Zobacz temat - [Forum] BYKOM-STOP
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Forum i WWW - [Forum] BYKOM-STOP

PTE - Czw Lip 12, 2007 13:45
Temat postu: [Forum] BYKOM-STOP
Zainspirowany akcją z forum Dawny Gdańsk zastanawiam się, czy nie warto i u nas wprowadzić podobnych udogodnień dla użytkowników. Czasami bowiem niektórych postów niemalże nie da się czytać, tak biją po oczach błędami ortograficznymi. Może dodanie słownika sprawdzającego pisownię przed wysłaniem wiadomości (tak jak ma to m-ce m.in. na forum elektroda.pl) nie byłoby zatem złym pomysłem? :grin:
MaReK - Czw Lip 12, 2007 13:53

firefox pl ma takie pluginy. po co obciazac serwer dodatkowa robota :) ?
reed - Czw Lip 12, 2007 14:48

Na http://www.instrumentyklawiszowe.com/forum/ jest prowadzona również ta akcja. Ale z doświadczenia administratorskiego powiem, że niestety marnym skutkiem... :(
thef - Czw Lip 12, 2007 16:39

Moje zdanie jest takie, że w tego typu akcjach najważniejsze jest uświadamianie, a nie serwowanie gotowych rozwiązań. Myślę, że zupełnie wystarczy zasugerowanie korzystania z pomocy oferowanej przez FF lub namawianie do zaglądania od czasu do czasu do słowników. Zwracajmy po prostu delikatnie uwagę osobom, które nie przykładają należytej wagi do ortografii, ale podkreślam, delikatnie. Tylko wtedy może to przynieść jakiś skutek. No i najważniejsze, sami świećmy przykładem.
piter34 - Czw Lip 12, 2007 19:54

Błędy ortograficzne wynikają z lenistwa. Moim zdaniem żaden dodatkowy plugin sprawy nie rozwiąże, bo tym osobom nie będzie się chciało uruchamiać modułu sprawdzania pisowni (lub innych wynalazków).
walkie - Czw Lip 12, 2007 19:58

Można go włączyć na stałe i podkreśla Ci błędnie napisany wyraz na czerwono tak jak w Wordzie.
GreenApple - Czw Lip 12, 2007 20:13

thef napisał/a:
Zwracajmy po prostu delikatnie uwagę osobom, które nie przykładają należytej wagi do ortografii, ale podkreślam, delikatnie.

No jasne, że delikatnie :lol: Ale tytuły postów powinny być obowiązkowo objęte korektą, bo korzystanie z szukajki staje się bardzo kłopotliwe. Brak polskich liter można przełknąć, ale żeby znaleźć coś o np. sprzęgle, trzeba po kolei wpisywać: sprzęgło, spszęgło, sprzengło, spszengło, sprzeglo, spszeglo itd, bo pod każdym z tych haseł możemy spodziewać się, mimo wszystko, sensownych postów. :evil:

MaReK - Czw Lip 12, 2007 20:47

A czy pisanie zgodnie z przyjetymi zasadami ortografii polskiej, lecz bez uzywania polskich znakow tez podpada pod te akcje? Moje pisanie bez ogonkow to efekt przyzwyczajenia ze wczesniejszych lat korzystania z Internetu i programow typu chat, w ktorych nie wszyscy widzieli polskie znaki. Oczywiscie technika poszla do przodu, a moje przyzwyczajenia pozostaly - jest to czyste lenistwo jak napisal piter34 ;)

Wlasnie teraz, jak to piszę to firefox podkreśla mi niektóre wyrazy na czerwono :oops:

Pozdrawiam,

piter34 - Czw Lip 12, 2007 21:03

MaReK napisał/a:
czywiscie technika poszla do przodu, a moje przyzwyczajenia pozostaly - jest to czyste lenistwo jak napisal piter34 ;)

Ja bez ogonków piszę na gg zazwyczaj (w wyrazach "trudnych" wstawiam ogonki ;-))

MaReK napisał/a:
Wlasnie teraz, jak to piszę to firefox podkreśla mi niektóre wyrazy na czerwono :oops:

...i ignorujesz to. Dlatego właśnie uważam, że na orty nic nie pomoże. ;-)

Brt - Czw Lip 12, 2007 21:21

GreenApple napisał/a:
Ale tytuły postów powinny być obowiązkowo objęte korektą

W tytułach fajnie by było jednak z polskimi literami pisać, bo rzeczywiście szukanie jest bardziej uciążliwe, a przeciętny uzytkownik forum , jeśli w ogóle wejdzie w szukajkę i po pierwszym szukaniu, z polskimi literami nic (lub prawie nic) mu nie znajdzie. To od razu pisze nowego, lecz wielokrot nie powtarzanego wcześniej posta. A nie pomyśli, żeby spróbować kilka opcji szukania, m. in. bez polskich liter.
Staram się poprawiać orty, i nawet wtedy nie dopisuję, że cokolwiek poprawiałem. Zakładam, że to obowiązek moda. Ale tego jest niestety sporo, a czasu odwrotnie proporcjonalnie do ilości postów - mało :|

MaReK - Czw Lip 12, 2007 21:35

Cytat:
...i ignorujesz to. Dlatego właśnie uważam, że na orty nic nie pomoże. ;-)

Ignoruje tylko dlatego, że wiem że to są błędy literowe, a nie ortograficzne ;)

Brt napisał/a:
Staram się poprawiać orty, i nawet wtedy nie dopisuję, że cokolwiek poprawiałem. Zakładam, że to obowiązek moda. Ale tego jest niestety sporo, a czasu odwrotnie proporcjonalnie do ilości postów - mało

Chyle czola... mnie ledwo sie udaje przeczytac te posty (zwłaszcza te w poradach tech.)
a Ty masz czas zeby odpowiedziec i jeszcze poprawić.

Jak wiekszość jest za, to możemy uruchomić testowo słownik forumowy...

Brt - Czw Lip 12, 2007 21:53

a jak on działa, mozesz po krótce opisać??

PS. ostatnio niestety nie daję rady wszystkiego przeczytać. obecnie 250 do tyłu ;) ale wątków dieslowskich nie opuszczam :P :mrgreen:

reed - Czw Lip 12, 2007 23:15

Jezeli chodzi o polskie znaki tzw "ogonki" to wydaje mi sie ze nie jest konieczne bardzo ich stosowanie. Moje przyzwyczajenie podobnie jak MaRkA wywodzi sie z wczesniejszych lat uzywania internetu, a konkretniej IRC. Wzorem google po wpisaniu sprzeglo wyskakuje wszystko co potrzeba... o "sprzęgło" (-le) i google nie traktuje tego jako ort tylko przechodzi nad tym do porzadku dziennego :-) Moze my tez tak powinnismy, pod warunkiem pisania bez ogonkow ale z podstawowymi zasadami ortograficznymi :-)
Paul - Czw Lip 12, 2007 23:40

Ja jestem konserwa ;) i skóra mi cierpnie jak orty widzę :(
Jestem za włączeniem modułu - zobaczmy jak to bangla :)

Brt - Pią Lip 13, 2007 00:05

w googlach to tak jest, ale nasza szukajka niestety odróżnia "ę" od "e" i trzeba szukanie powtarzać. Co mi bardzo nie przeszkadza, ale ja jestem inny :P
emes - Pią Lip 13, 2007 09:30

Brt napisał/a:
ale ja jestem inny :P


To fakt, nie każdy moderator poprawia błędy ortograficzne czytając posty :-)

Tak naprawdę to podkreślanie nic nie da, jeżeli nie będziemy zwracali uwagi na ortografię :-) Pomaga chyba raczej znaleźć ewentualny błąd, ale chyba w mniejszym stopniu wpływa na ogólne zwracanie uwagi na ortografię.

sTERYD - Pią Lip 13, 2007 11:48

moim zdaniem bardziej by pomogło zastosowanie słownika forumowego, gdyby zostawiać te podkreślenia w wysłanych postach. Fakt biłoby po oczach, ale byłoby to swego rodzaju publiczne piętnowanie, a to chyba działa na "ambicję" ;)


wtrąciłem sie :cool:

reed - Pią Lip 13, 2007 12:06

sTERYD napisał/a:
a to chyba działa na "ambicję"


