Zobacz temat - [Prawo gospodarcze] Oszukany na allegro, Kupiłem aukcję 1.6
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - [Prawo gospodarcze] Oszukany na allegro, Kupiłem aukcję 1.6

hvil - Sob Maj 15, 2010 13:52
Temat postu: [Prawo gospodarcze] Oszukany na allegro, Kupiłem aukcję 1.6
Witam,

W dniu 27 kwietnia 2010 19:15:36 zakupiłem na aukcji internetowej silnik do samochodu marki mazda 1.6 16v (szesnasto-zaworowy), kontaktowałem się ze sprzedającym w celu ustalenia szczegółów, potwierdzenia czy na pewno to taki silnik jakiego szukam. W treści aukcji jest zapewnienie, iż jest to silnik 16 zaworowy i sprzedający miał udzielić na niego 14 dniowej gwarancji rozruchowej.

Pieniążki zostały wpłacone przelewem na podane konto i ja osobiście na mój koszt zamówiłem kuriera z firmy DPD który miał odebrać silnik od sprzedającego i przywieźć do bezpośrednio do Serwisu Mazdy ASO gdzie pojazd czekał na naprawę.

Silnik został nadany kurierem we wtorek 11.05.2010(pomijam fakt iż kurier był u sprzedającego 10.05 jednak nie otrzymał przesyłki, po ponownej rozmowie z firmą kurierską i sprzedającym następnego dnia udało się odebrać silnik przez kuriera z firmy DPD)

W czwartek 13.05.2010 przesyłka dotarła do mnie. Gdy jednak dzisiaj servis postanowił przystąpić do zamontowania silnika, okazało się, że towar jest niezgodny z ofertą gdyż sprzedawca, w opisie aukcji, jak również telefonicznie zapewniał że jest to silnik 16 zaworowy, a towar który ja otrzymałem jest silnikiem 8 zaworowym.

Niezwłoczny kontakt telefoniczny ze sprzedającym w celu załatwienia sprawy polubownie, moją inicjatywą było zwrot towaru dla sprzedającego i odzyskanie funduszy za sinik i koszty przesyłki w obie strony na podstawie niezgodności towaru z ofertą, zakończył się niepowodzeniem. Sprzedający odmówił polubownego załatwienia sprawy twierdząc żebym to ja sobie odsprzedał ten silnik na allegro innej osobie.

Proszę was o pomoc co teraz mam robić, bo dni lecą, a koleś się wypina i mi karze odsprzedać komuś ten silnik bo jemu się nie opłaca oddać kasy i zapłacić za kuriera w obie strony. Ten sprzedający na aukcji wystawił silnik 1.6 16v Mazda, a przysłał silnik 8 zaworowy (8v). Na podstawie niezgodności towaru z ofertą na aukcji wnioskowałem o zwrot funduszy za towar i przesyłkę i odesłanie silnika na koszt sprzedającego.

Ale sie wypiął i kazał się gonić;-)

Tu link do aukcji jak wół pisze ze 16v.
tu link do aukcji:
http://allegro.pl/item101...16v_silnik.html

Paul - Sob Maj 15, 2010 15:08

IMO, facet przegina :(
Po jego aukcjach widać, że to handlarz, więc o pomyłce z niewiedzy nie ma mowy.
Zarządaj jeszcze raz, oficjalnie, poleconym, zwrotu kasy i kosztów, albo idziesz na policję i zgłaszasz do Allegro OSZUSTWO.
Masz fakturę/rachunek/paragon ?? Na jaki sprzęt ??
Kwota aukcji jest rzeczywista ??
Bo rozumiem, że kupowałeś przez Allegro a nie 'poza All.." :P

[ Dodano: Sob 15 Maj, 2010 ]
BTW, zrób sobie wydruki tej aukcji, żebyś miał, jak wyląduje w archiwum :P

hvil - Sob Maj 15, 2010 15:11

niemam faktury, koles twierdzil ze niema dzialalnosci tylko sprzedaje jak wlasne, nie wystawil, ja zaplacilem 200zł:-) realna cena dlatego sie skusilem, nawet jakby byl zly dawal gwarancje rozruchowa, ale nie liczylem ze inny silnik wcisnie mi!! napisalem do allegro ten formularz konfliktu. koles przez tel mnie zbesztal:-) szkoda ze niemam nagrywania rozmow przez tel:-/

Na policje uważasz tez to sie kwalifikuje? niewiem czy ise beda chcieli zajac 200zł plus kurier około 2x80zł.

Bardziej myslalem ze do cywilnego powodztwa jesli nie pomoze allegro.

[ Dodano: Sob Maj 15, 2010 15:11 ]
przelewem pekao24 placone

Paul - Sob Maj 15, 2010 15:22

hvil napisał/a:
niewiem czy ise beda chcieli zajac 200zł plus kurier około 2x80zł.
Muszą. Różnica jest w traktowaniu - jak poniżej (chyba) 250 to wykroczenie, powyżej to przestępstwo. Powództwo cywilne i tak będziesz musiał pewnie wytoczyć, żeby kasę odzyskać, bo Policja Ci nie odda ;p , ale to potrafi trwać latami.
Nadzieja w tym, że gość wymięknie (Policja, skarbówka, Alledrogo) i sam kasę odda, nie chcąc podpaść wyżej wymienionym. Lista aukcji u niego niezła i nikt nie uwierzy, że to jego auta są rozbierane i sprzedawane.

