Zobacz temat - [Skrzynia R65] - olej
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) - [Skrzynia R65] - olej

Kysior - Czw Lip 05, 2007 14:17
Temat postu: [Skrzynia R65] - olej
Witajcie.
W technicznym FAQ jako oleje do tej skrzyni podane są następujące pozycje:

Zalanie suchej skrzyni / wymiana oleju:
- ESSO Gear oil BV 75W/80W
- MOBIL Mobilube 1 SHC
- SHELL SF5288 75W/80W
- UNIPART MTF94 Gear oil BV 75W/80W

Tylko wymiana oleju:
- BP Hypogear TL 75W/80W
- CASTROL EPX 75W/80W
- DUCKHAMS Hypoid PT 75W/80W

Przeszukując forum doczytałem jeszcze, że jako zamiennik można zastosować olej 75W/90W.


Powiedzcie Drodzy Roverkowicze:
Dlaczego tylko tacy producenci podani są w FAQ? Czy zastąpienie innym olejem o podanych parametrach (75W/80W lub 75W/90W) będzie czymś złym? Akurat te podane wyżej oleje są trudno dostępne u mnie w okolicy a olej potrzebuję na dziś, stąd pytanie :)

piter34 - Czw Lip 05, 2007 14:27

Kysior napisał/a:
Dlaczego tylko tacy producenci podani są w FAQ?

Bo tak podaje RAVE (dokumentacja serwisowa)

Kysior napisał/a:
Czy zastąpienie innym olejem o podanych parametrach (75W/80W lub 75W/90W) będzie czymś złym? Akurat te podane wyżej oleje są trudno dostępne u mnie w okolicy a olej potrzebuję na dziś, stąd pytanie

Nic się nie powinno stać, jeśli tylko olej ma odpowiednie parametry.

Kysior - Czw Lip 05, 2007 14:33

Dziękuję.
A czy jakichś producentów należałoby się wystrzegać?

Właśnie wysypała mi się skrzynia w moim Roverze - wyje jak potępiona, a stało się to na odcinku Kraków-Zakopane-Trzebinia. Tak szybkie, choć mimo wszystko nie nagłe, a narastające na przestrzeni tych 300 km, postępowanie objawów skłania mnie do wniosku, że usterka spowodowana mogła być nagłym wyciekiem ze skrzyni (choć nigdzie tak na prawdę kałuży za sobą nie zostawiłem, nie wiem, jak to się mogło zdarzyć, dziś dopiero będę miał możliwośc sprawdzenia stanu oleju).

Wycie jest niezależne od włączonego biegu, zależne od prędkości. Na luzie (niezależnie od obrotów silnika i prędkości samochodu) jest cisza. W związku z tym podejrzewam łożyska na mechaniźmie różnicowym, albo wręcz sam mechanizm. Tak czy tak na pierwszy ogień pójdzie olej, choć bez nadziei na wyleczenie. Potem będę myślał.

sTERYD - Czw Lip 05, 2007 14:35

musi to być poprostu dobry olej, najlepiej jendak 75W80, a te co są przytoczone są dobre, acz ja wlałem totala 75w80 (nie pamiętam jak się dokładnie nazywa ;)) , i jest dobrze :)
sprawdziłem jak sie jeździ na 75W90 i wierz mi że w zimie czuć różnicę (mimo że zimę ostatnio mieliśmy niezaostrą ;))

7Tomi - Czw Lip 05, 2007 15:16

W tamtym tygodniu po wymianie silnika wymieniłem olej w skrzyni (r65) na Mobil 1 syntetyk 75W90 i .............. kiszka :(
Sprzęgło nowe a mi ciężko czasmi wrzucić jedynke :( a pozostałe biegi chodzą też nie za ciekawie. Więc lepiej nie pchać sie w zamienniki bo prawie 100zł wyrzucone w błoto.

PTE - Czw Lip 05, 2007 17:52

Tomi_114 napisał/a:
W tamtym tygodniu po wymianie silnika wymieniłem olej w skrzyni (r65) na Mobil 1 syntetyk 75W90 i .............. kiszka :(
Sprzęgło nowe a mi ciężko czasmi wrzucić jedynke :( a pozostałe biegi chodzą też nie za ciekawie. Więc lepiej nie pchać sie w zamienniki bo prawie 100zł wyrzucone w błoto.


Zamienniki czego? Oleju?

7Tomi - Czw Lip 05, 2007 21:49

PTE napisał/a:
Zamienniki czego? Oleju?


Dokładnie :( Przez palanta ze sklepu który stwierdził że 75w80 to to samo co 75w90 i ze można to uznać za zamiennik.

sTERYD - Czw Lip 05, 2007 23:41

Tomi_114 napisał/a:
Przez palanta ze sklepu który stwierdził że 75w80 to to samo co 75w90 i ze można to uznać za zamienn

tak większość ludzi w sklepach nie widzi róznicy....
kazałbym im sk.... niedobrym ludziom się przejechać moją rakietą na mrozie z ich olejem , tylko że szkoda mi go :) bo jest super :grin: :grin: :grin:

PTE - Sob Lip 28, 2007 21:31
Temat postu: Re: [Skrzynia R65] - olej
Kysior napisał/a:
Witajcie.
W technicznym FAQ jako oleje do tej skrzyni podane są następujące pozycje:

Zalanie suchej skrzyni / wymiana oleju:
(...)
- MOBIL Mobilube 1 SHC
(...)

Przeszukując forum doczytałem jeszcze, że jako zamiennik można zastosować olej 75W/90W.


Najciekawsze jest to, że zalecany MOBIL Mobilube 1 SHC ma właśnie lepkość 75W-90 :roll:

Odkopuję wątek, bo 3 dni temu wymieniłem właśnie olej w skrzyni biegów. Śrub przy odkręcaniu nie urwałem, a jako że szpryca do napełniania miała awarię, skorzystałem ponownie z usług niezwodnej pompki rowerowej z nałożonym na koniec kawałkiem igielitu :wink: Korek spustowy był cały najeżony opiłkami. Nie wiem czy to normalne, bo w poprzednim mym aucie korek był bez magnesu. Za to w pierszym mym wehikule po spuszczeniu oleju na korku znalazłem kołek synchronizatora - o dziwo skrzynia działała bez zarzutu :mrgreen:

No i najważniejsze: zalałem półsyntetyczny Orlen Hipol 75W-90 GL-5. Na razie nie narzekam.

polakpolak29 - Pon Lis 17, 2008 13:41

PTE napisał/a:
No i najważniejsze: zalałem półsyntetyczny Orlen Hipol 75W-90 GL-5. Na razie nie narzekam.


Ostatnio zalałem takim samym i po przeczytaniu (za późno)kilku postów mam obawy dotyczące działania skrzyni czy uzasadnione?? Jak zachowuje sie skrzynia podczas temperatur minusowych ??

[ Dodano: Pon Lis 17, 2008 16:39 ]
PTE napisał/a:
Najciekawsze jest to, że zalecany MOBIL Mobilube 1 SHC ma właśnie lepkość 75W-90

keczu - Wto Lis 18, 2008 00:04

Tez swego czasu szukalem oleju do skrzyni i tez w roznych sklepach podawali mi olej 75w90,na olejach troszke sie znam i nie wierze ze te oleje sa zamienne,poza tym czytalem pare postow na angielskich forach i zwykle zamiana tych olei konczy sie uszkodzeniem skrzyni. Bledy wynikaja z tego ze katalogi firm olejowych nie zawsze sa aktualne lub dokladne. W sumie kupilem total BV 75w80 taki jak byc powiniem i z kluczem w reku szukalem korka spustowego w mojej R65...no i nie znalazlem :neutral: Moje autko po modyfikacji (R45 2004r.) ma skrzynie IB5 (forda) i do niej wlasnie jest zalecany 75w90. Prawda jest taka ze do mojego autka w zaleznosci od producenta oleju katalog podaje albo jeden, albo drugi (R400 podciagaja pod ta sama spec.) i tylko w ASO wiedza kiedy byla przekladka skrzyni.
PTE - Wto Lis 18, 2008 08:18

polakpolak29 napisał/a:
PTE napisał/a:
No i najważniejsze: zalałem półsyntetyczny Orlen Hipol 75W-90 GL-5. Na razie nie narzekam.


Ostatnio zalałem takim samym i po przeczytaniu (za późno)kilku postów mam obawy dotyczące działania skrzyni czy uzasadnione?? Jak zachowuje sie skrzynia podczas temperatur minusowych ??


