Zobacz temat - rejestracja auta
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - rejestracja auta

leenaa - Wto Paź 02, 2007 22:05
Temat postu: rejestracja auta
Własnie się dowiedziałam, że na rejestrację auta i nowe tablice będe czekac od 4 do 6 tygodni! :cry: Mam w związku z tym pytanie. Jak długo mogę jeździc autem zarejestrowanym na poprzedniego właściciela? Slyszałam ze miesiąc od daty zakupu? :?:
Z góry dziekuje za pomoc w ustaleniu prawidłowej odpowiedzi :mrgreen:

morris - Wto Paź 02, 2007 23:07

Trochę to dziwne. :roll: W Lublinie blachy i tymczasowy dowód rejestracyjny dostaje się od ręki
kolin - Wto Paź 02, 2007 23:13

:shock: Dziwnie tam u was...u nas tak samo jak u kolegi wyrzej
thef - Wto Paź 02, 2007 23:17

Masz miesiąc czasu na załatwienie tablic i ubezpieczenia. W "normalnym" Wydziale Komunikacji dostaje się od ręki tablice i miękki dowód a do miesiąca od tego momentu już normalny. W przypadku auta zarejestrowanego w tym samym wydziale od strzału można załatwić normalny dowód.
maciej - Wto Paź 02, 2007 23:24

leenaa napisał/a:
Własnie się dowiedziałam, że na rejestrację auta i nowe tablice będe czekac od 4 do 6 tygodni!

Na wydanie twardego dowodu tak, ale nowe tablice i miękki dowód dostaniesz od razu i jak najszybciej (maksymalnie po miesiącu) musisz pójść do ubezpieczyciela u którego jest OC i albo przepisać je na siebie i swoje nowe numery albo wymówić i zawrzeć nowe OC z innym ubezpieczycielem.
thef napisał/a:
W przypadku auta zarejestrowanego w tym samym wydziale od strzału można załatwić normalny dowód.

Dokładnie, bo te oficjalne 30 dni przedłużane często do 45 to czas na sprawdzenie zarejestrowania auta w poprzednim urzędzie - swoją drogą bzdura, bo to powinien robić komputer, a w najgorszym razie telefon - 3 minuty, ale cóż - bo to Polska właśnie, a za miękki dowód dodatkowo się płaci.
thef napisał/a:
Masz miesiąc czasu na załatwienie tablic i ubezpieczenia.

No właśnie - gdzie to jest napisane i jakie są sankcje?
Bo np. Kruchy jeździł na włoskich tablicach chyba z pół roku, woził przy sobie dowód zakupu i tylko przedłużał tymczasowe OC.

thef - Wto Paź 02, 2007 23:46

maciej napisał/a:
thef napisał/a:
Masz miesiąc czasu na załatwienie tablic i ubezpieczenia.

No właśnie - gdzie to jest napisane i jakie są sankcje?
Bo np. Kruchy jeździł na włoskich tablicach chyba z pół roku, woził przy sobie dowód zakupu i tylko przedłużał tymczasowe OC.
Masz rację zdaje się :) . Znalazłem kilka wypowiedzi specjalistów (np. Wojciech Słowik - Specjalista ds. rejestracji pojazdów w Getin Leasing) podających termin 30 dniowy na rejestrację i 14 dniowy na podatek PCC, ale przekopałem też ustawy na które się powołują i nie bardzo da się tam taki wymóg znaleźć. Wymóg jest tylko dla organu wydającego pozwolenie. Dodatkowo np. ten pan mówi o dowolnej kolejności odwiedzania Urzędu Skarbowego i Wydziału Komunikacji, byle w tych terminach 14/30, a przecież wiadomo, że bez druczku z US nie ma po co się fatygować do WK - wynika więc z tego jedno - du.. a nie specjalista :) .
Marrkus - Sro Paź 03, 2007 03:04

niestety w Białymstoku by dostać sie do okienka pani która rejestruje pojazdy trzeba ustawić się w kolejce ... 4-6 tygodniowej kolejce

