Zobacz temat - [All R] Co Wy na to ?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - [All R] Co Wy na to ?

r1 - Sro Maj 23, 2007 20:09
Temat postu: [All R] Co Wy na to ?
Witam !

Zaciekawił mnie ten artykół, co Wy na to ?

http://www.motofakty.pl/a..._powietrza.html

Szczeże mówiąć w Sobote jade to zrobić :)

Pozdrawiam :wink:

sTERYD - Sro Maj 23, 2007 20:15

nie rozumiem jak skład gazu w oponie ma wpływać na zużycie paliwa :???: :???: :???:
jakiś chyba niekumaty jezdem :sad:

marthinez - Sro Maj 23, 2007 20:17

No ja właśnie jeżdżę na oponkach pompowanych azotem.
Szczerze mówiąc różnicy nie zauważyłem żadnej, ale skoro mówią, że jest lepiej to ok. :mrgreen:

drooid - Sro Maj 23, 2007 20:24

Różnica byłaby gdybyś napompował helem :mrgreen: Opona byłaby o kilka gramów lżejsza, co wydatnie zmniejszyło by spalanie :mrgreen:
Ant - Sro Maj 23, 2007 21:13
Temat postu: Re: [All R] Co Wy na to ?
r1 napisał/a:
Witam !

Zaciekawił mnie ten artykół, co Wy na to ?

http://www.motofakty.pl/a..._powietrza.html

Szczeże mówiąć w Sobote jade to zrobić :)

Pozdrawiam :wink:

no to czuje sie wezwany do tablicy :-)
pracuje w firmie produkującej gazy techniczne ba jestem odpowiedzialny za produkcję (m.in. oczywiście) mieszanki o nazwie TIREX (dawniej SecurPneus)
jest to mieszanka na bazie azotu o pewnej zawartości argonu
nie wypowiadam się na temat skuteczności bo wiadomo że produkt jest wymysłem speców od marketingu ale...
faktem niezaprzeczalnym jest to że w porównaniu do powietrza nie ma w mieszance (jak i w azocie) tlenu który przyczynia sie do starzenia się gumy,
secondo - nie ma w mieszance (jak i azocie) wilgoci więc nie ma zmiany cisnienia w oponie (wbrew pozorom wykraplająca i odparowywująca woda powoduje duże skoki ciśnienia w oponach) i tu jest jedyna opcja wpływająca na zuzycie paliwa ( zmiana przyczepności)
mieszanka ma jeszcze przewagę w stosunku do azotu zawartością argonu który z racji wielkości cząsteczek uszczelnia pory gumy zapobiegając spadkom ciśnienia
no to tyle
pozdrawiam

r1 - Sro Maj 23, 2007 22:39

yhy... a z tego co jeszcze wiem, to w nie dalekim servisie pompują pentanem, więc jak to jest ? bo już słyszałem że popmują azot, propan-butan i pentan... co jeszcze wymyślą...

Pozdr :wink:

Ant - Sro Maj 23, 2007 22:41

r1 napisał/a:
yhy... a z tego co jeszcze wiem, to w nie dalekim servisie pompują pentanem, więc jak to jest ? bo już słyszałem że popmują azot, propan-butan i pentan... co jeszcze wymyślą...

Pozdr :wink:

pentan - no nie wiem nie spotkałem się
ale pompowanie węglowodorami nie uważałbym za specjalnie bezpieczne

sliwka - Sro Maj 23, 2007 23:12

ja mam napompowane świeżym wiejskim powietrzem i nie narzekam :mrgreen:
Adolf - Czw Maj 24, 2007 00:09

..a mnie się zaraz przypomina dowcip..

- poproszę naparstek benzyny i kropelkę oleju..
- i może popierdzieć w oponkę?.. :wink:

Piotrass - Czw Maj 24, 2007 00:25

marthinez napisał/a:
No ja właśnie jeżdżę na oponkach pompowanych azotem.

Ja też i również nie odczułem żadnej różnicy :)

Owsik - Czw Maj 24, 2007 01:47

Ja pompuję azotem....w 21% skażonym tlenem :mrgreen:



Używanie azotu do pompowania opon jestem w stanie pojąć jedynie w przypadku sportu (brak wahań ciśnienia, niepalny).

marthinez - Czw Maj 24, 2007 07:51

Ja pompowałem azotem, bo mechanik powiedział właśnie, że azot zmniejsza starzenie się gumy. Płaciłem 10 zeta to się skusiłem. A co tam.
ezy - Czw Maj 24, 2007 09:31

Ale co się przejmować starzeniem się opony! Zanim ona zparcieje wcześniej się zedrze.
Ewidentny chwyt marketingowy!

marthinez - Czw Maj 24, 2007 17:29

ezy napisał/a:
Ale co się przejmować starzeniem się opony! Zanim ona zparcieje wcześniej się zedrze.
Ewidentny chwyt marketingowy!


Pewnie masz rację, ale jak ja mam dwa komplety kół (zima-lato) to chyba lepiej gdy teraz zimówki leżą sobie napompowane azotem.
A i slyszałem też, że koła pompowane gazem można przechowywać w jednej (nie przekładając co miesiąc) pozycji przez cały czas leżakowania.
Niewiem ile w tym prawdy. :???:

Owsik - Pią Maj 25, 2007 01:37

Cytat:
A i slyszałem też, że koła pompowane gazem można przechowywać w jednej (nie przekładając co miesiąc) pozycji przez cały czas leżakowania.


A powietrze to nie gaz ?

marthinez - Pią Maj 25, 2007 09:04

Owsik napisał/a:
A powietrze to nie gaz ?

Jakbyś nie wiedział o co mi chodzi i czego dotyczy temat. :twisted:

ezy - Pią Maj 25, 2007 09:49

Cytat:

A i slyszałem też, że koła pompowane gazem można przechowywać w jednej (nie przekładając co miesiąc) pozycji przez cały czas leżakowania.


Raaany, to ktoś na prawdę przekłada co miesiąc opony na drugą stronę??!
I może jeszcze trzeba talkim posypywać i utrzymywać stałą temperature 15st i wilgotność 65% ? :D bo inaczej po roku są do wyrzucenia?
Nie no bez przesady.

Marian_K - Pią Maj 25, 2007 09:59

Ja mam "zagazowane" i ... to wszystko w tym temacie. Nie wiem czy lepiej, czy gorzej - po prostu mam :mrgreen:

Pozdrawiam!

Owsik - Pią Maj 25, 2007 11:27

marthinez napisał/a:
Jakbyś nie wiedział o co mi chodzi i czego dotyczy temat. :twisted:


:mrgreen:

Pozdrawiam!

marthinez - Pią Maj 25, 2007 14:40

ezy napisał/a:
Raaany, to ktoś na prawdę przekłada co miesiąc opony na drugą stronę??!

No, znam takich.
BTW to jest wskazany sposób przechowywania oponek np. w przechowalniach.
To, że nie wszyscy to robią to już inna bajka.

ezy - Pią Maj 25, 2007 15:07

nie no wiem, ale czy są jakieś zauważalne efekty?
To tak jak choćby z klimą w samochodzie - niby w manualach piszą żeby raz na tydzień czy na miesiąc poużywać klimy nawet zimą a przed wyłączeniem silnika wcześniej wyłączyc klimę i przewietrzyc przewody - to niesądzę by wielu taki rytuał odprawiało i na klimę nie narzekają. Tak jest ze wszystkim.
(wina też niby powinny dojrzewać w temp 10-15st a ja je dojrzewam w 20st i wszyscy są zachwyceni :) )
Chodzi mi o to że manual sobie a życie sobie - zazwyczaj! I bez większego uszczerbku na jakości/trwałości.

marthinez - Pią Maj 25, 2007 15:18

No tak. Masz rację. Ja wcale nie twierdzę, że tak jest lepiej lub gorzej. Jak już wcześniej napisałen, żadnej różnicy nie widać ani nie słychać. :mrgreen:
Moje wypowiedzi opierałem na przeczytanych i usłyszanych wiadomościach.
Jak jest naprawde - nie wiem. :???:

zagi - Pią Paź 09, 2015 18:56

Nie mówcie, że z tym azotem to nie jest ściema! Zawsze mi się wydawało, że specjalnie kasę na tym nabijają. Ktoś zauważył jakieś efekty?
TomC - Sob Paź 10, 2015 22:45

W jakim celu odkopałeś dyskusję mającą 8 lat????
longer86 - Nie Paź 11, 2015 01:08

Ćwiczy przed odkopywaniem pociągu w Wałbrzychu :p