Zobacz temat - [r75] działanie sprężarki klimy w r75 - ciekawostka
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [r75] działanie sprężarki klimy w r75 - ciekawostka

dawidd - Wto Sie 16, 2022 13:33
Temat postu: [r75] działanie sprężarki klimy w r75 - ciekawostka
Zamieszczam filmik jako ciekawostkę żeby zobaczyć jak sterownik załącza i wyłącza sprężarkę podczas jazdy. Co prawda wiedziałem że kompresor jest wyłączany przy obciążeniu silnika ale nie wiedziałem że działa to aż tak intensywnie. Świecenie diody pokazuje załączony kompresor
https://youtu.be/3DHCghND1LA
Pozdrawiam

sTERYD - Wto Sie 16, 2022 15:58

To może tłumaczyć "falowanie" obrotów w upały.
dawidd - Sro Sie 17, 2022 09:42

No być może,ale sprężarka wyłącza się głównie przy obciążeniu więc pewnie wtedy falowania nie widać.
Dziś po dłuższej trasie z obserwacji widać że na 1 i 2 biegu praktycznie przy ruszaniu zawszę rozłącza sprężarkę. Przy wyższych biegach zdecydowanie rzadziej się to dzieje. Sprężarka też wyłącza się przy bardzo gwałtownym wciśnięciu gazu, ale musi to być naprawdę gwałtowne depniecie. Przy powiedzmy takim wciśnięciu które trwa 0.5 sekundy - czyli takim dynamicznym ale jednak wolnym - sprężarka się nie rozłącza
Dziś też jeździłem z termometrami w kratkach- przy ustawieniu tej samej temp na lewą i prawą stronę temp z kratek zmienia się w zależności z której strony świeci słońce, gdy świeciło mi z lewej strony to z prawej strony powietrze leciało o kilka stopni cieplejsze niż z lewej strony i na odwrót - taka ciekawostka

Micros - Pią Sie 19, 2022 10:34

Super, że dowiedzieliśmy się znów czegoś nowego :) Ciekawe jak sprężarka zachowuje się w przypadku V6, bo w tym wypadku wiele osób skarży się na znaczny spadek mocy i osłabienie reakcji na dodanie gazu. Może być tak, że wyżej opisana technologia dynamicznego odłączania sprężarki pochodziła od BMW i została zaimplementowana tylko w zestawieniu z silnikiem BMW.
sTERYD - Pią Sie 19, 2022 10:40

Myślę, że to mało prawdopodobne, żeby sterownik klimatyzacji był modyfikowany w różnych wersjach silnikowych. Raczej wszędzie będzie tak samo.
dawidd - Pią Sie 19, 2022 20:08

sTERYD napisał/a:
Myślę, że to mało prawdopodobne, żeby sterownik klimatyzacji był modyfikowany w różnych wersjach silnikowych. Raczej wszędzie będzie tak samo.

tez mi się tak wydaje

Remigiusz - Nie Sie 21, 2022 10:00

To co tu opisujesz jest normalne działanie klimatyzacji. Takie zachowanie jest zaprogramowane w sterowniku żeby odczucie spadku dynamiki nie było odczuwalne. Ja w 45 mam sterowniku z SD i tam nie odłącza sterowniku klimy bo jest na pedal gazu na linkę do pompy, jak klimatyzacji jest włączona to ciężko ruszyć bo blokuje to silnik :-)
W opisie sterowników bosch masz cały rozdział klimatyzacji jak sterownik oblicza zalaczanie i wyłączanie klimy .