Nie wydaje mi sie :) . To znaczy ja napewno jakos bym sie tym przejmowal ale ci co sa dysortografami alby dyslektykami z wyboru czy naprawde z "choroby" to po nich splynie jak po... kaczce. O sory i wcale nie mialem na mysli zartu politycznego :) . A my bedziemy mieli "kolorowe" forum.
Ale to jak juz tam Administrratorzy zadecyduja tak bedzie :)

PTE - Pią Lip 13, 2007 13:09

Może choć niektórzy będą korzystać z takiej nowej opcji. Myślę że warto spróbować :razz:
emes - Pią Lip 13, 2007 13:16

Na czym w szczegółach polega działanie takiego automatycznego poprawiania? Taki dodatek sam będzie poprawiał błędy po wysłaniu posta, czy będzie tylko podkreślał błędy?
MaReK - Pią Lip 13, 2007 13:19

Nie wiem. Wydaje mi sie, ze dziala to tak:
- po napisaniu posta jest ikonka (sprawdz/check)
- po jej nacisnieciu podkresla wyrazy na czerwono
- poprawiasz i dajesz wyslij

ale oczywiscie, mozesz nie sprawdzac i wysylac.

Pozdrawiam,

Ps.
Dodam ta opcje wieczorem, poznym wieczorem zeby spokojnie zmieniac kod i nie przeszkadzac uzytkownikom.

zetes - Pią Lip 13, 2007 19:43

:razz:
PTE - Pią Lip 13, 2007 21:31

MaReK napisał/a:
(...)Wydaje mi sie, ze dziala to tak:
- po napisaniu posta jest ikonka (sprawdz/check)
- po jej nacisnieciu podkresla wyrazy na czerwono
- poprawiasz i dajesz wyslij


Właśnie tak to działa na forum elektroda.pl.

Cytat:

Ps.
Dodam ta opcje wieczorem, poznym wieczorem zeby spokojnie zmieniac kod i nie przeszkadzac uzytkownikom.


Prawdziwy społecznik :mrgreen:

MaReK - Pią Lip 13, 2007 22:21

Czego sie nie robi dla klubu Roverki.pl ;)
Revolt - Pią Lip 13, 2007 22:31

thef napisał/a:
Zwracajmy po prostu delikatnie uwagę osobom, które nie przykładają należytej wagi do ortografii, ale podkreślam, delikatnie.


Jednak to delikatne zwracanie uwagi powinno sie ograniczac ze strony userów - od tego sa moderatrzy - chodzi o zapobieganie OT

MaReK napisał/a:
lecz bez uzywania polskich znakow tez podpada pod te akcje?


Marek, nie. Od czeasu kiedy 1/3 Polski wyjechała do Angli :D

ogólnie wydaje mi się, że tego typu plug'in pomoże w małym stopniu ale dlaczego nie spróbowac ?

marthinez - Sob Lip 14, 2007 08:00

Revolt napisał/a:
Jednak to delikatne zwracanie uwagi powinno sie ograniczac ze strony userów - od tego sa moderatrzy - chodzi o zapobieganie OT

Tak. Tylko dopóki jakiś user się nie przyczepi to często mod nic nie zmienia.
Revolt napisał/a:
Marek, nie. Od czeasu kiedy 1/3 Polski wyjechała do Angli

Bzdura. Ja pisuję z zagranicy 80% moich postów i wszystkie są z polskimi znakami.
Wyjątek może być jeżeli ktoś pisuje np z kafejki, a nie z własnego kompa.

maniaq - Czw Wrz 20, 2007 12:36

heja zastanowilo mnie jaka forme przyjeto tutaj na forum. Tzn. czy powinno sie pisac posty z polskimi znakami jak "ą ę ś ć" itd. Osobiscie nie uzywam tych znakow , bo tak juz przyszwyczailem sie. Piszac np po ang., ze pisanie z ogonkami zajmuje mi ze 3 x wiecej czasu. chcialbym poznac wasze zdanie i obyczaje panujace tutaj.

Dodam, ze z dyskusji powyzej jednoznaczennie to nie wynika.

Istna krucjata wystepuje na tenisowym forum i kazdy post leci do kosza jak nie ma ogonkow. Wydaje mi sie to przerostem formy nad trescia, ale moge sie mylic.

piter34 - Czw Wrz 20, 2007 13:12

Ja piszę z ogonkami dla wygody czytających.
Nikt tutaj na forum nie wymaga bezwzględnego wstawiania ogonków, ale nie można ukryć, że posty z ogonkami są po prostu bardziej czytelne i ja osobiście zachęcam do ich stosowania.

sTERYD - Czw Wrz 20, 2007 13:24

ja też staram się pisać z ogonkami, ale muszę przyznać, że często mi się poprostu alt za późno wciska i muszę po sobie poprawiać ;)
MaReK - Czw Wrz 20, 2007 14:25

a ja pisze posty z konsoli linuxowej i nie mam polskich liter ;)
maciej - Czw Wrz 20, 2007 14:27

Tia... I jeszcze się sprytnie podszywasz pod MS-Windows i FireFox'a. ;)
kruszon - Czw Wrz 20, 2007 16:52

MaReK napisał/a:
a ja pisze posty z konsoli linuxowej i nie mam polskich liter ;)


Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; pl; rv:1.8.1.6) Gecko/20070725 Firefox/2.0.0.6
Jasssne. :)

Wiśta. Blah ;)

Pozdrawiam

MaReK - Czw Wrz 20, 2007 23:44

Oczywiscie... zdalnie lacze sie z konsoli z moim domowym komputerem ;)
Ale za nic w swiecie nie moge uzyskac polskiej litery, gdyz klawisz funkcyjny ALT
jest przypisany do konsoli linuxowej i ... no sami rozumiecie ;)

Pozdrawiam,

sTERYD - Czw Wrz 20, 2007 23:50

klawiatura ekranowa świetnie się do tego nadaje ;)
trochę uciążliwe, ale po godzinie całkiem szybko sie pisze myszą ;)
wiem bo sam tak czasem robię :mrgreen:

MaReK - Czw Wrz 20, 2007 23:53

Niestety nie dziala mi mysz pod konsola ;)
emes - Czw Wrz 20, 2007 23:53

Chyba jednak szybciej jest na klawiaturze :-)
maciej - Pią Wrz 21, 2007 09:01

MaReK napisał/a:
Niestety nie dziala mi mysz pod konsola

Ależ to banalnie proste drogi Watsonie!
Napisz skrypt pod windą, który konkretną kombinację znaków będzie zamieniał na polską literkę.

Chciałem zaproponować kombinację "tylda(~)+a" dla ą, ale co ciekawe mój Avant Browser właśnie taką kombinację zamienia na "ą"!!! :shock:
Zawsze wiedziałem, że tylda dziwnie się zachowuje, bo pojawia się na ekranie dopiero po naciśnięciu kolejnego znaku, ale nie wiedziałem, że to tak działa...

Właśnie sprawdziłem w Notepadzie i działa tak samo i to ze wszystkimi PL-literkami!!! :shock:

Czy u Was też?

MaReK, może to rozwiązanie Twojego problemu... ;)

MaReK - Pią Wrz 21, 2007 09:08

~a ~c ~n ;/
Niestety ;) Nie dziala... swoja droga strasznie dluzylyby mi sie posty ;)

Pozdrawiam,

Irek - Pią Wrz 21, 2007 10:17

maciej napisał/a:


Czy u Was tez


by uzyskac tylde musze wklepac shift, wiec dziala czesciowo - uzyskuje tylko duze polskie litery z ogonkami. Zeby usyskac male to trzeba wdusic caps lock. Zbyt to skomplikowane ;)

ja nie uzywam ogonkow bo tak sie przyzwyczailem i juz :)
kiedys nie bylo opcji uzywania w necie polskich liter i zle nie bylo ;)

pozdr
irek

sTERYD - Pią Wrz 21, 2007 12:08

Cytat:
kiedys nie bylo opcji uzywania w necie polskich liter i zle nie bylo :wink:

właśnie że było źle :P

nieużywanie polskich literek to zuuuooooo :wink:

ąęśźćżółń u mnie tylda działa :shock:

Paul - Pią Wrz 21, 2007 12:09

ąłłńńŃĄ
U mnie też działa :D :P

Brt - Pią Wrz 21, 2007 12:55

a u mnie działa jak u Irka :D czyli tylko z shiftem ;)
maciej - Pią Wrz 21, 2007 13:07

Irek napisał/a:
by uzyskac tylde musze wklepac shift, wiec dziala czesciowo - uzyskuje tylko duze polskie litery z ogonkami. Zeby usyskac male to trzeba wdusic caps lock.

Żeby wpisać tyldę musisz wcisnąć shift, ale jeśli go potem puścisz, to będą małe literki - nie musisz wciskać Caps Lock'a. :)

Brt - Pią Wrz 21, 2007 13:17

qrde rzeczywiście :D
Tempest - Pią Wrz 21, 2007 15:48

maciej napisał/a:
Żeby wpisać tyldę musisz wcisnąć shift, ale jeśli go potem puścisz, to będą małe literki - nie musisz wciskać Caps Lock'a. :)

tylko jaki w tym sens?

maciej - Pią Wrz 21, 2007 16:48

Tempest napisał/a:
tylko jaki w tym sens?

MaReK ściemniał, że pisze z konsoli linuxowej i dlatego nie ma PL-literek (bo tam ALT ma inne przeznaczenie), więc szukamy metody dzięki której mógłby pisać z PL-literkami z konsoli - jeśli wszystkie progamy tak się zachowują, to znaleźliśmy. ;)

MaReK - Pią Wrz 21, 2007 23:09

Pewnie, że ściemniałem. Po prostu nie chce mi się wciskać tych pieprzonych polskich literek z alt. Każdy kto czyta moje posty i tak wie o co chodzi... tam gdzie może wystąpić problem ze znaczeniem słowa wtedy daję polski znaczek ;)
sTERYD - Pią Wrz 21, 2007 23:14

o Ty niedobryyyyyyyy :evil:
MaReK - Pią Wrz 21, 2007 23:16

a tam niedobry odrazu... najwazniejsze ze byków nie robie prafda?
Ktury z nas nie robi blendow ? ;)

maciej - Sob Wrz 22, 2007 08:50

Piszem siem blendUw, mArEk. ;) ;) ;)
sTERYD - Sob Wrz 22, 2007 10:58

wcalem ze niem bo buenduf blogaski ;)
llygas - Sob Wrz 22, 2007 23:30

A ja mam pytanko czemu jak napisze "rover" i wcisnę pisownia to zaznacza na czerwono?
sTERYD - Sob Wrz 22, 2007 23:45

podobnież Roverki, napewno, poprostu, sprzęgiełko i wiele wiele innych ;)
a niestety dodawanie do słownika jest tylko wirtualne ;)
chociaż to akurat cale nie jest wada ;)

thef - Nie Wrz 23, 2007 15:30

sTERYD napisał/a:
podobnież Roverki, napewno, poprostu, sprzęgiełko i wiele wiele innych ;)
a niestety dodawanie do słownika jest tylko wirtualne ;)
chociaż to akurat cale nie jest wada ;)


sTERYD, lepiej wykreśl dwa, a w zasadzie cztery słowa z Twojego przykładu ;)

sTERYD - Nie Wrz 23, 2007 17:23

poważnie??
cóż rzeczywiście, chyba po prostu się starzeję ;)
a nawet na pewno :cool:

thef - Nie Wrz 23, 2007 17:56

sTERYD napisał/a:
poważnie??
cóż rzeczywiście, chyba po prostu się starzeję ;)
a nawet na pewno :cool:


Dobre :) , co znaczy, że wcale się nie starzejesz, a forma rośnie :D

Valander_wwa - Pon Wrz 24, 2007 22:31

MaReK napisał/a:
a tam niedobry odrazu... najwazniejsze ze byków nie robie prafda?
Ktury z nas nie robi blendow ? ;)


jasiu_smietana z onetu jest pod tem względem najleprzy :P

Azazel85 - Pon Gru 17, 2007 15:32

Zawsze mogłoby być gorzej... dobrze że w ten sposób nikt (jeszcze?) nie pisze... :razz: