Zobacz temat - [RXXX] Komputer pokladowy z laptopa...
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) - [RXXX] Komputer pokladowy z laptopa...

grz3loo - Sro Wrz 12, 2007 22:59
Temat postu: [RXXX] Komputer pokladowy z laptopa...
Nie wiecie czy da sie uzyc laptopa jako komputera pokladowego w celu sprawdzenia spalania albo nie wiecie co by bylo do tego potrzebne?
MaReK - Czw Wrz 13, 2007 09:40

Da sie. Ale ztcw trzeba miec odpowiednie oprogramowanie i kostki do podlaczenia.
piter34 - Czw Wrz 13, 2007 14:55

grz3loo napisał/a:
Nie wiecie czy da sie uzyc laptopa jako komputera pokladowego w celu sprawdzenia spalania

Użyć się "da", ale sposób realizacji tego zadania musiałby być niezwykle skomplikowany.
Potrzebna jest informacja o czasie otwarcia wtrysku w danym momencie, o ciśnieniu paliwa oraz o dystansie jakie auto pokonuje.

[ Dodano: 13 Wrz 2007 02:55 ]
Aha. Nie ma żadnych gotowych rozwiązań (programy, kabelki).

MiL999 - Pią Wrz 14, 2007 09:00

Gdyby tylko zdobyc jakis schemat wyprowadzen sygnalow w Roverze to moznaby pokombinowac. Mam kolege, ktory robi rozne tego rodzaju interfejsy, a ja jako ze jestem programista, pisze mu czasami programy je obslugujace. Problemem jest tylko schemat wyprowadzen sygnalow w samochodzie.
KOSSA - Pią Wrz 14, 2007 10:39

A może byśmy wspólnymi siłami opracowali taki system. Jeśli by ktoś znalazł w necie schemat centralki, to od tego można by było zacząć (Ja też w wolnych chwilach bym poszperał).
Pozdrawiam

piter34 - Pią Wrz 14, 2007 16:16

Nie bardzo rozumiem co się kryje pod pojęciem
MiL999 napisał/a:
schemat wyprowadzen sygnalow w samochodzie.


Nie jest żadnym problemem przecież pobranie sygnałów z czujnika prędkości, z przewodu sterującego pracą wtryskiwaczy oraz dodanie jakiegoś czujnika ciśnienia na listwie wtryskowej. Sygnały te wystarczy odpowiednio przetworzyć i mamy gotowy komputer pokładowy (oczywiście trzeba znać wydajność wtryskiwaczy, aby wiedzieć ile ml leje w jednostce czasu).
Oczywiście musi też być jakiś układ zliczający czas. ;-)

Valander_wwa - Pią Wrz 14, 2007 16:44

MiL999 napisał/a:
Gdyby tylko zdobyc jakis schemat wyprowadzen sygnalow w Roverze to moznaby pokombinowac. Mam kolege, ktory robi rozne tego rodzaju interfejsy, a ja jako ze jestem programista, pisze mu czasami programy je obslugujace. Problemem jest tylko schemat wyprowadzen sygnalow w samochodzie.


problem w tym że wszycy co mają komputer (a wież mi słono za niego płacili) raczej nie użyczą nam takich informacji, jak wychodzi wiązka w aucie do podłączenia komputera. Można by prędzej zgłosić się do byłej stacji aso, która wcześniej miała takie bajery - może (wątpliwe) poradzą coś.

Gdyby było to takie proste i ogólnodostępne to hoho, duża część stacji nie miałaby co robić :)

piter34 - Pią Wrz 14, 2007 16:58

Valander_wwa napisał/a:
problem w tym że wszycy co mają komputer (a wież mi słono za niego płacili) raczej nie użyczą nam takich informacji, jak wychodzi wiązka w aucie do podłączenia komputera.

Takie dane można znaleźć m.in. w Autodata, co widać na załączonym obrazku.

...albo piszesz o czymś zupełnie innym.

Adolf - Pią Wrz 14, 2007 17:41

do kompa wystarczy sygnał z "czujnika drogi" i sygnał z wtryskiwacza,
potem należy to skalibrować i tyle..

mam coś takiego w domu, ale do tej pory jeszcze się nie zabrałem do tego..

piter34 - Pią Wrz 14, 2007 17:55

piter34 napisał/a:
do kompa wystarczy sygnał z "czujnika drogi" i sygnał z wtryskiwacza,
potem należy to skalibrować i tyle..

+ czasomierz + info o jakiejś stałej wydajności wtryskiwacza (bo inaczej spalania nie policzy) :wink:

mbombka - Pią Wrz 14, 2007 18:43

piter34 napisał:
Cytat:
+ czasomierz

czas wystarczy systemowy,

Cytat:
+ info o jakiejś stałej wydajności wtryskiwacza

może na stronie producenta? szkoda że się zupełnie na tym nie znam :D
aczkolwiek ciekawa sprawa :)

maciej - Pią Wrz 14, 2007 19:22

Valander co zrobiłeś z Mazdką?
Bo Ci się avatar i opis zmienił... ;)

Brt - Pią Wrz 14, 2007 19:45

Przecież AndrewS zrobił kompa pokładowego na bazie wyswietlacza od nokii :roll: chyba dobrze pamiętam :?: szukać w archiwum ;)
maciej - Pią Wrz 14, 2007 19:55

Ba... To jest chyba nawet artykuł na stronie! :)
sTERYD - Pią Wrz 14, 2007 21:00

Ba... nawet napewno :)
http://www.roverki.pl/article.php?sid=446

DEBEC - Pią Wrz 14, 2007 21:13

No to kto teraz zajmie się produkcją tego komputerka i chce zarobić? Sądzę, że przynajmniej połowa forumowiczów by go kupiła.
toggit - Pią Wrz 14, 2007 22:53

hmmm, jezeli ci chodzi TYLKO o spalanie to skombinuj sobie dwa PORZADNE przeplywomierze (jeden na przewod paliwowy od pompy pyliwa a drugi na przewod podajacy nadmiar paliwa spowrotem do baku) i podepnij sie pod sygnal czujnika predkosci (jest elektroniczny). jak odpowiednio skalibrujesz to masz dokladne zuzycie paliwa. mozesz sie jeszcze pobawic w rozroznianie: ponizej 20 km/h w litrach na godz a powyzej w litrach na 100 km
KRYS - Sob Wrz 15, 2007 00:17

ciekawe
Valander_wwa - Sob Wrz 15, 2007 10:13

piter34 o tym schemacie nie wiedziałem :oops:
Pawel_W - Pon Wrz 17, 2007 11:28

DEBEC napisał/a:
No to kto teraz zajmie się produkcją tego komputerka i chce zarobić? Sądzę, że przynajmniej połowa forumowiczów by go kupiła.


pomysł jak najbardziej trafny, tylko czy bedzie sie cieszyl takim zainteresowaniem jak piszesz?
jak znajdę troche czasu to zobacze jak z dostepnoscią elementów, ADUC816 mozna zamówic w Alfine lub jako probki na stronie Analoga a reszte musze zobaczyc, oprogramowanie i programator mam, ewentualnie moze byc problem z wyswietlaczem ale na allegro powinno sie cos znaleźć, pytanie ile będą kosztowaly części, bo nie może być to za drogie żeby było jakiekolwiek zainteresowanie.

maciej - Pon Wrz 17, 2007 11:32

Pawel_W napisał/a:
ewentualnie moze byc problem z wyswietlaczem ale na allegro powinno sie cos znaleźć

Tu pewnie można pogadać z Kruchym, jeśli chodzi o wyświetlacze do komórek. :)

Kozik - Pon Wrz 17, 2007 11:54

Ja byłbym zainteresowany takim cudeńkiem. Niestety sam nie posiadam wystarczającej wiedzy żeby coś takiego skonstruować.
Pawel_W - Pon Wrz 17, 2007 12:06

Jak znajde chwile wolnego czasu to zmontuje ze dwie sztuki do przetestowania,

a może ktos jest zainteresowany adaptacyjnym filtrem szumów do CB? Filtr oparty na DSP dsPIC33FJ128, dodatkowo można zrealizować kompresor dynamiki, korekte tonów, poglos/echo zarówno w kierunku nadawania jak i odbioru.

maciej - Pon Wrz 17, 2007 12:13

Pawel_W napisał/a:
a może ktos jest zainteresowany adaptacyjnym filtrem szumów do CB? Filtr oparty na DSP dsPIC33FJ128, dodatkowo można zrealizować kompresor dynamiki, korekte tonów, poglos/echo zarówno w kierunku nadawania jak i odbioru.

Ja pewnie jestem, ale najpierw musisz przetłumaczyć z mikroelektronicznego na nasze. ;)

Pawel_W - Pon Wrz 17, 2007 12:54

maciej napisał/a:
Ja pewnie jestem, ale najpierw musisz przetłumaczyć z mikroelektronicznego na nasze. ;)


No jak to, przecież Ty tez elektronik ;) nawet do tej samej szkoły chodziłeś co ja:)

Żeby było jasne:

Filtr ma za zadanie wycinać zakłócenia z sygnały mowy:
- pochodzące od silników wentylatorów, wtrysków, układu zapłonowego, wycieraczek itp z sygnału odebranego, tzn kiedy ktoś ma kiepsko odfiltrowane zasilanie radia CB.
- pochodzące od statycznych ładunków jonosfery - np podczas burzowej pogody
- filtr ma podobną strukture jak filtry stosowane w telefonach komórkowych
- dodatkowo można zaimplementować kompresje dynamiki - czyli wyrównanie głośności odbieranego/nadawanego dźwięku
- korektę tonów - np podbicie wysokich aby poprawić zrozumienie
- poglos/echo - głównie w celu poprawy zrozumienia jeśli ktos lubi takie efekty

Całe te zabiegi po to aby móc przestać kręcić gałką SQELCH.

obecnie układ jest w fazie projektowania, jak będe dysponował zmontowanym, przetestowanym systemem to poinformuje zainteresowanych.

Główną zaletą tego systemu ma byc cena - procesor DSP kosztuje jedynie 33zł a jego wydajność to 40MIPS.

Układ ma byc montowany w torze m.cz. radia CB tuż przed wzmacniaczem mocy audio, co zapewni działanie zarówno w trybie nadawania jak i odbioru.

Paul - Pon Wrz 17, 2007 13:05

Pawel_W napisał/a:
Filtr ma za zadanie wycinać zakłócenia z sygnały mowy:

To je dobreeeee :D
Jestem zainteresowany, jakby co :P

maciej - Pon Wrz 17, 2007 13:41

Pawel_W napisał/a:
No jak to, przecież Ty tez elektronik nawet do tej samej szkoły chodziłeś co ja:)

No tak, tylko edukacje elektroniczną skończyłem na ELiU, a potem to jednak w informatykę i telekomunikację poszedłem. :)
Pawel_W napisał/a:
obecnie układ jest w fazie projektowania, jak będe dysponował zmontowanym, przetestowanym systemem to poinformuje zainteresowanych.

To ja jestem zainteresowany. :)

DEBEC - Pon Wrz 17, 2007 15:22

Jeżeli chodzi o komputerek (bo patrzę, ze powoli mieszają sie dwa wątki) myślę, że zainteresowanie byłoby, oczywiście uzależnione od ceny (jak złożysz to będzie wiadomo) i poparte instrukcja jak to podłączyć.