Nie ma co dramatyzować, u mnie wszystko dobrze działa. W poprzednim aucie miałem zalany olej 80W-90 i utrudniona praca skrzyni była zauważalna przy - 20°C.

sknerko - Wto Lis 18, 2008 09:00

Witam
Może w Poldoroverze nie ma takiej wypasionej skrzyni jak w oryginalnych Roverach, ale mam tam wlany olej QUAKER STATE FULL SYNTHETIC 75W/140 i nie ma problemów z wkleszczaniem biegów może przy -20 st C. przez pierwsze 200m-300m drogi jest wrażenie, że wkleszcza się w gumę do żucia, ale po chwili już wszystko działa normalnie a mam taki olej w skrzyni i w dyfrze, bo robiły hałas i miał to wyciszyć i zrobił to doskonale. Tak, że nie róbmy problemu z tymi olejami.

polakpolak29 - Wto Lis 18, 2008 13:02

Wielkie dzięki za wszelkie informacje. Szczerze mówiąc to te oleje podane wyżej strasznie ciężko dostać. Jedyny który mogę kupić to właśnie ten MOBIL Mobilube 1 SHC o parametrach 75W/90W
Jeżeli pojawią się problemy to będę pisał ale jak na razie wszystko chodzi dobrze. :grin:

keczu - Wto Lis 18, 2008 19:21

polakpolak29 napisał/a:
Szczerze mówiąc to te oleje podane wyżej strasznie ciężko dostać

Total BV dostaniesz w servisach Peugeota bo R65 to francuska konstrukcja.

polakpolak29 - Sro Lis 19, 2008 10:01

Będąc w nie jednym sklepie i szukając oleju o parametrach 75W/80W za każdym razem słyszałem żebym nie trzymał się tej reguły i żebym kupił olej o parametrach 75W/90W. Nawet stwierdzili ze będzie lepszy. Przy tym spoglądali na mnie jak na jakiegoś dziwaka gdy upierałem się ze szukam właściwego.
:mad:

des - Czw Lis 20, 2008 00:53

Zawsze będą tak mówić żeby sprzedać towar. Pytasz i jak nie ma to wychodzisz, nigdy nie wdawaj się w rozmowę ze sprzedającym bo cie zbałamuci tak, że kupisz nie to co chciałeś. Takie moje zdanie.
keczu - Czw Lis 20, 2008 19:39

aiwer napisał/a:
Zawsze będą tak mówić żeby sprzedać towar. Pytasz i jak nie ma to wychodzisz, nigdy nie wdawaj się w rozmowę ze sprzedającym bo cie zbałamuci tak, że kupisz nie to co chciałeś. Takie moje zdanie.

Dokladnie,na mnie tez patrzyli sie jak na idiote.Te ich katalogi sa g...... warte.Szczegulnie w przypadku innych aut niz ople itp.

PTE - Pią Lis 21, 2008 08:39

keczu napisał/a:
Dokladnie,na mnie tez patrzyli sie jak na idiote.Te ich katalogi sa g...... warte.Szczegulnie w przypadku innych aut niz ople itp.


Tylko że MOBIL Mobilube 1 SHC jest zalecany w Rave. A co do aut innych niż Opel/Vauxhall... Myślę, że akurat Rover jest (był) jedną z popularniejszych marek... Szczególnie na Wyspach.

oprawca_1978 - Pią Lis 21, 2008 09:57

Ja nie mam tego problemu, bo w moim Poldku do skrzyni wlałem ściągnięty po 25 kkm olej z silnika (Lotos 5W40 syntentyk).
Jest co prawda nieco głośniejsza, ale za to w zimie mogę wrzucić bieg a nawet go potem zmienić!
Co w przypadku fabrycznie przewidzianego oleju Hipol podczas temperatur poniżej 15 stopni od zera, wymagało użycia siły kowalskiej i odpowiedniego zaparcia się nogami o podłogę samochodu mojego uroczego.

Do mostu planuję wlać taki ale pół na pół z nowym Hipolem.

keczu - Pią Lis 21, 2008 16:59

PTE napisał/a:
Tylko że MOBIL Mobilube 1 SHC jest zalecany w Rave. A co do aut innych niż Opel/Vauxhall... Myślę, że akurat Rover jest (był) jedną z popularniejszych marek... Szczególnie na Wyspach.

Ale kolega ktory szuka oleju nie mieszka na wyspach :wink: Osobiscie to to lej do swojej skrzyni co chcesz.A co do tych katalogow to nie drukuja ich na wyspach specjalnie dla Rovera.Katalogi w sklepach z czesciami czesto sa nie aktualne,lub czesci najczesciej eksploatacyjne typu swiece,oleje itp.sa na sile podciagane pod dany model auta.Do kazdego z tych olei mozna znalezc karte produktu w necie z dokladnymi paranetrami.Pracowalem w trzech serwisach na czesciach i jako machanik roznie to bylo(Peugeot,Renault,Honda)i aktualizacja katalogu byla przeprowadzana raz na miesiac(w sklepie masz zjechana ksiegie z 2002 roku).Sa sprawy ktorymi producet nie chwali sie publicznie i czesci zmieniana jest np.z powodu powtarzajacych sie usterek jakiegos zespolu i dzieje sie to czesto.Skrzynie w Roverach tez byly modernizowane z powodu klopotow z lozyskami(szczegolnie PG1) czescia modernizacji bylo zastosowanie oleju MTF94 ktory mozna lac i do R65 ale po 2000r.A co do zalecenia tego mobila to nie wiem co on tam robi :/

polakpolak29 - Czw Gru 04, 2008 11:57

Czy ten olej będzie dobry ?? Elf Tranself TRX 75W80
piter34 - Czw Gru 04, 2008 16:28

Będzie dobry.

Szukaj olejów 75W80 przeznaczonych do stosowania szczególnie w skrzyniach biegów aut koncernu PSA (Peugeot Citroen).

polakpolak29 - Sob Gru 06, 2008 14:41

Wielkie dzięki zalałem skrzynię olejem 75W/80 i jest różnica biegi wchodzą łatwiej wcześniej przy oleju 75W/90 zaraz po odpaleniu były problemy z pierwszym i drugim biegiem stawiały opór.
Musiałem się sam przekonać jaka jest różnica i jest i to duża. Dlatego nie polecam zalewania skrzyni olejem o parametrach 75W/90

piter34 - Sob Gru 06, 2008 20:48

polakpolak29 napisał/a:
Dlatego nie polecam zalewania skrzyni olejem o parametrach 75W/90

Z doświadczenia innych użytkowników wiem, że z tym olejem raczej nie ma problemów... :roll:

Może miałeś jednak coś innego wlane?

polakpolak29 - Sob Gru 06, 2008 21:32

To nie tylko moje odczucie, a olej był taki jaki pisałem o parametrach 75W/90
sTERYD napisał/a:
sprawdziłem jak sie jeździ na 75W90 i wierz mi że w zimie czuć różnicę (mimo że zimę ostatnio mieliśmy niezaostrą

Tomi_114 napisał/a:
W tamtym tygodniu po wymianie silnika wymieniłem olej w skrzyni (r65) na Mobil 1 syntetyk 75W90 i .............. kiszka
Sprzęgło nowe a mi ciężko czasmi wrzucić jedynke a pozostałe biegi chodzą też nie za ciekawie. Więc lepiej nie pchać sie w zamienniki bo prawie 100zł wyrzucone w błoto.

pietro - Czw Kwi 16, 2009 14:04

Archeologiczne odkopy :)

nie mogę znaleść polecanego oleju BP (BP Hypogear TL 75W/80W), znalazłem za to również BP ale o innej nazwie: ENERGEAR SHX 30 75W/80
http://www.bp.com/extende...contentId=56165

czy można zalać nim skrzynię R65?

możecie opisać swoje doświadczenia w związku z wymianą oleju na 75W90? (te w tym wątku przeczytałem ;))

sTERYD - Czw Kwi 16, 2009 14:12

a musisz mieć koniecznie BP ??
zalej cokolwiek o lepkości 75W80 :cool:

pietro - Czw Kwi 16, 2009 14:15

sTERYD napisał/a:
a musisz mieć koniecznie BP ??

angielskie auto, angielskie paliwo, angielski olej :D

nie, nie musi. Ale akurat chyba z dostępnością będzie najmniejszy problem ;)

tylko różne opinie są. Marek pisał, że mu się posypała skrzynia po wymianie oleju. U mnie coś się poci lekko. chcę się temu przyjrzeć i przy okazji może zmienię olej.

