Zobacz temat - [R75] Brak dzwieku czujnikow cofania
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Brak dzwieku czujnikow cofania

bochas - Pon Mar 13, 2017 18:48
Temat postu: [R75] Brak dzwieku czujnikow cofania
Nagle, ni z tego, ni z owego, przestal mi dzialac dzwiek czujnika parkowania. Sprawdzanie zaczalem od bezpiecznika (jest ok), potem przelacznik na skrzyni (swiatla wsteczne swieca), kazdy z czujnnikow na zderzaku "pyka". Sprawdzalem ecu w bagazniku, ale niewiele jestem w stanie powiedziec na temat jego dzialania. Wyglada normalnie, przewody w gniazdach. Do glosniczka pod polka tylna nie udalo mi sie dostac, ale podejrzewam, ze bylbym w stanie powiedziec tyle samo, co na temat ecu. Na forach brytyjskich utrzymuja, ze to wina glosniczka (rover z 2001 roku) albo ecu.

Sprawdzilem PDC na TOAFie i wyszedl taki blad:

21 - tylny generator dzwieku wlaczony ("wlaczony", to nie literowka)
- ilosc wystapien bledu: 70 (po skasowaniu bledu od razu zmienilo sie na 50)
- zwarcie do zasilania
- blad obecny
- blad sporadyczny

Ktos moze na podstawie tego bledu powiedziec, co dokladnie sie zepsulo? Dzieki.

MaReK - Pon Mar 13, 2017 20:48

Też mam ten błąd, ale u mnie PDC sygnalizuje przeszkodę brzęczykiem w zegarach.
Nie wiem jaki PDC masz i czy jest z tylnym generatorem czy może tak jak u mnie też w zegarach.

Jeśli masz w zegarach, to sprawdź czy powiadomienie o pozostawionych włączonych światłach działa prawidłowo? Jeśli nie, to znamy przyczynę, jeśli tak - szukamy dalej :P

Pozdrawiam,

bochas - Pon Mar 13, 2017 20:52

No tak, zapomnialem napisac. To tez sprawdzilem, powiadomienie o swiatlach dziala.

W nowszych modelach ponoc jest to razem w zegarach, w starszych jest osobno.

MaReK - Pon Mar 13, 2017 21:45

Zatem błąd, który Ty masz może być adekwatny do tego co się dzieje.
Rozumiem, że masz głośniczek w tylnej półce. Musisz się do niego dobrać i go sprawdzić, ew. podmienić. Chyba, że w jakiś sposób uszkodziło Ci się połączenie - np. przetarte przewody, zwarcie itp.

bochas - Sro Mar 15, 2017 11:04

No tak, ale wlasnie chcialbym wiedziec, czy z tego kodu bledu (choc to nie brzmi nawet jak blad, bardziej jak status) da sie wyczytac, co dokladnie nie dziala. Tak jak mowilem, ciezko mi sie bylo dostac do glosniczka, a nawet jakbym sie dostal, to usterki elektroniki najczesciej dla laika sa niewidoczne.
MaReK - Sro Mar 15, 2017 14:55

No musisz znaleźć dwa końce przewodu :) Zmierzyć czy pomiędzy nimi jest przejście. Jeśli tak, wiązka odpada. Zostaje moduł lub głośnik. Głośnik sprawdzisz omomierzem. Jeśli nic nie pokaże - spalony, jeśli pokaże kilkadziesiąt omów - jest okej. Wtedy albo podmienisz moduł albo poprosisz kogoś kto ma taki sam moduł aby zrobił zrzut konfiguracji i Ci wysłał. Wgrasz u siebie i sprawdzisz.
franki01 - Sro Mar 15, 2017 18:58

Są takie dwa przewody (bez izolacji, cieńsze od ludzkiego włosa) w tym brzęczyku ze zdjęcia wyżej. Jego obudowę otwiera się dość łatwo. Mi już dwa razy taki przewód pękał i trzeba było lutować. Objawiało się tym samym - brak jakiegokolwiek dźwięku z parktronika.
AdaskoC - Sro Mar 15, 2017 20:18

Najlepszym sposobem na sprawdzenie gdzie jest brzęczyk, to dobrać się do modułu i sprawdzić jego kolor.

Czarny moduł - Głośnik w półce
Biały moduł - Głośnik w liczniku