Zobacz temat - [r220SDi] Wskazania predkośiomierza
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [r220SDi] Wskazania predkośiomierza

beldo - Sro Sty 21, 2009 00:12
Temat postu: [r220SDi] Wskazania predkośiomierza
Witam, mam taki problem z moim roverkiem mianowicie chodzi o to ze licznik prędkości wskazuje mi 20km/h więcej niż z wskazaniami GPS. Czy jest jakaś możliwość regulacji tego błędu. Jak nie ma to gdzie może leżeć przyczyna tego błędu?
Z góry dzięki za pomoc

farek - Sro Sty 21, 2009 00:14

rozmiar opon masz taki jak zaleca producent?
moze tez byc jakiś impulsator nieodpowiedni..

thef - Sro Sty 21, 2009 00:36

beldo napisał/a:
Witam, mam taki problem z moim roverkiem mianowicie chodzi o to ze licznik prędkości wskazuje mi 20km/h więcej niż z wskazaniami GPS.
Czy te 20km/h więcej jest przy 200km/h czy np przy 60km/h?
matlacz - Sro Sty 21, 2009 00:41

GPS-a przecież nie podłączasz do samochodu a jak wiadomo GPS nie jest bardzo dokładny dlatego dopuszczalne są takie błędy prędzej powiedział bym że GPS "nawala" czyli nie pokazuje ci dokładnie co do metra gdzie jesteś i z tego powodu różnice prędkości.
Yassu - Sro Sty 21, 2009 01:14

Sprawdź na kilku navi czy taka różnica jest zawsze... Jak miałem pożyczoną Mio 200 od kumpla to różnicę miałem ok.8-10 km/h na AutoMapa 5.0.5
Rozmiar opon też ważny sprawdź jakie masz :)
Ale na Twoim miejscu sprawdziłbym prędkości na kilku różnych navi :)
Pozdro

Tomek1212 - Sro Sty 21, 2009 03:06

Prawda jest taka, że urządzenie GPS wskazuje poprawną prędkosć, a oryginalny licznik zawyża wskazania. Kiedyś nawet w auto-świecie robili test liczników, rekordzista zawyżał chyba nawet o 30km/h.
Sam swego czasu też robiłem taki test przy użyciu nawigacji GPS i wszystkie liczniki coś zawyżały, jedne mniej inne więcej.

Dzieje się tak dlatego, gdyż producenci liczników celowo projektują liczniki które zawyżają po to by właściciel przy np zmianie opon nie był zdziwiony, że dostał mandat jak na liczniku miał mniej niż mówi policjant. Poza tym liczniki żeby otrzymały homologacje (czy coś tego typu) nie mogą zaniżać o ani 1km/h więc producenci na wszelki wypadek stosują margines bezpieczeństwa.

giewu - Sro Sty 21, 2009 07:42

beldo napisał/a:
icznik prędkości wskazuje mi 20km/h więcej niż z wskazaniami GPS ... gdzie może leżeć przyczyna tego błędu?

na 99% procent przyczyna tkwi w nieprawidłowej średnicy kół ...
thef napisał/a:
Czy te 20km/h więcej jest przy 200km/h czy np przy 60km/h?

różnica we wskazaniu przy każdej prędkości powinna być taka sama :wink:

thef - Sro Sty 21, 2009 10:28

giewu napisał/a:
różnica we wskazaniu przy każdej prędkości powinna być taka sama :wink:
Im wyższa prędkość tym wyższa rozbieżność. Spróbuj się przejechać z tymi prędkościami i to sprawdzić ;)
Brt - Sro Sty 21, 2009 13:37

thef napisał/a:
Im wyższa prędkość tym wyższa rozbieżność.

dokładnie ;)
dla porównania - u mnie jest ok 7% przekłamanie licznik vs. gps (przy 130 km na liczniku mam 121km/h na gps-ie )

Paul - Sro Sty 21, 2009 15:32

Tomek1212 napisał/a:
nie mogą zawyżać
Zaniżać miało być chyba :D
giewu - Sro Sty 21, 2009 15:35

thef napisał/a:
Im wyższa prędkość tym wyższa rozbieżność.

a jak to możliwe i z czego to wynika ? :shock:

Brt - Sro Sty 21, 2009 15:53

pewnie trzeba by było jakiś wzorek rozpisać i wyjsć ze wzoru na prędkość liniową z prędkości kątowej v = w (omega) * r

gdzie:
v - prędkosc liniowa
w - prędkosc kątowa koła pojazdu
r - promien koła samochodu

promień masz stały, wiec jak przy prędkości kątowej masz błąd 5% to jak zwiększysz prędkosc kątową to błąd 5% dalej zostanie, ale w przełożeniu na prędkosc liniową wartość zmieni się w zależności od zmiany prędkości kątowej wprost proporcjonalnie wiec i jednocześnie przekłamanie zmieni sie wprost proporcjonalnie ... ale zamieszałem :mrg:

może po obiedzie jakoś jaśniej to wyłuszczę :lol:

Tomek1212 - Sro Sty 21, 2009 16:14

Paul napisał/a:
Tomek1212 napisał/a:
nie mogą zawyżać
Zaniżać miało być chyba :D


Racja, juz poprawione.

Co do GPS to nie może zawyżać o ani 1km/h. Wyobraźcie sobie co by było gdyby przy prędkości rzeczywistej 40km/h GPS pokazywał 41km/h. Po przejechaniu 40km nawigacja by pokazywała, ze jesteśmy 1km dalej niż jesteśmy w rzeczywistości.

krzysztof_ns - Sro Sty 21, 2009 16:15

u mnie jest podobnie - na oryginalych rozmiarach kolek takze wystepuje przeklamanie - kola nie sa przyczyna, moga jedynie dodatkowo wzmagac problem...i mnie przy 60km/h przeklamanie wynosi ok 4-5km...gdy na liczniku mam rowne 90 to GPS wskazuje 82-83km/h....im wyzej tym roznica wieksza - kiedys czytalem ze to kwetia kalibracji mechanizmu predkosciomierza, a roznica wynika z kwestii matematycznej - im wieksza ilosc obrotow w danej jednostce czasu tym wieksza suma roznic wskazania,
Paul - Sro Sty 21, 2009 17:16

Tomek1212 napisał/a:
Wyobraźcie sobie co by było gdyby przy prędkości rzeczywistej 40km/h GPS pokazywał 41km/h. Po przejechaniu 40km nawigacja by pokazywała, ze jesteśmy 1km dalej niż jesteśmy w rzeczywistości.
Eeeeeee, Chyba jednak nie o to chodzi :P Navi posługuje się współrzędnymi i to z nimi porównuje mapę trasy. Prędkość oblicza dla a) samej prędkości, oraz b) obliczenia różnych czasów (do celu, do przerwy itp.).
Tak czy owak, GPS będzie dokładniejszy od przeciętnego samochodowego licznika :D

sTERYD - Sro Sty 21, 2009 18:19

a może po prostu 5% z 60 to nie tyle samo co 5% z 200 ;)
thef - Sro Sty 21, 2009 18:23

sTERYD napisał/a:
a może po prostu 5% z 60 to nie tyle samo co 5% z 200 ;)
I dokładnie o to chodzi - przekłamania w roverkach, z tego co zauważyłem w różnych postach na forum oraz na moim liczniku, są zazwyczaj rzędu 10%.

PS>Szkoda tylko, że najbardziej zainteresowany tematem milczy jak grób ;)

krzysztof_ns - Sro Sty 21, 2009 18:25

sTERYD - dokladnie to samo napisalem - moze tylko nieco innymi slowami: )
thef - Sro Sty 21, 2009 18:31

krzysztof_ns napisał/a:
sTERYD - dokladnie to samo napisalem - moze tylko nieco innymi slowami: )
I Brt też dobrze poniekąd napisał tylko końcówkę zagmatwał, zależność jest proporcjonalna zatem i błąd procentowy. Gdyby błąd był stały i bezwzględny np. 5[km/h] , na postoju licznik musiałby wskazywać 5 zamiast 0 ;)
giewu - Sro Sty 21, 2009 18:37

thef napisał/a:
na postoju licznik musiałby wskazywać 5 zamiast 0 ;)

nie zapomnij, że licznik zaczyna dopiero pokazywać prędkość gdy pojazd przekroczy 10 km/h :wink:
przeczytałem wypowiedź Brt i przyznam, że nadal nie wiem na jakiej podstawie twierdzicie, że błąd będzie wzrastał przy coraz większych prędkościach ...
nadal nie rozumiem z czego to wynika :/

załóżmy:
jeżeli przy licznikowej prędkości 50 km/h różnica wskazań wyniesie np. 4km/h to w jaki sposób ta różnica wzrośnie do powiedzmy 17 km/h przy prędkości 200 km/h?
czy różnica we wskazaniach nie powinna być taka sama ?

