Zobacz temat - Ubezpieczenie samochodu na kogoś innego
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Ubezpieczenie samochodu na kogoś innego

Saaphyri - Nie Cze 11, 2017 14:00
Temat postu: Ubezpieczenie samochodu na kogoś innego
Witam, z racji że jestem młodym kierowcą z 21 letnim samochodem ubezpieczenie wyliczone ubezpieczenie - 3000zł w górę.

Postanowiłem ubezpieczyć auto na moją mamę, która chociaż już kierowcą nie jest, prawo jazdy posiada prawie 40 lat, tutaj sytuacja o niebo lepsza bo ubezpieczenie na rok czasu w znanych markach ubezpieczalni - około 1200zł ( Podejrzewam, że jak pójdę do no name ubezpieczalni to będzie jeszcze taniej ).


I tutaj pytanie:

Czy aby ubezpieczyć samochód w taki sposób, konieczne jest podanie siebie LUB mamy jako współwłaściciela ?

prebenny - Nie Cze 11, 2017 16:54

Jako właściciela podajesz osobę, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel.

Jeżeli Twoja mama jest w DR wpisana to ona jest właścicielem, jeżeli Ty jesteś wpisany to Ty. Jak ktoś jest współwłaścicielem w DR wpisany to też musi być podany w ubezpieczani.

Jeżeli to jest samochód Twojej mamy a jeździsz nim Ty to teoretycznie powinieneś być wpisany jako użytkownik pojazdu... Czego praktycznie nikt nie robi, bo podnosi to cenę OC do poziomu jakbyś sam był właścicielem. Generalnie z czym się Twoja mama musi liczyć to jak się rozbijesz to ona będzie tracić zniżki (na wszystkie samochody).

longer86 - Nie Cze 11, 2017 21:36

I beny zapomniał dodać, że jeśli auto w dowodzie rejestracyjnym ma wpisanego tylko Ciebie to zapomnij o ubezpieczeniu na kogoś lub czeka Cię wycieczka do wydziału komunikacji żeby dopisać współwłaściciela
sknerko - Nie Cze 11, 2017 21:38

longer86 kto ci tak powiedział znam conajmniej dwie osoby które maja siebie w dowodzie a ubezpieczenie na dwóch
longer86 - Nie Cze 11, 2017 21:51

sknerko, pewnie masz rację, zasugerowałem sie tym, ze zawsze ojciec byl u mnie współwłaścicielem, żebym mogl korzystać z jego zniżek a jednocześnie zdobywać swoje.
pietka - Pon Cze 12, 2017 08:16

Najlepiej już na etapie umowy, przy zawieraniu umowy wskazać współwłaściciela na którego później będzie się korzystało ze składek.
Ewentualnie gdy już mamy samochód, a w dowodzie rejestracyjnym widnieje tylko jedna osoba, to rzeczywiście trzeba do wydziału komunikacji pójść, aby dopisali.
Co do samego ubezpieczenia, to mając konto np w mBanku można poprosić o kalkulacje. Wbrew pozorom czasami są w stanie zaproponować rozsądną ofertę. Konto jest w sumie darmowe, o czym można przekonać się wchodząć na link, ubezpieczenie można wykupić przez net.

Ricardus - Pon Cze 12, 2017 17:04

Ale żeby w dowodzie dopisali współwaściela to trzeba zrobić umowę darowizny i zgłosić ją w US. Do jakiejś kwoty w pierwszej linii pokrewieństwa nie opłaca się podatku. Jeżeli chcesz ubezpieczyć na inną osobę musi ona być wpisana w DR. W razie pytań pisz lub dzwoń, bo zajmuję się między innymi ubezpieczeniami
marcin316 - Wto Cze 13, 2017 07:50

Żony bądź męża nie trzeba dopisywać w dowodzie rej. aby korzystać wspólnie ze zniżek... Może nie we wszystkich TU tak jest ale w PZU na pewno.
sknerko - Wto Cze 13, 2017 09:37

marcin316 napisał/a:
Żony bądź męża nie trzeba dopisywać w dowodzie rej. aby korzystać wspólnie ze zniżek... Może nie we wszystkich TU tak jest ale w PZU na pewno.
dokładnie, mam w PZU ubezpieczenie na dwie osoby i jedna z nich nie jest w dowodzie. U mnie w pracy ktoś jest z ojcem na ubezpieczeniu ale sam na dowodzie więc pisanie że konieczne jest by był w dowodzie jest moim zdaniem bzdurą. Swoją droga wszystkie TU obowiązuje jedna ustawa i podejrzewam że robią bezprawnie problemy jak zmuszają do wpisu w dowód rejestracyjny.
Saaphyri - Nie Cze 18, 2017 12:19

Dziękuję za porady :)

A jak wygląda sytuacja, gdy kupimy samochód a ubezpieczenie kończy się szybciej niż następuje konieczność przerejestrowania samochodu ? Czy w takim wypadku w celu ubezpieczenia samochodu konieczne jest jego wcześniejsze przerejestrowanie ?

marcin316 - Nie Cze 18, 2017 20:00

Nie jest. Ubezpieczasz na siebie ale na "stare" numery. Po przerejestrowaniu korygujesz jedynie polisę OC podając nowy nr rej.
Saaphyri - Nie Cze 18, 2017 22:33

Czyli rozumiem, że podaję siebie jako właściciela a właściwie moją Mamę, ją jako głównego kierowce, blachy takie jakie są i po przejestrowaniu zgłaszam do ubezpieczyciela przerejestrowanie, tak ?
ajatofo - Czw Cze 29, 2017 10:44

Saaphyri napisał/a:
Czyli rozumiem, że podaję siebie jako właściciela a właściwie moją Mamę, ją jako głównego kierowce, blachy takie jakie są i po przejestrowaniu zgłaszam do ubezpieczyciela przerejestrowanie, tak ?


dobrze zrozumiałeś