Zobacz temat - [R620] Podnoszenie przedniej szyby.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 600, Honda Accord - [R620] Podnoszenie przedniej szyby.

tomii620si - Pon Kwi 11, 2011 20:01
Temat postu: [R620] Podnoszenie przedniej szyby.
Witam. Szukałem na forum ale nic nie znalazłem (może wpisywałem złe hasła). Interesuje mnie sprawa podnoszenia szyby kierowcy (niby AUTO). Wczoraj byłem na wiosce u rodziny i jeździłem jak idiota między domkami i co chwilkę musiałem opuszczać szybę(rozmowy z wujkami, kuzynami itd). O ile odpada ona sama po wciśnięciu przycisku to nie chce się ona tak podnosić tylko muszę trzymać przycisk aż się nie podniesie jak reszta pasażerów. Tak ma być? Czy w moim Jovejku się coś zepsuło?? U kolegi w mietku jak wciska aby szła do góry to sama idzie dlatego mnie takie coś zastanawia. To w końcu auto czy pół auto tylko na opuszczanie szyby? Jak to ma być ?
pino1309 - Pon Kwi 11, 2011 20:04

Tak ma być ;) Również mnie to irytuje :P
tomii620si - Pon Kwi 11, 2011 20:11

A jak jest w 400, 45, 25, 75 ?? Może da się coś zrobić tak aby to szło w górę samo. Najlepiej we wszystkich szybach ale chociaż żeby u kierowcy samo opadało i się podnosiło. Przeca to lipa jakaś. To wolałbym na odwrót aby mi apadała na przycisk a podnosiła się auto. Porażka, sąsiad w roz...ej reni 21 ma szyby auto góra/dół a w takim fajnym autku tego niema? Musi się to dać jakoś zrobić. Na forum nie raz widziałem różne dziwne projekty z podświetleniem zegarów albo zasiegiem pilota to może ktoś wymyślił coś na te szyby??
_papa_ - Pon Kwi 11, 2011 20:17

tomii620si napisał/a:
różne dziwne projekty z podświetleniem zegarów albo zasiegiem pilota to może ktoś wymyślił coś na te szyby??

Kolego to jest zbyt skomplikowana sprawa. Potrzeba by było ciągnąc dodatkowe wiązki do sterowania podnośnikiem szyb. W takim np. vw do samego panelu szyb idzie coś kolo 21 przewodów.

karolj - Pon Kwi 11, 2011 20:39

Nic takiego nie trzeba;) Wystarczy w zasadzie jakiś włącznik nadprądowy i pewnie kawałek elektroniki, jeśli się chce dopasować to do istniejącego przełącznika (coś co wykryje, ze chcemy jechac szybą automatycznie). Mam w planach dorobić takie coś od prawie roku, ale nie moge nigdy znaleźć czasu i się za to zabrać. Jak tylko zrobię, to obiecuję się podzielić instrukcją i kawałkiem schematu ;)
tomii620si - Pon Kwi 11, 2011 21:41

To poczekamy na Ciebie i jak Ci się uda to daj znać to pewnie duża cześć ludzi z forum z tego skorzysta :)
_papa_ - Pon Kwi 11, 2011 22:00

karolj napisał/a:
Mam w planach dorobić takie coś od prawie roku, ale nie moge nigdy znaleźć czasu i się za to zabrać. Jak tylko zrobię, to obiecuję się podzielić instrukcją i kawałkiem schematu ;)

Życzę powodzenia i nie zapomnij napisać o tym na forum. Na pewno sporo osób będzie tym zainteresowana. Ja również.
karolj napisał/a:
Wystarczy w zasadzie jakiś włącznik nadprądowy i pewnie kawałek elektroniki, jeśli się chce dopasować to do istniejącego przełącznika
plus do tego co najmniej ze 3 dodatkowe przewody do przeciągnięcia przez drzwi.
Jak chcesz wysterować automat do podnoszenia? potrzeba by było zastosować jakiś inny przełącznik 4-pozycyjny.
Mi się wydaje, że to nie takie proste.
Przedstaw swój projekt to może wspólnymi siłami do czegoś dojdziemy.... :smile:

Perez - Wto Kwi 12, 2011 01:09

Wydaje mi sie, ze nie potrzeba nic ciagac, bo to nie jest sterowane elektronicznie. Poprostu w mechanizmie jest taka zapadka. Zauwaz, ze jak wcisniesz auto w dol i szyba sie opusci to mechanizm cyknie.
Wydaje mi sie, ze nie mozliwym bedzie zrobienie tego w druga strone.
W accordach 4 gen mozna bylo ustawic auto do gory, ale watpie, zeby komus udalo sie przelozyc to do Rovera 600 tudziez accorda 5gen

karolj - Wto Kwi 12, 2011 09:08

Nic nie trzeba przeciągać, nic nie trzeba zamieniać ;) Już sobie jakoś to przemyślałem, brakuje tylko czasu żeby usiąść przy tym na tyłku i wdrożyć w życie.
Planuję mierzyć przeciążenie kontaktronami, dorzucę do tego jakiś mikrokontrolerek dla regulacji czasów przytrzymania przycisku podnoszenia/opuszczania, ignorowania przeciążenia przy starcie (silnik DC pobierze podczas startu kilkakrotnie większy prąd niż podczas pracy) i do tego żeby mieć od razu domykanie. To zrobię pewnie tak, żeby reagowało na drugie zamknięcie samochodu (już zamkniętego).

_papa_ - Wto Kwi 12, 2011 14:58

karolj napisał/a:
Planuję mierzyć przeciążenie kontaktronami

Mógłbyś rozwinąć swoją myśl?! bardzo mnie to ciekawi....

karolj - Wto Kwi 12, 2011 21:42

_papa_ napisał/a:
Mógłbyś rozwinąć swoją myśl?! bardzo mnie to ciekawi....


http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontaktron

Jak się nawinie na kontaktron drut, tworzy się najprostszy przekaźnik. Podłączająć ten drut w szereg z silnikiem od szyby mamy prostą sygnalizację domknięcia/otwarcia szyby, bo zatrzymany silnik od podnośnika pobierze duzo wiekszy prad niz podczas podnoszenia/opuszczania szyby.

Generalnie chodzi tu o pomiar prądu, ale z racji, ze silnik pracuje w obie strony, to pojawiają się problemy z polaryzacją i mierzeniem tego prądu w postaci na przykład spadku napięcia na małym rezystorze. Dlatego planuję wykorzystać takie kontaktrony ;) Całkowicie oddzielam się galwanicznie od obwodu szyb.

Do wykrycia zamknięcia szyby wystarczą pewnie nawinięte ze dwa zwoje, ale to juz sie dobierze metodą prób i błędów.

_papa_ - Sro Kwi 13, 2011 07:12

karolj napisał/a:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontaktron
Proszę kolegi umiem z korzystać z internetu. Chodziło mi o faktyczne zastosowanie we wspomnianym pomyśle.
:brawo: za pomysł. Czekam z niecierpliwością na rozwiązanie. Ps. A czy idąc tą drogą nie można by tego pomysłu zastosować we wszystkich szybach?

karolj - Sro Kwi 13, 2011 08:30

Wkleiłem linka, żeby nie tłumaczyć co to jest :)

We wszystkich szybach zrobię domykanie automatyczne. automat do podnoszenia/opuszczania planowałem tylko na przód, ale w sumie, można dać i na tył.

tomii620si - Pon Lip 25, 2011 04:53

I jak tam prace?? Stworzył ktoś coś ??
karolj - Pon Lip 25, 2011 08:58

Tak, ale jeszczę muszę to pozbierać do kupy i wsadzić do auta. Układ ma opcję auto dla każdej szyby w górę i w dół, do tego domykanie/otwieranie z pilota.
W wolnej chwili nakręcę filmik jak to wygląda ;)

kruszan - Pon Lip 25, 2011 09:36

karolj napisał/a:
Tak, ale jeszczę muszę to pozbierać do kupy i wsadzić do auta. Układ ma opcję auto dla każdej szyby w górę i w dół, do tego domykanie/otwieranie z pilota.
W wolnej chwili nakręcę filmik jak to wygląda ;)


