Zobacz temat - [R600] Auto kopie prądem
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 600, Honda Accord - [R600] Auto kopie prądem

Skiba - Wto Kwi 17, 2007 23:31
Temat postu: [R600] Auto kopie prądem
Witam,

Ostatnio moje autko zaczęło kopać prądem .. tzn każdy wysiadający z auta dotykając drzwi kierowcy lub pasażera dostaję niegroźną iskierką w łapę :) Skąd te wyładowania i jak się tego pozbyć ?

pozdrawiam
Damian

emes - Wto Kwi 17, 2007 23:54

Skiba napisał/a:
Skąd te wyładowania


Najprawdopodobniej od tego, że powietrze jest już wystarczająco suche, żeby naładować się na tle, że przy dotknięciu metalu następuje przeskok iskry :-)

Skiba napisał/a:
jak się tego pozbyć ?


Rozładować się przed wysiadaniem lub dotykaniem drzwi :-)

Też miałem z tym problem w przeszłości, po prostu dla sprawdzenia tego, co napisałem, przed wysiadaniem na parkingu po prostu dotykałem na chwile ziemi (w sensie matki gleby) :-)

sTERYD - Sro Kwi 18, 2007 09:28

coś Ci się poprostu elektryzuje...
może prałeś ostatnio tapicerkę albo dywaniki...

kqba - Sro Kwi 18, 2007 09:51

Najczęściej przyczyną sa pokrowce lub welur. Podczas jazdy jak ocierasz się plecami o fotel, to się elektryzujesz. Później przy dotknięciu blachy następuje wyładowanie.
Ja się spotykam często z tym przypadkiem w pracy. Siedzę na krześle pokrytym welurem, po wstaniu kopią mnie wszystkie klamki i poręcze, a nawet koleżanki jak się zbyt blisko zbliżę :razz:
Rzeczywiście dziwne zjawisko.

Revolt - Sro Kwi 18, 2007 09:57

2 tygodnie temu miałem ten sam problem. roverek kopał tak mocno i zrył mi psyche do tego stopnia ze na parkingu prosiłem przechodniów zeby zamkneli mi drzwi :D i nie dotykałem niczego co było metalowe :mrgreen: teraz jakoś sie to uspokoiło ...
Liso - Sro Kwi 18, 2007 10:48
Temat postu: Re: [R600 SDI '98] Auto kopie prądem
Skiba napisał/a:
Witam,
Ostatnio moje autko zaczęło kopać prądem .. tzn każdy wysiadający z auta dotykając drzwi kierowcy lub pasażera dostaję niegroźną iskierką w łapę :) Skąd te wyładowania i jak się tego pozbyć ?
pozdrawiam
Damian


Nic nie mów, ja to mam dopiero jazdę. Czy w domu, czy jadę ojca samochodem, czy swoim - kopię wszystko i wszędzie. Drzwi w samochodzie zamykam jednym palcem popychając szybę ale i tak często mnie kopnie, nawet jak dotknę rękawem skórzanej kurtki w ramę drzwi. Jak nie wyładuje się na samochodzie to na kimś z kim się witam ;-) - tragedia :???:

Duże znaczenie ma jak się ubierasz (tzn. rodzaj tkanin), do tego dodasz buty na gumowej podeszwie i chodzący transformator.

Revolt - Sro Kwi 18, 2007 10:51

Liso napisał/a:
do tego dodasz buty na gumowej podeszwie i chodzący transformator.


buhaha to hasło mnie rozwaliło :mrgreen:

tez mi sie wydaje ze to zalezy od ubioru :) mi przeszło jak zmieniłem obuwie z zimowego na letnie ale nie jestem pewien czy to akurat w tym tkwi problem

Paul - Sro Kwi 18, 2007 11:01

Revolt napisał/a:
ale nie jestem pewien czy to akurat w tym tkwi problem

Głównie w tym :) Im lepsza izolacja przez buty, tym mocniej kopie ;)

emes - Sro Kwi 18, 2007 11:15

kqba napisał/a:
Najczęściej przyczyną sa pokrowce lub welur


To tego trzeba dodać też znacznie mniejszą wilgotność powietrza, mniejsza wilgotność sprzyja ładowaniu do wyższych napięć.

Paul napisał/a:
Im lepsza izolacja przez buty, tym mocniej kopie


Do tego dodałbym też grubość podeszwy. Im jest bardziej cienka, tym lepszym kondensatorem jesteśmy, co oznacza, że możemy się naładować do wyższego napięcia :-)

sTERYD - Sro Kwi 18, 2007 12:01

Paul napisał/a:
Im lepsza izolacja przez buty, tym mocniej kopie

hehe...
ja kiedyś miałem dywan w "gabinecie", a że lubie chodzić w porządnych skórzanych butach to mi pare razy komputer mało ręki nie urwał :smile:

Golab33 - Sro Kwi 18, 2007 16:07

Widze ze masz ten sam problem co ja!! moj rovrek ostattnio tak kopal ze myslalem ze chce mnie zabic!!!! :evil: ale kupilem sobie taki pasek co sie go podpina w podwoziu i szura o glebe heh i sie uspokoilo :cool:
Rov45 - Pią Sty 04, 2019 17:31

Pozwolę sobie trochę odnowić temat bo doskwiera mi ten sam problem. Za każdym razem dotykając drzwi kopie mnie prąd i ostatnimi czasy to naprawdę boli! Piszecie o elektryzowaniu się, ale mi problem doskwiera od lata, gdzie nosiłem inne ubrania, teraz zimą jest to samo. Latem sucho - kopie, teraz śnieg, deszcz - też kopie. Zacząłem zamykać drzwi dotykając za szybę, ale już to nic nie daje, potem zamykałem długi czas za chromowaną klamkę (plastik), teraz już mnie nawet ta klamka kopie. Co dziwne problem występuje tylko na drzwiach od kierowcy.

Nie wiem, jest sens inwestować w ten pasek gumowy wleczony po asfalcie czy to szkoda czasu? Nie wiem w ogóle o co kaman, przecież 2 lata było dobrze, a od kilku miesięcy masakra. To na pewno elektryzowanie, a nie ma gdzieś przebicia prądu na karoserie?

nanab - Sob Sty 05, 2019 11:20

Powinno rozwiązać problem :D
Zigg - Pon Sty 07, 2019 08:55

1. Karoseria to masa, więc nie ma możliwości aby tam pojawiło się napięcie
2. 12V nie kopie w palce :grin: (jedynie jeśli przyłożysz język do klem akumulatora :D )