Zobacz temat - [Prawo pracy] rozwiązanie umowy z powodu likwidacji stanowis
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - [Prawo pracy] rozwiązanie umowy z powodu likwidacji stanowis

szoso - Pon Paź 18, 2010 13:43
Temat postu: [Prawo pracy] rozwiązanie umowy z powodu likwidacji stanowis
witam
pod jaki paragraf podchodzi wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy?
nie mogę znaleźć paragrafu w Kodeksie Pracy, konkretnego zapisu pod jaki można to zakwalifikować

des - Pon Paź 18, 2010 23:35

To chyba będzie to:

Dział drugi
http://www.pip.gov.pl/html/pl/html/k0000000.htm

zetes - Wto Paź 19, 2010 09:38

szoso420, na podstawie jednej z przesłanek wymienionych wymienionych w art.30&1, pkt.1-3 kodeksu pracy. Sprecyzowanie przyczyny powinno nastąpic w uzasadnieniu /art.45&1 kodeksu pracy/.
szoso - Wto Paź 19, 2010 10:03

chodzi o to że likwidują biuro handlowe w którym pracuje i chcą mi wwalić powód: z winy pracodawcy, a mnie to nie urządza i wolałbym mieć napisane likwidacja miejsca pracy
więc zapis powinien być poprzedzony paragrafem tylko którym?

zetes - Wto Paź 19, 2010 10:40

szoso420 napisał/a:
chcą mi wwalić powód: z winy pracodawcy, a mnie to nie urządza i wolałbym mieć napisane likwidacja miejsca pracy
więc zapis powinien być poprzedzony paragrafem tylko którym?


jak napisałem wcześniej na podstawie jednej z przesłanek wymienionych w art.30&1, pkt.1-3 - w zależności od zaistniałej sytuacji. Możesz domagać się od pracodawcy aby precyzyjniej określił przyczynę rozwiązania umowy o pracę przez podanie "z przyczyn zawinionych przez pracodawcę - likwidacja stanowiska pracy".
Jeżeli nie uzyskasz tego w negocjacjach z pracodawcą to możesz wystąpić o takie określenie przyczyny rozwiązania umowy o pracę na drogę sądową /możesz w rozmowie z pracodawcą to zasygnalizować/. Powinien się zgodzić, bo nie widzę powodu aby tego nie uczynił.
Pozostaje jeszcze problem, czy zostaniesz zwolniony sam, czy więcej osób. Jeżeli więcej osób, trzeba sprawdzić, czy nie będą miały zastosowania przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003r - o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników /Dz. U. z 22 maja 2003r Nr 90, poz.844/

szoso - Wto Paź 19, 2010 10:44

jeszcze jest kwestia okresu wypowiedzenia, dali mi dwutygodniowe a w kodeksie jest napisane, że jeśli pracuję powyżej 6 miesięcy a pracuję 1,5 roku to wypowiedzenie jest miesięczne
zetes - Wto Paź 19, 2010 10:55

sprawdż czy przy zawieraniu umowy nie było mowy o możliwośco zastosowania art.33 k.p.
tronsek - Wto Paź 19, 2010 10:58

Szoso, Jeszcze jest kwestia jaka masz umowę o pracę, na czas określony, czy na czas nieokreślony. Od tego zależy w jaki sposób następuje rozwiązanie umowy. Np. jeżeli masz na czas określony, to pracodawca nie musi podawać powodu rozwiązania i śmiało może dać Ci dwutygodniowy okres wypowiedzenia, jeżeli jest to zawarte w umowie z Tobą.
szoso - Wto Paź 19, 2010 10:59

zetes napisał/a:
sprawdż czy przy zawieraniu umowy nie było mowy o możliwośco zastosowania art.33 k.p.

jest zapis w umowie, 2 tygodnie
skontaktowałem z firmą w celu wpisania Art. 30. § 1 pkt2 likwidacja stanowiska pracy przez pracodawcę
czekam na odzew z ich strony

tronsek - Wto Paź 19, 2010 11:02

Umowę masz na czas nieokreślony ??
szoso - Wto Paź 19, 2010 11:03

tronsek napisał/a:
Umowę masz na czas nieokreślony ??

nie, do końca roku mam

tronsek - Wto Paź 19, 2010 11:08

Czyli czas określony i pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny rozwiązania umowy z Tobą. Podaje jedynie że rozwiązanie nastąpiło z winy pracodawcy abyś mógł otrzymać odrazu zasiłek.
szoso - Wto Paź 19, 2010 11:45

tronsek napisał/a:
Podaje jedynie że rozwiązanie nastąpiło z winy pracodawcy

dostałem odpowiedź że tylko na taki zapis się zgadzają plus dadzą mi referencję jako podkładkę
taki zapis (z winy pracodawcy) na świadectwie kojarzy się z tym, że coś odwaliłem i mnie zwolnili

