Zobacz temat - [MGF] Amortyzatory przód, a tył. Jaka różnica?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

MGF i MG TF - [MGF] Amortyzatory przód, a tył. Jaka różnica?

gutek071 - Nie Sty 24, 2021 20:49
Temat postu: [MGF] Amortyzatory przód, a tył. Jaka różnica?
Cześć, mam pytanie jak w temacie. Jaka jest właściwie różnica między amortyzatorami na oś przednią i tylną? Porównywałem znalezione na stronie sklepu z częściami parametry, wymiary, rodzaj mocowania góra/dół i nie widzę żadnej różnicy, poza ceną.
nowy889 - Pią Maj 28, 2021 00:25

tylne powinny mocnoej tłumić, w fie działają tylko w górę bo w dół miechy ( poduszki ) wspomagają przepuszczając płyn miedzy sferami, jak sie okaże że są słabsze to będzie ci szybciej odbijał.
sknerko - Sro Cze 02, 2021 11:35

Ależ kocopoły piszesz każdy amor działa w jedną stronę. Ma zapewniać ciągłe przyleganie koła do jezdni. koło w dół zawsze wypycha albo sprężyna albo grucha jak w MGF.
Co do pytania to nie jestem na 100% pewien ale wydaje mi się że się różnią długością.

gutek071 - Czw Cze 17, 2021 22:36

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Zgadzam się ze Sknerko, że rolą amortyzatora jest utrzymanie koła w kontakcie z nawierzchnią, czyli powinien odpychać. Ale czy coś jeszcze (np. tłumienie w jakimś stopniu)? Nie wiem :) Pod kątem wymiarów, przód i tył jest dokładnie taki sam (długość, średnica, skok, totalnie wszystko).
mc.hanek - Pią Cze 18, 2021 11:41

Amortyzatory są takie same jeśli chodzi o ich wymiary itd. Natomiast przednie od tylnych z natury różnią się swoją charakterystyką pracy tj siła tłumienia. O to cała magia.
nowy889 - Wto Cze 22, 2021 07:39

sknerko, spoko może i kocopoły, tylko dlaczego po zalożeniu amorków z regulacja twardości od gaza albo zawieszenia od xparta gdzie sa same sprężyny w puszkach pękają górne mocowania amorków w f-ie? chociaż co ja tam wiem :oops: w życiu nie widzialem jak to jest zbudowane.
Xakari - Pią Lip 16, 2021 13:37
Temat postu: Re: [MGF] Amortyzatory przód, a tył. Jaka różnica?
gutek071 napisał/a:
Cześć, mam pytanie jak w temacie. Jaka jest właściwie różnica między amortyzatorami na oś przednią i tylną? Porównywałem znalezione na stronie sklepu z częściami parametry, wymiary, rodzaj mocowania góra/dół i nie widzę żadnej różnicy, poza ceną.


Ja się nie znam ale w przypadku 25tki tak wygląda twardość sprężyn, więc pewnie w TFie jest coś podobnego tylko na odwrót, bo silnik z tyłu :p Niestety kupowanie obecnych zamienników jest o tyle słabe, że jak wpiszesz np. Amorki przód MG ZR to nie ma innych do ZRa i do 25tki, klepią już jeden amorek pewnie z parametrami jak do standardowej 25tki. W dodatku, mam całą rozpiskę amortyzatorów i od strony silnika były wersje amorków do silnika z klimą, bez klimy, na trudne tereny, base i sport... od drugiej strony była dosłownie 2 wersje base i sport.

Spring Rates

Front:
Rover 25(ex Gti)......25 N/mm
Rover 25 Gti............26 N/mm
MG ZR (all)..............36 N/mm
XPower................... 36N/mm

Rear:
Rover 25 (all)...........21 N/mm
MG ZR (all)..............30 N/mm
XPower....................23 - 30N/mm


Morał z tego taki, że jak jesteś w stanie kupić ori używki w dobrym stanie, będą o wiele lepsze niż zamienniki ze sklepu.