no to czekamy :)

ja póki co zamontowałem sobie moduł domykania szyb po wyjściu z autka, ale to że tylko kierowcy jest na auto i to tylko w dół też mnie irytuje, czekam niecierpliwie :)

tomii620si - Pon Lip 25, 2011 16:00

No to oczekujemy na prace. Miłej pracy i dobrych efektów. Jak skończysz to pokaż co Ci wyszło i co i jak i bedzie to trzeba zrobić u siebie :) Pzdr.
JJJJ - Pon Lip 25, 2011 16:12

Ford produkował takie przekażniki i to po odpowiednim podłączeniu opuszczał lub podnosiło szybę jednym kliknięciem przekaźnik nazywał się One touch Relay czy jakoś tak. Może to dało rade by wlutować?
tomii620si - Sob Lis 05, 2011 17:07

JJJJ, pomysł może i dobry by był ale z tego co teraz poczytałem na szybko to strasznie ciezko coś takiego dostać. Ale może w dniu uda mi się znaleźć schemat tego i tutaj wrzucić to może magicy ocenia czy dałoby się to skonstruować i podłączyć do rovera

[Edit]: Znalazłem coś takiego ze schematów ale nie wiem ile to wniesie do tematu: http://img505.imageshack....uchrelayvn2.jpg

[ Dodano: Nie Paź 16, 2011 17:30 ]
karolj, i jak tam?? Bo miało coś być robione i czekamy czekamy i nic. Fakt, że zimno już jest to chęci na modzenie mniejsze ale jak coś ktoś znajdzie to w garażu się pomodzi..

[ Dodano: Sob Lis 05, 2011 17:07 ]
Ej chłopaki i jak tam patenty?? karolj, robiłeś coś w tym kierunku czy temat umarł?? Jako jedyny masz na to jakiś patent więc czekamy na Ciebie.

kruszan - Sob Lis 05, 2011 17:22

chyba się nie doczekamy :P
tomii620si - Sob Lis 05, 2011 20:47

sam bym coś pokombinował ale w tym temacie jestem zielony.. kurde fajnie było by aby ktoś coś wymyślił bo odwalili fuche z tymi szybami.
karolj - Sob Lis 05, 2011 20:50

Eeee.. sorry ;)

Zrobiłem, miałem coś napisać i zapomniałem.. Układzik jeździ u mnie już kilka miesięcy i jest z nim wszystko w porządku.

Jutro jak będzie widno, nagram filmik jak moduł działa.

Zastanawiam się jeszcze jak to Wam udostępnić. Ktoś, kto nie bawi się w elektronikę raczej sam tego nie złoży. W grę wchodzi zrobienie płytki, polutowanie, zaprogramowanie procka i skalibrowanie prądów. To ostatnie da się zrobić automatycznie, zmieniając trochę hardware - zamiast obecnie wstawionych kontaktronów z cewkami, można dać przetworniki I->U oraz programową kalibrację. Miejsca na to w mikrokontrolerze jest jeszcze sporo. Niestety wzrasta koszt elementów.

Ilu jest chętnych? Płytki można zamówić w jakiejś firmie.

Nie mogłem nigdzie znaleźć złącza, jakie stosowane jest w tym przełączniku do szyb, gdyby takie było, to montaż byłby bezinwazyjny.

Tutaj zdjęcia, które zrobiłem jeszcze w lecie i miałem umieścić na forum (niestety jakość nie powala, robiłem to telefonem):

tomii620si - Sob Lis 05, 2011 20:56

stary przeraziłeś mnie... a jest jakaś opcja zamówienia tego u Ciebie już na gotowo i tylko, żeby z koperty wyjąć wlutować w furmanke i się z tego cieszyć?? hehe
Pawkaz - Sob Lis 05, 2011 21:11

Nie bede zakladal nowego tematu wiec podczepie sie tutaj.U mnie w 600tce jak mam otwarte drzwi kierowcy to wogole nie dziala elektryczna szyba tych drzwi.Czy u Was tez tak jest ? i czy ewentualnie myslal ktos kiedys nad "naprawa" tego ?
kruszan - Sob Lis 05, 2011 21:13

U mnie działa normalnie.
Pawkaz - Sob Lis 05, 2011 21:17

kruszan napisał/a:
U mnie działa normalnie.

