Zobacz temat - [MG ZR]Szyba od strony kierowcy nie podnosi sie I
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [MG ZR]Szyba od strony kierowcy nie podnosi sie I

TommyMGZR - Sob Mar 21, 2020 18:27
Temat postu: [MG ZR]Szyba od strony kierowcy nie podnosi sie I
Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post gdyż dotychczas korzystałem już z zebranej wiedzy tutaj ale teraz jestem bezsilny.
Mam MG ZR 2.0, 3D. Problem dotyczy elektrycznie starowanej szyby od strony kierowcy. Któregoś dnia opuściłem szybę i już się nie dało sie podnieść z powrotem. Myślałem że to silniczek wiec zdemontowałem tapicerkę drzwi i wyciągnąłem mechanizm szyby, sprawdziłem go podłączając do akumulatora bezpośrednio naprzemiennie + i - i mechanizm działa w obie strony. Pomyślałem że przycisk ale okazuje sie że prawa szyba działa na obu przyciskach a lewa szyba na obu przyciskach(tych do podnoszenia i opuszczania szyby) działa tylko w dół i nie podnosi sie. Sprawdziłem bezpieczniki i sa OK. Czy problem jest w przekaźniku?Czy to jest ten R1 pod kierownica? Aha i przy okazji wyciagajac i ponownie wkładając przekaźnik R4 wgniotłem do środka te blaszki i teraz on wypada. Czy da sie to jakoś naprawić, ta kostkę?
Proszę o pomoc?[/i]

sTERYD - Nie Mar 22, 2020 11:43

To jest propblem oporów w mechanizmie podnoszenia i / lub wypadania szyby z prowadnicy przy słupku. Trzeba ten ,,krzyżak" wyczyścić i posmarować ruchome elementy. Leci tam woda przy szybie i takie cuda się dzieją, a podnosnik ma zabezpieczenie nadpradowe, zeby nie pchal dalej po zamknięciu.
TommyMGZR - Nie Mar 22, 2020 12:54

Ale przecież silniczek działa, podłączyłem go pod prostownik 12V i kręci sie w obie strony i ta zębatka sie rusza i w prawo i w lewo. Po podłączeniu do drzwi tylko schodzi w dół. natomiast jak zamienię styki w drzwiach i podłącze mechanizm to wtedy idzie do góry. oczywiście przyciskam przycisk w dół bo tylko ta opcja działa. Do góry nie działa mimo że przycisk jest dobry bo prawe drzwi działają. Można jedynie oszukać zamieniając już odcinku kocowym przy drzwiach + z - i wtedy idzie w górę, mechanizm ale w dół już nie. Co bym nie kombinował działa tylko w jedna stronę.
Niestety nie mogę załączyć pliku bo za dużo waży.

nanab - Nie Mar 22, 2020 16:00

TommyMGZR napisał/a:
Do góry nie działa mimo że przycisk jest dobry bo prawe drzwi działają.

Przełączniki prawy i lewy się różnią, nie są zamienne. Lewy ma więcej styków i jeszcze jakiś moduł po drodze.

TommyMGZR - Sob Mar 28, 2020 18:02

Przyciski mają tyle samo styków czyli 5. Kostka co wchodzą do przycisków lewa ma 3 kabelki a prawa 5. Natomiast na obu przyciskach szyby działają tak samo (prawe góra dół, a lewa tylko dół) Postanowiłem wyciągnąć przekaźniki poklei i testować, dopiero przy 7( na schemacie opisany jak SUNFOOR a wiec szyberdach wiec nie wiem czy to doby schemat, aczkolwiek co do bezpieczników to ten schemat z internetu sprawdza sie i jest prawidłowy. Po włożeniu tego przekaźnik z powrotem do gniazda 7 - sytuacja jak na początku, prawa szyba działa góra-dół, a lewa tylko w dół.Wszystkie inne przekaźniki nadal są wyciągnięte ale jak widać nie mają na szyby wpływu. Został chyba jeszcze moduł aczkolwiek nie mogę go namierzyć w samochodzie. Może ktoś wie gdzie jest?

[ Dodano: Nie Mar 22, 2020 17:45 ]
zdjęcia

[ Dodano: Nie Mar 22, 2020 20:28 ]
czy widać dołączone zdjęcia?

[ Dodano: Wto Mar 24, 2020 23:02 ]
Chyba określiłem przyczynę że to będzie moduł szyb ywc 103780. Na francuskim forum znalazłem fotkę gdzie to jest. Wcześniej znalazłem ten moduł który był na zdjęciach w drzwiach pasażera, ale to w modelu R200. Natomiast w MG ZR MK1 moduł jest tam gdzie wskazuje zdjęcie. Niestety po tym zdjęciu nie jest wstanie określić gdzie dokładnie, przypuszczam że pod schowkiem od strony pasażera, albo za panelem gdzie jest radio? Czy ktoś może wie dokładnie?

[ Dodano: Sob Mar 28, 2020 17:52 ]
Znalazłem przyczynę to moduł komfortu YWC001540. Jakaś ścieżka sie przepaliła czy coś. Czy ktoś sie czy da sie to naprawić czy trzeba wymieniać cały na nowy?W dodatku dowiedziałem że że trzeba ze starego przelutować scalak odpowiedzialny za immobilizer.

[ Dodano: Sob Mar 28, 2020 18:02 ]
https://www.ebay.co.uk/it...0-/112376556178