Zobacz temat - [R75] Wycieraczki nie działają
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wycieraczki nie działają

_pX_ - Pon Gru 09, 2013 18:46
Temat postu: [R75] Wycieraczki nie działają
Dziś wsiadłem jak zwykle do roverka i ku mojemu zdziwieniu nie zaskoczyły wycieraczki.
Pompka spryskiwacza działa.
Przekaźniki R1 i R3 sprawdziłem i wydają się być sprawne.
Poza tym "cykają" przy dźwigni w dół, na pierwszym i drugim w górę wydaje mi się, że nie. Na trzecim w górę - tak.

Teraz pytania ;-)

1. Do silniczka wycieraczek dochodzi wtyczka z czterema przewodami - i przechodzi w dwa. O co tam chodzi i jak sprawdzić napięcia?
2. Czy jakoś prosto da się zdemontować przełącznik wycieraczek?

Szukałem po forum, ale nie trafiłem na takie objawy.

Pozdrawiam

SeniorA - Pon Gru 09, 2013 20:49

_pX_, masa na silniczek podawana jest czarnym z karoserii i brąz/jasnozielony z BCU , zasilanie z R1 - niebieski/j. zielony i czerwono/j.zielony (dlatego dwa przewody).
_pX_ - Pon Gru 09, 2013 22:00

Dziękuję!
Czyli z BCU idzie sterowanie jakieś, tak? Tego pewnie nie sprawdzę...
A jaka jest rola R3? Też oznaczony jest jako wycieraczkowy...

Jak to zróżnicować? Silnik na krótko i jak działa to wtedy BCU/połączenie?

SeniorA - Pon Gru 09, 2013 22:23

z BCU idzie dodatkowe sterowanie np.dla czujnika deszczu ,zależności pracy wycieraczekl od prędkości auta itd.
R3 na nieb/zielonym zasila bezpośrednio ,a drugim przewodem (w obwodzie jest rezystor ) zasila w powiązaniu z BCU. Silnik na krótko, to czarny ( masa ) i ( +) niebiesko/zielony.

_pX_ - Wto Gru 10, 2013 19:41

Wycieraczki działają, ale problem nie rozwiązany :mrgreen:

Miałem zająć się sprawdzeniem silniczka po południu, ale cały dzień musiałem jeździć. Nie padało więc bez wycieraczek dało się śmigać.
Raptem miły człowiek przede mną postanowił sobie użyć spryskiwacza, no i oczywiście wszystko poleciało na roverka - odruchowo pyknąłem wycieraczki i ... zaczęły działać!

Wygląda to na jakąś wilgoć chyba - na komputerze, na kablach? Gdzie szukać Koledzy...

SeniorA - Wto Gru 10, 2013 19:56

_pX_ napisał/a:
Gdzie szukać
BCU (moduł komfortu),wysuszyć i styki wtyczek spryskać kontaktem lub elektrosolem. Potem przekaźniki.
_pX_ - Nie Gru 15, 2013 17:00

Podrążę jeszcze temat, bo wycieraczki ciągle nie działają.
Po tym zrywie kiedy raptem zaczęły działać - po nocnym postoju już nie działały...
Nie miałem czasu zająć się tym, ale w końcu udało mi się wyciągnąć BCU. Nie było żadnych oznak wilgoci - suchy, czysty, na oko w bardzo dobrym stanie. Poleżał w ciepłym i suchym miejscu, styki spryskane elektrosolem, zamontowałem i wycieraczki nadal nie działają ...

Przekaźniki również spryskane - bez efektu.

Zauważyłem natomiast, że zgubiłem zaślepkę z nadkola i narzucało na wiązkę kabli wychodzącą ze skrzynki z przekaźnikami/bezpiecznikami trochę mokrego piachu - może to jest powód?

Poza tym nie wiem czy dobrze odczytałem wypowiedź
SeniorA napisał/a:
Silnik na krótko, to czarny ( masa ) i ( +) niebiesko/zielony.

Czy to znaczy, że w momencie włączenia wycieraczek powinno tam zawsze występować napięcie? U mnie brak napięcia na niebiesko/zielonym ...

Jakieś pomysły co mogę jeszcze zrobić?

JAcullka - Nie Paź 09, 2016 08:42

Mam podobny problem z wycieraczkami. Jaka byla przyczyna u Ciebie i jak sobie poradziles?
kesik2 - Pią Paź 28, 2016 18:53

witam moze mi ktoś podpowie również co zrobć jak wycieraczki nie działąją??? słychać na przekaźniku pstrykniecie, silniczek działa ale niestety wycieraczki się nie włączają
longer86 - Pią Paź 28, 2016 19:04

Skoro silniczek słychać to trzeba ściągnąć ramiona wycieraczek, rozebrać podszybie i zobaczyć co się stalo
kesik2 - Pią Paź 28, 2016 19:40

silniczek działa jak się na krótko sprawdza problem jest tego typu że jakby coś z sygnałem do przekaźników było bo słychać przekażniki tylko na 2 pozycjach najszybsze i w dół tj pojedyncze.
longer86 - Pią Paź 28, 2016 22:10

To nie rozumiem czego oczekujesz, ze ktoś przyjedzie i naprawi? Skoro silnik działa na krótko, a włączając manetką słyszysz przekaźnik, no to co innego mogli zostać jak nie sprawdzic wiązkę od przekaźników w tym wypadku w BCU bo to one sterują do silniczka wycieraczek... Sam sobie rozwiązałeś problem, chyba ze mało ściśle opisujesz co sprawdziles a co nie, bo wczesniej nie wspominałeś ze silnik sprawdzales na krotko.

Moze problemem jest polaczenie przy silniczku?

marcin.misek - Pią Paź 28, 2016 22:33

longer86 napisał/a:
Moze problemem jest polaczenie przy silniczku?

Albo z manetka od wycieraczek.
Pozycja "najszybsze" i "w dół" to to samo.
Sprawdz programem diagnostycznym czy działają obie predkosci wycieraczek, jesli tak... to problemu szukaj w manetce lub wiazce, jesli nie problem moze tez lezec w przekaznikach.