Zobacz temat - [R75] lusterko wsteczne
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] lusterko wsteczne

grota10 - Wto Maj 26, 2015 18:10
Temat postu: [R75] lusterko wsteczne
Jak podlaczyc lusterko wsteczne fotochromowe.W orginale w podsufitce sa dodatkowe przewody do lusterka,u mnie niestety nie ma.Jak rozwiazac ten problem,czy to prosta sprawa? Czy wystarczy podac napiecie do lusterka?
SeniorA - Wto Maj 26, 2015 20:13

grota10 napisał/a:
Czy wystarczy podac napiecie do lusterka?
grota10, poczytaj https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=27035
AdaskoC - Wto Maj 26, 2015 20:19

Musisz podpiąć masę, "+" po włączeniu zapłonu i "+" ze wstecznego by się wyłączało podczas cofania
wellman - Sro Maj 27, 2015 18:02

Możesz mieć "oryginalne przewody" w prawym przednim słupku.

U mnie też nie było przewodów w podsufitce, gdy dokładałem lusterko fotochromatyczne, ale znalazła się podejrzanie fajna i do niczego nie podłączona wtyczka w słupku, która była przeznaczona właśnie do lusterka. Wystarczyło przedłużyć przewody do podsufitki i lusterko działa jak fabryka chciała. :-)

grota10 - Sob Maj 30, 2015 22:35

U mnie jakas wtyczka byla,bardzo nisko w prawym slupku.Nie moglem jednak zdjac maskownicy i zobaczyc dokladnie,bo na slupku przyczepiona jest poduszka i oslonka jest na jakic tasiemkach i haczykach ktorych za cholere nie moglem odpiac by sciagnac calkowicie oslonke.Podlaczylem wiec lusterko tylko dwoma przewodami,tak by dochodzilo do niego napiecie....i dziala.Nie wiem czy nie bedzie pozeralo zbyt duzo pradu i aku nie dostanie po dupie.Oczywiscie wsteczny nie ma tu zadnego znaczenia,w tym przypadku.Moze kiedys jak bede mial czas poprowadze nowe przewody,
MD - Sob Maj 30, 2015 22:39

Ja mam elektrofotochromatyczne lusterko u siebie fabrycznie zamontowane, ale w E39 kolegi ostatnio wyczaiłem inny bajer - fotochromatyczne (niestety, nie elektro) lusterka boczne. Czy w 75 występowało coś takiego? Albo są może jakieś lusterka, których fotochromatyczne szkiełka dałoby się dopasować do R75?
wellman - Sob Maj 30, 2015 22:41

grota10, to to była właśnie ta wtyczka, u mnie było identycznie. :-)

Tasiemek od poduszki ściągać nie trzeba. Poduszka nie jest połączona z osłoną (przynajmniej u mnie).

Wystarczy zdjąć osłonę słupka, która jest "na wcisk" w metalowych klipsach, odciągasz z wyczuciem od góry ku dołowi i "wyczepiasz" poszczególne mocowania. Na koniec ciągniesz lekko do góry, bo podstawa osłony też jest umocowana na dwie spinki.

rafalmis1 - Sob Maj 30, 2015 22:50

MD, jest :P ja przyciemniłem szyby najdelikatniej jak się da i jest super :!:
grota10 - Sob Maj 30, 2015 23:03

wellman,probowalem na rozne sposoby.Wydawalo mi sie ze nie da rady odczepis oslony slupka z tasiemki jak a odrecic.Zabraklo mi cierpliwosci,a ze tasiemke mozna zdjac, przesuwajac ja ku dolowi nie zauwazylem.Juz jeden zaczep metalowy zniszczylem.Pewnie zostawie tak jak jest,choc jestem perfekcjonista , i wiem ze bedzie mnie to meczylo
AdaskoC - Nie Maj 31, 2015 13:12

grota10, podłącz wsteczny do lusterka, potrafi się bardzo przydać :)
MD - Nie Maj 31, 2015 15:25

rafalmis1, nie chodzi o przyciemnienie szyb bocznych tylko samościemniające się lusterka boczne, na podobnej zasadzie jak automatyczne lusterko wsteczne.
wellman - Nie Maj 31, 2015 15:47

MD, teoretycznie z czujnika w naszych lusterkach fotochromatycznych wychodzą też przewody, które mogłyby "zasilić" fotochromatyczne lusterka boczne, ale pozostają niewykorzystane.

Też zastanawiałem się, czy dałoby się to jakoś wykorzystać, np. "zapożyczyć" odpowiednio duże szkła z lusterek jakiegoś BMW, które to posiada, odpowiednio dociąć (czy to w ogóle byłoby możliwe?) i przeciągnąć słupkami przewody.

longer86 - Nie Maj 31, 2015 15:49

z lusterka idą 3 przewody +, - i sygnał z wstecznego, co do lusterek fotochromatycznych wątpię żeby dało się dociąć, więc trzeba by szukać czegoś co podpasuje... może mini one? tylko czy miały zewnętrzne samościemniające?
wellman - Nie Maj 31, 2015 15:54

longer86, powiedziałbym raczej, że DO lusterka idą trzy przewody. :-)

Widziałem dwa lusterka fotochromatyczne - pod czujnik deszczu i zwykłe (takie mam założone) i w obydwu z obudowy lusterka wychodziło więcej przewodów niż trzy.

Szukałem wtedy info od czego to wszystko jest i wyszło, że było przewidziane pod lusterka boczne, ale nigdy w naszych roverkach nie zostało wykorzystane.

longer86 - Nie Maj 31, 2015 16:14

wellman napisał/a:
powiedziałbym raczej, że DO lusterka idą trzy przewody. :-)
masz rację, błąd merytoryczny :) 3 do działania lusterka potrzebne są 2 przewody, lub 3 z bajerem ;)
MD - Nie Maj 31, 2015 16:33

longer86, wellman, lusterka fotochromatyczne można docinać, bo one są pokryte substancją ściemniającą się pod wpływem działania UV. Lusterka elektrochromatyczne - takie, jak my mamy w środku - chyba nie mogą być cięte i potrzebują prądu, fotochrom (taki sam jak np. w okularach) nie. Wiem, że w E39 są właśnie fotochromatyczne na bokach i działają identycznie jak samościemniające się okluary. Byłby to super bajer, bo są ludzie jeżdżący SUVami bez wyregulowanych świateł i nawet jak środkowe zrobi się ciemne, to daje po oczach z bocznych.
wellman - Nie Maj 31, 2015 16:36

MD, tyle, że fotochrom chemiczny, taki jak w okularach fotochromatycznych reaguje na światło UV, którego nie ma w strumieniu światła reflektorów samochodowych. Więc jeśli te z E39 same reagują na światło reflektorów i nie są w żaden sposób zasilanie to to jakaś inna magia. :-)

Wysłałem pytania do kilku firm zajmujących się "produkcją lusterek samochodowych", czy byliby w stanie i za ile takie wkłady przygotować do naszych R. Zobaczymy, co mi odpowiedzą. :P

MD - Nie Maj 31, 2015 17:04

wellman, w słoneczny dzień były nieco przyciemnione. Nie wiem jak to dokładnie działa i czy reaguje to tylko na UV, ale jakoś tam funkcjonuje. :D
longer86 - Nie Maj 31, 2015 17:16

jak na uv bo to oparte na chemii bez elektryczności to o kant du... bo najgorzej jest w nocy