Zobacz temat - [R45/MG ZS] Klimatyzacja jak to działa ???
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R45/MG ZS] Klimatyzacja jak to działa ???

BoloSr - Wto Mar 10, 2009 17:05
Temat postu: [R45/MG ZS] Klimatyzacja jak to działa ???
Witam
I chciałem sie dowiedziec jak to jest z klima :)
A minowicie jak to sprawdzic ze dziala po wlaczeniu jej pstryczkiem w środku oraz kiedy ta klima sie zalaczy (przy jakich temperaturach nie zalaczy sie wogole )???
Kiedy mozna ja odpalić ?? ? od razu po wlaczeniu auta czy po jakims czasie ?? ?

Sorry za takie pytania ale to pierwsze auto z klima :mrgreen:

edit

niesttey ale nie mam plamy pod autem jak stoi po wylaczeniu i przewody nie sa ani cieple ani zimne specjalnie :( czyzby jednak ta klima nie dzialal ?? ?

Raptile - Wto Mar 10, 2009 19:49

BoloSr, po załączeniu klimy wzrastaja obroty ;) Po 2 klime mozesz włączyć kiedy chcesz w zime też ją nalezy włączyć przynajmniej raz w tygodniu chociaż na 5 minut żeby się nie "popsiuło". I dobrze jest co rok robic przegląd klimy albo chociaż sprawdzić czy jest szczelna i napełnić i ew odgrzybić :) Pozdrawiam
BoloSr - Wto Mar 10, 2009 19:51

Raptile napisał/a:
BoloSr, po załączeniu klimy wzrastaja obroty ;) Po 2 klime mozesz włączyć kiedy chcesz w zime też ją nalezy włączyć przynajmniej raz w tygodniu chociaż na 5 minut żeby się nie "popsiuło". I dobrze jest co rok robic przegląd klimy albo chociaż sprawdzić czy jest szczelna i napełnić i ew odgrzybić :) Pozdrawiam


niestety ale umnie niic nie wzrasta a do tego wiatrak od klimy sie nie kreci :(
przewody od klimy sa takie sobie ni to cieple ni to zimne :(
chłodnica tez sie nie nagrzewa anei nie jest zimna czyli jednak klimy niet :(

Raptile - Wto Mar 10, 2009 20:08

BoloSr, może sprężarka jest "ded" ktoś kiedyś pisał że mozna podłączyć na krótko zobaczyc czy działa ale tego ci nie powiem co i jak podpytaj sie brt-a on to jest (czarny :D ) czarodziej :) jak coś pomogłem licze na "pomógł" :terefere:
BoloSr - Wto Mar 10, 2009 20:12

Raptile napisał/a:
BoloSr, może sprężarka jest "ded" ktoś kiedyś pisał że mozna podłączyć na krótko zobaczyc czy działa ale tego ci nie powiem co i jak podpytaj sie brt-a on to jest (czarny :D ) czarodziej :) jak coś pomogłem licze na "pomógł" :terefere:


narazie ty sie wypisales poczekam na kogos kto cos innego jeszce napisze a jak pomozesz to dosatniesz punkt bo jak naarzie to nic ciekawego :mrgreen:

Raptile - Wto Mar 10, 2009 20:20

BoloSr, nikt nic innego nei wymyśli ;) pytaj sie brt-a o p nodłączenie na krótko


Ps. to ja tu pisze a ty brutusie niechcesz mi dać pkt-a o ty niedobry !1

kasjopea - Wto Mar 10, 2009 20:31

Może jest pusta. Jeśli tak, to nie powinna się załączać.
BoloSr - Wto Mar 10, 2009 20:33

kasjopea napisał/a:
Może jest pusta. Jeśli tak, to nie powinna się załączać.


no wlasnie bo ponoc poprzedni wlasciel nic przy tym nie robil a podlaczanie na krotko bez czynnika to moze byc zly pomysl co nie ?? ?

secio - Wto Mar 10, 2009 20:33

Pamiętaj, że klima włączy się tylko RAZEM z wentylatorem.
Włącz wentylator, kliknij klime i powinieneś usłyszeć i zobaczyć po obrotach że załączyło się sprzeęgło i chodzi sprężarka. Jeśli nie działa, ja zacząłbym od pojechania do kogoś zajmującego się klimą na przegląd.
Najpierw sprawdzą ciśnienie. Jak okaże się, że nie ma w ogole czynnika w układzie napewno jest gdzieś wyciek. Jak tyko za niskie ciśnienie, to o ile był znacznik UV mogą poszukać miejsca wycieku, a jak nie to wymienić czynnik ze znacznikiem UV i liczyc, ze cisnienie sie utrzyma ;) .

