Zobacz temat - r 75 manual czy automat?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Chcę kupić ROVERka - r 75 manual czy automat?

marekpiotr - Wto Cze 15, 2010 19:46
Temat postu: r 75 manual czy automat?
Co sądzicie o roverze 75 z silnikiem 2.5 lub ewentualnie 2.0 ze skrzynią automatyczną? Czy lepiej manual?
dukat11 - Wto Cze 15, 2010 19:48

Ja twierdzę że Automat. Poza komfortem odpadają typowe problemy z pompą sprzęgła i wysprzęglikiem :wink:
_papa_ - Wto Cze 15, 2010 19:59

to zależy jak jeździsz i ile. Moim zdaniem, jeśli dużo to docenisz posiadanie skrzyni automatycznej, ze nie wspomnę o zalecie w miejskich korkach.....
Reszta j/w.
Druga strona manualna skrzynia sprawia więcej radości z jazdy gdy lubisz auto trochę przegonić po obrotach....

marekpiotr - Wto Cze 15, 2010 20:20

Jeżdżę raczej dużo bo około 45-55 tys km rocznie. Mam rovera 416si 97rok. Kupiłem prawie 5lat temu gdy miał przebieg około 130 a teraz ma przejechane 363 890. Dalej śmiga a silnik chodzi jak zegarek i właściwie to nic takiego wielkiego nie było przy nim robione oprócz tego co się normalnie eksploatuje ale właśnie zamierzam kupić rovera 75 i sam nie wiem jakiego wybrać ale tego zostawię sobie też bo jeszcze się na nim nie zawiodłem.
dukat11 - Wto Cze 15, 2010 20:24

marekpiotr, To zależy na czym Ci zależy, niższe spalanie i zabawia biegami to manual, komfort nie zmieniania biegów kosztuje ok 1-2l/100km. Proponuję przejedź się oboma i zadecyduj. Nie ma rozwiązania idealnego.
marekpiotr - Wto Cze 15, 2010 20:41

chodzi mi raczej o komfort i mniejszą awaryjność. Dużo czytałem że manuale w tym modelu często się psują. Zwłaszcza wysprzęgliki i pompa.
apples - Wto Cze 15, 2010 21:00

marekpiotr napisał/a:
Dużo czytałem że manuale w tym modelu często się psują. Zwłaszcza wysprzęgliki i pompa.
To sprzęgło, a nie skrzynia. :wink:

Sprzęgło psuje się tak samo jak w Fordach, VW, BMW i Toyotach. Wejdź na ich fora i przekonasz się.

marekpiotr - Wto Cze 15, 2010 21:10

Ok to sprzęgło ale w automacie się to raczej nie psuje. a i jeszcze z automatem nie spotkałem się z wieloma narzekaniami a zaznaczam że bardzo dużo siedziałem na forach, czytałem opinie itd. itp a na manualne skrzynie jest skarżących się dużo więcej.
mimo66 - Wto Cze 15, 2010 21:15

Ja mam manuala i nie narzekam :mrgreen:
Ale podczas jazd po mieście czasami klnę jak szewc i żałuję że to nie automat :wink:

apples - Wto Cze 15, 2010 21:16

marekpiotr napisał/a:
Ok to sprzęgło ale w automacie się to raczej nie psuje.
W R75 nie słyszałem o awarii. Także skrzynie są OK.
marekpiotr napisał/a:
a na manualne skrzynie jest skarżących się dużo więcej.
W R75?
marekpiotr - Wto Cze 15, 2010 21:35

Apples a ty masz manuala czy automat? a co z tym sprzęgłem w manualu bo to się psuję dość często (przynajmniej jak czytałem fora i opinie nie tylko na stronie roverki.pl

[ Dodano: Wto Cze 15, 2010 21:35 ]
czytałem że wysprzęglik czy pompa już nie pamiętam ale że wystarczy tak średnio na 100 tys km a z moimi przebiegami to bym musiał zmieniać to co roku jak nie częściej.

dukat11 - Wto Cze 15, 2010 21:38

Automaty w R75 cieszą się dobra opinią. Są to skrzynie Japońskie Jatco506 spotykane w wielu samochodach. Jak dla mnie skrzynia mogła by być trochę szybsza ale już się przyzwyczaiłem. Jak każdy automat wymaga systematycznej obsługi i większość awarii to zaniedbania w obsłudze.
apples - Wto Cze 15, 2010 21:45

marekpiotr napisał/a:
Apples a ty masz manuala czy automat?
Manual
marekpiotr napisał/a:
a co z tym sprzęgłem w manualu bo to się psuję dość często (przynajmniej jak czytałem fora i opinie nie tylko na stronie roverki.pl
Standardowo jak wszędzie. Docisk, sprzęgło i wysprzęglik. U mnie oryginał wymieniony po 178tys. Pompka wymieniona wcześniej tylko nie wiem kiedy.
marekpiotr - Wto Cze 15, 2010 21:50

a teraz jaki masz przebieg? chodzi mi ile już wytrzymało
apples - Wto Cze 15, 2010 21:51

