Zobacz temat - Czy już pora na letnie oponki? ;p
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Czy już pora na letnie oponki? ;p

Mundekk - Nie Lut 26, 2012 20:07
Temat postu: Czy już pora na letnie oponki? ;p
Od środy zapowiadają dodatnie temperatury między 3 a 10 stopni. Na zimówkach 175/65/14 jeździ sie jak na balonach i kusi mnie już żeby przełożyć na letnie, tylko pytanie czy przy temp troche powyżej zera letnie dadza rade? Niby wszędzie mówią, że poniżej 7 stopni letnie opony sie nie nadają ale wiadomo jak to jest z tymi wszystkimi mądrościami - nie zawsze sie sprawdzają ;p Kiedy przekładacie opony na letnie?
Harry - Nie Lut 26, 2012 20:11

na mokrym asfalcie opona letnia lepiej sie spisuje niż zimowka nawet ponizej 7*C
ja chyba w połowie marca jak będzie wiadomo już dokładnie jaka pogoda już będzie
natomiast zimowa lepiej będzie się teraz sprawowała w błocie jakimś

tuners - Nie Lut 26, 2012 20:29

zimówki są dobre na śnieg, błoto pośniegowe i błoto letnia jest dużo lepsza na deszcz (pasy idące na długości w chyba każdej letniej, są specjalnie do odprowadzania wody w zimówce nie służą do odprowadzania wody tylko do utrzymywania się na śniegu)

Drugą sprawą jest przyczepność której praktycznie brak na zimówce ;/

Szukamyy letniich ;D

Firq - Nie Lut 26, 2012 20:30

ja zakładam pod koniec marca zawsze :)
sobrus - Nie Lut 26, 2012 20:49

Ja zmieniłem oponki ... we wrześniu 2009 :)
Goodyear Vector 4 Seasons

Przejeździłem na nich 3 zimy - z czystym sumieniem polecam, jeżeli oczywiście nie zależy nam na "rajdowej jeździe".
Dynamiczna może być, ale do jazdy bokiem się nie nadają (chociażby ze względu na cenę).

Następne też takie kupie :ok:

Mundekk - Nie Lut 26, 2012 20:52

To już wiemy że na letnich lepiej sie jeździ po wodzie a gorzej po błocie ale co z suchym? Dodam, że w tych oponach co kupiłem jest dodatek krzemionki który ma niby zapewniać lepsze właściwości w różnych temperaturach :razz: Jak przy około 0 na na suchym letnie działają to jutro zmieniam xd
Robert_ - Nie Lut 26, 2012 21:38

Ja bym się tak nie spieszył.Dziś Warszawa i okolice przykryły się znów białą pierzynką :wink: -przynajmniej te od północnej strony.
Ja poczekam jak będzie jakaś jasność co do pogody, nie jak ostatnio, powiedzieli, że będą mrozy przez tydzień, a za dwa dni stwierdzili, że jednak nie.Zapewne na koniec marca tak jak koledzy mówią, będzie można zmienić z czystym sumieniem.

pelson91 - Nie Lut 26, 2012 21:44

ja na letnie nie zmienię wcześniej niż w połowie marca
gustav.pl - Nie Lut 26, 2012 22:22

A ja przy zmianie opon, kieruję się przede wszystkim pogodą. Jak już noce będą plusowe, a dni będą w okolicach 7-10'C, to wtedy zmieniam. Na razie nie zauważyłem, by zimówki na mokrym jakoś gorzej sobie radziły, więc wcale się nie spieszę ze zmianą na letnie. Tym bardziej, że pogoda jak widać, jest nieprzewidywalna.
greg-si - Nie Lut 26, 2012 22:24

Mundekk napisał/a:
Kiedy przekładacie opony na letnie?

Jak przestaną sypać solą.

Harry napisał/a:
na mokrym asfalcie opona letnia lepiej sie spisuje niż zimowka nawet ponizej 7*C

Ciekawe rzeczy.

Dla mnie opona letnia trzyma dopiero powyżej 15 stopni (wszystko zależy od temperatury asfaltu). Przetestowałem to już na dwóch kompletach.

Dolewając 'oliwy do ognia' dodam że niektórzy w budżetowych rajdówkach używają opon zimowych jako deszczowych. Jak myślicie, dlaczego?

