Zobacz temat - [620 SDi] Amortyzatory tył - momenty dokręcania
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 600, Honda Accord - [620 SDi] Amortyzatory tył - momenty dokręcania

Koder - Pią Paź 13, 2017 21:43
Temat postu: [620 SDi] Amortyzatory tył - momenty dokręcania
Witam wszystkich (jako "nowicjusz" na forum).
Planuję jutro wymienić tylne amorki. W związku z tym odpaliłem RAVE aby zapoznać się bliżej z tematem i opadła mi szczęka...
Górne mocowanie amortyzatora (nakrętki M10) moment dokręcania 39 Nm, dolne mocowanie (śruba M10) moment dokręcania... 5,5 Nm.
Powiem szczerze, że trochę mnie to rozwaliło. Bez sensu, śmieszna wartość jak na śrubę M10 (utwardzaną).
Czy któryś z kolegów ma może inne dane? A może dokręcić tę śrubę momentem 35-40 Nm, podobnie jak nakrętki u góry?

Edit:
Już znalazłem odpowiedź.
Jest błąd na rysunku w rozdziale "Montaż". Podane jest 5.5 Nm, ale obok w nawiasie (na co nie zwróciłem uwagi) prawidłowa wartość w kg/m, czyli 5,5, co daje oczywiście 55 Nm. Poza tym na rysunku kompletnego tylnego zawieszenia, jest wartość 55 Nm.
Taka drobna pomyłka "w druku" a potrafi człowiekowi nieźle ćwieka zabić :-)
I to by było na tyle. Dziękuję.

R.E.D. - Czw Lis 02, 2017 09:59

to ja sie podepne i zapytam jakie amory kupiles i czy rzeczywiscie masz wyczuwalna roznice?
Koder - Nie Lis 05, 2017 18:38

Hehe :)
Amorki wymienia się (tak mi się wydaje i tak robię) kiedy stare przestają spełniać swoją rolę, więc jakąś różnicę się czuje. Tym bardziej, że w tym konkretnym przypadku starych już "nie było" :-)
Jakie kupiłem? Powiem szczerze, że nie pamiętam firmy, ale były to jakieś przeciętne, po niecałą stówkę za sztukę (oczywiście same amorki, bez sprężyn).