Przerabiałem na przełomie czerwiec - lipiec, z tym że ja rejestrowałem po raz pierwszy auto w kraju...

maciej - Sro Paź 03, 2007 10:23

thef napisał/a:
Dodatkowo np. ten pan mówi o dowolnej kolejności odwiedzania Urzędu Skarbowego i Wydziału Komunikacji, byle w tych terminach 14/30, a przecież wiadomo, że bez druczku z US nie ma po co się fatygować do WK - wynika więc z tego jedno - du.. a nie specjalista

To się już zmieniło, przynajmniej w Warszawie - jak mój ojciec rejestrował Nubirę w 2005 to go pani w WK zaskoczyła, że nie chce potwierdzenia opłacenia PCC, bo jak powiedziała "US już ma swoje metody, żeby do tego dojść", no i sprawdziłem przerejestrowując R623 w listopadzie 2006 - też nie chcieli PCC.
Marrkus napisał/a:
niestety w Białymstoku by dostać sie do okienka pani która rejestruje pojazdy trzeba ustawić się w kolejce ... 4-6 tygodniowej kolejce

WOW! Współczuję! W Wawie (przynajmniej na Woli) wygląda to tak, że jak przyjdę 7:15-7:30, to mam numerek od 1 do 4, a są 4 okienka, więc wpadam w pierwszą kolejkę obsługi, obsługa zaczyna się o 8:00 (a właściwie 8:15, "no bo kawę trzeba wypić") i do 9:00 zawsze udaje mi się wyjść z WK z załatwioną sprawą.
W późniejszych godzinach jest gorzej, ale mój ojciec odkrył, że pani w informacji jest nastawiona bardzo pozytywnie dla klientów i można do niej zadzwonić i poprosić, żeby wzięła numerek na danągodzinę na nazwisko, a potem tylko go odebrać. Oczywście numerki nie są na godziny, ale pani ma tyle wprawy, że trafia z dokładnością do pół godziny. :D
Do tego teraz uruchomili elektroniczne wypełnianie wniosków na stronie i podobno działa to jeszcze szybciej (jeszcze nie próbowałem).

DEBEC - Sro Paź 03, 2007 10:58

Może w innych rejonach Polski jest normalnie ale trzymajmy się białostockich realiów leenaa (może tutaj rejestruje sie tak dużo aut :grin: ) Tak na poważenie jest jak jest i trudno. Ostatnio sam rejestrowałem i wiem jak to wygląda. Nie wiem jak długo można jeździć na tablicach poprzedniego właściciela (najlepiej zadzwoń do wydziału komunikacji i zadaj im to pytanie) ale na logikę skoro zgłosiłaś się do WK (u nas dostaje się tylko numerek z wyznaczona datą - ok. 4 tygodnie i po tym okresie miękki dowód i nowe tablice a dopiero po kolejnych 4 tygodniach normalny dowód) to nie od ciebie zależy na kiedy wyznaczona jest kolejka.
maciej - Sro Paź 03, 2007 11:11

DEBEC napisał/a:
Nie wiem jak długo można jeździć na tablicach poprzedniego właściciela (najlepiej zadzwoń do wydziału komunikacji i zadaj im to pytanie) ale na logikę skoro zgłosiłaś się do WK (u nas dostaje się tylko numerek z wyznaczona datą - ok. 4 tygodnie i po tym okresie miękki dowód i nowe tablice a dopiero po kolejnych 4 tygodniach normalny dowód) to nie od ciebie zależy na kiedy wyznaczona jest kolejka.

Ja bym w takiej sytuacji zrobił następująco:
- wziął numerek w WK
- przepisał na siebie ubezpieczenie - przepisanie kosztuje różnicę między Twoimi zniżkami, a zniżkami poprzedniego właściciela (możesz nawet dostać zwrot jeśli masz wyższe zniżki :) ) - to można zrobić jeszcze na stare numery na podstawie starego dowodu i umowy kupna-sprzedaży (to trzeba zrobić maksymalnie w ciągu 30 dni)
- zapłacił PCC (na to jest chyba 15 dni)
- jeździł ze starym dowodem, numerkiem do WK, umową kupna-sprzedaży i przepisanym OC i się niczym nie przejmował - z moich doświadczeń policjanci z drogówki ostatnio naprawdę bardzo rozsądnie podchodzą do polskich paranoi
- odebrał tablice i miękki dowód
- przepisał OC na nowe numery (u mojego agenta to nic nie kosztuje) - tego samego dnia jak już będą nowe tablice
- odebrał twardy dowód
i już. :)

DEBEC - Sro Paź 03, 2007 11:26

Dokładnie co do literki to co opisał maciej zrobiłem na swoim przykładzie i niczym się nie przejmowałem.
thef - Sro Paź 03, 2007 11:50

maciej napisał/a:
To się już zmieniło, przynajmniej w Warszawie - jak mój ojciec rejestrował Nubirę w 2005 to go pani w WK zaskoczyła, że nie chce potwierdzenia opłacenia PCC, bo jak powiedziała "US już ma swoje metody, żeby do tego dojść", no i sprawdziłem przerejestrowując R623 w listopadzie 2006 - też nie chcieli PCC.
Widzisz, a u mnie w 2007 chcieli, dranie, koniecznie :) . Chyba wszystko zależy od podejścia urzędników i ich chcenia lub niechcenia. Choć muszę stwierdzić, że cała procedura była przeprowadzona bardzo sprawnie. Korzystając z mojego nienormowanego czasu pracy udałem się ok. godz 10 do US - wypełnienie PCC i załatwienie w okienku zajęło mi 20 minut. O 10.30 byłem już w WK gdzie tablice i miękki dowód dostałem (po załatwieniu wszelkich wpłat itp.) w ciągu 30 minut. Cała sprawa zajęła więc około godziny. Potem, popołudniu, odwiedziła mnie moja agentka z PZU - 30 minut i ubezpieczenia gotowe. Po miesiącu jeszcze straciłem 5 minut na odebranie twardych papierów. Jak widać gdzieniegdzie działa to sprawnie.
leenaa - Sro Paź 03, 2007 12:05

DEBEC napisał/a:
Może w innych rejonach Polski jest normalnie ale trzymajmy się białostockich realiów leenaa (może tutaj rejestruje sie tak dużo aut :grin: ) .



Niby taki biedny region a wszyscy fury kupują, hehe :mrgreen:
No właśnie - białostockie realia..No ale ja się łatwo nie poddaje także mnie te realnia nie przestraszą :mrgreen: Najwyżej troche podenerwują :wink:

[ Dodano: Sro Paź 03, 2007 12:07 ]
maciej napisał/a:

Ja bym w takiej sytuacji zrobił następująco:
- wziął numerek w WK
- przepisał na siebie ubezpieczenie - przepisanie kosztuje różnicę między Twoimi zniżkami, a zniżkami poprzedniego właściciela (możesz nawet dostać zwrot jeśli masz wyższe zniżki :) ) - to można zrobić jeszcze na stare numery na podstawie starego dowodu i umowy kupna-sprzedaży (to trzeba zrobić maksymalnie w ciągu 30 dni)
- zapłacił PCC (na to jest chyba 15 dni)
- jeździł ze starym dowodem, numerkiem do WK, umową kupna-sprzedaży i przepisanym OC i się niczym nie przejmował - z moich doświadczeń policjanci z drogówki ostatnio naprawdę bardzo rozsądnie podchodzą do polskich paranoi
- odebrał tablice i miękki dowód
- przepisał OC na nowe numery (u mojego agenta to nic nie kosztuje) - tego samego dnia jak już będą nowe tablice
- odebrał twardy dowód
i już. :)



Żeby tylko cierpliwości wystarczyło :mrgreen:

Marrkus - Sro Paź 03, 2007 12:45

W białostockim WK codziennie załatwia się około 70 petentów (tyle wydają numerków), jest jeden WK na całe miasto Białystok, czekać trzeba około 4 tyg. czyli 20 dni roboczych wynika z tego że w między czasie WK zarejestruje ~1400 samochodów.

Inna sprawa że są 4 okienka z czego zazwyczaj tylko dwie panie nie piją kawy :mrgreen:

Ale wyrejestrować można szybciej - około 2-4 godz w kolejce.

jerzu - Sro Paź 03, 2007 13:39

W Łodzi kolejka do rejestracji zaczyna sie o 5 nad ranem! Stoi przed urzędem. O 8 otwierają i w jednym miejscu przeglądają dokumenty i dostajesz nr do okienka. Osoby które do 10-11 zdąrzą dostac się do tego okienka to dostają nr i tego samego dnia odbieraja miekki dowod i tablice. U nas działa jednocześnie z 10 okienek jak nie więcej, ale mamy jeden urząd na całe miasto.
PTE - Pią Paź 05, 2007 12:23

Miałem podobną sytuację rok temu jak kupiłem swego Roverka. Auto kupiłem 1 czerwca, potem czekałem jeszcze 3 tygodnie na kartę pojazdu (handlarz od którego nabyłem auto zarejestrował je na siebie w przeddzień sprzedaży, jak dałem mu zaliczkę - na mnie nie mógł, bo to było w Chojnicach - 120km od Gdańska). Jak dostałem kartę, to zapisałem się przez internet na rejestrację w UM Gdańsk - znów miesiąc oczekiwania. PCC-1 się nie przejmowałem, bo sprzedawca wystawił mi fakturę. Trzeba tylko w takim przypadku pamiętać, że jeśli sprzedawca jest z innej gminy, to należy wziąć od niego ksero wyciągu z ewidencji działalności gospodarczej. Ja zapomniałem i jeszcze prawie 2 tygodnie czekałem na list z tym papierkiem (pozdrowienia dla Poczty Polskiej). Jeździłem więc na dowodzie wystawionym na sprzedawcę niemal dwa miesiące Kilka tygodni po nabyciu auta wykupiłem tylko polisę OC/AC na swoje nazwisko.
Dziekan - Sro Paź 10, 2007 22:09

Marrkus napisał/a:
W białostockim WK codziennie załatwia się około 70 petentów (tyle wydają numerków), jest jeden WK na całe miasto Białystok, czekać trzeba około 4 tyg. czyli 20 dni roboczych wynika z tego że w między czasie WK zarejestruje ~1400 samochodów.

Inna sprawa że są 4 okienka z czego zazwyczaj tylko dwie panie nie piją kawy

Ale wyrejestrować można szybciej - około 2-4 godz w kolejce.

ojojoj, niedobrze. W 70 tysięcznej Łomży (przy okazji pozdrawiam kolegów i koleżanki z województwa :) ) WK ma trzy stanowiska, są dni kiedy faktycznie trzeba się nastać ale generalnie wszystko idzie w miarę sprawnie, roverka ostatnio zarejestrowałem w godzinę mimo że był to poniedziałek...fakt...sam się zdzwiłem ;) Dziś odebrałem twardy dowód, też szybciutko. Jakąś chorą sytuację macie...Białystok jest niemal 5 razy większy a tylko jedno okienko więcej, współczuje.

JohnnyB - Czw Paź 11, 2007 07:12

ja rejestracje przerabialem wlasnie w tym tygodniu
W niedziele zglosilem chec rejestracji przez internet;
we wtorek zadzownil do mnie malo uprzejmy pan z mojego urzedu w celu ustalenia mojego przyjscia;
przyszedlem na ustalona godzine, ominalem wszystkie kolejki i w 5 min mialem zalatwiona sprawe
po 3 h musialem stawic sie po dowod tymczasowy i blachy a 2 dni przed uplywem terminu mam przyjsc po normalny juz dowod i tez mam ominac wszystkie kolejki

wniosek
jestem bardzo zaldowolony ze nie musialme w nocy wstawac i stac w kolejkach po nr a potem w kolejkach do okienka

gienio - Sro Paź 17, 2007 18:51

a jak wyglada sprawa ze sprowadzonymi autami ? tez jest dopuszczalny okres 30 dni ? jesli mam zrobiony pierwszy przegląd w Polsce mam juz wykupione OC to moge jezdzic na starych blachach do czasu dostania Polskich ?
maciej - Czw Paź 18, 2007 09:21

gienio napisał/a:
a jak wyglada sprawa ze sprowadzonymi autami ? tez jest dopuszczalny okres 30 dni ? jesli mam zrobiony pierwszy przegląd w Polsce mam juz wykupione OC to moge jezdzic na starych blachach do czasu dostania Polskich ?