tylko łopatologicznie poproszę, bom humanista raczej :rotfl:

thef - Sro Sty 21, 2009 18:40

giewu napisał/a:
nie zapomnij, że licznik zaczyna dopiero pokazywać prędkość gdy pojazd przekroczy 10 km/h :wink:
Zależy w jakim samochodzie ;)
giewu napisał/a:
nadal nie rozumiem z czego to wynika :/
Dam przykład, jeżeli Twoja miarka ma 105 cm długości rzeczywistej, zamiast 100 jak to wynika z jej skali, to na każdy mierzony metr robi błąd 5 cm. Zatem na 2 m mierzonych będzie 10 cm i tak dalej ;) .
Raptile - Sro Sty 21, 2009 18:49

A co ja się pochwale 185/60R 15 100Km/h licznikowo = 100 km/h Gps-owo :)
Brt - Sro Sty 21, 2009 20:32

masz zawyżony rozmiar kół ;) i wszystko się zgadza ;)
krzysztof_ns - Sro Sty 21, 2009 22:29

wiec moze wlasnie to jest rozwiazaniem - zawyzamy i po problemie!: )
thef - Sro Sty 21, 2009 22:35

krzysztof_ns napisał/a:
wiec moze wlasnie to jest rozwiazaniem - zawyzamy i po problemie!: )
No tak, prędkościomierz się wyskaluje jak trzeba, ale licznik kilometrów się za to błędów nabawi ;) Poza tym zmiana rozmiaru kół niesie za sobą jeszcze inne kwestie i wszystko zależy od tego, na czym nam będzie bardziej zależało ;) .
Tomi - Czw Sty 22, 2009 10:32
Temat postu: Re: [r220SDi] Wskazania predkośiomierza
beldo napisał/a:
Witam, mam taki problem z moim roverkiem mianowicie chodzi o to ze licznik prędkości wskazuje mi 20km/h więcej niż z wskazaniami GPS. Czy jest jakaś możliwość regulacji tego błędu. Jak nie ma to gdzie może leżeć przyczyna tego błędu?
Z góry dzięki za pomoc

Niech zgadnę. Koła to 195/50R15 ??

Faktyczną prekość Roverki 200/400 pokazują na oponach 185/60R15, 205/50R16, 205/45R17. To rozmiar porównywalny z kołami w modelach ZR i ZS, jednak na tym rozmiarze MG-ki oszukują :)

llygas - Czw Sty 22, 2009 18:15

W zeszłym tyg na A4 zaobserwowałem az 11% różnicy we wskazaniach.
licznik 220km/h
GPS 198 km/h

krzysztof_ns - Czw Sty 22, 2009 18:31

na fabrycznych takze pokazuje jakos "krzywo" - ja jezdze na fabrycznych oponkach i przeklamanie wystepuje - sadze ze to kalibracja predkosciomierza...byc moze celowy zabieg producenta,
beldo - Czw Sty 22, 2009 19:43

Witam, w odpowiedzi na pytania:
-koła mam założone 195/55/r15, na zimówkach 175/65/r14 to samo
-w ojca passacie ten sam gps wskazuje prawie idealna wartość.
-prędkość (o 20km/h) wskazuje juz od niskich prędkości jak jade 40 to pokazuje 60 jak jadę 120 pokazuje 140 :/

W aucie mam wszytko oryginalne żadnego impulsatora nie zmieniałem, możliwe ze się zepsuł?
może można jakoś to wyregulować. Acha dodam jeszcze ze wskazania stanu licznika są prawidłowe jak przejadę np. 100km to na liczniku pokazuje 100 :) co to może być??

Dzieki za pomoc

sTERYD - Pią Sty 23, 2009 10:42

no to co najmniej dziwne... wskazówka w liczniku się przestawiła :hm:
thef - Pią Sty 23, 2009 15:31

sTERYD napisał/a:
no to co najmniej dziwne... wskazówka w liczniku się przestawiła :hm:
Może ktoś coś robił przy liczniku i mu spadła wskazówka, a potem założył źle? Nie masz czasem aluramek?
beldo - Pią Sty 23, 2009 18:45

Alu ramek nie posiadam. Czy można fizycznie przestawnic wskazówkę żeby wskazywała dobrze. Jak tak to czy są jakieś sprawdzone metody takiej operacji:)
Pozdrawiam

thef - Pią Sty 23, 2009 18:56

Hmmm, tak w ogóle to ja tylko gdybam i nie bierz za pewnik, że to wskazówka jest przestawiona. Pewnie trzeba by zajrzeć do zegarów i ocenić sprawę z bliska. Ludzie zmieniają tarcze i często przy tym ściągają te wskazówki, a później jakoś zakładają więc pewnie się da. Metody? Chyba tylko ostrożność mogę polecić.
PS>Poszukaj może jeszcze jakichś zewnętrznych śladów ingerencji w licznik, może to nam coś podpowie. A może faktycznie warto zajrzeć do impulsatora? Hmm, no sam nie wiem.

phuss - Pią Sty 23, 2009 21:10

Wszystkie samochody pokazują prędkość zawyżoną o ok. 10%, jest to celowe działanie producentów. Jadąc 100km/h mamy w rzeczywistości 90-92km/h. Chodzi tu o bezpieczeństwo użytkowników połączone z psychiką kierowcy i reakcją na wskaźnik prędkości. Te 10% jest uśrednione,przy prędkościach "ponadautostradowych" to już jest 11-12%.
krzysztof_ns - Pon Sty 26, 2009 07:40

wczoraj mialem okazje sprawdzic nieco "przeklamania" na poszczegolnych predkosciach, co dziwne u mnie takowe wystepuje/zaczyna sie dopiero od predkosci 70km/h...do 70km/h zarowno licznikowo jak i GPS'owo pokazuje analogicznie...a nastepnie:

80km/h licznikowo - 4km/h przeklamania (in "-")
90km/h licznikowo - 6km/h przeklamania
160km/h licznikowo - 20km/h przeklamania

zastanowilo mnie to ze do 70 km/h wszystko jest w porzadku...

thef - Pon Sty 26, 2009 08:18

krzysztof_ns napisał/a:
wczoraj mialem okazje sprawdzic nieco "przeklamania" na poszczegolnych predkosciach, co dziwne u mnie takowe wystepuje/zaczyna sie dopiero od predkosci 70km/h...do 70km/h zarowno licznikowo jak i GPS'owo pokazuje analogicznie...a nastepnie:

80km/h licznikowo - 4km/h przeklamania (in "-")
90km/h licznikowo - 6km/h przeklamania
160km/h licznikowo - 20km/h przeklamania

zastanowilo mnie to ze do 70 km/h wszystko jest w porzadku...
Jak dla mnie bardzo dziwna sytuacja. A jaki program w nawigacji masz zainstalowany?
krzysztof_ns - Pon Sty 26, 2009 09:41

TomTOM...

byc moze jest to tak ze ponizej 70km/h roznice sa tak minimalne (1-2km przeklamania), ze az niewidoczne tzw. "golym okiem"...trudno ocenic z licznika czy jedziemy 69 czy 70km/h...moim zdaniem to jedyne sluszne i prawdopodobne wytlumaczenie,

thef - Pon Sty 26, 2009 10:39

krzysztof_ns napisał/a:
byc moze jest to tak ze ponizej 70km/h roznice sa tak minimalne (1-2km przeklamania), ze az niewidoczne tzw. "golym okiem"...trudno ocenic z licznika czy jedziemy 69 czy 70km/h...moim zdaniem to jedyne sluszne i prawdopodobne wytlumaczenie,
W sumie tak, tylko jeżeli przy 70 km/h błąd jest niezauważalny to przy 160 nie powinien być aż tak duży.
krzysztof_ns - Pon Sty 26, 2009 12:02

dokladnie - mnie takze to zastanawia i dlatego zamiescilem informacje...bycm oze wiec jest tak (zakladajac ze u mnie zarowno impulsator jak i GPS dzialaja prawidlowo), ze roznica jest wprostproporcjonalna do predkosci pojazdu...

byc moze bedzie okazja by ktos jeszcze sprawdzil odczyty przy wiekszych predkosciach...i podzieli sie tym na forum:)