Zobacz temat - zniesienie współwłasności samochodu.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - zniesienie współwłasności samochodu.

walkie - Pon Mar 12, 2012 13:46
Temat postu: zniesienie współwłasności samochodu.
Sytuacja wygląda tak:
- jest Rover 25 i dwóch współwłaścicieli: ja i Orson,
- Orson: właściciel, ja: współwłaściciel
Chcę zrobić tak, żebym to ja była głównym użytkownikiem auta i przerejestrować je i ubezpieczyć tylko na siebie w innej gminie.
I teraz pytanie, jak to zrobić najszybciej i tak, żeby wydział komunikacji nie miał wątpliwości.
Czy można to zrobić na zasadzie darowizny? czy może umowa kupna-sprzedaży?

farek - Pon Mar 12, 2012 14:55

Dokładnie, najłatwiej umowe o darowiźnie. Zapytaj może w ubezpieczalni, w moim TU nawet radzili jak to zrobić, mieli gotowe druki, tylko sytuacja miała być w druga stronę czyli dopisanie współwłaściciela.

Z tego co wiem, dochodzą jakieś koszty w Wydziale Komunikacji za naniesienie zmian w dowodzie rej.

No i trzeba zorientować się jak wygląda sprawa podatku od wzbogacenia, bo teoretycznie, dostając od współwłaściciela drugą połowę samochodu, stajesz sie bogatsza ;) Jeżeli sprawa dotyczy najbliższej rodziny, to jest zapis o max kwocie, nie podlegającej opodatkowaniu, tak ze pamiętaj o tym wpisując kwotę na umowie ;)
pozdrawiam :)

walkie - Pon Mar 12, 2012 15:13

Jeśli chodzi o koszty, to właśnie chce to teraz zrobić bo i tak muszę przerejestrować samochód więc upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu. :)

Co do darowizny, to darowizny pomiędzy małżonkami są zwolnione z podatku. :)

leszczu - Pon Mar 12, 2012 15:21

farek napisał/a:
Z tego co wiem, dochodzą jakieś koszty w Wydziale Komunikacji za naniesienie zmian w dowodzie rej.

Dokładnie coś koło 86 zł, bo dostajesz nowy dowód i zmieniają ci naklejki na tablicach. :wink:
farek napisał/a:
Dokładnie, najłatwiej umowe o darowiźnie.

farek, dobrze pisze, najlepiej przekazać darowizną. Z umowa do Urzędu i tam jeszcze musi właściciel wypełnić druczek, że zrzeka się praw do auta i to były by na tyle załatwiania spraw w Urzędzie. :grin:

[ Dodano: Pon Mar 12, 2012 15:21 ]
walkie napisał/a:
Co do darowizny, to darowizny pomiędzy małżonkami są zwolnione z podatku. :)

Ale i tak musisz to zgłosić. :wink:

farek - Pon Mar 12, 2012 15:37

walkie napisał/a:
Jeśli chodzi o koszty, to właśnie chce to teraz zrobić bo i tak muszę przerejestrować samochód więc upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu. :)


Czyli powinno to być za sam dowód (hmm 70zł? ), Jak tablice zostaną to wszystko ;)

walkie napisał/a:
Co do darowizny, to darowizny pomiędzy małżonkami są zwolnione z podatku. :)


Właśnie nie byłem pewny czy jesteście małżeństwem ;)
A do US trzeba mimo to zgłośić?

[ Dodano: Pon Mar 12, 2012 15:37 ]
uprzedzono mnie ;p

walkie - Pon Mar 12, 2012 15:40

jesteśmy małżeństwem :) i wiem, że trzeba to zgłosić.
zadzwoniłam właśnie do wydziału komunikacji i nie bardzo wiem, czy facet mnie zrozumiał albo ja jego ale mi powiedział, że skoro nie mamy rozdzielności majątkowej to ja nie mogę go wywalić z dowodu bo to i tak jego samochód...

farek - Pon Mar 12, 2012 16:23

Sytuacja taka sama.. wszystko wygląda na dość prostą procedurę, wydaje mi się, że koleś w WK jakiś nieogarnięty jest.
http://forumprawne.org/dy...alzenstwie.html

walkie - Pon Mar 12, 2012 19:45

farek, wygląda na to, że tak! dzięki :)