Pzdr,
Mariusz

Raptile - Wto Mar 10, 2009 20:34

kasjopea, jest taka mozliwośc podjedz Boro podjedz na stacje i niech ci sprawdzą i będziesz wiedział :ok:
BoloSr - Wto Mar 10, 2009 20:36

secio napisał/a:
Pamiętaj, że klima włączy się tylko RAZEM z wentylatorem.
Włącz wentylator, kliknij klime i powinieneś usłyszeć i zobaczyć po obrotach że załączyło się sprzeęgło i chodzi sprężarka. Jeśli nie działa, ja zacząłbym od pojechania do kogoś zajmującego się klimą na przegląd.
Najpierw sprawdzą ciśnienie. Jak okaże się, że nie ma w ogole czynnika w układzie napewno jest gdzieś wyciek. Jak tyko za niskie ciśnienie, to o ile był znacznik UV mogą poszukać miejsca wycieku, a jak nie to wymienić czynnik ze znacznikiem UV i liczyc, ze cisnienie sie utrzyma ;) .

Pzdr,
Mariusz


niestety ale tak robilem i nic sie nie dzialo wiec chyba bede musial odwiedzic zaklad i sprawdzic co tam slychac a potem reszta dopiero :beczy:

[ Dodano: Pon Mar 16, 2009 10:29 ]
Waz sie przetal ten prz chłodnicy wiec bedzie spawanko i reszta sie zobaczy mam nadziej ze bedzie dzialalo :)

[ Dodano: Pon Mar 16, 2009 19:05 ]
calkowite koszta to 360 zeta :beczy: ale klima chodzi jak trza :mrgreen:

Brt - Pon Mar 16, 2009 19:11

no i wszystko jasne ;) 360 PLN zapłacisz kartą ale chłód latem i odparowane szyby jesienią bezcenne :mrg: ;)
BoloSr - Pon Mar 16, 2009 19:13

Brt napisał/a:
no i wszystko jasne ;) 360 PLN zapłacisz kartą ale chłód latem i odparowane szyby jesienią bezcenne :mrg: ;)


no w sumei to i tak tanio bo u kumpla takie vcos kosztowalo 1 tys :rotfl:

ale do rzeczy:
sprawdzenie koszt 30 zeta,
spawanie rurki ktora sie przetaral (trza bylo dac kolanko) koszt 80 zeta,
koszt nabicia 150 zeta,
pozostale koszta 100

kasjopea - Pon Mar 16, 2009 19:18

No to super, teraz można będzie po ludzku jeździć :lol:
BoloSr - Pon Mar 16, 2009 19:19

kasjopea napisał/a:
No to super, teraz można będzie po ludzku jeździć :lol:


no napewno ale ile to mocy zabiera :szok: toc auto molem sie staje strasznym ale dobrze ze idzie to wylaczyc :) :)

kasjopea - Pon Mar 16, 2009 19:21

No wiesz, co kto lubi :wink:
BoloSr - Pon Mar 16, 2009 19:29

kasjopea napisał/a:
No wiesz, co kto lubi :wink:


no wiadomo ze zimno latem jest lepsze niz goraco ale tzra zmienic styl jazdy wowczas :0

kasjopea - Pon Mar 16, 2009 20:13

W razie potrzeby wyłączasz klimat i tyle :wink:
faecd - Pon Mar 16, 2009 21:30

o !@!$# nabicie klimy 150 zl:O ja niedawno wymienilem chlodnice klimatyzacji po stluczce i czeka mnie nabijanie...

ale to drogie:(

BoloSr - Pon Mar 16, 2009 21:35

faecd napisał/a:
o !@!$# nabicie klimy 150 zl:O ja niedawno wymienilem chlodnice klimatyzacji po stluczce i czeka mnie nabijanie...

