Zobacz temat - [R75] Kolejność odpowietrzania hamulców
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Kolejność odpowietrzania hamulców

delrobek - Pon Kwi 13, 2015 20:14
Temat postu: [R75] Kolejność odpowietrzania hamulców
Witam

Czy jest ktoś mi wstanie wytłumaczyć jaka jest kolejność odpowietrzania hamulców z ABS bo dostaje już szału. Ze wszystkich artykułów w necie wynika, że odpowietrzanie zaczynamy od koła najbliżej pompy ABS. Jednak w książce napraw Rovera 75 jest wyraźnie napisane że zaczynamy od tyłu. Sprawdziłem jeszcze co jest w RAVE i tam tak samo jest że od tyłu zaczynamy. Wyjaśni mi ktoś o co chodzi i jaka jest poprawna kolejność??

Z góry dzięki

rafalmis1 - Pon Kwi 13, 2015 21:14

Dobrze jest w RAVE. Najpier w naszych R zaczynamy od koła którzy jest najdalej/najdłuższe są przewody, od pompy ABS
SeniorA - Pon Kwi 13, 2015 22:23

delrobek napisał/a:
Jednak w książce napraw Rovera 75 jest wyraźnie napisane że zaczynamy od tyłu. Sprawdziłem jeszcze co jest w RAVE i tam tak samo jest że od tyłu zaczynamy. Wyjaśni mi ktoś o co chodzi i jaka jest poprawna kolejność??
Co tu jeszcze wyjaśniać , przecież w książce i RAVE pisze jasno.
delrobek, sposób odpowietrzania wynika z budowy ukł. hamulcowego i schematu połączeń wiedząc , że powietrze zbiera się zawsze w najwyższych przestrzeniach wypełnionych płynem hamulcowym i stąd trzeba je usunąć w pierwszej kolejności.

sTERYD - Pon Kwi 13, 2015 22:27

delrobek napisał/a:
Ze wszystkich artykułów w necie wynika, że odpowietrzanie zaczynamy od koła najbliżej pompy AB

Tam gdzie czytałem wszędzie piszą, że od tych najdalej... :hm:

delrobek - Pon Kwi 13, 2015 22:36

Dziękuje za odpowiedzi i wyjaśnienie. Proszę jeszcze o potwierdzenie, że odpowietrzanie tylnych kół robię na włączonym zapłonie, natomiast w przypadku przednich nie ma takiej potrzeby i robię na wyłączonym (bo tak też wyczytałem z tych artykułów)?
SeniorA - Wto Kwi 14, 2015 09:42

delrobek, zapłon ? , po co , niektórzy sobie też włączają radio , światła. Nic nie potrzeba włączać, kluczyki do kieszeni, zwolnić hamulec ręczny, skrzynia 1 bieg lub wsteczny, a w automacie P.
delrobek - Wto Kwi 14, 2015 13:03

Dzięki wielkie za info. tak piszą w tych wszystkich artykułach w necie dlatego wolałem się dopytać.

Odpowietrzanie kół tylnych, gdy pojazd posiada ABS

1) Po umocowaniu wężyka wciskamy pedał hamulca kilkadziesiąt razy. Pozbywamy się ciśnienia regulacji ABS. W tym momencie przytrzymujemy wciśnięty pedał hamulca.
2) Włączamy zapłon i odkręcamy zawór. Podobnie jak w układzie bez ABS czekamy aż w wylewającym się płynie przestaną się pojawiać pęcherzyki powietrza.
3) Zamykamy zawór i czekamy aż pompa ABS wyłączy się sama.
4) Wyłączamy zapłon.
5) Czynności powtarzamy tak długo jak to konieczne, na koniec uzupełniamy płyn hamulcowy.

SeniorA - Wto Kwi 14, 2015 14:34

delrobek, rozumię , że ktoś napisał w necie "Odpowietrzanie kół tylnych, gdy pojazd posiada ABS"
tylko , że w R75 układ hamulcowy z ABSem na postoju i w normalnym hamowaniu ( bez poślizgu ) działa tak samo jak układ bez ABS. Zawory są tak samo otwarte w jednym i drugi przypadku, a włączenie zapłonu niczego nie zmienia , tylko przez 2 sek. sprawdzana jest żarówka z układem elektrycznym. Ta instrukcja to jest dla tych ,co chcą odpowietrzać podczas jazdy z wprowadzaniem każdego koła z osobna w poślizg.

AndrewS - Wto Kwi 14, 2015 23:33

Dla przykładu workshop manual do r800 MK2 odpowietrzanie:

Bez ABS
Przednie lewe --> Tylne prawe --> Przednie prawe --> tylne lewe

ABS
Przednie lewe --> Przednie prawe --> Tylne lewe --> Tylne prawe

Jakieś pytania ?? :twisted:

delrobek - Sro Kwi 15, 2015 09:09

Dzięki SeniorA za dokładne objaśnienie.
SeniorA - Sro Kwi 15, 2015 10:54

AndrewS napisał/a:
Dla przykładu workshop manual do r800 MK2 odpowietrzanie:
AndrewS napisał/a:
Jakieś pytania
po co ten przykład ?
wszystkie R75 mają ABS z EBD i to BOSCHa 5.7, układ hamulcowy dwuobwodowy podzielony po przekątnej.

AndrewS - Sro Kwi 15, 2015 11:55

a no po to, że co samochód to inaczej, co mechanik to inaczej
dlatego najlepiej słuchać sie instrukcji serwisowej

W 800 tez jest bosch z tym że ABS2E