Zobacz temat - [R75] Skrzynia biegów kompletnie nie reaguje
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Skrzynia biegów kompletnie nie reaguje

Eros - Nie Lis 01, 2015 08:25
Temat postu: [R75] Skrzynia biegów kompletnie nie reaguje
Wczoraj podczas jazdy złapała mnie niespodzianka. Podczas włączania drugiego biegu usłyszałem jakiś dźwięk (nie pamiętam już jaki ;p ) i od tamtej pory żaden bieg nie chce wchodzić, znaczy wejść wejdzie ale nic nie dzieje się, nawet na wyłączonym silniku nie reaguje, tak jakby ciągle luz był.

Gdzie zacząć szukać problemu ?

AdaskoC - Nie Lis 01, 2015 08:57

Lewarek biegów chodzi tak sztywno jak przed tym incydentem?
Eros - Nie Lis 01, 2015 09:02

AdaskoC napisał/a:
Lewarek biegów chodzi tak sztywno jak przed tym incydentem?


Wydaje mi się że lżej wchodzą biegi chociaż mogę się mylić, teraz nie mam jak sprawdzić, bo auto u kolegi który mnie holował. A jaka przyczyna może to być ?

sTERYD - Nie Lis 01, 2015 10:54

pewnie linka spadła/ urwała sie.
AdaskoC - Nie Lis 01, 2015 11:17

sTERYD napisał/a:
pewnie linka spadła/ urwała sie.

Również to miałem na myśli i to sprawdź jako pierwsze.

Eros - Nie Lis 01, 2015 14:13

Ale podczas zmieniania biegów słychać coś, ze tam pracuje...
Chyba że to linka zerwana trze o coś :|

AdaskoC - Nie Lis 01, 2015 14:23

Są dwie linki. Najczęściej zrywa sie jedna.
MaReK - Pon Lis 02, 2015 10:31

Unieś przód auta aby koła straciły kontakt z podłożem i wrzuć bieg do góry lub w dół. Potem uruchom silnik trzymając sprzęgło i puszczaj powoli. Zobacz czy koła się kręcą.

Może to kwestia linki, a może rozpadł się mechanizm różnicowy.
Nie dalej jak dwa tygodnie temu, taki sam problem miał Tomi.

dawidd - Pon Lis 02, 2015 16:38

MaReK napisał/a:
Unieś przód auta aby koła straciły kontakt z podłożem i wrzuć bieg do góry lub w dół. Potem uruchom silnik trzymając sprzęgło i puszczaj powoli. Zobacz czy koła się kręcą

wystarczy ze uniesiesz jedna stronę tak by 1 kolo nie dotykało ziemi, reszta tak jak Marek pisal

Eros - Czw Lis 05, 2015 20:54

Problem rozwiązany. Tak jak koledzy wyżej pisali, zerwała się linka od biegów. W sumie to nie linka, tylko rozwalił się ten mechanizm na końcu linki, przy skrzyni biegów


AdaskoC - Czw Lis 05, 2015 21:03

Eros, no bo to właśnie ta guma się sypie :)

Można to skleić na klej do szyb jeśli nie masz aktualnie finansów czy nie możesz dostać, też jest okej :)

MaReK - Pią Lis 06, 2015 23:12

AdaskoC napisał/a:
Można to skleić na klej do szyb jeśli nie masz aktualnie finansów czy nie możesz dostać, też jest okej :)

Ja mam taką linkę do dzisiaj ;) Oprócz kleju poszyłem ją za pomocą drucika miedzianego - elastycznego, cienkiego. Zajęło mi to trochę czasu, ale myślę, że nie da się tego rozwalić ;)

sTERYD - Pią Lis 06, 2015 23:53

ja mam dość ciekawą spinkę z blachy (blacha zawinięta dookoła i przecięta na jabłko) , widocznie poprzedniemu właścicielowi to się rozsypało. Mimo znikomych właściwości estetycznych działa bez problemu.
AdaskoC - Sob Lis 07, 2015 07:27

MaReK, nie jednej osobie kleiłem klejem do szyb. Większość z nich nadal tak jeździ, bo to sie prędko nie posypie. Moze ma to jakies skutki uboczne na wybierak, ale wątpię:-)
Robert75 - Sob Lis 07, 2015 10:32

Mi znowuż wsteczny nie działa. Do przodu rusza, do tylu kicha, nawet wsteczne sie nie świecą. Zaraz rozkręcam i próbuje sie do tego dostać bo coś tam luźne wisi. Zobaczymy co tam się dzieje. Jak to sklejałeś na klej do szyb?