mikelusss - Pon Paź 05, 2009 14:09

Witam od niedawna mam problem z moim roverkiem r200 1.4 16v mianowicie strasznie dziwne odgłosy wydaje przy jezdzie na biegach 3-5 zarówno bez gazu jak i dodając. Wydaje odgłos jakby świżdżenia czyli jakby borowania wiertarką tylko takiego świdrującego. Kolega zauważył że mam mokrą skrzynie biegów od oleju. Czy to wszystko może się ze sobą łączyć ? (jeszcze nie wiem czy mam wyciek czy poprostu olej w skrzyni jest na wyczerpaniu) pytam bo obawiam sie najgorszego a może wystarczy wymienić olej w skrzyni? czy te odgłosy mogą mieć z tym związek (nie wydaje ich silnik bo na luzie nic nie slychac).
szoso - Pon Paź 05, 2009 14:42

mikelusss na początek sprawdź stan oleju w skrzyni
Stacho - Pon Paź 05, 2009 14:49
Temat postu: [R45 1,4 16V, 2001r]
Witam,
Według mnie, to zużyciu uległo łożysko(a) na wałku zdawczym w skrzynce, w efekcie pusciło również uszczelnienie na tymże wałku (od strony sprzęgła), stąd churgot i wyciek oleju :wink: ,pozdr...

mikelusss - Pon Paź 05, 2009 16:09

a pytanie od kogos kto z mechaniką ma niewiele wspólnego (ode mnie) czy to jest poważne i kosztowne?
borsi - Sro Paź 14, 2009 10:37

taki olej też dobry ?? ??
http://allegro.pl/item777...sion_75w80.html

firma total...
a Elf ?
wszystkie mają ta samą lepkość
lecz zalecana bardziej do francuzów...

szoso - Sro Paź 14, 2009 10:46

jakub333 chodzi o to żeby parametry były zachowane a marka oleju nie gra aż tak dużej roli
borsi - Sro Paź 14, 2009 11:19

czyli można brać śmiało 2 litry wskazanego przeze mnie oleju .?
szoso - Sro Paź 14, 2009 11:22

jakub333 napisał/a:
czyli można brać śmiało 2 litry wskazanego przeze mnie oleju .?

ja nie widzę przeszkód ku temu :wink:

dawidd - Nie Cze 27, 2010 16:18

trochę odkope - 2 razy wymieniałem olej na ELFa 75W80 i 2 razy rozleciała mi sie skrzynia. Moze to zbieg okoliczności ale elfa juz nie wleje
keczu - Nie Cze 27, 2010 18:31

dawidd napisał/a:
trochę odkope - 2 razy wymieniałem olej na ELFa 75W80 i 2 razy rozleciała mi sie skrzynia. Moze to zbieg okoliczności ale elfa juz nie wleje

Skrzynie wymieniales ,czy naprawiales ?.Jesli wymieniales na uzywana to pewnie nie wina oleju .

leszczu - Nie Cze 27, 2010 18:35

Ja mam zalany olej elfa i jest wszystko ok
keczu - Nie Cze 27, 2010 23:07

leszczu19901 napisał/a:
Ja mam zalany olej elfa i jest wszystko ok

No wlasnie powinno byc bo to francuski olej do francuskiej skrzyni (R65) wszystkie Peugeoty wychodzily zalana Totalem BV ,a to dokladnie ta sama firma co Elf, szczerze to chyba najodpowiedniejszy olej do tej skrzyni, nawet Rover zalecal w pierwszej kolejnosci Total BV (czyli Elf) w tej klasie lepkosci. Pracowalem w serwisach Peugeota i Renault i jeden ma umowe z Totalem drugi z Elfem i sa to absolutnie swietne oleje obojetnie czy silnikowe ,czy przekladniowe. Osobiscie bym kupil w pierwszej kolejnosci,ale tu gdzie mieszkam nie ma w rozsadnych cenach.

borsi - Pon Cze 28, 2010 08:57

ja dopiero teraz po 9 miesiacach wymieniłem bo śróby nie mogłem odkręcić .
Zalałem totala BV nie odczuwam jakiś różnic. ale może samo tarcie w sobie jest lepsze niż na HIPOLU xD

dawidd - Pon Cze 28, 2010 10:19

u mnie było tak - skrzynia byla ok, ale w serwisie z olejami zalecili wymianę - mowie czemu nie - dali elfa. Po kilku dniach zaczęło szumieć - po kilku miesiącach laweta mnie ściągnęła z drogi bo skrzynia sie rozsypała. Wymieniłem skrzynie na druga - chodziła super. Po ok roku czasu - mowie wymienię sobie olej bo robiłem cos z przegubem i mi wyskoczył i olej w większości spłynął. Kupiłem znów elfa - bo innego nie bylo - po 1-2 m-cach poleciał synchronizator na 2. Być moze to zbieg okoliczności ale teraz przy trzeciej skrzyni mam zamiar elfa omijać szerokim lukiem.