Zobacz temat - [R214] Olej w plynie chłodniczym
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R214] Olej w plynie chłodniczym

roverzysta86 - Pią Cze 11, 2021 06:48
Temat postu: [R214] Olej w plynie chłodniczym
Witam
Jaka może być przyczyna mieszania płynu chłodniczego z olejem (poza upg) na dużym obiegu? Na małym obiegu płyn jest czysty, ale chwilę po otwarciu termostatu robi się brązowy i tłusty. Nie wiem czy ten model ma chlodniczkę oleju, bo czytałem że ona może przepuszczać olej do układu. Jakieś pomysły?
Pozdrawiam

seraph - Sob Cze 12, 2021 07:01

Nie ma u nas chłodnicy oleju na dodatek mokrej.
Olej w płynie to UPG, a nie ubywa Ci płynu chłodniczego, nie przybywa oleju, albo nie masz majonezu pod korkiem? Jak płyn robi się brązowy na dużym obiegu, ale go ani nie przybywa, ani nie ubywa, ani kompletnie nic innego się nie dzieje to może masz po prostu zasyfioną chłodnicę?
Jeśli to jednak na pewno olej to na pewno poszła uszczelka, a objawia się tylko po nagrzaniu silnika, bo awaria jest niewielka i ujawnia się po spuchnięciu od ciepła.

roverzysta86 - Sob Cze 12, 2021 08:46

Jest majonez pod korkiem wlewu oleju i płynu chłodniczego. Płynu co jakiś czas musiałem troszeczkę dolać, ale oleju nie brał. Układ płukałem parę razy i zastanawiło mnie, dlaczego dopiero na dużym obiegu olej miesza się z płynem. Może warto zrobić test uszczelki?
seraph - Sob Cze 12, 2021 09:18

To masz delikatnie walniętą uszczelkę prawie na 100%. Jak silnik się rozgrzewa to nieszczelność się powiększa i dopiero zaczyna się olej sączyć do płynu. Jak zgasisz silnik to znika ciśnienie oleju, a gorący płyn chłodniczy jest wpychany do oleju dopóki wszystko nie ostygnie i się zasklepi.
Jeśli chodzi Ci o test obecności spalin w układzie chłodniczym to pewnie nic nie wykaże, bo on wykrywa nieszczelności pomiędzy układem chłodzenia i cylindrem a nie kanałami olejowymi.

Jak Ci nie szkoda samochodu to możesz zaszaleć i przy takich drobnych objawach dolać uszczelniacza do chłodnic. A nóż pomoże :mrgreen:

roverzysta86 - Sob Cze 12, 2021 09:45

Aha to spròbuje z uszczelniaczem podziałać, może coś zalepi tak jak piszesz. Dzieki za odpowiedzi i miłego weekendu :)