Zobacz temat - [Wszystkie] Ramka na światłach - pytanie
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - [Wszystkie] Ramka na światłach - pytanie

JacobBiertoston - Sob Sty 27, 2018 12:48
Temat postu: [Wszystkie] Ramka na światłach - pytanie
Czy takie ramki są u nas legalne? Bo robiąc ostatnio przegląd diagnosta zwrócił mi uwagę iż należałoby je odkręcić bo zasłaniają reflektory. I się zastanawiam czy jest taki zakaz czy to po prostu upierdliwość diagnosty.
colo254 - Sob Sty 27, 2018 20:50

Moje pytanie nie wniesie nic do tematu, ale skąd masz te ramki ? Wiem, że niektóre Streetwise miały takie ramki, ale w Polsce nie widziałem jeszcze ani jednego :o Dlatego zastanawia mnie, czy są oryginale, czy jakieś dorabiane :D
JacobBiertoston - Nie Sty 28, 2018 10:52

Kupiłem niedawno tego Roverka już razem z tymi ramkami, więc nie wiem czy są oryginalne. A biorąc pod uwagę małżeństwo od którego go kupiłem, to wątpię by oni byli skłonni do dorabiania czegoś takiego. A sprowadzony był z Niemiec rok temu.
MD - Nie Sty 28, 2018 13:49

Te ramki były oryginalne, można je zobaczyć na materiałach promocyjnych Rovera. I nie rozumiem pretensji diagnosty. Jeżeli tak wychodziło fabrycznie, a ramka w wyraźny sposób nie ogranicza snopu i nie powoduje odbić światła (nie oślepia), to co w niej nie tak?

Przepisy dotyczące orurowania samochodu wymagają jego homologacji, oprócz osłon lamp, o ile ich masa bodajże nie przekracza kilograma. Po co mieliby to uwzględniać, gdyby owe osłony były i tak nielegalne? :P

Jak widać na tym zdjęciu, prawdopodobnie dodatkowe pakiety obejmowały też tylne osłony oraz nietypową lotkę z nad klapą bagażnika.

christopher7 - Pon Sty 29, 2018 12:45

JacobBiertoston, moim zdaniem diagnosta pierwszy raz w życiu zobaczył taką ramkę i ze względu na swoją wrodzoną upierdliwość profilaktycznie przyczepił się do tej ramki. Przypuszczam, że nie był w stanie podać konkretnej podstawy prawnej którą narusza ta ramka poza ogólnikowym powodem rzekomego zasłaniania reflektorów...
Zmień stację diagnostyczną. Sporo wozów terenowych ma ramki zabezpieczające reflektory i tylne lampy przed uszkodzeniem (niezintegrowanych z wymagającym homologacji orurowaniem). Są nawet wykonane z grubszych rurek niż te które ty posiadacz i na pewno zasłaniają reflektor nie zmniejszając jednak również w istotnym stopniu strumienia świetlnego i nie wpływają na jakość oświetlenia pojazdu ani nie są integralna częścią lamp. Wszystko zależy od subiektywnej oceny diagnosty. :roll: