Zobacz temat - [R-25] Przewody aluminowe klimy
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R-25] Przewody aluminowe klimy

janio - Sob Cze 03, 2017 08:34
Temat postu: [R-25] Przewody aluminowe klimy
Problem wygląda następująco, w R-25 po lifcie, samochodzik mojej żony, klima po nabiciu mrozi max do miesiąca czasu. Wygląda mi to na jakieś powolne ubytki czynnika z obu rurek aluminiowych z pod plastikowej obejmy. Widać to dobrze na zdjęciu (takie zielone zabarwienie i nagar) Klima1a. Jak to naprawić tanim kosztem?
Kupić na aledrogo używki, wspawać wstawki, lub może jest jaki inny sposób? Ile kosztują nowe? Może AdaśkoC ma coś ze starych zapasów a w dobrym stanie?
Bardzo proszę o porady i sugestie.

bociannielot - Sob Cze 03, 2017 09:16

używki kup normalnie, moje z 2000r jakoś nie przepuszczają gazu
janio - Sob Cze 03, 2017 10:41

Szukałem trochę na aledrogo ale nie namierzyłem dwóch rurek jednocześnie w komplecie, zawsze była jedna. Może jakieś namiary ktoś posiada?
bociannielot - Sob Cze 03, 2017 11:50

dzwoń po ogłoszeniach r/zr na cześci i tyle ;D
ADI-mistrzu - Pon Cze 05, 2017 06:44

Kup sobie latarkę UV i w nocy sprawdź gdzie ucieka.
Koszt niewielki a będziesz pewny.

janio - Pon Cze 05, 2017 21:24

Wystarczy tylko latarka, bo jeszcze ponoć są okulary UV, nie wiem co z czym się je i co tańsze, latarka czy okulary? Dziś dostałem SMS-a, przewody używki wysłali, będą za dwa dni, po 40 zeta za sztukę z gwarancją rozruchową. Dam znać co z tego wyjdzie.
ADI-mistrzu - Wto Cze 06, 2017 06:45

janio, wymień od razu osuszacz, po tylu latach i nieszczelnej klimie to jest już oryginał bezużyteczny. Osuszacz tylko nowy i szybko trzeba go montować, pochłania wilgoć z powietrza.
NoPE - Sro Cze 07, 2017 23:16

Osuszacz osusza czynnik, tak? Czyli obieg zamknięty. To dlaczego do odparowania szyb najlepiej włączyć klimatyzację?
sknerko - Sro Cze 07, 2017 23:25

bo para w aucie skrapla się na zimnej chłodnicy klimy a zimnym powietrzem raczej szyb nie zaparujesz
NoPE - Sro Cze 07, 2017 23:30

aaaahaaaaaaa!
nawet z ciepłym nawiewem w zimę to ma sens.

sknerko - Sro Cze 07, 2017 23:45

ciepłe i tak przechodzi przez zimną chłodnice więc....
NoPE - Sro Cze 07, 2017 23:54

Większość kierowców wie, żeby włączyć klimę, by odparować szybko szyby ale na pytanie czemu wtedy odparowują odpowiadają: "no przecież jest osuszacz" ha hah ahha
sknerko - Sro Cze 07, 2017 23:56

NoPE napisał/a:
"no przecież jest osuszacz"
:hahaha:
ADI-mistrzu - Czw Cze 08, 2017 09:05

NoPE, dobre :p

Szyby odparowują, gdyż para wodna z powietrza kondensuje się na zimnym parowniku i skrapla. Potem odpływa przewodem technicznym za zewnątrz auta.
Suche powietrze dmucha następnie na szybę i ją osusza. Po pewnym czasie w samochodzie następuje wymiana całego powietrza które staje się suche i tylna szyba także zaczyna odparowywać (ale nie szkło odparowuje a para wodna ze szkła :P ).

A osuszacz w klimie służy pozbyciu się wilgoci z układu. W czasie rozprężania i obniżania temp. może woda zamarznąć i zatkać przewody (bądź zawór rozprężny) albo nawet dostać się do sprężarki i ją uszkodzić. Jeśli to nie nastąpi to jeśli skroplona woda dostanie się do kompresora to może go zatrzeć.


Na dziś tyle wykładu, dziękuję, możecie iść do domu, egzamin za tydz.

Zigg - Czw Cze 08, 2017 09:06

NoPE, wytłumaczę zasadę działania w inny sposób:

wyciągasz dobrze schłodzoną 0,7L z lodówki i jest sucha, kładziesz na stole i zaczyna się z niej lać woda - zimna sucha butelka zebrała na sobie wilgoć z otoczenia.
:piwo:
:)

NoPE - Czw Cze 08, 2017 17:32

Zigg, zlot się zbliża można teoryje sprawdzić w praktyce! :mrgreen:
Zigg - Czw Cze 08, 2017 18:04

Noo, powiem Ci, że zainteresowanie "szkoleniem" może być spore przy takich działaniach marketingowych :P hehehe
janio - Sob Cze 10, 2017 13:34

No, jednak to te rurki. Pod tą plastikową obejmą było sporo tego zielonego nagaru, dlatego były te ubytki. Teraz wszystko jest szczelne, nic nie ubywa, mrozi dobrze, oby tak dalej.