Zobacz temat - [75] Sprzęgło
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [75] Sprzęgło

dario1282 - Czw Paź 22, 2015 18:58
Temat postu: [75] Sprzęgło
Witam serdecznie.
Kilka miesięcy temu wymieniłem pompkę sprzęgła w swoim Roverku na używaną sprawną. Od kilku tygodni mam problem tego typu ,że podczas jazdy czy ruszania pedałem sprzęgła mogę normalnie wysprzęglić i wrzucić konkretny bieg. Po przejechaniu kilku kilometrów i chęci zmiany biegu wciskam pedał sprzęgła i nie mogę wrzucić biegu . Lekko podnoszę pedał sprzęgła do góry jakieś 3/4 cm wciskam ponownie sprzęgło i już jest normalnie ,mogę zmienić bieg. W dniu wczorajszym przytrzymałem dłużej pedał sprzęgła z wrzuconym biegiem i zatrzymałem pojazd . Po chwili auto zaczęło jechać do przodu a ja miałem bieg wysprzęglony. Moje pytanie jest następujące : czy jest do wymiany pompa sprzęgła czy wysprzęglik?.
Ps.Mechanik odpowietrzał układ tradycyjnie i jakoś od spodu auta i poprawa była na kilka godzin. Dziękuję za pomoc.

sknerko - Czw Paź 22, 2015 19:07

wymień płyn i przepłukaj układ ale na moje wysprzęglik padł. kumpla auto ma tak samo a wymieniliśmy pompkę na tazu i przelaliśmy prawie 0,5l płynu

[ Dodano: Czw Paź 22, 2015 19:07 ]
w twoim wypadku wymienił bym komplet pompkę i wysprzeglik na Tazu

dario1282 - Czw Paź 22, 2015 19:13

Czyli te moje objawy to wadliwy wysprzęglik . A jak mogę w 100% potwierdzić tą usterkę bo koszty są kolosalne w porównaniu do zregenerowania pompy i jej wymiana do wymiany wysprzęglika?.
sknerko - Czw Paź 22, 2015 21:55

Wymienić pompę na nową tazu za 350pln i jak nie ustąpi to koszta się robią większe za podwójna robotę mechanika chyba że sam pompkę sobie wymienisz
longer86 - Czw Paź 22, 2015 22:35

może być też pompka która przepuszcza płyn, przez to trzymając wciśnięty pedał, auto z czasem zaczyna ruszać, możesz wymienić pompkę to Ci nie zaszkodzi, jak nie pomoże to wymienisz wysprzęglik i na tym polatasz przez długi czas
dario1282 - Czw Paź 22, 2015 22:54

Dziękuję za zainteresowanie się moim przypadkiem.
Mam jeszcze jedno pytanie czy jak silnik jest wyłączony to przy uszkodzonym wysprzęgliku można bez problemu zmieniać biegi ? .

prebenny - Czw Paź 22, 2015 22:56

Dokładnie tak. Niezależnie czy uszkodzony wysprzęglik czy pompka na wyłączonym silniku nie jest konieczne wysprzęglanie przez co biegi gładko wchodzą.
dario1282 - Czw Paź 22, 2015 23:06

Czyli rozpocznę od wymiany pompki sprzęgła i zobaczę czy problem ustanie. Jeżeli nie to kolejny etap wymiana wysprzęglika .
Dziękuję za podpowiedzi .

pablo - Pią Paź 23, 2015 08:45

Sprawdzałeś czy pompka jest mokra ? Najlepiej po całym dniu jazdy podłożyć czystą kartkę papieru na podłogę w aucie pod pompkę sprzęgła. Jak będzie mokro to puszcza pompka i do wymiany, a może na złączce w grodzi puszcza , a płyn ubywa ze zbiorniczka pompki ?
longer86 - Pią Paź 23, 2015 09:14

pablo napisał/a:
Sprawdzałeś czy pompka jest mokra ? Najlepiej po całym dniu jazdy podłożyć czystą kartkę papieru na podłogę w aucie pod pompkę sprzęgła. Jak będzie mokro to puszcza pompka i do wymiany, a może na złączce w grodzi puszcza , a płyn ubywa ze zbiorniczka pompki ?


niekoniecznie tak to musi działać że będą widoczne ślady z zewnątrz,

Jeśli wciska pedał i trzymając go samochód po czasie zaczyna ruszać to albo wysprzęglik jest dziurawy i płyn wycieka na zewnątrz układu, lub tłoczek w pompce nie trzyma cisnienia (np rysy na ściankach cylindra korpusu) trzyma pedał w podłodze, a płyn przeciska się w drugą stronę, tłumaczyło by to dlaczego po podciagnięciu pedału w górę znów może zmieniać biegi normalnie

prebenny - Pią Paź 23, 2015 09:26

Lub jest zapowietrzony układ.
pablo - Pią Paź 23, 2015 12:44

longer86 napisał/a:


niekoniecznie tak to musi działać że będą widoczne ślady z zewnątrz,



Zgadza się , podałem jeden z możliwych sposobów ( który ja miałem u siebie). Im wiecej podpowiedzi tym łatwiej coś wyeliminować.

dario1282 - Pią Paź 23, 2015 20:55

Płynu mi nie ubywa i układ jest odpowietrzony. W poniedziałek wysyłam pompkę do regeneracji i wtedy zobaczę czy to jest jej wina :) .
longer86 - Pią Paź 23, 2015 21:36

Może być tak jak z moja ze byly rysy wzdłuż korpusu wewnątrz i tyle bylo z tej pompki