Zobacz temat - [R 214] odpowietrzniki hamulców,jakie mam?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover 200/400 lata 92-95 (kanciak)
oraz Rover 200 coupe/cabrio i Rover 400 tourer - [R 214] odpowietrzniki hamulców,jakie mam?


bartolomeo - Sro Maj 16, 2007 22:56
Temat postu: [R 214] odpowietrzniki hamulców,jakie mam?
chcialem wymienic plyn hamulcowy i niestety odpowietrzniki w tylnych kolach ani drgna... na szczescie jeszcze nie urwane, ale za kolejnym podejsciem chcialbym byc ubezpieczony w nowe... pytanko jakie mam odpowietrzniki, jakich szukac. Wiem tylko ze do odkrecenia pasował klucz 8mm, ale i tak jest spory wybor


QB odpowietrznik 9x32 M8x1
QB odpowietrznik 9x33,5 M8x1
QB odpowietrznik 9x49 M8x1,25
QB odpowietrznik 9x35,5 M8x1,25
QB odpowietrznik 9x41,5 M8x1,25

ktory wybrac?

sTERYD - Czw Maj 17, 2007 00:22

z tego o wiem to jeśli klucz jest 8mm to gwint raczej szukaj w okoliy M5, przy czym w przypadku odpowietrzaczy zazwyczaj jest to gwint nieco większy niż w normalnych śrubach, stąd stawialbym na M6, w tych przypadkach raczej rzadko występują gwinty drobnozwojne. Najprościej i najpewniej by było gdybyś wykręcił jeden z odpowietrzaczy które udało ci się ruszyć i zmierzył średnicę gwintu, jesli masz dokladną suwmiarkę to możesz jeszcze sprawdzić skok gwintu, w tym celu musisz zmierzyc średnice wewnętrzną gwintu w otworze. Różnica średnic jest równa w nieznacznym przybliżeniu skokowi.
ZTCP to jeśli odpowietrznik ma gwint M8 to pasuje na niego klucz 11mm, ale to też nie zawsze, bo jednak nie jest to do końca ujednolicone...

ADAM1 - Czw Maj 17, 2007 00:31

sTERYD tam wystepuje gwint drobnozwojny i w tym przypadku nie nalezy sie odnosic : rozmiar klucza/srednica gwintu, ale tak jak napisales - najlepiej jest wykrecic jeden i pomierzyc, a najlepiej sie udac do jakiegos sklepu motoryzacyjnego i tam dopasowac. Takie rzeczy sa zazwyczaj znormalizowane
sTERYD - Czw Maj 17, 2007 00:35

ADAMie1, wiem ze tam występuje gwint drobnozwojny, ale w przypadku gwintu m5 na przyklad takiej opcji nie ma :cool: nie jestem pewny, ale M6 też nie ma opcji drobnozwojnej, zaś M8 już na 100% ma i jest to M8x1 :smile:
ADAM1 - Czw Maj 17, 2007 01:04

Co do odniesienia sie gwint/klucz, to wyglada na to, ze odpowietrznik to jest M8 np. http://www.allegro.pl/ite...przod_lodz.html , co do reszty wypowiedzi to nie bede polemizowal, bo nie watpie w twoja mechaniczna wiedze :wink:
AndrewS - Czw Maj 17, 2007 08:38

podstawa to dobry klucz oczkowy, kuźnia ,proxxon, beta itp. z marketowym to nawet nie podchodz bo ci odpowietrznik obrobi !!
mozesz lekko puknac w niego od gory, popsikac czyms, a potem probowac odkrecic, mozesz sprobowac tez dokrecic, czasami troszke pojdzie na dokrecanie, a potem juz do tylu idzie
ja jak mialem obok zapasowy to wtedy walilem w niego mocniej :mrgreen: ale wtedy to juz mi na nim nie zalezy i wazne jest zeby sie odkrecil, a nie urwal :-)

PTE - Czw Maj 17, 2007 09:50

Ja ok. 2 godz. przed odkręceniem czyszczę odpowietrzniki małą szczoteczką drucianą i zapuszczam naftą. Póki co żadnego nie urwałem :wink: