisał/a:
ale ten dźwięk słychać z okolic pedała hamulca

i na 100% jesteś pewien, że to nie jest ABS ?? Bo ja tak miałem parę tygodni temu, że przy małej prędkości po naciśnięciu hamulca włączał się ABS a R nie hamował i jechał dalej :/ Jeśli masz podobnie to bynajmniej u mnie winny był czujnik ABS'u.
Jeśli jesteś pewien, że to nie ABS to jednak nie mam pojęcia co to może być...


Też tak mam, ale po takiej akcji świeci się kontrolka, olewam bo jak tem jest poniżej 5 stopni wszystko jest OK :lol: :rotfl: :rotfl: no ale muszę zrobić w końcu, u mnie to czujnik z przodu od pasażera jest winien.

Dam-Kam - Nie Lis 01, 2009 20:45

Kris, dla bezpieczeństwa odłącz wtyczkę (nad nadkolem) wtedy bynajmniej masz pewne hamulce (bez ABS'u) :)
MiReK - Nie Lis 01, 2009 21:57

Dam-Kam napisał/a:
Jeśli masz podobnie to bynajmniej u mnie winny był czujnik ABS'u.

A włączała Ci się kontrolka ABSu? Mi się nie włącza,a auto hamuje

Dam-Kam - Pon Lis 02, 2009 07:29

no z tym było różnie. Raz się świeciła raz nie, raz jechałem i ABS działał a za 30sek hamowałem z piskiem bo się nie włączył...
apples - Pon Lis 02, 2009 08:33

A kiedy Wam się włącza ta kontrolka? U mnie tylko przy uruchamianiu samochodu. Jak hamuje a ABS się włączy to też nie świeci.
MiReK - Pon Lis 02, 2009 09:59

apples napisał/a:
U mnie tylko przy uruchamianiu samochodu. Jak hamuje a ABS się włączy to też nie świeci

No i prawidłowo,jak zaświeci się kontrolka to wtedy znaczy że ABS nie działa.
Ja właśnie doszedłem do wniosku że musi to być wina ABS,jak wyciągłem bezpiecznik pod maską F7 30A,to objawy zniknęły.Jak bezpiecznik włożyłem spowrotem a odczepiłem wtyczkę czujnika ABSu to też wszytko okay(prócz tego że nie działa wtedy ABS).Zastanawia mnie jedna rzecz,odczepiałem czujnik lewy przedni,nie mogę odczepić czujnika prawego przedniego,bo ma ułamany ten zaczep ale widzę że jest dość mocno oblepiony zastygniętym błotem,czy to może być powód?Ale wtedy przecież bardziej powinna włączyć się kontrolka.Druga sprawa,czy winy szukać po stronie czujników czy może pompy?
Coś powoduje że ABS się załącza,ale co to jest? :bezradny:

apples - Pon Lis 02, 2009 11:59

Jak piszesz że masz błoto, to pierwsze co bym zrobił to wyczyścił, wydmuchał, wysuszył, złożył z powrotem, a całość zakleił silikonem. Może robi się delikatne zwarcie, masa łapie z kabiny, które daje sygnał na ABS ale tak krótkie że nie zadziała kontrolka ale pompa tak. Może.
MiReK - Pon Lis 02, 2009 12:53

apples napisał/a:
wyczyścił, wydmuchał, wysuszył, złożył z powrotem

Tylko problem w tym że nie mogę go odpiąć przez ten ułamany zaczep

apples - Pon Lis 02, 2009 13:54

Ja miałem też połamany plastyk od czujnika hamulca.
Cienki śrubokręt i wkładaj przy samej ściance wtyczki i delikatnie unoś do góry. Raz z jednej raz z drugiej. Trochę popęka jeszcze obudowa, ale nie uszkodzisz nic więcej. Głęboko siedzi.

MiReK - Wto Gru 08, 2009 19:33

Problem rozwiązany,okazało się że winna była tylna piasta,a dokładnie magnes na piascie.
marbur77 - Nie Paź 14, 2012 11:57

Witam mam podobny problem . odczuwalne jest bicie w pedał prawie przed zatrzymaniem auta i wyraznie jest to lewy przód , Wczoraj zmieniłem klocki ale objaw nie znikną . Czy moze to być wina tarczy

[ Dodano: Nie Paź 14, 2012 11:57 ]
Przed chwilą wyjołem bezpiecznik ABSu i drgania znikneły . Gdzie szukac przyczyny problemu

sash997 - Nie Paź 14, 2012 12:07

w ABSie :) naipierw zlokalizuj które koło,działa prędkościomierz i tempomat jeśli masz? drgania nie zaczynają sie czasem przy prędkości ok 40km/h ?? i trwają do zatrzymania auta?
TomaszM - Nie Paź 14, 2012 16:55

rozmiar opon przód/tył identyczny?
SeniorA - Nie Paź 14, 2012 19:58

marbur77 napisał/a:
Gdzie szukac przyczyny problemu
wygląda na niewłaściwe działanie pierścienia magnetycznego od ABS co było poruszane wcześniej i w tym temacie http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=51245