IMHO jest duża szansa, że gościu wymięknie i odda, co wyłudził.
Tak czy owak - szukaj innego silnika :/

hvil - Sob Maj 15, 2010 15:29

znalazlem za 500zł:/
staf - Sob Maj 15, 2010 16:02

Cytat:
Nadzieja w tym, że gość wymięknie (Policja, skarbówka, Alledrogo) i sam kasę odda, nie chcąc podpaść wyżej wymienionym. Lista aukcji u niego niezła i nikt nie uwierzy, że to jego auta są rozbierane i sprzedawane.

Jeśli będziesz tak samo bezczelny i chamski jak on...
Jak on cię kijem....Ty go pałą.

Raptile - Sob Maj 15, 2010 16:12

Dlatego nigdy sie nie bierze za przedpłatą od nieznajomych
staf - Sob Maj 15, 2010 16:16

Raptile napisał/a:
Dlatego nigdy sie nie bierze za przedpłatą od nieznajomych

To też nie jest regułą. Jednak zawsze większe prawdopodobieństwo uczciwej transakcji.

magneto - Sob Maj 15, 2010 16:39

Raptile napisał/a:
Dlatego nigdy sie nie bierze za przedpłatą od nieznajomych

ja jak coś kupuje to tylko przez allegro
Obecnie sprzedaję swoją mazde na cześci.żeby uniknąć opłat wystawiam jakąś tania część a w ogłoszeniu mam napisane co jeszcze mam do zaoferowania+cena za daną część i chętnych na zakup zawsze pytam czy mam im wystawic na kup teraz.Wiekszość woli opcję zakupu za pobraniem.

Cr0c0p - Sob Maj 15, 2010 16:59

Zgłaszaj do allegro, oni zainterweniują, jeśli nie przyniesie skutku to na policje, gość wtedy na pewno będzie musiał coś z tym zrobić, bo gdyby doszło do sprawy sądowej to wątpie czy chciałoby mu się przyjeżdżać do Twojego miasta na rozprawy. Trzymaj wszystkie maile, potwierdzenia przelewu itp najlepiej zrób sobie jeszcze screena aukcji żeby nie poszła do archiwum. Będziesz miał niepodważalne dowody na Policji i wszystko ładnie udukomentowane ;) zażyczysz sobie jeszcze w sądzie jakąś kasę na zadoścuczyniene i handlarz niech się buja ;]
Tomek1212 - Sob Maj 15, 2010 19:20

Swoją drogą, to widać od razu ze zdjęć, że to 8zaworówka, więc po co kupowałeś ?
hvil - Sob Maj 15, 2010 19:52

jak widac??

[ Dodano: Sob Maj 15, 2010 19:52 ]
byly i 8 i 16 V i jakniby poznales ze 8?? nawet sprzedawca zapewnial ze 16

Tomek1212 - Sob Maj 15, 2010 23:22

Pomijam tutaj kwestie 16zaworówek na dwóch wałkach, bo one mają całkiem inną budowę, ale te silniki na jednym wałku z wyglądu są identyczne jak ten z aukcji, jednak mają napis na pokrywie zaworów "16-valve".
hvil - Nie Maj 16, 2010 01:09

szkoda że nikt wczesniej mnie o tym nie poinformował. Sprzedawca w wyjaśnieniu broni się tym ze smisznie tanio sprzedawal i ze zdjęcia od 8v a w opisie się "pomylił" tylko że to jest i w tytule i w opisie i ja wiele razy dzwonilem upewniajac sie, silnika szukałem wpisujac w wyszukiwarke allegro mazda 1.6 16v jakby wystawił jako 8v nie wprowadził w błąd to bym nawet nie zainteresowal sie nim. Jak myślicie ? Ma ktoś doświadczenie?? Jakie rokowania??

Pozatym koleś sie przyznał że nie prowadzi działalnosci, a aukcji ma ze huhuhu.

magneto - Nie Maj 16, 2010 09:22

hvil napisał/a:
Pozatym koleś sie przyznał że nie prowadzi działalnosci, a aukcji ma ze huhuhu.

Ja tez nie jestem handlarzem a aukcji mam sporo.Nie znam się za dobrze i ostatnio sprzedałem części po czym odbiorca zadzwonił ze nie wysłałem wszystkiego co wchodzilo w skład tego.Nie jestem expertem więc przeprosiłem, mój błąd i poniosłem dodatkowe koszty i dosłałem to co potrzebował. Automatycznie mniej zarobiłem ale nie mam negatywa, a to jest ważne.
Ten sprzedawca też powinien tak zrobić,dolożyc do interesu i odebrać niezgodny towar.
Poczekaj co allegro Ci odpisze,a potem zainteresuj sprawą policję

hvil - Nie Maj 16, 2010 19:01

On mi juz przez telefon powiedział "no fakt popelnilem bląd ale mi się nie opłaca zwracać ci kase, wez se go sprzedaj nie rób mi problemu" no sorry wlasnie ja rozumuje tak jak ty skoro handluje to musi sie liczyc z takimi sytuacjami, ja sprzedawalem lusterka do 75 nigdy ich nie sprawdzalem bo byly z europejskiej ćwiartki na przekladke ale nie uzyte wiec niewiedzialem czy dzialaja, jak je sprzedalem powiedzialem ze tanie bo mi zbedne ale nie wiem czy dzialaja choc powinne bo zdjete z wozu ale jak zle to zwroce kase i koszta. Trzeba wliczac ryzyko w zarobek.
Mayson - Nie Maj 16, 2010 21:28

Ja bym go postraszył fiskusem, albo wizytą na policji z nagraną rozmową, w której się przyznaje do oszustwa. Na dysk ściągnąłbym sobie stronę z aukcją, zachował cały mailing i nagrywał wszystkie rozmowy tel z gościem. Zazwyczaj takie postraszenie działa, jeśli jest przeprowadzone w odpowiedni sposób :]
hvil - Nie Maj 16, 2010 22:32

niemam nagran moja kom jest sto lat za murzynami.

[ Dodano: Nie Maj 16, 2010 22:32 ]
zobaczymy co allegro odpisze ja dalem swoje on swoje wyjasnienia, odpisalem na jego moze teraz allegro zareaguje.

sobrus - Pon Maj 17, 2010 12:33

Dla mnie przegięcie, walczyłbym.
Co to za gadka zeby nie robić mu problemu? A dla Ciebie to nie będzie problem żeby go sprzedać? Juz widze jak sie ustawia kolejka po 8v mazdy.

On zrobił problem sobie sam, w dodatku Tobie również.
I nie widze powodu by rozwiązywać go za Twoje pieniądze.
A teraz chce go przerzucić na Ciebie bo mu wygodnie.

Podejrzewam że część mu nie schodzi więc wcisnął ją komuś kto jej nie chce - a nuż sie nie pozna że to 8v. Bezczelność niestety często spotykana na allegro. Mi kiedyś tak wciśnięto mieszek drewniany z anglika, choć 3 razy pytałem czy to europejczyk.

To była mała sprawa (40zł), do tego poza podstawką reszta moze mi sie przyda. Ale z silnikiem to bym walczył. Po co mi kilkadziesiąt kilo złomu?

Co do nagrywanie to o ile mi wiadomo osoba nagrywana musi być o tym poinformowana przed rozpoczęciem nagrania, inaczej dowód nie jest nic warty.

Cr0c0p - Pon Maj 17, 2010 13:06

Z osobistego doświadczenia z nagrywaniem jest tak że to zależy jak policja to potraktuje. Może zaakceptować jako dowód ale może odmówić. U mnie była taka sytuacja, że osoba nie wiedziała, że została nagrana ale policja uznała to jako dowód w sprawie. Aha i skoro sprzedawca chce załagodzić sprawę to wie że jest na przegranej sytuacji więc teraz atakuj do końca :D a tak jak sobrus pisze pewnie chciał wcisnąć silnik mając nadzieję, że ktoś nie będzie robił problemów.
hvil - Pon Maj 17, 2010 19:10

Ja prawnie mniejwiecej juz wiem jak dochodzić poza allegro praw, ale powiedzcie mi, skoro sprawa jest ewidentnym naciagnieciem, ja kliknalem "zgłoś spór" na allegro, to czy musze czekac min 30 dni az przejdzie to do allegro zajęcia się?? czy juz wcześniej jakoś moge im to przekazać??

[ Dodano: Pon Maj 17, 2010 19:10 ]
Czy taka forma ostatecznego wezwania moze byc??

Chciałbym ponownie i ostatecznie wezwać Pana Sprzedawcę do poniesienia konsekwencji swego czynu. W przeciwnym wypadku sprawę kieruję na drogę sądową, jako, że jest to jak Pan wspomniał "tylko 200zł" <osobiście uważam, że aż 200zł plus koszty transportu> Dlatego też, sprawa zostanie zgłoszona prokuraturze na podstawie artykułu art. 286 kodeksu karnego. Dla Pana wiadomości, 200zł jak pan twierdził jest to kwota mniejsza niż 250 zł(według Pana kwoty do której oszustwo jest bezkarne), jednak oszustwo nawet na tą kwotę jeśli nie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo będzie ścigane jako wykroczenie.

Zwracam się do Pana z prośbą o zwrot pieniędzy za towar i koszty transportu, jednocześnie nadmieniam iż jest to moja ostateczna prośba przed skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Z poważaniem
Piotr Chwil.

thef - Pon Maj 17, 2010 19:14

hvil napisał/a:
Czy taka forma ostatecznego wezwania moze byc??
Dodałbym może opis aukcji wraz z numerem i całego przebiegu zdarzenia, tak by wiadomo było bezsprzecznie do jakiej sytuacji odnosi się Twoje wezwanie.
hvil - Pon Maj 17, 2010 19:41

thef, ale ja chce to w formularzu sporow zamiescic gdzie juz jest moje pismo jego odpowiedz ze ok pomylil sie ale kasy nieodda. Ale ok dodam, "w sprawie niezgodności towaru z ofertą na aukcji nr" moze byc?

[ Dodano: Pon Maj 17, 2010 19:41 ]
Nadawca Wiadomość Załączniki
emiks-3 (39) 2010-05-15 13:38:09

Witam, W dniu 27 kwietnia 2010 19:15:36 zakupiłem na aukcji internetowej silnik do samochodu marki mazda 1.6 16v (szesnasto-zaworowy), kontaktowałem się ze sprzedającym w celu ustalenia szczegółów, potwierdzenia czy na pewno to taki silnik jakiego szukam. W treści aukcji jest zapewnienie, iż jest to silnik 16 zaworowy i sprzedający miał udzielić na niego 14 dniowej gwarancji rozruchowej. Pieniążki zostały wpłacone przelewem na podane konto i ja osobiście, na mój koszt zamówiłem kuriera z firmy DPD, który miał odebrać silnik od sprzedającego i przywieźć do bezpośrednio do Serwisu Mazdy ASO gdzie pojazd czekał na naprawę. Silnik został nadany kurierem we wtorek 11.05.2010(pomijam fakt iż kurier był u sprzedającego 10.05 jednak nie otrzymał przesyłki, gdyż nie wnikałem, czy nieodebranie przesyłki nastąpiło z winy kuriera czy sprzedającego. Po ponownej rozmowie z firmą kurierską i sprzedającym następnego dnia udało się odebrać silnik przez kuriera z firmy DPD) W czwartek 13.05.2010 przesyłka dotarła do mnie. Gdy jednak dzisiaj servis postanowił przystąpić do zamontowania silnika, okazało się, że towar jest niezgodny z ofertą gdyż sprzedawca, w opisie aukcji, jak również telefonicznie zapewniał że jest to silnik 16 zaworowy, a towar który ja otrzymałem jest silnikiem 8 zaworowym. Niezwłoczny kontakt telefoniczny ze sprzedającym w celu załatwienia sprawy polubownie, moją inicjatywą było zwrot towaru dla sprzedającego i odzyskanie funduszy za sinik i koszty przesyłki w obie strony na podstawie niezgodności towaru z ofertą, zakończył się niepowodzeniem. Sprzedający odmówił polubownego załatwienia sprawy twierdząc żebym to ja sobie odsprzedał ten silnik na allegro innej osobie. W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do firmy Allegro o pomoc z rozwiązaniu tej sytuacji, gdyż dotychczas wszelakie transakcje które czyniłem przez serwis Allegro.pl kończyły się pełną satysfakcją. Jednak ten sprzedający na aukcji wystawił silnik 1.6 16v Mazda, a przysłał silnik 8 zaworowy (8v). Na podstawie niezgodności towaru z ofertą na aukcji wnioskowałem o zwrot funduszy za towar i przesyłkę i odesłanie silnika na koszt sprzedającego. Z poważaniem, Piotr Chwil P.s. Nick z allegro emiks-3. P.s. 2. Jeśli to możliwe skan faktury za przesyłkę dołączę Państwu w dniach późniejszych gdyż nie otrzymał jej jeszcze servis od firmy DPD. Brak


michalki132347 (37) 2010-05-15 16:08:31

Witam. Jestem właścicielem konta ,, michalki132347 ''. Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, ani sklepu na allegro.. Potwierdzam zakup przez ,,kup teraz'' , silnika do mazdy 323 1.6 . nr aukcji (1018062049). // po wyjątkowo niskiej cenie chcę dodać// - Z mojej strony niedopatrzenie było takie, że w tytule pomyłkowo dopisane było ,,16v''. Na zdjęciach jednak wyraźnie widać że nie jest to silnik 16V, tylko 1.6 . Kontaktując sie telefonicznie, kupujący pytał czy to ten silnik, otrzymał odpowiedź że to ten silnik który widac na zdjęciach... . Na aukcji zaznaczony był ,,odbiór osobisty'', kupujący miał sie stawić sam osobiście po odbiór silnika. Wysłał jednak kuriera, który nie miał pojęcia o sprawie i wymagał specjalnego zabezpieczania towaru, o którym ani ja, ani kupujący nic nie wspominał..... . Silnik miał być odebrany w takim stanie w jakim jest na zdjęciach, Kurier po moim specjalnym wkładzie w specjalne zabezpieczenie przesyłki,odebrał silnik bez żadnych przeciwwskazań. Potem kupujący oskarżył mnie o oszustwo... . Moje zdanie odnośnie rozwiązania sporu jest takie, że Kupujący musiał zdawać sobie sprawe z towaru, który zakupuje i nie powinien uważać mnie za oszusta. Brak


emiks-3 (39) 2010-05-16 00:59:38

Witam, Wyraźnie dopytywałem się czy jest to silnik szesnasto zaworowy, jako taki był też wystawiony, Towaru szukałem poprzez wyszukiwarkę allegro wpisując mazda 1.6 16v, sprzedający tak wystawił ten towar, ja telefonicznie dopytywałem się czy aby na pewno jest to silnik 16 zaworowy. Z poważaniem Piotr Chwil



to nasza wymiana pism w formularzu sporów.

thef - Pon Maj 17, 2010 20:16

hvil napisał/a:
thef, ale ja chce to w formularzu sporow zamiescic gdzie juz jest moje pismo jego odpowiedz ze ok pomylil sie ale kasy nieodda.
Aha, no jeśli tak to ok. Jest ciągłość korespondencji w jednym miejscu więc nie potrzeba tych szczegółów powtarzać. Ja myślałem, że to ma być list polecony do tego sprzedawcy.
Cr0c0p - Pon Maj 17, 2010 20:31

Moim zdaniem żeby miało to ręce i nogi i wyglądało fachowo powinieneś przedstawić sie przed całą treścią tego listu. Np

Witam, mój nick na allegro: "nick", piszę w sprawie aukcji "nazwa aukcji i numer"

no i teraz treść

W dniu 27 kwietnia 2010 19:15:36 zakupiłem na Państwa portalu na aukcji internetowej silnik od "nick sprzedającego"do samochodu marki mazda 1.6 16v (szesnasto-zaworowy), kontaktowałem się ze sprzedającym w celu ustalenia szczegółów tranzakcji również potwierdzenia czy na pewno to taki silnik jakiego szukam. W treści aukcji jest zapewnienie, iż jest to silnik 16 zaworowy i sprzedający miał udzielić na niego 14 dniowej gwarancji rozruchowej. Pieniążki zostały wpłacone przelewem na podane konto i ja osobiście, na mój koszt zamówiłem kuriera z firmy DPD, który miał odebrać silnik od sprzedającego i przywieźć bezpośrednio do wskazanego przeze mnie miejsca. Był to serwis Mazdy ASO gdzie pojazd czekał na naprawę. Silnik został nadany kurierem we wtorek 11.05.2010(pomijam fakt iż kurier był u sprzedającego 10.05 jednak nie otrzymał przesyłki, gdyż nie wnikałem, czy nieodebranie przesyłki nastąpiło z winy kuriera czy sprzedającego. Po ponownej rozmowie z firmą kurierską i sprzedającym następnego dnia udało się odebrać silnik przez kuriera z firmy DPD) W czwartek 13.05.2010 przesyłka dotarła do mnie. Gdy jednak dzisiaj servis postanowił przystąpić do zamontowania silnika, okazało się, że towar jest niezgodny z ofertą gdyż sprzedawca, w opisie aukcji, jak również telefonicznie zapewniał że jest to silnik 16 zaworowy, a towar, który otrzymałem jest silnikiem 8 zaworowym. Niezwłocznie skontaktowałem się telefonicznie ze sprzedającym w celu wyjaśnienia pomyłki. Zaproponowałem załatwienie sprawy polubownie, moją inicjatywą było zwrot towaru dla sprzedającego i odzyskanie funduszy za silnik i koszty przesyłki w obie strony. Niestety zakończyło się to niepowodzeniem. Sprzedający odmówił polubownego załatwienia sprawy twierdząc żebym to ja sobie odsprzedał ten silnik na allegro innej osobie. W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do firmy Allegro o pomoc z rozwiązaniu tej sytuacji, gdyż dotychczas wszelakie transakcje które czyniłem przez serwis Allegro.pl kończyły się pełną satysfakcją. Jednak ten sprzedający na aukcji wystawił silnik 1.6 16v Mazda, a przysłał silnik 8 zaworowy (8v). Na podstawie niezgodności towaru z ofertą na aukcji wnioskowałem o zwrot funduszy za towar i przesyłkę jak również odesłanie silnika na koszt sprzedającego. Posiadam wszystkie maile i dokumenty dotyczące aukcji, które oczywiście chętnie przekażę Państwu Z poważaniem, Piotr Chwil




Myślę że tak będzie fachowo ;) o ile jeszcze nie wysłałeś tej wiadomości

hvil - Pon Maj 17, 2010 21:27

tak jak przekpiowalem nasze 3 kawalki juz sprawa jest na formularzu sporu

teraz chcialem jeszce tam dopisać ze do sadu pojde i jakos przyspieszyc interwencję allegro.Cr0c0p, dzięki za edycję na bardziej fachowo:-) tylko gdzie to wyslac dla allegro by sie zajeli sprawa bo formularz sporu to dop po 30 dniach sie zajmą:/

a co do :
Chciałbym ponownie i ostatecznie wezwać Pana Sprzedawcę do poniesienia konsekwencji swego czynu. W przeciwnym wypadku sprawę kieruję na drogę sądową, jako, że jest to jak Pan wspomniał "tylko 200zł" <osobiście uważam, że aż 200zł plus koszty transportu> Dlatego też, sprawa zostanie zgłoszona prokuraturze na podstawie artykułu art. 286 kodeksu karnego. Dla Pana wiadomości, 200zł jak pan twierdził jest to kwota mniejsza niż 250 zł(według Pana kwoty do której oszustwo jest bezkarne), jednak oszustwo nawet na tą kwotę jeśli nie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo będzie ścigane jako wykroczenie.

Zwracam się do Pana z prośbą o zwrot pieniędzy za towar i koszty transportu, jednocześnie nadmieniam iż jest to moja ostateczna prośba przed skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Z poważaniem
Piotr Chwil.

Jako ostatni wyslany tekst w formularzu, moze byc??:) thef,
dzięki za uwagę, wysle mu to tez poleconym, to dopiszę:-) kto i opis sprawy.

Tomek1212 - Pon Maj 17, 2010 23:42

Wyślij poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Cr0c0p - Wto Maj 18, 2010 16:33

Myślę żeby wyglądało to jak pismo urzędowe:

Data:
Twoje nazwisko
adres itp

Jego dane

Oświadczenie

Chciałbym ponownie i ostatecznie wezwać Pana jako Sprzedawcę do poniesienia konsekwencji swego czynu w związku z akcją "aukcja". Tak jak wcześniej proponowałem drogą mailową, zwracam się do Pana z prośbą o zwrot pieniędzy za towar i koszty transportu w obie strony, jednocześnie nadmieniam iż jest to moja ostateczna prośba przed skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Jako, że jest to jak Pan wspomniał "tylko 200zł", osobiście uważam, że aż 200zł plus koszty transportu, dlatego też, jeżeli nie przystosuje się Pan do mojej prośby cała sprawa zostanie zgłoszona Policji na podstawie artykułu art. 286 kodeksu karnego. Proszę o jak najszybszy kontakt mailowy "Twój mail" lub telefoniczny "twój numer"

Z poważaniem
Piotr Chwil.

zeskanuj sobie ten list i wyślij to poleconym, trzymaj potwierdzenie nadania i powinno być ok, w razie czego jak dojdzie już do tego że będziesz musiał iść na policję to masz dowody że chciałeś załatwic sprawę polubownie ale ze względu na upór tego sprzedawcy musiałeś to zgłosić organom wyższym ;)

cirek - Wto Maj 18, 2010 18:22

Możesz dopisać jeszcze pod spodem

Do wiadomości :
1 (sprzedający),
2 allegro wysłać im list o tej samej treści co do sprzedającego

Pływak - Wto Maj 18, 2010 22:07

Nie przeczytałem dokładnie wszystkich postów i nie wiem czy ktoś wspominał o tym ale wszystkie aukcje bodajże powyżej 50zł są ubezpieczone, aby skorzystać z ubezpieczenie zgłaszasz na policji oszustwo i z kwitami uderzasz do allegro. Jeśli korzystałeś z opcji płace z allegro możesz otrzymać również zwrot kosztów przesyłki. Ty odzyskasz kasę, a sprzedający będzie się musiał tłumaczyć...
sobrus - Sro Maj 19, 2010 07:34

Moim zdaniem sprzedający sam sobie strzelił w kolano pisząc

Na zdjęciach jednak wyraźnie widać że nie jest to silnik 16V

Czyli doskonale wiedział że sprzedaje 8v, skoro umie poznać silnik po wyglądzie!
Sprawa dla mnie jasna, ja bym mu nie odpuścił.

hvil - Sro Maj 19, 2010 21:59

ale powiedzcie mi, jak to zgłosic allegro?? bo znalazlem tylko formularz sporu ale tAM DAJA 30 DNI NA NASZE WYMIANY SŁOWNE!! dop potem interweniuja, a da sie jakos inaczej od razu do nich doniesc bo nieznalazlem?? list dzisiaj wyslalem kolesiowi.

[ Dodano: Sro Maj 19, 2010 21:59 ]
oK otrzmałem odpowiedź od kolesia. Cała korespondensja poprzez FORMULARZ SPORU ALLEGRO wyglada tak:

emiks-3 (39) 2010-05-15 13:38:09


Witam, W dniu 27 kwietnia 2010 19:15:36 zakupiłem na aukcji internetowej silnik do samochodu marki mazda 1.6 16v (szesnasto-zaworowy), kontaktowałem się ze sprzedającym w celu ustalenia szczegółów, potwierdzenia czy na pewno to taki silnik jakiego szukam. W treści aukcji jest zapewnienie, iż jest to silnik 16 zaworowy i sprzedający miał udzielić na niego 14 dniowej gwarancji rozruchowej. Pieniążki zostały wpłacone przelewem na podane konto i ja osobiście, na mój koszt zamówiłem kuriera z firmy DPD, który miał odebrać silnik od sprzedającego i przywieźć do bezpośrednio do Serwisu Mazdy ASO gdzie pojazd czekał na naprawę. Silnik został nadany kurierem we wtorek 11.05.2010(pomijam fakt iż kurier był u sprzedającego 10.05 jednak nie otrzymał przesyłki, gdyż nie wnikałem, czy nieodebranie przesyłki nastąpiło z winy kuriera czy sprzedającego. Po ponownej rozmowie z firmą kurierską i sprzedającym następnego dnia udało się odebrać silnik przez kuriera z firmy DPD) W czwartek 13.05.2010 przesyłka dotarła do mnie. Gdy jednak dzisiaj servis postanowił przystąpić do zamontowania silnika, okazało się, że towar jest niezgodny z ofertą gdyż sprzedawca, w opisie aukcji, jak również telefonicznie zapewniał że jest to silnik 16 zaworowy, a towar który ja otrzymałem jest silnikiem 8 zaworowym. Niezwłoczny kontakt telefoniczny ze sprzedającym w celu załatwienia sprawy polubownie, moją inicjatywą było zwrot towaru dla sprzedającego i odzyskanie funduszy za sinik i koszty przesyłki w obie strony na podstawie niezgodności towaru z ofertą, zakończył się niepowodzeniem. Sprzedający odmówił polubownego załatwienia sprawy twierdząc żebym to ja sobie odsprzedał ten silnik na allegro innej osobie. W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do firmy Allegro o pomoc z rozwiązaniu tej sytuacji, gdyż dotychczas wszelakie transakcje które czyniłem przez serwis Allegro.pl kończyły się pełną satysfakcją. Jednak ten sprzedający na aukcji wystawił silnik 1.6 16v Mazda, a przysłał silnik 8 zaworowy (8v). Na podstawie niezgodności towaru z ofertą na aukcji wnioskowałem o zwrot funduszy za towar i przesyłkę i odesłanie silnika na koszt sprzedającego. Z poważaniem, Piotr Chwil P.s. Nick z allegro emiks-3. P.s. 2. Jeśli to możliwe skan faktury za przesyłkę dołączę Państwu w dniach późniejszych gdyż nie otrzymał jej jeszcze servis od firmy DPD. Brak



michalki132347 (37) 2010-05-15 16:08:31


Witam. Jestem właścicielem konta ,, michalki132347 ''. Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej, ani sklepu na allegro.. Potwierdzam zakup przez ,,kup teraz'' , silnika do mazdy 323 1.6 . nr aukcji (1018062049). // po wyjątkowo niskiej cenie chcę dodać// - Z mojej strony niedopatrzenie było takie, że w tytule pomyłkowo dopisane było ,,16v''. Na zdjęciach jednak wyraźnie widać że nie jest to silnik 16V, tylko 1.6 . Kontaktując sie telefonicznie, kupujący pytał czy to ten silnik, otrzymał odpowiedź że to ten silnik który widac na zdjęciach... . Na aukcji zaznaczony był ,,odbiór osobisty'', kupujący miał sie stawić sam osobiście po odbiór silnika. Wysłał jednak kuriera, który nie miał pojęcia o sprawie i wymagał specjalnego zabezpieczania towaru, o którym ani ja, ani kupujący nic nie wspominał..... . Silnik miał być odebrany w takim stanie w jakim jest na zdjęciach, Kurier po moim specjalnym wkładzie w specjalne zabezpieczenie przesyłki,odebrał silnik bez żadnych przeciwwskazań. Potem kupujący oskarżył mnie o oszustwo... . Moje zdanie odnośnie rozwiązania sporu jest takie, że Kupujący musiał zdawać sobie sprawe z towaru, który zakupuje i nie powinien uważać mnie za oszusta. Brak


emiks-3 (39) 2010-05-16 00:59:38


Witam, Wyraźnie dopytywałem się czy jest to silnik szesnasto zaworowy, jako taki był też wystawiony, Towaru szukałem poprzez wyszukiwarkę allegro wpisując mazda 1.6 16v, sprzedający tak wystawił ten towar, ja telefonicznie dopytywałem się czy aby na pewno jest to silnik 16 zaworowy. Z poważaniem Piotr Chwil Brak
emiks-3 (39) 2010-05-19 20:26:51

Oświadczenie Chciałbym ponownie i ostatecznie wezwać Pana jako Sprzedawcę do poniesienia konsekwencji swego czynu - niezgodności towaru z ofertą. W związku z akcją " MAZDA 323 1.6 16V SILNIK (1018062049)". Tak jak wcześniej proponowałem telefonicznie i drogą pisemną w tym formularzu, zwracam się do Pana z prośbą o zwrot pieniędzy za towar i koszty transportu w obie strony. Jednocześnie nadmieniam, iż jest to moja ostateczna prośba przed skierowaniem sprawy do odpowiedniego działu firmy Allegro. A w późniejszym czasie, gdy nadal moja szkoda nie zostanie naprawiona na drogę sądową lub zgłoszona Policji, na podstawie artykułu art. 286 kodeksu karnego. Proszę o jak najszybszy kontakt w tym formularzu sporu, lub drogą e-mail'ową. Z poważaniem Piotr Chwil. Brak


michalki132347 (37) 2010-05-19 21:33:05

Jako sprzedający oświadczam. Przy wystawianiu aukcji wystąpił błąd w tytule, zamiast ,, 1.6 było 16v . Wpisałem tak jak było wpisane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu... Kupujący pytał czy to ten silnik, odpowiedziałem mu że tak, to ten który widać na zdjęciach... Na aukcji zaznaczony był ,, odbiór osobisty ,, , nie odpowiadam za żadne wysyłki, więc nie interesuje mnie ile pan wydał za transport i z pewnością nie zwróce pieniędzy za transport. Proszę przywieźć silnik do mnie, na miejsce z kąd był odebrany ,wtedy zwróce pieniądze a pan silnik.




Czy teraz juz zakonczyc i przekazac allegro i co myslicie o jego tlumaczeniu bo po mojemu bezpodstawne.

Pływak - Sro Maj 19, 2010 22:55

Tłumaczenie tłumaczeniem ale skoro zgodził się oddać kasę za silnik to będziesz miał problem z odzyskaniem kosztów przesyłki jedyna opcja to sprawa w sądzie bo allegro raczej nie będzie interweniowało skoro zwrócił koszty przedmiotu...
hvil - Sro Maj 19, 2010 23:03

nie zwrocil, chce zwrocic pod warunkiem ze pojade tam ale mnie wyjazd do niego 500zł kosztuje bo to drugi koniec polski!! co dalej radzicie?
Pływak - Sro Maj 19, 2010 23:22

Nie napisałem nigdzie, ze zwrócił tylko, ze zgodził się na zwrot jeśli dostarczysz mu silnik, a czy pojedziesz osobiście czy wyślesz kurierem to już Twój wybór. Jeśli masz czas i chęci skieruj sprawę do sądu w końcu wprowadził Cię w błąd w wyniku czego poniosłeś straty... ani policja ani allegro się tym nie zajmie skoro jak już wspomniane zgodził się zwrócić pieniądze jeśli dostarczysz mu silnik...
sobrus - Czw Maj 20, 2010 07:51

Cwany wybieg, gość wie że nie będziesz mu wiózł silnika wartego 200zł na drugi koniec Polski.
Do tego twierdzi że mówił Tobie, że to silnik "ten który widać na zdjęciach" a według Ciebie mówił że to "silnik 16V".
Jak było naprawde nie wiem, ale skoro wiedział że to nie 16V to pewnie racja jest po Twojej stronie.
Ale jeżeli kolega Pływak ma racje to cieżka sprawa będzie...

Niestety w naszym kraju złych ludzi nie brakuje.

Cr0c0p - Czw Maj 20, 2010 13:32

Po pierwsze, jeżeli było że ma być odbiór osobisty, a zgodził się żeby kurier odebrał silnik to umowa go wiąże również do przesyłki. Skoro pisał, że "odbiór osobisty" to mógł się tego trzymać. Dał odebrać kurierowi, ponieważ na pewno było mu to na rękę. Więc śmiało koszty przesyłki również musi Ci zwrócić. Tu jest tylko wina sprzedającego jak ma byc "odbiór osobisty" to powinien trzymać się tego.

[ Dodano: Czw Maj 20, 2010 13:32 ]
Aha i jak nie będzie chciał nadal zwrócić pieniędzy to daj ostateczne wezwanie do zapłaty i kieruj to na drogę sądową. Na pewno nie będzie przyjeżdżać w Twoje rejony przez całą Polskę na rozprawy, bo wtedy mu nie będzie się opłacało. Może wtedy zmięknie.

Perez - Czw Maj 20, 2010 19:16

Zrob jemu jak on Tobie, wyslij mu paczke za pobraniem 200zl (razem z kosztami przesylki, zeby sie nie przyczepil, a w paczce naladuj troche cegiel, czy czegos takiego.
Napisz mu maila, ze ok moja strata, przesylam Panu silnik za pobraniem, zeby odzyskac moje 200zl.
Nie uczciwy, ale napewno najszybszy sposob na odzyskanie chociaz czesci kasy.
Szkoda, ze napisales mu, ze to nie przestepstwo, bo ja bym wliczyl koszta przesylki i wyszlo by 280zl i napisal, ze jest to przestepstwo. Poza tym to nie jest chyba odbierane jako kradziez (mam kolege oszusta z allegro) tylko oszustwo lub wyludzenie. Przydalby sie ktos kto podalby Ci konkretne paragrafy i pisemko gotowe, ale w ten sposob mozna sie bawic bez liku czasu.
Kolega, ktory oszukal ludzi na allegro na naprawde grube pieniadze, bo dobre kilkanascie tysiecy ma poprostu zawiasy i to wielokrotne, jakas smieszna grzywne tez zaplacil i przychodzi do niego kurator. Kasy oddac nie musial.

Cr0c0p - Czw Maj 20, 2010 21:15

Tylko za pobraniem facet nie musi odebrać i jak nie odbierze to będzie miał kase w plecy za nadanie przesyłki.
hvil - Czw Maj 20, 2010 21:26

Perez, to jest przestępstwo przeciwko mieniu artykuł mu podałem:-) i to jest przestępstwo bo w moja strate wchodzi wszystko nie tylko towar ale i oszty jego nabycia bo gdyby mnie nie oszukal nie poniosl bym kosztow przesylki takze wiedzac ze to 8v bo bym poprostu nie kupil. Mysle jak mu odpisac ze albo z przesylka albo policja tak dosadnie, kulturalnie.

Prawnie: Musi zwrocic tez za przesylke bo to oszustwo było na kwotę silnika ktory bym nie kupił gdybym wiedziałze to 8v i na przesylke ktorej bym nie robil gdybym nie kupil:-) 200+80zł.

Jak myslicie co dalej pisac?? allegro mi proponuje bym zakonczyl spor i im przekazal. ale chce cos naisac by wiedzieli ze z przesylka chce zwrot tylko takie rozwiazanie mnie urzadza.

Cr0c0p - Pią Maj 21, 2010 07:30

wyślij mu te oświadczenie co wcześniej Ci trochę zmieniłem oficjalnym listem poleconym. Tylko tam dopisz ze czekasz na kontakt do 7 dni a potem już Policja. Jeżeli facet nie odpowie w żaden sposób w ciągu ok 7 dni to zgłaszaj na policję. Jak zostanie wezwany u siebie na komendą w celu złożenia zeznań to może wreszcie zmieknie.
hvil - Pią Maj 21, 2010 19:57

dzieki wam za pomoc, sprawe zgłosze do e sadu podobno w kilka dni rozwiazuja a moja na moja korzysc na 80% powinni, tak mi znajomy prawnik podpowiedzial dzisiaj udalo mi sie namierzyc. Masz racje wejde na droge policja sad bo inaczej niema sensu.
Perez - Pią Maj 21, 2010 23:44

hvil, tylko pamietaj, ze jak pojdziesz na policje i policjant spyta Cie na ile zostales wykiwany to powiedz ze na 280zl.
Jednakze patrzac przeszlosciowo boje sie, ze umorza z braku dowodow, bo czesto tak umarzaja jak im sie nie chce zajmowac duperelami.

hvil - Sob Maj 22, 2010 01:04

ale w e-sadzie powodztwo cywilne podobno jest do wygrania za to.

[ Dodano: Sob Maj 22, 2010 01:04 ]
jak uwazacie??:-)

Cr0c0p - Sob Maj 22, 2010 06:43

Jeżeli tak jak wcześniej pisałem, masz wszystkie maile, potwierdzenia przelewów itp to masz wszystko czarno na białym i powinieneś to wygrać bez żadnego ale. Tyle tylko chyba ze musisz zapłacić ok 300 zł za wszczęcie sprawy w sądzie. Ale potem piszesz w powództwie że chcesz te koszty które poniosłes + koszta sądowe no i jakieś zadość uczynienie rozsądne sobie zażycz ;) powinno byc ok ;)
Perez - Sob Maj 22, 2010 11:48

Wszystko jak pisze Cr0c0p, ale chyba kosztuje 200zl
Cr0c0p - Pon Maj 31, 2010 15:53

No i jak tam sprawa się ma ?
hvil - Pon Maj 31, 2010 21:19

Cr0c0p, allegro nic nie pomoglo, czekam na odbior z poczty potwierdzenia ze dostal kolejny list polecony napisany pod katem sprawy sadowej, a ze pracuje w rejonowce to mi podpowiedzieli ze szybciej slozyc sprawe u nas w sadzie niz przez E sad. wiec na dniach pojdzie pozew cywilny.
Cr0c0p - Wto Cze 01, 2010 17:00

Aha, czyli trochę to potrwa zanim wszystko się wyjaśni. No to powodzenia ;)
hvil - Wto Cze 01, 2010 17:39

niestety w polsce ludzie sa niereformowalni. A mialem nadzieje ze zmieknie.