Nie wiem jak to prawnie wygląda, ale wydaje mi się, że masz 90 dni na przerejestrowanie.
Praktycznie to Kruchy jeździł chyba pół roku. ;)

piter34 - Pią Paź 19, 2007 10:50

gienio napisał/a:
a jak wyglada sprawa ze sprowadzonymi autami ? t

Jest na pewno nieprzekraczalny termin na opłacenie akcyzy. Z rejestracją ZTCW to nie trzeba się spieszyć.
oczywiście auto musi być ubezpieczone. ;-)

PHJOWI - Pią Paź 19, 2007 11:16

ale jesli ty kupiłeś samochód , jako obywatel PL to musisz tylko opłacić akcyzę i możesz śmigać na zachodnich blachach tak długo jak chcesz z ważnym polskim ubezpieczeniem i potwierdzeniem przeglądu, chyba że masz ważny zachodni przegląd.

[ Dodano: Pią Paź 19, 2007 11:17 ]
chodzi o to abyś nie miał problemów z kontrolą celną.

przemo171988 - Pon Paź 22, 2007 20:47
Temat postu: BARDZO PILNE !!:)))
Witam :))) mam mały problem i mam nadzieje ze ktos mi pomoze go rozwikłac :))) Awiec tak:))) W połowie wakacji kupiłem auto SEAT Ibiza 1 model ... rok produkcji 92 rok... 1.5 System Porsche zarejestrowany na 15 :))) do dnia dzisiejszego nie zarejestrowałem go bo nie było na to czasu a po za tym papiery i wszystko miałem wiec mozna było jezdzic na dowodzie poprzedniego włascciela... Problem polega na tym ze posiadam jego dowód i umowe kupna sprzedazy. Poprzedni własciciel auto wyrejestrował i zgłosił w wydziale komunikazcyjnym mnie jako nowego nabywce auta. Czy w tej sytuacje móge w jais sposób przepisac auto na dziadka?? nie chce płacic 1600zł za rok oc. jak dziadkowi wyjdzie 500zł.... I co musze najpier zorbic? zarejesrowac?? ubezpieczyc ?? przeglad?? niech ktos to wszystko w prosty sposób wytłumaczy :))) Pozdrawiam iz góry dziekuje za pomoc :))) !! !!!
thef - Pon Paź 22, 2007 20:51

Najpierw idź do Urzędu skarbowego i zrób darowiznę np. połowy auta na dziadka. Potem zarejestruj i ubezpiecz na dziadka i na siebie. Będziesz płacił mniej, bo z dziadkowymi zniżkami, a Tobie będą one rosły z każdym rokiem.
przemo171988 - Pon Paź 22, 2007 21:02

Tzn dziadek nigdy nie miał auta ubezpieczonego na siebie. ale obliczyłem ze przy jego wieku składka roczna wyniesie 565zł... a jak na mnie to 1500zł dlatego ze mam 18 lat i jestem swiezym kierowca. w takim wypadku jak sie rozłaza koztu OC ??
piter34 - Wto Paź 23, 2007 14:07

przemo171988, czy zapłaciłeś opłatę skarbową (podatek od czynności cywilno-prawnych) w US po kupnie tego auta?

przemo171988 napisał/a:
w takim wypadku jak sie rozłaza koztu OC

Zapytaj u konkretnego ubezpieczyciela.

przemo171988 - Wto Paź 23, 2007 18:25

JA wogóle gdzies słyszalem ze od takich małych kwot sie nie płaci... na umowie jest 2000zł.... ale tez zle zorbilem bo jezeli masz auto zaraejstrowane jako SKŁADAK to płacisz ten podatek od kwoty zawartej na umowie.... A co trzeba zrobic zeby to zapłacic?? skorki ze tak pytam ale kapletnie sie na tym nie znam i prosze was o pomoc:)))
piter34 - Wto Paź 23, 2007 18:31

przemo171988 napisał/a:
A wogóle gdzies słyszalem ze od takich małych kwot sie nie płaci... na umowie jest 2000zł..