Kurcze czyli cos nie tak u mnie bo tez mam 2.0 SDi z 99'.Na wiosne musze to ogarnac oraz prowadnice bo sa problemy przy opuszczaniu do samego konca

karolj - Sob Lis 05, 2011 21:27

Pawkaz: pewnie masz problem z kabelkami w drzwiach idącymi do szyby, są w takiej gumowej osłonie pomiędzy górnym a dolnym zawiasem. Sprawdź najpierw wtyczkę, którą tam masz.

tomii620si: Pewnie by była możliwa taka opcja. Ale po pierwsze: nie zrobię nikomu tego w ten sposób co sobie, czyli na ręcznie robionej płytce. Trzeba będzie zamówić profesjonalne PCB, najlepiej już dwuwarstwowe, co zminimalizuje wymiary. Tutaj cena mocno zależy od ilości. Hurtowo taniej.
Po drugie - wolałbym uniknąć też robienia układu na kontaktronach, bo to trzeba sobie regulować. Bez regulacji układ może źle działać. Wiąże się to z lekkim przeprojektowaniem układu, a nie obiecuję, że uda mi się do tego usiąść w ciągu paru, a nawet parunastu dni. Chyba, że chcesz poczekać;)

No i w końcu koszt - na pewno dużo drożej od pospolitych domykaczy z allegro. Cena samych podzespołów nie jest mała, bo tutaj mamy do czynienia z osobnym torem dla każdej szyby. Nie da się tego zrobić jak w tanich modułach domykania, gdzie może być domykana tylko jedna szyba jednocześnie i muszą jechać po kolei (do tego sprzedawcy dorabiają ideologię, jakoby to było lepsze ;) )

Wszystko zależy czy będzie popyt na to;)

Pawkaz - Sob Lis 05, 2011 21:59

karolj dziekuje za porade ;)
tomii620si - Sob Lis 05, 2011 23:20

karolj, inaczej. ile Cie wyniosła budowa tego "urządzenia"?? Czy jest to opłacalne po prostu??
karolj - Sob Lis 05, 2011 23:55

To jest złe pytanie;) Mnie to nie kosztowało nic, wszystkie graty do tego miałem. Więc dla mnie bardzo opłacalne ;)

Gdyby chcieć wszystko kupić, przy kilku sztukach można się spodziewać ceny około 100zł za części. Ale to jest taki strzał, pi razy drzwi. Jak już mówiłem - cena zależy od ilości i pewnych zmian w projekcie.
Ja mam dość proste i tanie rozwiązanie na kontaktronach, ale gdybym miał zrobić ten układzik komuś, to bym wolał zrobić coś bezobsługowego - czujniki na Hallotronach. Może on kosztować 5zł albo 15zł na jedną szybę.

tomii620si - Nie Lis 06, 2011 15:50

kurde no 100zł (tak wiem -/+) to troche kasy jest jak na taki w sumie średnio potrzebny dodatek. szczególnie, że mój roverek jest w stanie średnio dupnym jeśli chodzi o ogół i nie wiem czy aż tyle wrzuce w niego jak po głowie chodzi zmiana autka..
karolj - Pon Lis 07, 2011 23:16

Rozumiem.. może tańsze będzie rzeczywiście dopasowanie tego typu gotowego modułu od innego samochodu? Chociaż nie wiem czy spotykane są takie z automatem na 4 szyby...

Tutaj filmik (szyba brudna, ale na potrzeby filmu to nawet lepiej, bo łatwiej ją zauważyć ;) )
http://www.youtube.com/watch?v=hk9w5UwGyXs

Każda szyba działa w ten sam sposób co ta pokazana na filmie. Oczywiście są niezależne, nie wpływają na siebie. Jedna może się zamykać, druga w tym samym czasie otwierać itp...