Niedawno wymieniłem tarcza, docisk i wysprzęglik. Dokładnie miałem 174 390. Teraz mam 179980
marekpiotr - Wto Cze 15, 2010 21:52

chociaż z drugiej strony to przecież wszystko zależy od użytkownika auta, jak się używa itp, więc może z manualem nie jest też tak źle ale jednak chyba wolę automat.
apples - Wto Cze 15, 2010 21:56

marekpiotr napisał/a:
chociaż z drugiej strony to przecież wszystko zależy od użytkownika auta, jak się używa itp,
Dokładnie.
marekpiotr napisał/a:
ale jednak chyba wolę automat.
Myślę że nie będziesz żałować czytając opinię na naszym forum.

EDIT
Mając automat i diesla osobiście pomyślałbym o Chipie do pełnego szczęścia. :grin:

Zukowaty - Wto Cze 15, 2010 21:57

marekpiotr napisał/a:
a na manualne skrzynie jest skarżących się dużo więcej.

Bo skrzyń manualnych jest dużo więcej. Odsetek awarii pewnie będzie podobny. Co do skrzyń manualnych to sam podzespół jest raczej bezawaryjny a w razie czego używka kosztuje 600-700zł. Psują się wysprzęgliki i pompy ale to też nie jest regułą. Ja swoim jeździłem ponad 2 lata i wymieniłem wysprzęglik bo łożysko się już poprostu odezwało przy 160tys km. Pompkę tylko rozebrałem i przeczyściłem. Wszystko hulało później całkowicie bezproblemowo. Tak jak koledzy wyżej napisali. Przejedź się jednym i drugim, porównaj. Te 50kkm robisz po mieście czy trasy? W automacie jest jeszcze ten plus że ostatnie przełożenie jest sporo dłuższe a w wersji z tempomatem biegi zmieniają się same :mrgreen:

marekpiotr - Wto Cze 15, 2010 22:05

Dzięki wszystkim za rady. Muszę się jeszcze zastanowić i porównać za i przeciw.
A tak średnio to ok 15kkm miasto reszta trasa.

Klaun_Szyderca - Sro Cze 16, 2010 23:24

Przy takich przebiegach nie głupim pomysłem byłby diesel. Spalanie dużo niższe niż w benzynach (zwłaszcza KV6). A jak już koniecznie chcesz benzyne to celuj w 2.5 L - ten silnik przynajmniej rekompensuje spalanie bardzo dobrymi osiągami ;) .
Markzo - Czw Cze 17, 2010 19:28

w trasie jadąc spokojnie do 120-130 KV6 potrafi spalić 7,5-7,7l ;) a przy gazowni jeździśz bardzo tanio :) ja mam automata już ponad 11tyś km, jesteśmy wszyscy z niego bardzo zadowoleni. Skrzynia działa płynnie i szybko, do tego dużym plusem w trasie jest to, że przy 100km/h i 5biegu masz 2100obr/min, co bardzo ułatwia oszczędną jazde, do tego nie musisz się bac, że padnie Ci pompka lub wysprzęglnik. W mieście to poprostu bajka, jeździ się bardzo przyjemnie :) najbardziej podoba się mamie :D
Zukowaty - Czw Cze 17, 2010 23:04

Markzo napisał/a:
w trasie jest to, że przy 100km/h i 5biegu masz 2100obr/min

Pisałem o tym wyżej ;) Uważam to za spory plus jeżdżąc dużo w trasie.

Markzo napisał/a:
w trasie jadąc spokojnie do 120-130 KV6 potrafi spalić 7,5-7,7l

Mój rekord na manualu to 7,2l

Markzo napisał/a:
W mieście to po prostu bajka, jeździ się bardzo przyjemnie :) najbardziej podoba się mamie :D

Tylko tych osiągów brak ;) Miałem manuala i jeździłem 2 zaprzyjaźnionymi automatami...to nie to. Jednak Jatco trochę kastruje ten silnik.

Markzo - Czw Cze 17, 2010 23:10

na jesienny zlot, może uda mi się dojechać 75, to sam ocenisz ;) ja na dynamike nie narzekam, jechałem też 75 2.5 manual ;) podstawa to sprawny w 100% VIS :)