Po godzinnej zabawie na klej zrobione. zobaczymy na jak długo. Klej dałem dwuskładnikowy, gumę odtłuścić, zmatowić i kleić. Żeby się tam dostać wykręcić aku i pudełko od niego Śruby 4x m8 główki na klucz 13, polecam nasadowy, od aku na klucz 13 wszystko. Po wykręceniu widać łapę silnika po lewej a po prawej łapę tego pudełka od aku. Odkręcić Śrubę tej łapy pudełka kluczem płaskim 10 i drugą poluzować nasadową 13 (łatwiejszy dostęp) i robić. Potem ładnie skręcić. Pisze może komuś się przyda.

Eros - Sob Lis 07, 2015 13:16

Mechanik założył nową linkę od wybieraka, lecz auto nadal nie reaguje :/
Czyżby skrzynia padła ? :-|

MaReK - Sob Lis 07, 2015 20:11

Linki się zrywają na skutek zbyt mocnych szarpań - zwłaszcza jaka pada sprzęgło/wysprzęglik/pompka). Czasami też podczas zdejmowania linek z jabłek potrafią się naderwać.

U mnie niestety sam klej nie dawał rady ;) A oplot z drutu był zbawienny. Być może ma to skutki uboczne, bo po takim czasie jak nie trzymam drążka to czasami słychać tyrkotanie :) Na pewno to nie kwestia kasety, bo tę wymieniłem ;)

Eros napisał/a:
Czyżby skrzynia padła ? :-|

Zrobiłeś test który Ci sugerowałem na początku - z podniesieniem auta?
Wrzuć bieg jakikolwiek, kręć jednym kołem i patrz czy kręci się drugie. Jeśli nie, to albo mechanizm różnicowy albo w jakiś sposób padła tarcza sprzęgł, ale to raczej niemożliwe.

Eros - Nie Lis 08, 2015 08:23

MaReK napisał/a:
Linki się zrywają na skutek zbyt mocnych szarpań - zwłaszcza jaka pada sprzęgło/wysprzęglik/pompka). Czasami też podczas zdejmowania linek z jabłek potrafią się naderwać.

U mnie niestety sam klej nie dawał rady ;) A oplot z drutu był zbawienny. Być może ma to skutki uboczne, bo po takim czasie jak nie trzymam drążka to czasami słychać tyrkotanie :) Na pewno to nie kwestia kasety, bo tę wymieniłem ;)

Eros napisał/a:
Czyżby skrzynia padła ? :-|

Zrobiłeś test który Ci sugerowałem na początku - z podniesieniem auta?
Wrzuć bieg jakikolwiek, kręć jednym kołem i patrz czy kręci się drugie. Jeśli nie, to albo mechanizm różnicowy albo w jakiś sposób padła tarcza sprzęgł, ale to raczej niemożliwe.


Jutro sprawdzę, ponieważ auto jest u mechanika. A co jeśli kręci się drugie koło ? To jaka prawdopodobna przyczyna ?

sTERYD - Nie Lis 08, 2015 10:19

walnięta skrzynia, urwany wałek sprzęgłowy, rozwalona tarcza sprzęgła, podparty docisk. Jak nie zrzucisz skrzyni to się nie dowiesz :/
Eros - Sro Lis 11, 2015 10:07

Okazało się że tarcza była walnięta, same nity :/
Jak to się stało ? Nie było żadnych objawów.

BetJar - Czw Lis 12, 2015 21:27

Też dopadła mnie tarcza, kilka dni temu brak przeniesienia napędu, holowanie do mechanika i oczekiwanie na postawienie diagnozy.
Dzisiaj się doczekałem: rozwalona tarcza, dwumasa ma luzy, wysprzęglik szumi. Co ciekawe sprzęgło wymieniałem 1,5 roku temu,
kilometrowo coś pomiędzy 10 a 15 kkm. przejechane. (Tarcza, docisk i wysprz. kupiony w zaprzyjaźnionej hurtowni.) Więc chyba OK.

Jakie luzy może mieć dwumasa, te dopuszczalne?
Czy rozwalona tarcza była dedykowana do diesla CDT+, chodzi mi o brak sprężyn w tarczy, Eros czy Twoja tarcza też tak wyglądała?
Jakiej firmy kupic tarczę?: http://www.iparts.pl/auto...909-100051.html

marcin.misek - Czw Lis 12, 2015 22:02

BetJar, za duzo mocy... :P
arczi220 - Nie Lis 15, 2015 11:25

Ja robiłem w zeszłym roku sprzęgło i polecali mi z Nationala
http://allegro.pl/sprzegl...5067250344.html

Pieta - Pon Lis 16, 2015 08:16

Ja wymieniłem sprzegło National i wysprzęglik 2,5 roku i 79 000 km temu i wszystko działa jak należy
BetJar - Pon Lis 23, 2015 19:27

Dzisiaj odebrałem R od mecha., miało być w sobotę ale rozwalili linkę od biegów, normalnie wyrwali pancerz z zakutej końcówki
i chcieli mi wmówić że tak było, :o normalnie szok, dziś zabrałem linkę do domu.
Wk :twisted: :twisted: em się.
W imadło, młotkiem wbiłem, zalałem epoxydem,
zakułem w imadle tępym przecinakiem i zabezpieczyłem termokurczem. Działa ! :mrgreen:

Przejechałem prawie 10 km i działa :mrgreen:
Prawie 2,5 tygodnia bez auta :evil:

Nowe linki już zamówione. Jeszcze termostat kupić i webasto naprawić, bo coś zimno się zrobiło i można :fura: .

prebenny - Pon Lis 23, 2015 19:48

BetJar napisał/a:

Dzisiaj odebrałem R od mecha., miało być w sobotę ale rozwalili linkę od biegów, normalnie wyrwali pancerz z zakutej końcówki
i chcieli mi wmówić że tak było, :o


I weź tu odstaw samochód do mechanika...

adam_26 - Pon Lis 23, 2015 20:18

BetJar i na jakie sprzęgło się zdecydowałeś :?:
BetJar - Pon Lis 23, 2015 20:26

LuK http://www.iparts.pl/czes...-623314509.html

[ Dodano: 23 Listopad 2015, 20:26 ]
prebenny napisał/a:
I weź tu odstaw samochód do mechanika...


fachowca przez małe"f" :rzyga: się chce.

longer86 - Pon Lis 23, 2015 20:34

BetJar napisał/a:
Jeszcze termostat kupić i webasto naprawić, bo coś zimno się zrobiło i można


Termostat jak masz 4h czasu to ogarniaj sam ;) a webasto w ten chłodek... mniam

BetJar - Pon Lis 23, 2015 20:53

longer86 napisał/a:
Terostat

A co mam kleić/uszczelniać w termostacie?: https://www.google.pl/sea...iw=1280&bih=675 ;) :P

[ Dodano: 23 Listopad 2015, 20:53 ]
Webasto i termostat oraz prawy wahacz sam ogarnę, no z pomocą kolegi ;) :mrgreen:

longer86 - Pon Lis 23, 2015 20:53

połknęło "m"
BetJar - Pon Lis 23, 2015 20:55

longer86, aaa... teraz kumam, trochę mnie zmyliłeś.
huberto8 - Wto Lis 24, 2015 18:52

Witam,mam pewien problem chodzi dokładnie o biegi,czasami bieg wyskoczy i nie da sie nic zrobic..zobaczyłem ostatnio ze musze wyciagnac aku,mulator i obudowe tam znajduje sie jak to sie kiedys mówiło jabłko lub ćięgło wyrobil sie tam plastik i trzeba go zakładac nie mam pojecia co teraz trzeba wymienic jeden mi powiedział ze linki skrzyni biegów ale czy na pewno potrzebuje szybkiej odpowiedzi.
dawidd - Wto Lis 24, 2015 19:36

huberto8, sklej to na klej do szyb i będzie ok
huberto8 - Wto Lis 24, 2015 19:39

dawidd,dzięki za pomoc,ale chodzi mi żeby za jakiś czas tego nie robić chciałbym to zrobić raz a dobrze:) a nie można tego wymienić tylko dokładnie co to jest? dodam ze czesto jest ze bieg 2 wyskakuje wiec chciałbym to ogarnac :)
dawidd - Wto Lis 24, 2015 21:21

jak dobrze wkleisz to na pewno nie wrócisz do tematu. Jeśli chcesz wymieniać to wymieniasz cala linkę od drążka az do skrzyni
huberto8 - Sro Lis 25, 2015 11:26

a jakie linki najlepiej zakupić?
sTERYD - Sro Lis 25, 2015 11:27

raczej nie znajdziesz innych niż używane. Z nowych, to tylko cała kaseta.
huberto8 - Sro Lis 25, 2015 12:07

czy te linki rozwiążą problem czy coś jeszcze trzeba kopic??


http://allegro.pl/linka-l...5128965747.html

BetJar - Sro Lis 25, 2015 13:02

huberto8 napisał/a:
czy te linki rozwiążą problem

Tak






.

huberto8 - Sro Lis 25, 2015 13:15

ok to zamawiam i zabieram się do roboty :) dziękuje za pomoc:)
dawidd - Sro Lis 25, 2015 15:29

ale cena... 4 stówy za kawałek drutu :)
dorotamax1 - Sro Lis 25, 2015 15:47

Wole dorobić w gdańsku za polowe ceny dorabiają.