Gdzie słyszałeś? Nie płaci się do kwoty 1000 PLN włącznie.

przemo171988 napisał/a:
ale tez zle zorbilem bo jezeli masz auto zaraejstrowane jako SKŁADAK to płacisz ten podatek od kwoty zawartej na umowie.... A co trzeba zrobic zeby to zapłacic??

Jeżeli nie zapłaciłeś, to masz problem, bo możesz zapłacić w US mandat. Jest obowiązek zapłacenia w terminie 14 dni od daty na umowie. Skoro zbywca samochodu zgłosił fakt w swoim Wydziale Komunikacji, to jest już ślad i nie możesz nic "zmanipulować" na umowie...

przemo171988 - Wto Paź 23, 2007 18:58

A wysoki moze byc ten mandat?? przebywalem za granica i nie miałem jak tego zapłacic... hmmm a ile procnet tego podatku sie płaci od kwoty zakupu??...
piter34 - Sro Paź 24, 2007 09:53

przemo171988, jesteś sprawcą wykroczenia skarbowego z art. 56, par. 4

"Art. 56.
§ 1. Podatnik, który składając organowi podatkowemu lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego na uszczuplenie podatku, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia."

Tu sobie poczytaj też: http://www.motofakty.pl/a...upisz_auto.html

Wysokość mandatu zależy od opóźnienia w złożeniu deklaracji PCC.

przemo171988 - Sro Paź 24, 2007 18:47

Czyli tak : najpier zapłacic podatek...nastepnie ubezpieczyc... potem z kwitkiem z PZU i PCC do urzedu zarejestrowac fure i nastepnie przegladzik?? i to by było na tyle tak??:)))
sTERYD - Sro Paź 24, 2007 19:26

niee
najpierw akcyza, podatek i przegląd, potem rejestracja, a ubezpieczyć można później (a można i wcześniej ;) )

maciej - Sro Paź 24, 2007 19:46

sTERYD napisał/a:
a ubezpieczyć można później (a można i wcześniej)

Zależy kiedy kończy Ci się poprzednie ubezpieczenie. :)

przemo171988 - Sro Paź 24, 2007 22:47

jaka akcyza ?? cg=hyba ci sie cos pomyliło... konczy sie 1.11.2007 r i przyszło mi naliczenie nowej składki na mnie. ale musze wysłac im rezygnacje z polisy.
piter34 - Czw Paź 25, 2007 12:03

przemo171988 napisał/a:
Czyli tak : najpier zapłacic podatek...

Obowiązkowo

przemo171988 napisał/a:
nastepnie ubezpieczyc...

Nie jestem pewien, ale auta nie ubezpieczysz bez ważnego przeglądu (mogę się mylić).

przemo171988 napisał/a:
potem z kwitkiem z PZU i PCC do urzedu zarejestrowac fure i nastepnie przegladzik??

Bez przeglądu nie zarejestrujesz samochodu. PCC w większości "Wydziałów Komunikacji" nie jest potrzebne.

przemo171988 - Czw Paź 25, 2007 17:35

Aha rozumie :))) ale przeglad mam podbic na jeszcze ten stary dowód rejestracyjny czy jakies pokwitowanie ?? bo i tak bedzie musiał byc wbity w nowy dowód.
piter34 - Pią Paź 26, 2007 09:32

przemo171988 napisał/a:
Aha rozumie :) )) ale przeglad mam podbic na jeszcze ten stary dowód rejestracyjny czy jakies pokwitowanie ?? bo i tak bedzie musiał byc wbity w nowy dowód.

Może być w stary. Jak dostaniesz nowy, to Ci przepiszą termin następnego badania technicznego.