ale to drogie:(



pociesz ciebie ze to akurat tanio bo w imym zakladzie bym dal sporo wiecje bo samo nabicie tam kosztuje 200-250 a do tego sprawdzenie 2 razy drozej juz nie wspomne o tym ze jeszce kaza jezdzic 2-3 dni na azocie za ktory tez sei plaic a potem dopiero nabijaja :( wiec w sumei koszta OK wedlug mnie

kasjopea - Pon Mar 16, 2009 21:35

U nas odgrzybianie i nabijanie razem ok. 300 zł kosztuje
Brt - Pon Mar 16, 2009 21:39

w Glo w zeszłym roku samo nabicie na nowo 150PLN ... :hm: tez mnei czeka w tym roku (mam zawór do wymiany - lekko puszcza i przy okazji osuszacz wymienię), ale może uda się taniej ;)
BoloSr - Pon Mar 16, 2009 21:43

Brt napisał/a:
w Glo w zeszłym roku samo nabicie na nowo 150PLN ... :hm: tez mnei czeka w tym roku (mam zawór do wymiany - lekko puszcza i przy okazji osuszacz wymienię), ale może uda się taniej ;)


no tak ale to samo nabicie a umnie to trza bylo demontowac zdesia i szukac usterki ze tak powiem a za to sie placi niestety :(

hubosza87 - Pon Mar 16, 2009 21:49

a ja mam taki problem że nie załącza mi się wentylator od klimy, zrobiłem go na krótko na guzik, tak że jak włączam klimę to drugim przyciskiem wiatrak, co może być powodem że nie włącza się wiatrak od klimy?
BoloSr - Pon Mar 16, 2009 21:51

hubosza87 napisał/a:
a ja mam taki problem że nie załącza mi się wentylator od klimy, zrobiłem go na krótko na guzik, tak że jak włączam klimę to drugim przyciskiem wiatrak, co może być powodem że nie włącza się wiatrak od klimy?


czujnik temperatury :bezradny:

hubosza87 - Pon Mar 16, 2009 22:30

ale gdyby to była wina czujnika to chyba nie włączalby mi się wentylator jak stoję w korku? a się włącza
sTERYD - Pon Mar 16, 2009 23:00

nie włącza sie pierwszy bieg wiatraka (jakiś czas temu w śp roverku Chermana było coś w podobie)... problemem może być zestaw przekaźników wentylatorów taka czarna puszka z dwoma wtyczkami (ZTCP to w R200 jest na prawym kielichu), lub jakiś kabelek :/

[ Dodano: Pon Mar 16, 2009 23:01 ]
aha i to może być też wina padniętego/odłączonego silniczka któregoś z wentylatorów, bo one są połączone szeregowo na pierwszym biegu

drooid - Sob Maj 09, 2009 12:10

Czeka mnie wymiana chłodnicy klimatyzacji i osuszacza :cry:
Tylko co to jest osuszacz? Czy to to samo co skraplacz? Nie bardzo umiem go znaleźć w EPC.

Brt - Sob Maj 09, 2009 14:31

drooid, chłodnica klimatyzacji = skraplacz. U Tomiego nówki były w niezłej cenie ... zapytaj ostatnio Jugolowi przywoziłem ... oszuszacze też u Tomiego powinny być (przynajmneij swój kupiłem u niego). Osuszacz to taka puszka wkręcona w obieg wysokiego ciśnienia (ta cienka rurka) ... służy do odciągania wilgoci z czynnika chłodniczego. Tu masz schemat poglądowy układu:
http://www.opony.btx.pl/schemat.html
Masz do wymiany elementy nr 2 i 3 :ok:

zdenek - Sob Maj 09, 2009 15:28

A ja mam takie pytanie laika bo to moje 1 auto z klimą. Czy mogę włączyć klimę zaraz po uruchomieniu silnika czy poczekać aż silnik się zagrzeje?
Brt - Sob Maj 09, 2009 15:31

możesz .... klima tylko przyspieszy rozgrzewkę silnika ;) .... pozatym nawet nie musisz jej wyłaczasz jak np. robisz krótkie odcinki .... Ona i tak sie dopiero wtedy załączy jak odpalisz silnik, bo na czas postoju i rozruchu spręzarka jest automatycznie odłączona ;)
drooid - Sob Maj 09, 2009 17:32

Brt napisał/a:
drooid, chłodnica klimatyzacji = skraplacz.

Dzięki, już rozumiem o co chodzi. Zmyliła mnie swobodna wymienność nazw.

Brt - Nie Maj 10, 2009 20:46

prawidłowa nazwa to skraplacz .... z racji tego, że wygląda jak chłodnica to i potocznie nazwano chłodnicą ... czego zresztą nie popieram ;) póxniej na allegro są takie cuda sprzedawane a ludzie nie mają pojęcia co sprzedają ;)