Paul - Wto Paź 19, 2010 11:50

szoso420 napisał/a:
i chcą mi wwalić powód: z winy pracodawcy
a jak to się ma do:
szoso420 napisał/a:
kojarzy się z tym, że coś odwaliłem i mnie zwolnili
??
Nijak nie mogę skumać, jak to może się tak kojarzyć :( No, chyba że ktoś pomyli pracoDAWCĘ z pracoBIORCĄ vel pracownikiem ;p :)

szoso - Wto Paź 19, 2010 12:11

Paul napisał/a:
Nijak nie mogę skumać

to już twój problem :wink:
miałem już kiedyś taki zapis i przyszłym pracodawcom źle się kojarzył, że zostałem zwolniony za coś, a że nie dostałem dyscyplinarki tylko że z winy pracodawcy, który rozwiązał ze mną umowę z jakiegoś powodu

tronsek - Wto Paź 19, 2010 12:24

szoso420, skoro masz umowę na czas określony pracodawca może Cię zwolnić w każdej chwili, czy coś podpadłeś, czy też nie. Na świadectwie masz wtedy tylko podane kto rozwiązuje umowę, pracodawca, czy pracownik, gdyż od tego zależy czy zasiłek dostaniesz odrazu, czy też dopiero po trzech miesiącach, gdy Ty rozwiążesz umowę o pracę.
Gdybyś miał umowę na czas nieokreślony, wtedy pracodawca byłby zobowiązany do podania przyczyny rozwiązania umowy (likwidacja stanowiska, upadłość firmy, niewywiązywanie się z obowiązków, przyczyn ekonomicznych itp.)
W ygląda na to, że w Twoim przypadku wszystko jest zrobione legalnie.

szoso - Wto Paź 19, 2010 12:30

dzięki Panowie
piter34 - Czw Lis 04, 2010 10:51

szoso420 napisał/a:
to już twój problem :wink:

Mój też.

Skoro z winy pracodawcy, to nie z Twojej. Proste, nie? :cool:
Jeśli to się komuś źle kojarzy, to ma problemy jakieś. ;)

szoso - Sob Lis 13, 2010 13:37

Problemy dopiero się zaczęły, wpisali mi sam paragraf art 30 & 1 pkt 2
W poniedziałek próbowałem się zarejestrować w PUP i Pani powiedziała, że sam paragraf nie wystarczy bo z niego wynika że było porozumienie stron i zasiłek przysługuje Mi dopiero za 3 miesiące.Poprawili mi świadectwo wpisując przy paragrafie zapis: pracodawca-pracownik, więc udałem się po kilku dniach znowu do PUP by się zarejestrować.Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że ten zapis niczego nie zmienił i dalej wynika z niego że było obustronne porozumienie stron a nie wina pracodawcy.Urząd Pracy przyczepił się oprócz tego do nieczytelnego podpisu na świadectwie pracy.Po rozmowie z kierownikiem PUP i moich prośbach udało się Mi zarejestrować ale dodatkowo muszę jeszcze donieść wypowiedzenie umowy o pracę by udowodnić, że to właśnie pracodawca wypowiedział ze mną umowę i nie było żadnego porozumienia z mojej strony.
Ręce mi opadają :/

Paul - Sob Lis 13, 2010 14:41

szoso420 napisał/a:
Ręce mi opadają
Wal do sądu pracy o sprostowanie świadectwa pracy. Takie sprawy idą dość szybko a jest szansa, że 'pracodawca' wymięknie i sam Ci poprawi :)
szoso - Sob Lis 13, 2010 15:25

nie wiem czy jest sens użerać się z nimi o poprawianie, skoro sprawę z PUP załatwię tak czy tak a tylko na tym Mi zależy
Paul - Sob Lis 13, 2010 15:36

szoso420 napisał/a:
sprawę z PUP załatwię tak czy tak
Jeżeli załatwisz, to :ok: Byleby się nie okazała, że jednak nie da rady :( Nasza biurokracja rulez :(
szoso - Sro Lis 17, 2010 09:45

mam nadzieję że załatwię skoro uzgodnione z kierownikiem PUP, w poniedziałek będzie wiadomo

[ Dodano: Sro Lis 17, 2010 09:43 ]
parodia
teraz się zastanawiają w UP kim jest w firmie mój były szef bo się podpisał nieczytelnie i znowu dochodzenie :>