Pływak - Nie Lut 26, 2012 22:29

tuners napisał/a:
zimówki są dobre na śnieg, błoto pośniegowe i błoto letnia jest dużo lepsza na deszcz (pasy idące na długości w chyba każdej letniej, są specjalnie do odprowadzania wody w zimówce nie służą do odprowadzania wody tylko do utrzymywania się na śniegu)

Drugą sprawą jest przyczepność której praktycznie brak na zimówce ;/

Szukamyy letniich ;D


Brak przyczepności na zimówce? Mam nowy komplet zimówek Fuldy i nawet jak jest lekko powyżej 0 trzymają dobrze. Natomiast letnia przy takiej pogodzie jak teraz to loteria w dzień słonko, asfalt się trochę nagrzeje i letnia trzyma świetnie w nocy spadnie do okolic 0 zrobi się mokro i wtedy to dopiero masz brak przyczepności. Ja pewnie letnie wrzucę w drugiej połowie marca aktualnie zdecydowanie za zimno właśnie wracałem autem i było -2 :]

Brt - Pon Lut 27, 2012 10:13

Ja zmieniam jak trochę chociaż dziury połatają ... w zimówce zawsze większy profil trochę, chociaż i to czasem nie pomaga :/
bociannielot - Pon Lut 27, 2012 10:23

no to przypomnijcie sobie 3-ci maj z zeszłego roku heh
sobrus - Pon Lut 27, 2012 11:39

Jak widze jak sypie wlasnie za oknem, to nie wydaje mi sie aby to był dobry czas na zmiane na letnie :)
Ładna śnieżyca na wschodzie lublina.

leszczu - Pon Lut 27, 2012 12:15

Ja bym się jeszcze wstrzymał ze zmiana. Wiadomo, może jeszcze zima wróci. :mrgreen:
Kozik - Pon Lut 27, 2012 12:20

Ja wymienię dopiero jeśli w ciągu dnia temperatura będzie w okolicach 15stopni a w nocy nie będzie spadać poniżej zera ;) na letnich się jeszcze najeżdżę a bezpieczeństwo przede wszystkim ;)
zetes - Pon Lut 27, 2012 13:59

W ubiegłym roku zmieniłem 24 marca i podobnie zmienie w tym roku, tj. w ostatni weekend marca.
maniaq - Pon Lut 27, 2012 14:10

Pojechalem na majowke na Litwe BB - ZRem ;) i zaskoczyla nas tam burza sniezna- na letnim koloe O_o mimo ze porgnozy mowilo o + temperaturach O_o zimowki przeyzja jak pojezdze dluzej na nich, a i dziury jak BRT pisal zdaza nieco polatac, zeby na letnim wyjechac ;)


Takze jak dla mnie pytanie o letnie sporo za wczesnie

Daraz2 - Pon Lut 27, 2012 14:43

Ja myślę że też zmienię pod koniec marca, choć już nie mogę się doczekać jak mój roverek będzię stał na aluskach bo na tych stalowych felgach taki jakiś smutny ;D
U nas w okolicach Poznania dzisiaj jest słonecznie :D

bociannielot - Pon Lut 27, 2012 14:46

Ludzie jak tak nie możecie się doczekać alu - to kupcie sobie zamiast stalówek na zimę i nie będzie was korciło :mrgreen:
pelson91 - Pon Lut 27, 2012 14:49

no właśnie :D ja jeżdżę cały rok na tych samych felgach i wizualnie nie ma różnicy większej (tylko profil opony się różni - 195/55 lato i 185/60 zima)
Pływak - Pon Lut 27, 2012 14:58

bociannielot napisał/a:
Ludzie jak tak nie możecie się doczekać alu - to kupcie sobie zamiast stalówek na zimę i nie będzie was korciło :mrgreen:

W tym problem, ze na zimę mam alu 15", a na lato 18" :mrgreen:

Brt - Pon Lut 27, 2012 15:15

Ja mam obecnie alu 16 i 17 ... ale chyba opchne te 16 i kupię 15 teraz ... bo mi sie oponki kończą właśnie ... a na 16 droogie ;)
bociannielot - Pon Lut 27, 2012 15:32

Pływak napisał/a:
W tym problem, ze na zimę mam alu 15", a na lato 18"
no zimówki na 18-kach to byłby niezły wydatek
Brt, masz racje kiedyś jeździłem w zimę i za tanio nie było, nawet używki najtańsze nie były w porównaniu do innych rozmiarów, za to wygląd :wink:

Brt - Pon Lut 27, 2012 15:34

no w komplecie opon 16 będę miał felgi + opony 15 ... wybór prosty ;)
Kozik - Pon Lut 27, 2012 16:04

Cytat:
no w komplecie opon 16 będę miał felgi + opony 15 ... wybór prosty ;)


ja w taki sposób przeszedłem na 15" na lato ;) bo pony z tego co pamiętam 195/55 R14 kosmos cena, w tej cenie kupiłem nowe felgi i nowe opony 195/50 r15 (uwzględniając sprzedaż alufelg z oponami za 400zł kuzynowi wyszedłem coś 200zł taniej ;) )

Raptile - Pon Lut 27, 2012 16:35

ta pora :D U mnie śnieg padał wczoraj :)
borsi - Wto Lut 28, 2012 09:59

u mnie pada dziś i temp bliska 0 st.
Więc polecam letnie opony xD

darek_wp - Wto Lut 28, 2012 20:49

Ja również polecam zmianę na letnie - w nocy -12C, w dzień w pobliżu 0 a do tego 5 cm śniegu i lód pod nim na drodze :lol:
Mundekk - Wto Lut 28, 2012 21:42

Niby dzisiaj było zimno i śnieżnie ale pisałem w pierwszym poście, że to od środy czyli od jutra ma być to ocieplenie. W Łodzi juz 6 stopni w tej chwili jest a jutro ma być jeszcze cieplej
Markzo - Wto Lut 28, 2012 22:40

u nas mialo byc ocieplenie od niedzieli ;) a rano dzis bylo -16, sniegu nawaliło, teraz pada deszcz i to droga zamarzla - szklanka :D w ZS mam letnie, pojechałem kawałek ostatnio jak bylo z + kilka stopni, to trakcji brak, bo asfalt zimny, mokry, w nocy na minusie, guma w ogole nie klei :/ jak bedzie na + w nocy, bez przymrozkow to mozna myslec o letnich ;)
Jugol - Wto Lut 28, 2012 22:43

U nas od kilku dni pogoda typowo jesienna :deszcz: , mam zimówki na kołach i powiem szczerze, że na deszczu przy ostrym hamowaniu jest nieciekawie, lepsze byłyby letnie na taka pogodę, ale jeszcze deczko sie wstrzymam z przekładką, tymbardziej, że R kilka dni postoi od jutra w garage- monsterek będzie.
pelson91 - Wto Lut 28, 2012 22:59

ale teraz u mnie szklanka :o na podwórku bym się mocno oszukał, jest cienka warstwa lodu. Na ulicach lepiej, aż tak się nie ślizga
Rowan - Sro Lut 29, 2012 16:45

Dzisiaj po mimo teoretycznie w miare niezłych warunków, bo wyglądalo, że droga tylko mokra R by się spotkał z dwoma innymi autami naraz :roll: Jadąc rano do szkoły na pewnym odcinku 100-150m droga była tak cholernie śliska, że sam nie wiem co to było, nawet tzw "szklanka" nie jest taka śliska. Jadąc równo 60km/h auto zaczęło rzucać po drodzę, zrobiło się ciepło, bo leciałem prosto na dwa auta stojące na boku, które chwile wcześniej spotkało to co mnie i też je wyrzuciło, na szczęści na lewe pobocze. Tył uciekał od lewej do prawej. Ręczny, gaz i koła lekko w prawo, jak tylko złapałem pobocza byłem uratowany. Pierwszy raz zdarzył mi się tak poważny poślizg, dotknięcie hamulca odrazu powodowało włączenie ABS-u. Także ja się jeszcze z oponami letnimi wstrzymam co najmniej dwa tygodnie.
Mundekk - Sro Lut 29, 2012 17:13

Właśnie dzisiaj zmieniłem na letnie i od razu ulga :D Auto sie dużo przyjemniej prowadzi zwłaszcza, że na moich zimówkach auto ściaga i niedawno zaczęło bić na kierownicy. Teraz jazda gładka i przyjemna, jedynie na dziury musze uważać. Jak sypnie śniegiem to najwyżej przejade sie autobusem :razz: