Zobacz temat - [R75] Włączona klimatyzacja - mocny skręt w prawo - buczenie
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Włączona klimatyzacja - mocny skręt w prawo - buczenie

haszczyc - Sob Kwi 28, 2012 11:53
Temat postu: [R75] Włączona klimatyzacja - mocny skręt w prawo - buczenie
Witam, mam taki dziwny problem nie wiem jak go opisać to opiszę bo tak by ktoś to zrozumiał otóż problem polega na tym że odpalam samochód włączam klimatyzacje fajnie chłodzi wiatrak działa, ale jak skręcę maksymalnie w prawo i ruszę to wydobyła się dziwny dźwięk spod maski jak by coś buczało tarło nie zawsze, ale ten dźwięk wydobywa się tylko wtedy kiedy załączę klimatyzacje i skręcam w prawo mocno, myślałem że może śmigło wiatraka ociera ale przy skręcie ? ee? może to jest spowodowane zbyt dużym obciążeniem? wspomaganie? sam nie wiem proszę o jakieś rady i sugestie co to może być
roverss75 - Sob Kwi 28, 2012 12:46

obstawiałbym wspomaganie (zapowietrzenie-małoprawdopodobne , ew.poziom płynu) a,że z klimą to może zbieg okoliczności
haszczyc - Sob Kwi 28, 2012 12:59

z klimą to nie zbieg okoliczności bo jak klimatyzacja jest wyłączona to nie ma tego buczenia, tarcia w tamtym roku miałem to samo jak klimę włączyłem :) teraz przyszły wysokie temp kiedy klimę się włącza i znów problem powrócił
markozalko - Sob Kwi 28, 2012 13:49

Może wystarczy jakiś pasek wymienić co jest na tym kole pasowym bodajże, ja pamiętam jak mi te koło wymieniali to przy okazji pasek od klimy też zmienli bo był wyrobiony, może właśnie na tym kole jest też pasek od pompy wspomagania i przy max skręcie się naciąga i daje popalić. Nie wiem tak tylko strzelam.
maciej.s - Sob Kwi 28, 2012 14:22

Ostatni też zauważyłem że przy włączonej klimie różne dziwne dźwięki się pojawiają i szarpie mi autem przy przyspieszaniu a jak się wyłączy to wszystko ucicha. Wlazłem pod auto i okazało się że pasek od klimy się ślizga po rolkach tak ze można nim normalnie ręką kręcić :mrgreen: .
Wie ktoś może jakie długości pasków wchodzą do diesla? Wiem ze ten duży to 5PK2030, a ten krótki od klimy?

piobzu - Sob Kwi 28, 2012 22:43

Krótszy pasek od klimy ma symbol 5PK870.
apples - Nie Kwi 29, 2012 19:17

maciej.s napisał/a:
Wie ktoś może jakie długości pasków wchodzą do diesla? Wiem ze ten duży to 5PK2030, a ten krótki od klimy?
http://forum.roverki.eu/v...p=523518#523518
haszczyc - Nie Kwi 29, 2012 19:19

dobra dobra temat założyłem by ktoś mi pomógł, a widzę że dyskusja zeszła na temat jakiś pasków :neutral:
kalafior - Nie Kwi 29, 2012 19:53

piobzu napisał/a:
Krótszy pasek od klimy ma symbol 5PK870.


Pasek wieloklinowy klimatyzacji
ROVER PQS101310L - FORD 6842244

to ktory mam kupic bo sie pogubilem

xROnx - Nie Kwi 29, 2012 21:29

haszczyc, mam dokładnie to samo :/
haszczyc napisał/a:
myślałem że może śmigło wiatraka ociera ale przy skręcie ?

ja też miałem takie pierwsze skojarzenia...
niestety mylne bo to nie to.
Gdy auto stoi w miejscu, silnik pracuje, klima włączona i kręcę kierownicą wszystko jest OK. Problem pojawia się przy poruszaniu się - wystarczy mała prędkość np 15km i już coś trze. nie mam pojęcia co to może być. Pooglądałem koła przy skręconych kołach w jedną i drugą stronę i nie ma takiej opcji żeby opony obcierały o coś...
Na razie pomysłów brak.. :/
W planie mam poprosić małżonkę aby jeździła w kółko z małą prędkością a ja będę szedł obok i szukał z której części auta jest ten dźwięk.
Nie ma co ukrywać ale jest to naprawdę wkurzające. Na pewno słychać to na zewnątrz. I teraz wyobraźcie sobie: Jedzie dostojnie R75 a tu słychać takie trrrrrrrrr :/

haszczyc - Nie Kwi 29, 2012 21:41

xROnx, to nie jestem sam, widzę że masz benzynę ja Diesel pytanie w czym problem tkwi ... sam myślałem że koło ociera ale przecież nie ma jak... wydaje mi się że może wspomaganie coś ale jak to sprawdzić ja to jedynie mam zaraz po uruchomieniu auta...
xROnx - Nie Kwi 29, 2012 22:00

ja chyba u siebie wyklucze wspomaganie... przynajmniej pompę bo między ostatnim latem a teraz wymieniłem ją(strasznie się już pociła) a to "trrrrrr" też miałem w ostatnim sezonie.
piobzu - Pon Kwi 30, 2012 01:41

A może problem tkwi nie w silniku,jeżeli ten dzwięk wydobywa się dopiero podczas jazdy.Przy skręconych kołach intensywniej pracuje mechanizm różnicowy w skrzyni biegów.Możliwe,że to on wydaje takie dzwięki,coś podobnego do tarcia,chrobotania.Miałem okazję jezdzić Peugeotem 306 z podobnymi objawami i okazało się,że ten dzwięk przy skręconych kołach powodował właśnie mechanizm różnicowy,a dokładniej,jak to powiedział mechanik cyt. "...obluzowany klin,który się wysunął.Na szczęście nie do końca,bo to skończyłoby się tak,jakby wrzucił granat do skrzyni".W przypadku naszych Roverków,nie wiem.To tylko moje przypuszczenia.
automechanik - Pon Kwi 30, 2012 08:39

xROnx, być może przegub homokinetyczny

[ Dodano: Pon Kwi 30, 2012 08:39 ]
haszczyc, dyskusja zeszła na paski bo to prawdopodobnie wina paska/ów.

xROnx - Pon Kwi 30, 2012 09:38

automechanik,
automechanik napisał/a:
być może przegub homokinetyczny

yyyy... z racji tego że nie jestem jakimś tam specjalistą i nie znam wszystkich terminów to czy mógłbyś wyjaśnić pojęcie "homokinetyczny"? :)
Chyba że masz na myśli przeguby w półośce... ale czy włączona klima czy nie to nie miało by to znaczenia...
piobzu napisał/a:
Przy skręconych kołach intensywniej pracuje mechanizm różnicowy w skrzyni biegów

ale dźwięki te dochodzą tylko przy włączonej klimatyzacji. A co ma włączona klima do mechanizmu w skrzyni? Jakby to było w skrzyni to terkotałoby to niezależnie od klimy...

sopel - Pon Kwi 30, 2012 09:39

Dołączam do klubu trrrrrrr. mam też takie same objawy :sad: i dodam też że jak włączę klimę to jakoś tak głośno chodzi :shock: jak kosiarka ! No to czekamy na jakieś dobre diagnozy i jakieś "lekarstwo" na tą przypadłość !
xROnx - Pon Kwi 30, 2012 09:56

sopel napisał/a:
i dodam też że jak włączę klimę to jakoś tak głośno chodzi

i też to masz jak skręcisz koła? czy nawet na prostej?

Aragorn - Pon Kwi 30, 2012 10:33

sopel napisał/a:
Dołączam do klubu trrrrrrr. mam też takie same objawy :sad: i dodam też że jak włączę klimę to jakoś tak głośno chodzi :shock: jak kosiarka ! No to czekamy na jakieś dobre diagnozy i jakieś "lekarstwo" na tą przypadłość !


...u mnie taki dzwięk oznaczał "koniec sprężarki" a dokładniej jej sprzęgła (teoretycznie sprzęgło jest wymienne, ale mi nie udało się go nigdzie kupić więc rozwiązaniem była wymiana sprężarki)

haszczyc - Pon Kwi 30, 2012 13:06

dziś jeżdżąc po mieście ciągłe miałem ten dźwięk przy skręcaniu mocnym w prawo przy załączonej klimatyzacji, Aragorn, tylko wiesz u mnie klimatyzacja bardzo dobrze wydajnie chłodzi i co ma do tego skręt kół w prawo jeśli jadać na wprost to nie ma takich dźwięków ? tu ewidentnie dźwięk pojawią się przy maksymalnym obciążeniu ....
21matys - Pon Kwi 30, 2012 13:39

sopel napisał/a:
jak włączę klimę to jakoś tak głośno chodzi :shock: jak kosiarka
tez to miałem do dzisiaj bo nabiłem klime i koniec z hałasem.
haszczyc napisał/a:
tu ewidentnie dźwięk pojawią się przy maksymalnym obciążeniu ..
ja sie dzis wystraszyłm po wyjechaniu od mechanika bo własnie przy załączonej klimie skrecam w prawo a tu trrr..... ale potemem wiecej juz nie słyszałem na postoju napewno tego nie ma bo kreciłem i kreciłem i nic musze jeszcze troche potestowac przy jezdzie
sopel - Pon Kwi 30, 2012 14:11

21matys napisał/a:
sopel napisał/a:
jak włączę klimę to jakoś tak głośno chodzi :shock: jak kosiarka
tez to miałem do dzisiaj bo nabiłem klime i koniec z hałasem.
haszczyc napisał/a:
tu ewidentnie dźwięk pojawią się przy maksymalnym obciążeniu ..
ja sie dzis wystraszyłm po wyjechaniu od mechanika bo własnie przy załączonej klimie skrecam w prawo a tu trrr..... ale potemem wiecej juz nie słyszałem na postoju napewno tego nie ma bo kreciłem i kreciłem i nic musze jeszcze troche potestowac przy jezdzie


Ja nabiłem klimę , wymieniłem filtr kabinowy i odgrzybiłem w piątek czyli trzy dni temu ! I w moim przypadku trrrrrrr jest ciągle właśnie przy skręcie w prawo :cry: Chyba trzeba się wybrać po długim weekendzie do mechanika !

arti69 - Pon Kwi 30, 2012 16:06

W takim przypadku warto sprawdzić koło pasowe,czy tłumik drgań nie pękł.wtedy wydobywa się takie trrrr z silnika
kalafior - Pon Kwi 30, 2012 16:25

panowie to wina sprezarki klimy u mnie tez wydawala dziwne dzwieki, klima chlodzila super az do wczoraj kiedy sie zatarla widocznie brakowalo jej smarowania a mialem na poczatku maja jechac na przeglad klimy :evil:
xROnx - Pon Kwi 30, 2012 18:29

hmmm... ja dzisiaj zrobiłem oględziny i test zabrałem małżonkę i pojechaliśmy na duży pusty parking gdzie można jeździć śmiało w kółko.
otworzyłem maskę, posadziłem żonę za kółko i kazałem jechać 5km/h w kółko a ja sam poruszałem się z autem. Za pewne z boku wyglądało to dość komicznie :)
Tak czy siak: póki co obstawiam wiatrak. Wygląda na to że delikatnie obciera o pas przedni a dokładnie o te "pofałtowania" co są po prawej stronie za grillem ale robi to jak dostanie jakiś drgań. Widać jak np koła są skręcone układ dostaje obciążenia.
Mam takie pytanie/prośbę do Was. Moglibyście odkręcić swoje grille i zobaczyć czy macie luzy w samym wirniku silnika wentylatora czyli czy ma tendencje do ruchów(takich 2mm+/-) przód tył.

21matys - Pon Kwi 30, 2012 19:03

po testach stwierdzam ze i mnie dopadło to TRRREkotanie bardzo ciche ale jest ;/


kalafior napisał/a:
panowie to wina sprezarki klimy u mnie tez wydawala dziwne dzwieki, klima chlodzila super az do wczoraj kiedy sie zatarla widocznie brakowalo jej smarowania
ja dizs na nowo nabiłem klime i siwży olej do nie wlałem i dalej to samo wiec brak oleju odpada :)
xROnx,
hmm... wentylator?? jutro sprawdze czy ma luzy ale moze na czas testów odłączyć zasilanie do wenylatora i przejachac sie dwa kółka w celu sprawdzenia czy dalej TRRRRekocze
tylko pozostaje pytanie czy klima nie walnie jakiegos błędu przy odpiętym wentylatorze i sie nie wyłączy

haszczyc - Pon Kwi 30, 2012 19:05

dziś kombinując co to może być nagrałem filmik gdzie udało się uchwycić ten dźwięk

http://youtu.be/8QwZaby2AKM

też obstawiam wentylator sprężarka klimatyzacji nie ma tutaj nic do tego tylko dziwi mnie fakt dlaczego obciera tylko przy skręcie ? dziwne to trochę ?

21matys - Pon Kwi 30, 2012 19:10

Cytat:
dlaczego obciera tylko przy skręcie ?
i to tylko w prawo bo w lewo to jest cisza

[ Dodano: Pon Kwi 30, 2012 19:10 ]
haszczyc, łoooo k@#%$!!! u ciebie to trekocze jak ciągnik!!!! u mnie to ledwo co słychać, tylko rpzez ten post zacząłem sprawdzac i sie dosłuchałem trekotania no ale nie zmienia to faktu ze trekotanie u mnie jest ;/
ale faktycznie jak sie przysłuchać to jak by plastik o plastik ocierał z dużą czestotliwością

xROnx - Pon Kwi 30, 2012 19:19

no to podobne dźwięki :)
nie wiem jak w R75 po lifcie ale spróbuj może ściągnąć grill i takie plastikowe dodatki co są wciskane(chyba że po lifcie tego nie ma) i zobacz ile masz luzu przed wszelkimi przeszkodami

haszczyc - Pon Kwi 30, 2012 19:51

nie chce ściągać grilla bo znając swojego pecha połamie coś a potem nie dostanę grilla po lifcie do swojego ... wiem jedno że mój wiatrak był naprawiany bo nawet właściciel o tym wspominał, a więc wina leży tylko i wyłącznie przy wiatraku ewidentnie ociera skręcając w prawo .... boje się że taka jazda z klimatyzacja może być bardzo kosztowna jak wiatrak się uszkodzi każdy wie ile naprawa kosztuje ....

[ Dodano: Pon Kwi 30, 2012 19:51 ]
xROnx, ociera ci o chłodniczkę oleju ? tam idą takie 2 rurki ?

xROnx - Pon Kwi 30, 2012 22:28

haszczyc napisał/a:
xROnx, ociera ci o chłodniczkę oleju ? tam idą takie 2 rurki ?

tak idą tam dwie rurki... ale u mnie nie ociera. jest dość spora przestrzeń jakieś 5cm więc nie ma szans żeby ocierało...
na obrazku zaznaczyłem na czerwono w którym miejscu ociera(prawdopodobnie) u mnie. Żeby było ciekawiej to z drugiej strony(symetrycznie) jest dużo więcej miejsca i tam nie ma opcji żeby coś ocierało o śmigło wentylatora....
Jak ktoś będzie ściągał u siebie grilla to niech spojrzy też pod tym kątem właśnie - czy przestrzeń pomiędzy śmigłem a pasem przednim w tych miejscach co zaznaczyłem są równe...
foto-> http://imageshack.us/phot...8/r75front.jpg/
(zdjęcie zapożyczone z internetu)

haszczyc - Wto Maj 01, 2012 14:20

czyli o pas przedni ociera hmm jutro spróbuje rozebrać grill tylko nie wiem czy aby na pewno nie obejdzie się bez rozbierania całego zderzaka ...

[ Dodano: Wto Maj 01, 2012 14:20 ]
a więc poszedłem do garażu i miałem burzę myśli czy jest sens ściągać zderzak wiedząc że potem będę miał problem z pasowaniem, chwile zastanowienia zacząłem go powoli demontować poszło szybko bez problemów moim oczom ukazał się wiatrak ... wiem że był naprawiany poprzedni właściciel mnie o tym informował nawet na śmigle wiatraka piszę Reklamacja i dane personalne właściciela od którego kupiłem R ;) ,



więc się wszystko zgadza i szukałem przyczyny tego buczenia ... długo szukać nie musiałem, na każdej łopatce było widać otarcie dość mocne ...



Rozmawiając wcześniej z Tomi_114, stwierdził że może śmigło haczyć o rurki ze wspomagania i faktycznie haczy na zdjęciu ciężko to pokazać, ale sprawdzając rurkę czuć już wyżłobienie po łopatce że ocierała










a tu widać dlaczego ociera:







póki co auto rozebrane:



chciałem pierw napisać posta i zaraz idę do garażu to naprawić póki co tak żeby nie haczyło ale już zamówiłem od kolegi ta cała rurkę ze wspomagania z dobrymi mocowaniami ...

film http://youtu.be/n0Ue-wysfKE

sopel - Wto Maj 01, 2012 20:12

Panowie ! nie wiem czy trrrrrrr ,ma coś wspólnego z tym co spotkało mnie dzisiaj ale piszę żeby ewentualnie ostrzec WAS przed niezbyt przyjemną sytuacją ! !! ! Otóż byłem dzisiaj w podróży ponad 250km i po dotankowaniu paliwa, około 50km przed domem (klima włączona) po jakimś tam skręcie mocno w lewo , oczywiście zaczęło tyrkać trrrrr. i poczułem zapach paliwa ! Zatrzymałem się i zobaczyłem że cieknie paliwo z przodu :shock: Jakoś powoli dojechałem . Wlazłem pod auto i wyciek paliwa jest gdzieś w okolicy filtra oleju ! Nie wiem co jest przyczyną tego zdarzenia nie znam się , więc zostaje mi tylko wizyta u mechanika niestety ! :sad:
xROnx - Wto Maj 01, 2012 21:39

haszczyc napisał/a:
a więc poszedłem do garażu

i ja dzisiaj poszedłem do garażu :)
pooglądałem jeszcze raz wiatrak obmacałem wszystko i już zgłupiałem. bo próbowałem poruszać śmigło tyle ile się rusza i nawet przy jego maksymalnym wychyleniu nie obcierało o nic. ale mimo to poodginałem trochę kombinerkami złożyłem wszystko z powrotem i pojechałem sobie. przy najbliższym rondzie myślałem że mnie krew zaleje. Znowu "trrrr" i to jeszcze głośniejsze. Ręce mi opadły. Ponowna rozbiórka grila i baaardzo szczegółowe oględziny wiatraka. Zobaczyłem obtarcia na śmigle. Wziąłem inne kombinerki typu żabka i po odginałem więcej. Poskładałem i pojechałem. i...
...
... problem się skończył :)
Także jeśli ktoś z Was ma podobne problemy niech najpierw pooglada dokładnie śmigło czy nie ma jakiś rys jeśli nie widać gołym okiem to przyklejcie taśmę malarską na łopatki smigła i ewentualnie obrzeża. Przejeździe cię znowu tak żeby znowu pojawił się dźwięk i potem zobaczcie gdzie będzie uszkodzona taśma. Potem pozostaje jedynie szukania przeszkód w promieniu uszkodzenia na taśmie malarskiej.
Tak z własnego(nowego) doświadczenia podpowiem Wam że minimalna odległość od śmigła musi być tak mniej więcej grubość palca wskazującego. Generalnie im więcej tym lepiej ;)
Kilka zdjęć po mojej operacji
http://imageshack.us/phot...8/pict0479q.jpg
http://imageshack.us/phot...9/pict0480i.jpg
http://imageshack.us/phot...6/pict0481o.jpg

haszczyc - Wto Maj 01, 2012 21:46

xROnx, w ogóle jak grilla ściągnąłeś ?? ja próbowałem i nie dałem rady
xROnx - Wto Maj 01, 2012 21:55

haszczyc, przed liftem to kwestia odkręcenia dwóch śrubek. Nie wiem jak jest po lifcie. Może się po prostu nie da. Nie wiem nie widziałem na żywo jak to tam wygląda.
21matys - Sro Maj 02, 2012 08:49

sopel, pod osłoną silnika nad filtrem oleju jak byś patrzył z przodu samochodu zjaduje sie czarny w oplocie z materiału weżyk przelewowy który wpięty jest z jednej strony do metalowej rurki która idzie do pompy CR a z drófiej storny do pierwszego wtryskiwacza i dalej z innymi wtryskiwaczami połązone moze on sie wypiął lub przetarł ściągnij osłone i zobacz bo po co masz wydawac kase , te weżyki potrafią popękać. włącz silnik i zoabacz skdą ci to leje
sopel - Sob Maj 05, 2012 14:09

Dzięki 21mats :smile: Pomogło i nic już nie leci ! :) A z trrrrrrr. ,już też sobie poradziłem , to był wiatrak , też poodginałem i jest spoko i nie tyrczy już na szczęście ! :grin: Dzięki Panowie za podpowiedzi !
dzieju - Pon Maj 21, 2012 15:15

A mnie wydaje sie ze terkota napinacz paska akcesorii :/

Poniewaz u mnie np. na postoju na obrotoach jalowych zalaczam klime i przez kilka sekund jest trrrr a potem ustaje zalezy jak sie sprezarka zalaczy .

Jak jade nie terkota nic ale obroty sa kolo 2000 .

Co sugerujecie ?

Wymienilem pasek i rolke .

Nie tykalem jeszcze napinacza

haszczyc - Pon Maj 21, 2012 17:16

dzieju, A sprawdzałeś to co myśmy mieli ?
tomi00777 - Wto Maj 22, 2012 10:24

hehe mam to samo tylko ze przy skręcie w lewo
dzieju - Wto Maj 22, 2012 15:45

haszczyc napisał/a:
dzieju, A sprawdzałeś to co myśmy mieli ?


Sprawdze chyba juz dopiero na Zlocie :D bo auta nie mam do Piatku :/

Jest malowane (zderzaki otarcia ) i polerowane (po myjkach automatycznych) na zlot :D

tomi00777 - Wto Maj 22, 2012 22:10

mam pytanie jak często włącza się u was wentylator przy włączonej klimie w jazde podczas upału?
haszczyc - Wto Maj 22, 2012 22:13

wentylator chodzi non stop... na 1 i na drugim biegu
tomi00777 - Wto Maj 22, 2012 22:16

o kurcze a u mnie załącza sie co 2 min
haszczyc - Wto Maj 22, 2012 23:23

tomi00777, może chodzi ci na 1 biegu gdzie z samochodu wygląda to tak jak by nie chodził ;)
dzieju - Czw Maj 24, 2012 12:35

Dokladnie wsadz kobitke do auta idz patrzec przez grill i bedziesz widzial jak ruszy a potem tylko nasłuchuj :D
tomi00777 - Pią Maj 25, 2012 21:13

no i tak zrobiłem na włączonej klimie wiatrak kręci sie co jakieś 2 min i sie wyłańcza całkiem