Zobacz temat - Znieważenie w mailu, jakie opcje działania, 216KK??
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Znieważenie w mailu, jakie opcje działania, 216KK??

Wydryszek - Wto Paź 11, 2011 09:19
Temat postu: Znieważenie w mailu, jakie opcje działania, 216KK??
Jestem kierownikiem sklepu internetowego do którego został wysłany obraźliwy mail zaiwerający bezpośrednie zwroty typu "wy ch***" i tym podobne skierowane do załogi sklepu (pomijam, że za regulaminowe anulowanie zamówienia).

Chciałbym coś zadziałać w temacie, nie dla własnej korzyści a może bardziej dla korzyści jakieś instytucji na przykłąd wpłata na dom dziecka czy coś podobnego jako zadośćuczynienie.

Nie wiem jednak czy czyn taki, skierowany do trzech osób na służbowy ogólny mai sklepowy nosi znamiona...hmm..wykroczenia/przestępstwa??

Trafiłem na art. 216 KK lecz nie wiem czy odpowiedni i jak to można rozegrać, czy gdzieś to zgłaszać, czy jest to "prywatny wniosek".

Niekoniecznie chciałbym się bawić w procesowanie z osobnikiem, wolałbym wymóc na nim dobrowolną wpłatę okreśłonej kwoty zadośćuczynienia na jakąś organizację lub dom dziecka.

Czy może nie zawracać sobie głowy??

Deeptrip - Wto Paź 11, 2011 09:29

odpuść to wywal do spamu
sądy mają ważniejsze sprawy a nie zajmowanie się pierdołami

Wydryszek - Wto Paź 11, 2011 09:34

Tu nie chodzi o sądzenie się tak do końca, napisałem, że chodzi bardziej o jakieś zadośćuczynienie na przykłąd na dom dziecka bo wiadomosć wysłał dzieciak rocznikiem 1993, trzeba mu w gowie poukładać trochę.

[ Dodano: Wto Paź 11, 2011 09:34 ]
A dodatkowo w samej treści art. 216 znalzłem o ile mnie wzrok nie myli informację iż ściganie odbywa się z oskarżenia prywtnego więc tym bardziej odpada. Chyba, że z racji tego iż zostało to wysłane na służbowy mail w pracy, z racji stosunku pracy z oskarżneieniem może wystąpić pracodawca....

Zastanawim się jednak co mogę mu wysłać żeby następnym razem się zastanowił co do kogo wysyła.

tronsek - Wto Paź 11, 2011 09:42

Wydryszek napisał/a:
Zastanawim się jednak co mogę mu wysłać żeby następnym razem się zastanowił co do kogo wysyła.
Dokładnie. Ja bym tego tak nie zostawił, dla zasady.
Wydryszek - Wto Paź 11, 2011 09:50

Dodam jeszcze, że mam pełne dane tego czowieka gdyż zarejestrował sięw nasyzm sklepie, dodatkowo wszelkie logi, IP'ki itp.

Osoby do kórych zostało to wystosowane wykonały czynność na którą byłą taka reakcja, z racji stosunku pracy więc tym bardziej chyba powinien się tym zająć pracodawca.

Chamstwo trzeba tępić.

PTE - Wto Paź 11, 2011 10:44

Wydryszek napisał/a:
Chyba, że z racji tego iż zostało to wysłane na służbowy mail w pracy, z racji stosunku pracy z oskarżneieniem może wystąpić pracodawca....


Jeśli te kalumnie miały charakter na tyle ogólny, że można je podciągnąć pod zniesławienie instytucji, w której pracujesz, to jak najbardziej (por. art. 51. § 1 kk). Dobrem chronionym jest wówczas cześć osób fizycznych związanych działalnością z daną instytucją i to niezależnie od ochrony imienia osoby prawnej (komentarz J. Raglewskiego do art. 212 kk).

Cytat:
Zastanawim się jednak co mogę mu wysłać żeby następnym razem się zastanowił co do kogo wysyła.


Może coś takiego:

Uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 216 § 1  ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r.
Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553 ze zm.), kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Zdaję sobie sprawę, iż zapewne nie miał Pan pojęcia, że Pańskie działanie wypełnia znamiona czynu określonego w cyt. przepisie i tylko dlatego wyjątkowo odstąpię od wniesienia aktu oskarżenia do sądu. Nie omieszkam jednakże tego uczynić w przypadku kontynuowania przez Pana tego typu zachowań.

Z poważaniem,


.......................

zetes - Wto Paź 11, 2011 13:12

PTE napisał/a:
(por. art. 51. § 1 kk


to jest art.51&1 kpk :wink:

PTE - Wto Paź 11, 2011 14:06

zetes napisał/a:
PTE napisał/a:
(por. art. 51. § 1 kk


to jest art.51&1 kpk :wink:


Faktycznie. Mea culpa :oops: