Zobacz temat - [214Si 97r.] Oświetlenie LED wewnątrz samochodu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Tuning mechaniczny - [214Si 97r.] Oświetlenie LED wewnątrz samochodu

ADI-mistrzu - Czw Sty 28, 2010 19:49
Temat postu: [214Si 97r.] Oświetlenie LED wewnątrz samochodu
Witam!
Dziś z racji wolnego czasu postanowiłem pozmieniać parę rzeczy w moim Rover'ku.
Padło na oświetlenie kabiny. Normalnie w suficie siedzi żarówka 10W, lecz świeci ona słabym światłem.
W domowych zasobach wygrzebałem diodę typu SuperLED o mocy 5W i postanowiłem ją wmontować w miejsce poprzedniej.
Diody te emitują niewielkie ilości ciepła dlatego potrzebny był niewielki radiator (dałem za duży wręcz, ale nie chciało mi się go przycinać) i elektronika sterująca.
Nie lubię przerabiać samochodu w sposób nie odwracalny, czyli wiercenie otworów, cięcie itd. moim zdaniem to niszczenie pojazdu, dlatego postarałem się aby dioda wchodziła w miejsce żarówki tak samo.

Zrobiłem to w ten sposób, że diodę przykleiłem do radiatora i przykręciłem do niego elektronikę sterującą, zaś z drugiej strony przykleiłem spaloną żarówkę i podlutowałem przewody.

Wszystko wygląda jak na zdjęciach poniżej, zrobiłem także zdjęcia oświetlenia przed i po przeróbce, aby było widać różnicę.
Podsumowując krótko - więcej światła a 2x mniej pobieranego prądu :wink:

Pozdrawiam

Remigiusz - Czw Sty 28, 2010 20:18

Mógł bym prosić o układ do tej Led :wink: Kosztuje 26zl ale tez myślałem żeby taka w montować sobie :wink:

Ladnie wykonane, plug&play :mrgreen:

ADI-mistrzu - Czw Sty 28, 2010 20:36


Kondensator pierwszy to 220nF u mnie, dałem jeszcze drugi tuż przed diodą samą, a w miejsce rezystora Rs są 2 połączone równolegle rezystory 2,2Ω/0.25W, czyli tak jak by jeden 1.1Ω/0.5W. Zamiast RL dajemy diodę.

A co lepsze jeszcze w tym układzie, jest tak wydajny, że niewielkie prądy które mimo wszystko płyną w przewodach powodują świecenie, czyli gdy mamy w trybie że świeci nam się przy otwartych drzwiach, zamkniemy je i zgaśnie, to widać taką słabiutką białą kropkę na suficie, więc nie trzeba po ciemku macać gdzie to jest :mrgreen:

faecd - Czw Sty 28, 2010 20:44

a ten układ to popularny "ściemniacz" bo rozumiem, ze nie ma go w standarcie w R200??
ADI-mistrzu - Czw Sty 28, 2010 21:24

Diody mają tak wysoką sprawność, że trzeba im ograniczyć prąd ponieważ niemal nie posiadają wewnętrznej rezystancji i działają niemal że na zwarciu.
SuperLED są trochę inne, bardziej wrażliwe, dlatego potrzebny jest taki układ.

Jest to tzw. źródło prądowe, czyli daje ciągle taki sam prąd, niezależnie od napięcia, ogranicza go do jakiejś ustalonej wartości, tutaj do około 1.2A.

A ściemniacz w 200 jest standardowo, działa także z tym układem.

Remigiusz - Czw Sty 28, 2010 21:27

ADI-mistrzu, Ok wszystko jasne :wink: Będę wiec budował jak tylko zakupie bo ta lampka w sufitce mnie denerwuje ze tak słabo daje światło.
Robert_ - Czw Sty 28, 2010 21:47

Normalnie pogratulować wykonania :ok:
Powiedz jeszcze czy świeci tak jasno jak u mnie? :mrgreen:

ADI-mistrzu - Czw Sty 28, 2010 22:22

Hm... powiem Ci że względnie, bo ty masz oświetlenie z przodu i z przodu więcej widzisz a z tyłu mniej, ja mam po środku więc z przodu i z tyłu mam tyle samo :razz:

Wydaje mi się że ilość światła jest podobna, jedynie u mnie całość się świeci a u Ciebie widać te punkciki.
Kiedyś można się spotkać i porównać :grin:

kris_1987 - Czw Sty 28, 2010 23:21

fajnie to wygląda :)
Robert_ - Pią Sty 29, 2010 08:36

No popatrz, a wystarczyło kupić jedną jasną :razz:
kris_1987 - Sro Mar 03, 2010 22:42

i nie widać tego wężyka ;)

[ Dodano: Sro Mar 03, 2010 22:42 ]
Jeeeeeest eleganckie :) !! !
w nocy świeci naprawdę super !! !
Dzięki ADI-mistrzu, !! !