Zobacz temat - [R75] Tapicerka drzwi
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Tapicerka drzwi

alpacino - Sob Wrz 30, 2017 10:51
Temat postu: [R75] Tapicerka drzwi
Cześć , mam pytanie odnośnie tapicerki drzwi , konkretnie chodzi mi o materiał na boczku lewych przednich drzwi ...zaczyna się odklejać i powstaja bąble brzydko to wygląda ...czy rozkrecenie boczku na czynniki pierwsze to duży problem ?? ?, chciałbym dostać się do części tapicerowanej materiałem i podkleić klejem tapicerskim
Kiedyś na allegro było dużo takich tapicerek w dobrym stanie ,ale jak teraz oglądałem to lipa :roll:
Sciągałem kiedyś boczek przednich drzwi i oglądałem od wewnętrznej strony , trochę to pogmatwane , , boję się ,że nie złożę tego tak jak było nic nie uszkadzając...
Może ktoś już to robił???

0L0 - Sob Wrz 30, 2017 20:05

Elementy "wierzchnie" są przyklejone do kilku plastikowych elementów i te plastikowe elementy są ze sobą zgrzewane. Zapewne przy użyciu odrobiny siły i wiary, że nic się po drodze nie uszkodzi, da się to wszystko porozdzielać, tylko czym to później posklejać tak, żeby się nie porozpadało :roll:
alpacino - Sob Wrz 30, 2017 23:34

0L0 napisał/a:
Elementy "wierzchnie" są przyklejone do kilku plastikowych elementów i te plastikowe elementy są ze sobą zgrzewane. Zapewne przy użyciu odrobiny siły i wiary, że nic się po drodze nie uszkodzi, da się to wszystko porozdzielać, tylko czym to później posklejać tak, żeby się nie porozpadało :roll:


Dzieki !! ! , ale tyle to ja też wiem :mrgreen: , ciekaw jestem czy ktoś przy tym majstrował ? , bo wygląda to ( te całe zgrzewy)...nieciekawie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dzelo23 - Nie Paź 01, 2017 12:24

Te zgrzewy chyba fabrycznie "nieciekawe" wychodziły. U mnie też pojawił się jeden "bąbel" na drzwiach pasażera i jeżeli znajdę czarne boczki w bdb stanie to zmienię a jak nie to będę robił sam ewentualnie rozbiorę i dam dla tapicera.
alpacino - Nie Paź 01, 2017 16:46

dzelo23 napisał/a:
Te zgrzewy chyba fabrycznie "nieciekawe" wychodziły. U mnie też pojawił się jeden "bąbel" na drzwiach pasażera i jeżeli znajdę czarne boczki w bdb stanie to zmienię a jak nie to będę robił sam ewentualnie rozbiorę i dam dla tapicera.
,
Jezeli uda mi sie to sensownie porozdzielac ,z możliwością ponownego poskładania , to już samo podklejenie materiału jest dziecinnie proste ....
Oklejałem przednie słupki (udało mi sie dobrać idealny kolorystycznie materiał :mrgreen: ) i wyszło perfekcyjnie! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

christopher7 - Pon Paź 02, 2017 08:20

Daje się wszystko porozbierać i ponownie złożyć. Tam gdzie zgrzewy się odkruszą zawsze można plastik zgrzać.
longer86 - Pon Paź 02, 2017 09:35

zgrzewy delikatnie rozwiercić, a później zanim przykleisz nowy materiał ponawiercaj małym wiertłem i skręcisz to śrubkami meblowymi 3,5x12mm lub 3,5x16mm dorzucisz do tego metalową podkładkę z gumową uszczelką i trzyma perfekcyjnie.
Robiłem wszystkie boczki

Mam nadzieję, że materiał który sobie wybrałeś jest elastyczny. boczki mają niezbyt regularną powierzchnię i przy gładkim materiale jeśli go nie naciagniesz będą zagniecenia.

piterazim - Pon Paź 02, 2017 15:50

alpacino napisał/a:

Jezeli uda mi sie to sensownie porozdzielac ,z możliwością ponownego poskładania , to już samo podklejenie materiału jest dziecinnie proste ....
Oklejałem przednie słupki (udało mi sie dobrać idealny kolorystycznie materiał :mrgreen: ) i wyszło perfekcyjnie! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


A gdzie taki materiał kupiłeś? Stacjonarnie czy przez net?

alpacino - Pon Paź 02, 2017 21:17

piterazim napisał/a:
alpacino napisał/a:

Jezeli uda mi sie to sensownie porozdzielac ,z możliwością ponownego poskładania , to już samo podklejenie materiału jest dziecinnie proste ....
Oklejałem przednie słupki (udało mi sie dobrać idealny kolorystycznie materiał :mrgreen: ) i wyszło perfekcyjnie! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


A gdzie taki materiał kupiłeś? Stacjonarnie czy przez net?

Stacjonarnie , w sklepie z naprawdę OGROMNĄ ilością przeróżnych materiałów :mrgreen:

[ Dodano: Pon Paź 02, 2017 21:17 ]
longer86 napisał/a:
zgrzewy delikatnie rozwiercić, a później zanim przykleisz nowy materiał ponawiercaj małym wiertłem i skręcisz to śrubkami meblowymi 3,5x12mm lub 3,5x16mm dorzucisz do tego metalową podkładkę z gumową uszczelką i trzyma perfekcyjnie.
Robiłem wszystkie boczki

Mam nadzieję, że materiał który sobie wybrałeś jest elastyczny. boczki mają niezbyt regularną powierzchnię i przy gładkim materiale jeśli go nie naciagniesz będą zagniecenia.

Materiał który kupiłem , jest dość elastyczny , słupki tez mają trochę pokręconą :mrgreen: konstrukcję !! !, a wyszło idealnie
Z resztą materiał na boczki mam zamiar wykorzystać ten sam , bo jest w idealnym stanie ( czysty , niepotargany) jedynie się odwarstwił także , dobry klej tapicerski w sprayu załatwi sprawę :mrgreen:

piterazim - Wto Paź 03, 2017 08:09

A możesz podać namiary tego sklepu?
longer86 - Wto Paź 03, 2017 09:50

alpacino napisał/a:
jedynie się odwarstwił także , dobry klej tapicerski w sprayu załatwi sprawę


niestety zmartwię Cię. odwarstwił się bo pianka pod spodem ma już dość. przykleisz to zejdzie materiał z klejem i kolejną cienką warstwą pianki ... raczej syzyfowa praca

christopher7 - Wto Paź 03, 2017 15:59

alpacino napisał/a:
(udało mi sie dobrać idealny kolorystycznie materiał :mrgreen: ) i wyszło perfekcyjnie! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wrzuciłbyś zdjęcia ?

dzelo23 - Wto Paź 03, 2017 16:15

:razz: Christopher7 to nie ja napisałem :d
christopher7 - Wto Paź 03, 2017 16:20

Jasne, prośba oczywiście o zdjęcia do alpacino
turbina - Sro Paź 18, 2017 21:44

jakieś dwa miesiące temu robiłem coś takiego. rozwiercałem wszystkie zgrzewy i pozniej poskręcałem małymi wkrętami. Wyszło fajnie i dość szybko można to zrobić. tylne boczki ostatecznie bez rozbierania można wymienić przednich nie da rady.. Czyściłem dokładnie pozostałości starej gąbki. Tylko nie należy zbyt mocno dociskać bo powierzchnia staje się troszkę falowana. wszystko z umiarem:P powodzenia:)
mis_dj - Czw Paź 28, 2021 11:23

Wziąłem się ostatnio za odnawianie mojego "staruszka" który woził mnie przez 10 lat. Zasłużył na kurację odmładzającą. Choć się to nie opłaca ze względu na jego wartość to uważam, że zawsze można się czegoś nowego nauczyć przy okazji odmładzając staruszka.

Aby zdjąć tapicerkę materiałową trzeba rozłączyć boczek na pół.

1. Zdjąć boczek, zlokalizować zgrzewy


2. Rozłączyć zgrzewy (u mnie poszło dosyć łatwo)


3. Rozłączyć części , zdjąć stary materiał. Gąbka pod spodem się po prostu zamieniła w klejącą breję. Należy ją ściągnąć za pomocą szczotki drucianej i rozpuszczalnika. Ja użyłem NITRO.


4. Oczyszczony i osuszony boczek, gotowy do montażu nowego materiału


5. Przycięty materiał na wymiar z lekkim naddatkiem na "wcisk".


6. Klejenie na klej tapicerski, dociskanie czystym wałkiem


7. Ponowne połączenie zgrzewów (rozłączonych części) za pomocą wkrętów i podkładek


8 Boczek oklejony, nie uzbrojony w "biżuterię"


9. Efekt końcowy. Przy okazji okleiłem też osłonę głośnika


Kolor jest delikatnie inny ale mnie to nie przeszkadza ponieważ wcześniej zrobiłem takim samym materiałem podsufitkę która też odpadała. Teraz mam wszystkie drzwi w takim kolorze. Pozdrawiam.

tomi_zog - Czw Paź 28, 2021 11:35

no bardzo ładnie ci to wyszło, moga ci moje podrzucić do zrobienia, gdzie kupowołeś materiał?
mis_dj - Czw Paź 28, 2021 12:11

Widzę, że masz niedaleko (15km), możesz przyjechać zobaczyć.
Nie robię usług ale mogę podzielić się wiedzą oraz przedstawić koszty na komplet 4 drzwi.

Materiał kupowany na portalu aukcyjnym ~30zł na komplet drzwi
Klej tapicerski 2x400ml ~35zł
połamane spinki ~20zł do dostania w każdym osiedlowym sklepiku motoryzacyjnym
2 piwa koszt 6zł
śrubki, podkładki - kilka złotych
Koszty robocizny bezcenne. ;-)

0L0 - Czw Paź 28, 2021 12:27

Zainspirowałeś mnie :mrgreen:

Jak sobie poradziłeś z wyjęciem podsufitki, bo moja zaczyna mnie czasami głaskać po czuprynie ;-)

mis_dj - Czw Paź 28, 2021 13:09

Oczywiście mogę się podzielić taką informacją.

1. Demontaż słupków bocznych, przednich i tylnych (plastiki)
2. Demontaż osłon przeciwsłonecznych
3. Demontaż oświetlenia (przód, tył)
4. Demontaż uchwytów "cykor-łapek"
5. Podsufitka wtedy praktycznie sama opada lekko na zagłówki, wtedy:
6. Odklejenie wiązki elektrycznej (przyklejona jest do podsufitki) klejem
7. Wyjęcie podsufitki przez tylne drzwi, Lekko ją trzeba złamać, ale materiał jest na tyle wytrzymały a zarazem giętki, że nie widać później załamania.

Następnie, demontaż starego materiału i zbutwiałej gąbki, oklejanie i montaż w odwrotnej kolejności.
Ważne - (podobno) klej do podsufitki musi być nieco lepszy niż zwykły najtańszy tapicerski. Ja użyłem "droższego" ale szczerze nie wiem czy lepszego, na razie od roku wszystko jest w porządku, nic się nie odkleja. Niestety cały dzionek sobie trzeba zarezerwować, ale sentymentalnie do tego podchodząc to nic w porównaniu z tym co samochodzik zaproponował sobą przez cały ten okres.

Kilka fotek efektu końcowego:






tomi_zog - Czw Paź 28, 2021 14:18

to byda musiol podjechać, używasz jeszcze GG?? :P

ja dodam od siebie: trzeba jeszcze uszczelki drzwi troszkę opuścić(przednich słupków nie trzeba ściągać ale dla wygody lepiej ściągnąć), podsufitka przy tylnej szybie ma takie wsuwki, jak się już podsufitkę uwolni, to cała trzeba przesunąć w kierunku przedniej szyby.
Ja wyciągałem kanapę z tyłu i oba przednie fotele żeby było mniej do czyszczenia bo ta stara pianka z klejem to się fajnie lepi do wszystkiego.