Zobacz temat - [R75] Webasto
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Webasto

marcin_i_alunia - Czw Gru 27, 2007 02:07
Temat postu: [R75] Webasto
Trafiło i na mnie, przewertowałem forum ale nie znalazłem nic co mogłoby mi pomóc dlatego zakładam ten temat. Po przekręceniu kluczyka webasto się niby załącza ale nie odpala, słychać tylko dźwięk przelewania jakby wody, paliwa sam nie wiem. Słychać, że chce działać ale nie może. Co to może być?

[ Dodano: Czw Gru 27, 2007 18:39 ]
Po przekręceniu kluczyka w stacyjce załącza sie na chwilkę pompka paliwa, działa prze jakieś 10 sekund i wyłącza się. Odłączałem na 10 sekund prąd od webasto ale nic to nie dało...

[ Dodano: Czw Gru 27, 2007 19:26 ]
Prąd na dwupinowej kostce też jest...

Wolek - Sob Gru 29, 2007 15:36

Spróbuj rozłączyć na jakieś 4 godz akumulator u mnie pomogło.Co prawda na chwile ale później się okazało ze to nie wina webasta tylko syfiastego paliwa które zatkało dziadostwem pompę paliwa ,zawór wysokiego ciśnienia i właśnie webasto>Jestem właśnie po czyszczeniu.Na krótko pomaga też środek wlewany do paliwa który wiąże wodę.
PHJOWI - Sob Gru 29, 2007 18:01

dla chętnych znalazłem na allegro sterowniki do webasata można samemu pokombinować :)

Zegar sterujący ogrzewaniem WEBASTO. Nowy!!! (numer 287220754)

marcin_i_alunia - Nie Gru 30, 2007 00:44

Jak czyściłeś webasto? Robił to serwis? Jutro rano odepnę akumulator na dłuższy czas i zobacze co i jak.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jest artykuł na stronie o tym jak sprzedzić samemu webasto, między innymi czujnik temperatury. Jest tam napisane aby podłączyć pod pin 1 napięcie 12V z akumulatora, problem polega na tym, że u mnie pod pin 1 nie jest podpięty żaden przewód, dopiero piny 2 i 3 są podłączone i chyba 5 ale jutro sprawdzę jeszcze. Pod który w takim razie podpiąć napięcie?

[ Dodano: Nie Gru 30, 2007 00:45 ]
Jak czyściłeś webasto? Robił to serwis? Jutro rano odepnę akumulator na dłuższy czas i zobacze co i jak.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jest artykuł na stronie o tym jak sprawdzić samemu webasto, między innymi czujnik temperatury. Jest tam napisane aby podłączyć pod pin 1 napięcie 12V z akumulatora, problem polega na tym, że u mnie pod pin 1 nie jest podpięty żaden przewód, dopiero piny 2 i 3 są podłączone i chyba 5 ale jutro sprawdzę jeszcze. Pod który w takim razie podpiąć napięcie?

[ Dodano: Nie Gru 30, 2007 00:47 ]
Jeszcze jedno mnie intryguje... czy webasto w ogóle jest potrzebne? Czy jak silnik ogrzeje się troszke później to coś mu sie na dłuższą metę może stać? Z tego co wiem były wersje Roverka bez webasta. A może to poprostu kolejny bajer, który bardziej zdobi niż służy i sprawia, że boli nas głowa :grin:

Wolek - Nie Gru 30, 2007 11:02

Z tego co czytałem można jeżdzić bez webasta tylko dużej nagrzewa się silnik,a tym samym kabina pasażerska.W zimie przy chodzącym webastcie nagrzanie trwa jakieś 0,5 do 1 km bez nawet do 10 km , a w miescie to dosc duzo.Jezeli chodzi o czyszczenie webasta to pomogło wlanie tego uszlachetniacza który wiązał wode i zrobiłem tak ze na postoju podniosłem maske zapaliłem silnik gdy webasto ruszyło to czekałem az przestanie mruczej gdy przestało działac gasiłem silnik autka i za jakies 30 sek. zapalałem go ponownie webasto znów ruszyło taka operacje ponawiałem z 5 razy i pomogło.Dodatek do paliwa jest produkcji kanadyjskiej podobno jest najleprzy kupiłem go na stacji BP.Biała mała 150ml buteleczka [koszt 7 zł]
marcin_i_alunia - Pon Gru 31, 2007 00:50

Ja tankuje na shellu v-powera więc z paliwem chyba wszystko ok bo i z autkiem problemów nie ma. odpinałem zasilanie na 6 godzin od webasta i niestety nie zaskoczyło.

Chciałbym jeszcze sprawdzić ten czujnik ale tak jak pisałem w artukule na stronie jest napisane aby podpiąc napięcie po 1 pin a u mnie podpięte są jedynie 3,4 i 6 pin przy czym na 4 jest 12volt. na dwóch pozostałych nie ma napięcia. Wie ktoś może o co chodzi????

Marian_K - Pon Gru 31, 2007 12:08

marcin_i_alunia napisał/a:
Chciałbym jeszcze sprawdzić ten czujnik ale tak jak pisałem w artukule na stronie jest napisane aby podpiąc napięcie po 1 pin a u mnie podpięte są jedynie 3,4 i 6 pin przy czym na 4 jest 12volt. na dwóch pozostałych nie ma napięcia. Wie ktoś może o co chodzi????


Chyba już kiedyś to pisałem, ale dokładnie nie pamiętam, więc jeszcze raz:

W R75 instalowane były dwa typy webasto: na początku 66232C, a później 98570B.
Aby przetestować webasto należy podać +12V na:
pin 1 w modelu 98570B
pin 3 w modelu 66232C

W przypadku, gdyby w modelu 98570B pin 1 nie był okablowany, należy podać masę na pin 3.

Tyle z informacji, które udało mi się znaleźć. Ja u siebie mam model 98570B, więc podanie +12V na pin 1 działa wyśmienicie.

Pozostałych przypadków nie testowałem (bo ich nie posiadam) i nie mam 100% pewności co do ich skuteczności.

Pozdrawiam!

Wolek - Pon Gru 31, 2007 12:09

Ja juz wyleczyłem sie z shella.W poprzednim autku po tankowaniu w shellu skonczyło się na mechaniku.Moze u Ciebie jest lepiej w mojej miescinie stacja shell ma zanieczszczone zbiorniki a tym samym paliwo SZczęśliwego Nowego Roku mało problemów z R75.
marcin_i_alunia - Pon Gru 31, 2007 13:00

Dzięki za pomoc!!!!!!! Jak tylko wróce z pracy przetestuje wszystko. Pozdrawiam i szampańskiej zabawy życzę!!!!! :grin:

[ Dodano: Wto Sty 01, 2008 15:49 ]
Niestety wiedziałem, że cos będzie inaczej niż zwykle... Mój model webasto to 92255B. Chyba pozostanie mi tylko dostanie się do czujnika temperetury i spięcie kabelków do niego dochodzących na krótko.

marcin_i_alunia - Pią Sty 18, 2008 00:45
Temat postu: Ratujcie!!!
Czujnik spięłem na krótko, webasto nie działa; rozebrałem je na czynniki pierwsze, przeczyściłem i nic, dalej nie działa. Może ma ktoś sterownik do tego modelu piecyka????? Chyba pozostaje tylko elektronika do wymiany :sad:
Olo12 - Pon Sty 21, 2008 09:57

Wracając do tematu Jak rozebrałeś webasto na czynniki pierwsze czy sprawdziłeś: dzałanie świecy żarowej, pompki i wentlatorka ?? ?
Ja rozbierałem i czyściłem swoje webasto i przy okazji sprawdziłem wszystkie te urządzenia poprzez podłączenie do akumulatora (działały) z tym, że świece należy podpinać na ułamki sekundy by nie spalić jak jest ciepła to działa.
W twoim przypadku może niedziałać jeden z tych urządzeń i wtedy całe webasto nie działa ( wymiana płytki może okazać się zbędna)

marcin_i_alunia - Pon Sty 21, 2008 20:54

Wszyatsko sprawdzałem, wentylator, pompkę, żarnik... Działa jak nalezy. Wie ktoś może gdzie kupić elektronikę do webasto? Wydawać 500zł na piecyk cały to troszke dużo
Marian_K - Pon Sty 21, 2008 21:24

marcin_i_alunia napisał/a:
Wszyatsko sprawdzałem, wentylator, pompkę, żarnik... Działa jak nalezy.
Wszystko da się sprawdzić na krótko, oprócz ... żarnika. Żarnik w piecu ThermoTopZ/C pełni również funkcję czujnika płomienia. Sama funkcja grzania może działać poprawnie, ale funkcja czujnika nie, co skutkuje nieodpalaniem pieca. Żarnik można sprawdzić tylko testerem diagnostycznym w serwisach Webasto (teoretycznie należałoby sprawdzić jego rezystancję po nagrzaniu, ale nigdzie nie uzyskałem informacji ile powinna ona wynosić :-( ). Niekoniecznie więc musisz wymieniać sterownik (elektronikę).

marcin_i_alunia napisał/a:
Wydawać 500zł na piecyk cały to troszke dużo
Jeżeli jest on an 100% sprawny to ... bardzo mało. Sam żarnik w serwisie kosztuje ok 300 PLN ...

Pozdrawiam!

PD - Wto Sty 22, 2008 16:32

witam mam prosbe dotyczaca webasta a mianowicie
mam walniety sterownik i jak narazie stwierdzilem ze mam walniety tranzystor
"BTS132" moze zna ktos jakis dobry sklep ktory to bedzie mial...
pozdrawiam

edward25 - Pią Sty 25, 2008 20:14

czytam Wasze wypowiedzi nt. webasta i nie bardzo wiem jak powinienem postąpić (co włączyć) aby spróbować czy webasto działa.
Jakby ktoś miał dla mnie cierpliwość i opisał krok po kroku jak sprawdzać czy się włącza.
Jakie mają być nastawy ATC, aby webasto zadziałało ? Będę bardzo wdzięczny za porady.

Mam R75 CDT od kilku dni i nie bardzo wiem jak winno być poprawnie. Akurat dzisiaj wracałem z pracy i przez kilka km było zimno, a ze środkowego tunelu, którego wylot jest na tylne siedzenia wiał zimny wiatr - zamykanie i otwieranie pokrętła na desce niczego nie zmieniało. Czy tam leci tylko zimne powietrze ?

Znalazłem artykuły nt. jak sprawdzić webasto, ale na ten moment chciałbym poznać kiedy sie ono powinno włączać i jakie ew. oznaki i odgłosy powinienem słyszeć ? A jak zrobi się cieplej to napewno rozbiorę to "ustrojstwo" i pobawię się na spokojnie.

Pozdrawiam

henryk - Pią Sty 25, 2008 21:02

edward25 napisał/a:
Czy tam leci tylko zimne powietrze ?
- tak, a latem gorące. Tym kanałem leci powietrze bezpośrednio z zewnątrz. Jedyne co można zrobić to przymykać lub otwierać, do uznania pasażerów. Pod przednimi fotelami masz nawiewy do tyłu z regulacją temperatury.
Jak znalazłeś artykuły, to tam na pewno było, że webasto się włączy jak temp. zewn. będzie niższa niż ~+5C. Reguluje tym inny czujnik niż ten co wskazuje temp. na wyświetlaczu tablicy, dlatego może się włączyć dopiero jak na desce będziesz miał np. +4C. Jak będzie chłodniej i po zapaleniu silnika się nie włączy samo to masz problem.
Lepiej poczekać na ochłodzenie, poczytać jeszcze, niż grzebać na wszelki wypadek. Jak się włączy, to (z zewnątrz samochodu) na pewno usłyszysz. Jeżeli silnik Ci się dostatecznie nie rozgrzeje, to po wyłączeniu silnika webasto też jeszcze będzie chwilę działało - tym bardziej słychać.

edward25 - Sob Sty 26, 2008 07:24

dzięki za radę, aby poczekać aż będzie chłodniej - masz racje nie ma co teraz grzebać. Ale jeszcze nie bardzo rozumiem, czy włączenie ATC (nastawy temp. wewn.) ma wpływ na automatyczne załączenie się webasto ? Być może ma być na ECO, albo jeszcze inaczej - bo podobno jak włączy się ECO to np. AC nie działa, nie włącza się sprężarka itd

Pozdrawiam i życze miłego weekendu

Dam-Kam - Sob Sty 26, 2008 11:19

klimatyzacja nie ma nic do webasta :wink: webasto wlacza sie w zaleznosci od temp zewnetrznej a nie od tej na AC :smile:
edward25 - Sob Sty 26, 2008 20:58

czy webasto włączy się przy np. 0 st.C po przekręceniu kluczyka w poz. 2 bez uruchamiania silnika ?
Zakładam, że jest sprawne.
A kiedy się wyłącza ?
Jakieś parametry muszą sterować włącz. (poniżej 5 st.C) i wyłączaniem webasta.
Pozdrawiam

Dam-Kam - Sob Sty 26, 2008 21:41

edward25 napisał/a:
czy webasto włączy się przy np. 0 st.C po przekręceniu kluczyka w poz. 2 bez uruchamiania silnika ?

O ile wiem to nie, musi byc silnik uruchomiony

edward25 napisał/a:
kiedy się wyłącza ?

Jesli temp. silnika osiagnie (chyba) 70st.C lub po wylaczeniu silnika (słychać przez chwile charakterystyczny szum)
edward25 napisał/a:
Jakieś parametry muszą sterować włącz. (poniżej 5 st.C) i wyłączaniem webasta.

W sprawnym webasto temp. zewnetrzna jest jedynym wyznacznikiem kiedy ma sie włączyc ale nie nalezy sie sugerowac wskazaniami na komputerze samochodu gdyz webasto ma swoj osobny czujnik)
Najłatwiej sprawdzic webasto na czuja, jak temp jest ponizej 5st.C (a najlepiej 0st.C i nizej dla pewnisci) po zapaleniu silnika po okolo 5min juz na calego webasto powinno dmuchac ciepłymi spalinami pod przednim lewym kolem, wystarczy wsadzic reke :smile:

Marian_K - Pon Sty 28, 2008 11:16

PD napisał/a:
mam walniety sterownik i jak narazie stwierdzilem ze mam walniety tranzystor
"BTS132" moze zna ktos jakis dobry sklep ktory to bedzie mial...
Nie wiem, czy jeszcze aktualne, ale jakby co, to tutaj mają wiele różnych, nietypowych rzeczy:
http://www.electronicpool...enge=1&id=76977

Pozdrawiam!

edward25 - Pon Sty 28, 2008 18:33

gdzieś czytałem, że można włączyć webasto przed uruchomieniem silnika, po to aby ogrzać wnętrze i płyn chłodzący silnika co spowoduje łatwiejszy rozruch oraz wyczytałem, żeby nie używać webasta dłużej jak 30 min, ze względu na pobór prądu z akumulatora i ew. jego rozładowanie.

Muszę go rozgryźć i zmusić do pracy :twisted:
pozdrawiam

Dam-Kam - Pon Sty 28, 2008 19:17

edward25 napisał/a:
wyczytałem, żeby nie używać webasta dłużej jak 30 min, ze względu na pobór prądu z akumulatora i ew. jego rozładowanie.

dobrze wyczytales, przetestowalem dwa razy - faktycznie, nie odpala :wink:
A co do tego właczania przed to Marian_K napisal artykuł jak to podlaczyc, jest na stronie klubowej :smile:

nixon75 - Czw Lut 07, 2008 20:55

Jest możliwość odpalenia webasto wcześniej, ale jak ma się ogrzewanie postojowe a nie dogrzewanie silnika
Spyder - Czw Lut 07, 2008 22:16

nixon75 napisał/a:
Jest możliwość odpalenia webasto wcześniej, ale jak ma się ogrzewanie postojowe a nie dogrzewanie silnika


A ja mam w moim "R" dogrzewanie i przerobiłemł na ogrzewanie postojowe odpalane z pilota drogą radiową. Rano wstaje włączam czajnik na kawe i webasto przez okienko i za 20 min wsiadam do ciepłego autka.

Troche zabawy zmontażem ale później jaki komforcik :D

gipsy2 - Czw Lut 07, 2008 23:23

ehmmm :)

napisz skąd masz części, co trzeba dokupić :)

Spyder już Cię lubię :D ,też to mi się podoba :P jeno trza mi pomysłu (cudzego) ,werwy,kasy i wspomożenia.

Na zlocie będziesz? Bo bede Ci ściągał szkło z lusterek bo mimo czyszczenia styków ogrzewanie lusterek nie działa. W sumie to popsułbym też Ci parę rzeczy więc przyjedź :P

Spyder - Pią Lut 08, 2008 04:37

gipsy2 napisał/a:
napisz skąd masz części, co trzeba dokupić


Wszytstko masz tu opisane: http://roverki.pl/index.p...cle/21-inne/448

Części kosztują około 150, 170 zł zależy od nadajnika.

gipsy2 napisał/a:
bede Ci ściągał szkło z lusterek

Powodzenia życzye :twisted:

gipsy2 napisał/a:
Na zlocie będziesz?


Jak sie chłopaki zdecydują i podadzą konkretny termin i godzine to postaram sie dojechać. Narazie to oni nie umieją sie zdecydować. :roll:

gipsy2 - Pią Lut 08, 2008 08:44

jak to nie umią się zdecydować :)

jutro godzina 14sta przy sklepie sportowym na trzech stawach :) :P

Brt - Pią Lut 08, 2008 09:24

no właśnie. W razie czego jest podany tel do thef'a ;) jakby ktoś się miał spóźnić lub cos, to , będzie mógł nas namierzyć :)
markozalko - Sob Wrz 10, 2011 06:59

Może ma ktoś schemat do mojego webasta. Patrzyłem to mam takie nr 66232C. Nie wiem gdzie szukać takich schematów a jeden mechanik mi mowił że jak będzie mial schemat to mi to zrobi.
VMatas - Sob Wrz 10, 2011 15:50

Niema czegoś takiego jak schemat Webasto. Niestety producent nie dzieli się takimi informacjami :( Są dwa artykuły na temat, i wiele już jest pisane na forum - informacji powinno starczyć jeżeli mechanikowi ręce rosną z odpowiedniego miejsca.

http://www.roverki.pl/com...ie-webasto.html
http://www.roverki.pl/com...bic-samemu.html

Artur - Pon Wrz 12, 2011 13:36

Marian_K napisał/a:
W R75 instalowane były dwa typy webasto: na początku 66232C, a później 98570B

Jak sprawdzić którą wersję się posiada, jest to gdzies napisane na piecyku?

VMatas - Pon Wrz 12, 2011 14:42

Czytałeś artykuły? Dałem tam nawet zdjęcie i zaznaczyłem gdzie jest pokazana wersja.
olekkelo - Pon Paź 10, 2011 21:39

Panowie 75 kupiłem w lipcu webasto włączało się jak chciało na postoju (zgaszonym silniku )odłączyłem więc wtyczkę 2 pinową , no ale chłodne dni idą podłączyłem wtyczkę i jest tak samo w czasie jazdy nie wiem czy działa ale na postoju nawet godzine czy dwie po wyłączeniu silnika słychać webasto takie szumy sssss ss ssssss ss nie regularne :)


tak ma być??

VMatas - Wto Paź 11, 2011 07:15

Czy te szumy też są przy odpiętej 6-pinowej wtyczce, a 2-pinowej podłączonej? Jeżeli tak to problem w płytce pieca:( Jeżeli nie to patrzeć kabelki - może jest jakieś zwarcie lub może poprzedni właściciel już coś domajstrował.
olekkelo - Wto Paź 11, 2011 09:16

Wygląda to tak że jak są obie wtyczki podpięte to po zgaszeniu auta webasto jakby samo się włącza i wyłącza , 6 pinowej wtyczki nie ruszałem z miejsca ale sprawdzę jak Piszesz .
PawelSki99 - Czw Lis 24, 2011 21:21

Witam mam pytanie odnośnie webasto a nie chciałem zakładać nowego tematu, mianowicie czy przerabiał ktoś webasto tak aby działało jako niezależne ogrzewanie sterowane pilotem? Ile taka przeróbka może kosztować i czy zna ktoś kogo kto by się tego mógł podjąć??
apples - Czw Lis 24, 2011 21:37

PawelSki99 napisał/a:
mianowicie czy przerabiał ktoś webasto tak aby działało jako niezależne ogrzewanie sterowane pilotem?
Ja.
PawelSki99 napisał/a:
Ile taka przeróbka może kosztować i czy zna ktoś kogo kto by się tego mógł podjąć??
Napisz do kolegi VMatas http://forum.roverki.eu/p...profile&u=19628 lub Pieta http://forum.roverki.eu/p...profile&u=16925
VMatas - Pią Lis 25, 2011 08:28

Dla wszystkich, którzy pragną przerobić swoje webasto na sterowanie przez odległość - ostatnie moje pomysły jak to zrobić najprościej i chyba najtaniej:

1. Szukamy na Allegro modułu GSM, umożliwiającego włączyć wyjście na określony czas podany w SMS'ie, na przykład http://allegro.pl/elmes-g...950545436.html;
2. To samo wyjście włączy nam piec i przez przekaźnik panel ATC, trzeba tylko pokombinować jak podłączyć przekaźnik dla rożnych pieców 66232C i 98570B;
3. Kupujemy kartę GSM - taką gdzie bedziemy mieli najtansze sms'y;
4. Programujemy kilka szablonów wiadomości z rożnymi czasami w swoim telefonie;
5. Jeżeli moduł GSM ma funkcje włączenia pieca na odpowiedni czas, możemy ją tez zaprogramować. Niestety nie widziałem jeszcze modułu, który pozwalałby zaprogramować takie włączanie tylko w dni robocze - zwykle niema w tej funkcji kalendarza :( ;
6. Cieszymy się z ciepła w aucie i mniejszego spalania:)

Jeżeli będą jakieś pytania to chętnie pomogę radami.

Pieta - Pią Lis 25, 2011 09:48

Dodam jeszcze, że warto poszukać modułu GSM z obsługą CLIP, czyli aktywowanie wyjść przez dzwonienie na centralkę. Większosc modułów urachamianie w trybie CLIP jest monostabilne, czyli możesz uruchomić wyjście na zdefiniowany czas ale go nie wyłączasz. Jednak są moduły z obsługą CLIP w trybie bistabilnym, czyli drugie dzwonienie powoduje wyłącznie wyjścia.

Wadą CLIP jest to, że nie możesz sterować konkretnym portem. Zawsze sterujesz zdefiniowaną grupą portów.

21matys - Pią Lis 25, 2011 10:12

VMatas, mozesz jeszcze raz podaćten ptrzykład z linku który podałes w poscie bo sie nie otweira a coraz bardzie mnie to interesuje :)
cy to co pojdaje wlinku poniżej to sie nada na sterownie :)
http://allegro.pl/elmes-g...1950545436.html

Pieta - Pią Lis 25, 2011 10:38

Funkcja Clip w tym module jest monostabilna
Pamiętaj, że producent daje gwarancję jak urządzenie pracuje wewnątrz i w dodatnich temperaturach
Ludki używaja tego modułu w autach i podobno działa bez problemów

Warto zainteresować się MGSM firmy Ropam

21matys - Pią Lis 25, 2011 11:41

Pieta napisał/a:
Funkcja Clip w tym module jest monostabilna

ale tam pisze "tryb załączenia wyjść: monostabilny (załączenie czasowe)
lub bistabilny (załączenie lub wyłączenie trwałe),"

chyba ze zle to rozumuje bo przyznam sie ze trocge sie gubie
i fak pisze ze tem dzialania od 0-40C hmm... ale skoro działa innym...

[ Dodano: Pią Lis 25, 2011 11:41 ]
tak czytałem instrukcje tego urządzenia co zaproponowałem w poscie powyżej
http://www.itchome.pl/ins...rozszerzona.pdf
i powie ze mnie to urzadzenie spełniał by wszystkie moje wymagania jezeli chodzi o powiadamianie sms, dzieki funkce mono moża okreslić ile czasu ma działać webasto :)
teraz tylko zebrac kase naprawic webasto... przerobić sterowanie razem z klimą podłączyć wszystko i modlićsie ze jak mnie nie bedzie przy samochodzie a to załącze to nie spali mi sie samochód ;:mrgreen:

Pieta - Pią Lis 25, 2011 11:42

piszą, że monostabilny i bistabilny, ale jak dokładnie instrukcję poczytasz to są tam gwiazdki i jest napisane, że dla CLIP tylko monostabilny
Bistabilny jest tylko dla SMS

21matys - Pią Lis 25, 2011 11:44

Pieta napisał/a:
Bistabilny jest tylko dla SMS

tak własnie to zauważylem ale mnie interesuje powiadamianie sms :)
a takie pytanie jak sie dzwoni na taki moduł czyli uzywa sie funkcji clip to usłysze sie jakiś komunikat czy jak ??

VMatas - Pią Lis 25, 2011 11:51

Modlić się niema po co - już drugi rok używam zdalnego sterowania i wszystko jest Ok. Można jedynie sąsiadów i przechodnich wystraszyć :) No ale jakoś strażników przy aucie jeszcze ni razu nie znalazłem :D

Co do komunikatów, to zależy od modułu i konfiguracji - zwykle tam są dość bogate opcje powiadamiania o zdarzeniach i wystarczy je według siebie skonfigurować. Jeżeli 4 pin Webasto podłączyć na wejście modułu, to będzie można dostać SMS, że piec odpalił. Nie znam szczegółów modułu Elmes(używam innego - litewskiej firmy), - w instrukcji to wszystko powinno być opisane.

Pieta - Pią Lis 25, 2011 13:07

21matys napisał/a:
Pieta napisał/a:
Bistabilny jest tylko dla SMS

tak własnie to zauważylem ale mnie interesuje powiadamianie sms :)
a takie pytanie jak sie dzwoni na taki moduł czyli uzywa sie funkcji clip to usłysze sie jakiś komunikat czy jak ??


Nie usłyszysz. Poprostu dajesz sygnał, moduł rozpoznaje numer i steruje portem
sms-ami praktycznie wszystko jest możliwe, łącznie z powiadamianiem o zadażeniach, statusie portów itd.

VMatas - Pon Lis 28, 2011 13:06

Możliwy schemat zdalnego sterowania piecem przy pomocy modułu GSM(kontakty na wyjściu normalnie otwarte):


hs26 - Sob Gru 17, 2011 23:09

Witam.
Marian_K napisał/a:
W R75 instalowane były dwa typy webasto: na początku 66232C, a później 98570B.

Kolega Marian wymienił dwa typy webasta które były montowane w R75. W moim roverku znalazłem coś takiego 98570D widać na foto.

Samochud z grudnia 2003r.
Poniżej widok wtyczki z dwóch stron styki 1-2-3 i 4-5-6

doniek1988 - Czw Gru 22, 2011 09:02
Temat postu: webasto załącza się tylko przez minutę.
witam!!!!
to moje pierwsze zapytanie R75 posiadam od niedawna. Webasto w moim roverze włącza się tylko na minutę i to nie na zapłonie tylko po odpaleniu silnika i odpięciu i wpięciu z powrotem kostek od webasta. Od czego zacząć ? ?

VMatas - Czw Gru 22, 2011 09:25

Od dokładnego sprawdzenia czasów jak mam opisane w tym artykule. Wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.

http://www.roverki.pl/zro...ie-webasto.html

doniek1988 - Czw Gru 22, 2011 10:16

oczywiście chciałem zaznaczyć że mam zwykłe webasto.
VMatas - Czw Gru 22, 2011 11:18

Ta procedura i jest przygotowana dla zwykłego Webasto R75 :)
dzidek76 - Czw Sty 05, 2012 13:36

witam.Moje webasto po regeneracji działalo pare dni.Wszystko bylo ok grzało itp. Ale od 2 dni jak wlacze manualnie albo z programatora dziala tylko przez 5 minut poczym odlacza sie caly nawiew,ale piec slychac ze dziala.Czy ktos moze mi doradzic co sie dzieje lub mial takie zajscie.Pozdrawiam
Pieta - Czw Sty 05, 2012 14:06

jaki nawiew, w kabinie czy wentylaor w piecu?
dzidek76 - Czw Sty 05, 2012 16:48

po właczeniu webasto manualnie sterowanie nawiewem w aucie wylacza sie po okolo 3 minutach ( klimatronik) ,a cale webasto po 5 minutach.Tak samo jest gdy ustawie programator na dany czas wszystko sie zalacza i slychac ze dziala a po 3 minutach rozlacza sie nawiew,a po 5 minutach przestaje dzialac piec.
doniek1988 - Czw Sty 26, 2012 09:07
Temat postu: webasto załącza się tylko na odpalonym silniku
witam!!!
u mnie to już woogle jest dyskoteka z tym webasto. Nigdy jeszcze mi się nie załączyło na zapłonie ew. na włączonym silniku ale tylko po tym jak odłączyłem od pieca zasilanie.

Słychać było tylko że pracuje z rury leciało letnie powietrze nie był to raczej dym. Po 2 minutach wyłączyło się. Odłączyłem zasilanie i po 15min odpaliłem webasto jeszcze raz sciągnąłem wężyk od paliwa webasto pracowało ale z wężyka nic nie leci.

Czy to może być pompka webasta wiem że jest za tylnym prawym kołem ale nic co by przypominało pompkę tam nie widze tylko jest jakaś chłodniczka. Jak wygląda ta pompka może jakieś foto i pomoc. pozdrawiam

Pieta - Czw Sty 26, 2012 10:16

Pompka od pieca jest PRZED prawym tylnym kołem, przykręcona wsporniczkiem do podłogi.
Pompoka wygląda tak

Pompka podaje paliwo impulsowo. Aby ja sprawdzić podłącz 12V impulsowo, czyli podłączać zasilanie z przerwami np. 1/s. Pompka będzie pluła paliwem za każdym razem jak dasz impuls.
Poza tym jak włączysz piec pompkę powinno być słychać (takie wyraźnie słyszalne cykanie)

Ta chłodniczka to chłodnica paliwa powracającego do baku

VMatas - Czw Sty 26, 2012 13:30

Jeżeli piec wyłącza się po dwóch minutach pompka nie koniecznie musi być niesprawna - ten czas mówi że również możliwie są problemy ze świecą lub pompa wody. Największe prawdopodobieństwo że oporność świecy jest nie w normie lub sam sterownik pieca jest nie w porządku, i pompka paliwa nawet nie załącza się. Proponuje zmierzyć oporność świecy dla początku - jeżeli będzie od 0.5 Oma do 0.7 Oma to świeca jest Ok. Możesz też zmierzyć miernikiem czy jest oporność pomiędzy 6 kontaktem i masa - jeżeli jest to pompkę masz na miejscu i na pewno sprawną. Możesz podać na 6 kontakt łącza impulsami +12V - z rurki powinno lecieć paliwo. Oczywiście łącze ma być odłączone od sterownika pieca.
doniek1988 - Czw Sty 26, 2012 13:56

ok.

1. Jak sprawdzić oporność świecy? muszę ją wymontować z webasta?

2. Co do sterownika mam 3 webasta od R75 i tylko na 1 mi się cokolwiek załącza na tych dwóch które podmieniałem nic się nie odzywa.

3. Żeby sprawdzić tą pompkę muszę odłączyć większą kostkę od webasta i na 6 pin podać napięcie prosto z akumulatora?

VMatas - Czw Sty 26, 2012 16:53

1. Nie musisz. Wystarczy zdjąć pokrywkę w środku i zmierzyć na wtyczce z najgrubszymi przewodami, uwzględniając fakt że miernik chiński nie pokazuje zera Om przy zwarciu końcówek.
2. Bogaty jesteś:) Czy typ wszystkich jest taki sam? Trzeba spróbować sprawdzić na "krotko" - wiele już o tym pisane na forum. Również w artykułach znajdziesz do poczytania na temat.
3. Tak, tylko impulsowo, nie na stałe.

doniek1988 - Sob Sty 28, 2012 21:06

no dzisiaj sprawdziłem. webasto na krótko odpala daje 12V na 1 pin. odpala ciągnie powietrze słuchać że pompka wody pracuje i dmucha rurą tylko zimne powietrze pompka paliwa webasta w tym momencie nie tyka. oporność świecy 0.8 druga 0.9 trzecia 1.1 ( mam kilka webast od r75 więc od razu sprawdziłem wszystkie świece. w aucie mam zamontowaną tą 0.8. ( świece sprawdzałem odłączajac je od webasta i sprawdzałem ich oporność na kostce która wchodzi w sterownik - 2 pinowa.) Jeżeli podam 12v impulsowo na 6 pin ( !! ! ale nie na stterownik od webasta tylko w kostke to pompke słychać a jak podam na 6 pin w webasto to nie słychać. więc jest lipa na maxa 1. pompka webasto sprawna, 2. świeca ok, 3. pompka wody ok, 4. sterownik niby też a webasto ni hu hu i w aucie zimno...co dalej
Pieta - Sob Sty 28, 2012 21:24

Pompka tyka, ale nie masz pewności, że pompuje.
Wyjmij wężyk z pieca i podłącz ją na krótko i sprawdź czy paliwo leci

Pompa paliwa nie działa zaraz po włączeniu pieca
Najpierw pompa obiegowa i wentylator
po kilkunasu sekundach sztyft zaczyna grzać
W momencie jak wentylator przestaje na chwilę dmuchać pompa paliwa zaczyna pompować paliwo na rozgrzaną włukninę
po paru sekundach dmuchawa znowu dmucha

VMatas - Sob Sty 28, 2012 22:49

Ile pokazywał miernik przy zwarciu koncówek?
doniek1988 - Nie Sty 29, 2012 12:07

miernik pokazywał 0.8 ohma, wężyk od paliwa był zdjęty i pompka nie pompowała ani nie tykała przy podaniu impulsu na 6 pin w webasto tylko gdy podałem na 6 pin na kostke. Ale gry załaczam webasto na krótko to pompa sienie włacza.

[ Dodano: Nie Sty 29, 2012 12:07 ]
a najbardziej mnie dziwi to że gdy załącze webasto to pompka nie podaje paliwa. a na krótko pompka podaje.

VMatas - Nie Sty 29, 2012 13:46

Jeżeli świeca ma 0.8 Oma to paliwa nie będzie podawać - piec sprawdza oporność świecy i jak jest nie z przedziału 0.5 - 0.7 Oma po prostu zapisuje błąd i odmawia współpracy. Po trzech blędach piec blokuje sam siebie. Blokowanie możesz skasować wyjmowaniem bezpiecznika F8 pod maską na ok. 20 sek., ale i tak to na pewno nic nie zmieni, jeżeli świeca jest do bani.. No ale ze wszystkie 3 piece mają walnięte świecy to tez mi nie chcę się wierzyć.. Więc jeszcze raz pytam, ile pokazuje miernik przy zwartych na krotko końcówkach, i ile mierząc świecę?
Jestem tylko ciekawy po co podawałeś +12V na sterownik - tam pompy paliwa o ile mi wiadomo niema? :roll: Mam nadzieję że tranzystora na wyjściu nie spaliłeś..

doniek1988 - Nie Sty 29, 2012 15:14

załączam zdjęcia

[ Dodano: Nie Sty 29, 2012 15:14 ]
a tutaj wymontowana świeca i mierzona w domu przy temp ok 20-22 stopni. oporność zaczyna się od 1.6 i spada powoli do 0.7

dziara01 - Nie Sty 29, 2012 15:22

Witam wszystkich na forum.Problem webasto powrócił jak bumerang,znów zaczęło kopcić.Gość który wcześniej w nim naprawiał wiatrak stwierdził,że tym razem to świeca padła,troszkę za dużo śpiewa bo za samą świecę 250 zł plus coś za robotę.Rozbierałem już kiedyś webasto,wiem co gdzie jest,tylko nie pamiętam jaki model świecy będzie mi potrzebny żeby zrobić to samemu.Moje autko to R75 rok 2000 CDT.Za pomoc i namiary gdzie mogę kupić taką świece w rozsądnej cenie z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich z klubu.
VMatas - Nie Sty 29, 2012 15:50

Jeżeli wierzyć temu co pokazuje miernik to świeca ma ok 0.2 - 0.3 Oma - grubo za mało dla normalnej pracy (różnica pomiędzy wartościami - trzeba odrzucić wartość pokazywaną przy zwartych końcówkach). Spróbuj postawić tą swiecę, która ci najwięcej pokazuje, ale z tym piecem który próbuje załączyć się. Przydałaby się komputerowa diagnostyka, bo tutaj może występować jak i problem ze świecą, tak i problem ze sterownikiem pieca, który sobie źle mierzy oporność świecy. A może są jeszcze jakieś inne problemy…

[ Dodano: Nie Sty 29, 2012 16:50 ]
dziara01 napisał/a:
...Za pomoc i namiary gdzie mogę kupić taką świece w rozsądnej cenie z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich z klubu.


Jak i kiedy kopci?

http://allegro.pl/sztyft-...2061323063.html

dziara01 - Pon Sty 30, 2012 18:44

Cześć VMatas dzięki za link,ale czy jesteś pewien że będzie pasować bo coś mi świta,że rok temu jak to rozbierałem to inaczej wyglądał ten żarnik?...Pytasz kiedy kopci otóż zaczął momentalnie i to od razu grubą chmurą dymu (i nie przestał) śmiało mogę powiedzieć,że auta nie było widać.Jak się zatrzymałem i zgasiłem silnik to dopalanie przez webasto też nadzwyczaj długo trwało...Pamiętam,że jak padł wiatrak to kopcił co jakiś czas.Dym jest taki sam gęsty i biały.
VMatas - Pon Sty 30, 2012 19:46

Nie spiesz się z wymiana świecy - również to może być wina sterownika który źle mierzy oporność świecy w trybie czujnika płomienia. Wtedy decyduje się że piec nie odpalił, i idzie faza przedmuchiwania komory spalania. biały dym to pary niespalonej ropy.. Trzeba robić diagnostykę komputerową, i wtedy będzie wiadomo co jest. Bo 300Zł to jednak wydatek. A co do świecy to zapytaj u sprzedawcy - z 2 miesiące temu miał dwa rodzaje świec - kolega z litewskiego forum R75 kupował od niego.
PawelSki99 - Wto Sty 31, 2012 08:10

Mam pytanie czy to webasto wszystkim tak głośno pracuje, u mnie gdy odpale silnik webasto zaskoczy wejdę do domu zamknę drzwi i wydaje mi się jak gdyby gdzieś odkurzacz chodził. Czy to ma być tak głośno czy coś u mnie jest nie tak??
Dziadek - Wto Sty 31, 2012 08:17

Trochę słychać,ale przy odpalonym silniku to ledwo szumi.Spróbuj zobaczyć skąd ten dźwięk dochodzi- czy z wlotu,czy wylotu pod spodem,być może coś jest przytkane,bo nie podejrzewam samej dmuchawy.
doniek1988 - Wto Sty 31, 2012 08:25

a więc ciąg dalszy. wczoraj poszukałem świece co miała oporność 1.1 odjąłem różnice miernika 0.5 więc wychodzi że świeca ma 0.6. złożyłem i nadal to samo, nie załącza się pompka sprawdziłem przewód który idzie do pompki i masę i jest wszystko ok. Poza tym podłączałem jeszcze 3 inne piece które chodziły w innych roverach 75 i też ten sam problem. więc nie wiem co tu dalej robić. był u mnie też znajomy co ma r75 i on nie ma woogle webasta i grzeje mu elegancko. może ze swojego też wyjmę i połącze węże bezpośrednio...
VMatas - Wto Sty 31, 2012 08:59

PawelSki99 napisał/a:
.. i wydaje mi się jak gdyby gdzieś odkurzacz chodził. Czy to ma być tak głośno czy coś u mnie jest nie tak??


Można dokupić specjalny tłumik http://allegro.pl/webasto...2032331003.html :D

doniek1988 napisał/a:
...które chodziły w innych roverach 75 i też ten sam problem. więc nie wiem co tu dalej robić. był u mnie też znajomy co ma r75 i on nie ma woogle webasta i grzeje mu elegancko. może ze swojego też wyjmę i połącze węże bezpośrednio...


Że chodzili w innych to jeszcze też nie fakt. ALE - jak żaden nie chodzi to jednak bardzo dokładnie sprawdziłbym czy pompka podaje paliwo. Dopóki co nie napisałeś że udało się ci zobaczyć choć kropelkę paliwa podając impulsowo +12V na kontakt 6 wtyczki. Sprawdź to - wężyk po prostu może być zatkany parafina. Tylko już nie dawaj +12V na sterownik :) Jak już tryskało będzie paliwo i piec nie będzie palić to radziłbym szukać diagnostyki komputerowej lub samemu ją robić jak opisane w moim artykule.
A połączenie węży i wyrzucenie webasto nic ci nie zmieni - od tego nie zacznie grzać lepiej. Przy mrozach ( a u mnie dzisiaj było -18C) ten diesel sam nie umie zagrzać się. A tak z piecem póki dojechałem do pracy 5 km już miałem prawie połowę skali :)

doniek1988 - Wto Sty 31, 2012 09:34

pompa jest na 100% sprawna na krótko paliwo leci z wężyka, to dlaczego inne r75 nie mają webasta oryginalnie i grzeją normalnie?

[ Dodano: Wto Sty 31, 2012 09:34 ]
i co jeszcze...zapomniałem dodać że wyjąłem czujnik od webasta zwarłem kable i webasto nie odpaliło się. a co to jest woogle ten ECM i jak sprawdzić czujnik?

PawelSki99 - Wto Sty 31, 2012 18:05

Dziadek napisał/a:
Trochę słychać,ale przy odpalonym silniku to ledwo szumi.Spróbuj zobaczyć skąd ten dźwięk dochodzi- czy z wlotu,czy wylotu pod spodem,być może coś jest przytkane,bo nie podejrzewam samej dmuchawy.
_________________


No właśnie dźwięk dochodzi chyba z wylotu czyli może być coś przytkane ?? Czy może się coś od tego zepsuć bo obecie nie mam nawet jak do tego zerknąć

VMatas - Wto Sty 31, 2012 18:28

doniek1988 napisał/a:
pompa jest na 100% sprawna na krótko paliwo leci z wężyka, to dlaczego inne r75 nie mają webasta oryginalnie i grzeją normalnie?


Inne to benzynówki chyba? Bo diesle to nie grzeją :D

doniek1988 napisał/a:
pompa jest na 100% sprawna na krótko paliwo leci z wężyka, to dlaczego inne r75 nie mają webasta oryginalnie i grzeją normalnie?

[ Dodano: Wto Sty 31, 2012 09:34 ]
i co jeszcze...zapomniałem dodać że wyjąłem czujnik od webasta zwarłem kable i webasto nie odpaliło się. a co to jest woogle ten ECM i jak sprawdzić czujnik?


A forum czytasz w ogóle? Bo n-ty raz wyjaśniać to samo już nikomu nie chce się. Jest wyszukiwarka, jest workshop dla R75 (http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=54757) - tam te odpowiedzi już są :D

[ Dodano: Wto Sty 31, 2012 19:28 ]
PawelSki99 napisał/a:
No właśnie dźwięk dochodzi chyba z wylotu czyli może być coś przytkane ?? Czy może się coś od tego zepsuć bo obecie nie mam nawet jak do tego zerknąć


Przytkane to raczej nie będzie, po prostu niektóre piece chodzą głośniej z niewiadomych przyczyn. Jak się chce tylko delikatny szum to montuje się dodatkowy tłumik - ale nie wiem jaki dźwięk z nim będzie bo jeszcze nie widziałem na żywo.

doniek1988 - Sro Lut 01, 2012 12:30

ale mi nie chodzi o r75 w benzynie tylko wiem że np niektóre cdti nie mają webasta i grzeją normalnie. wiem bo znajomy ma r75 2003r 2.0 cdti i niema webasta i dogrzewa mu normalnie, a poza tym w większości MG zt też nie występowały webasta. Ktoś wooglę próbował wymontować webasto i podłączyć same wężę.
--------------------------------------------------------------

a ja dzisiaj kolejny wieczór będę walczył z moim webastem. narazie doszedłem do tego że ze sterownika z pinu na pompkę jest podawane 10.9v ale pompką nie tyka...

haszczyc - Sro Lut 01, 2012 12:38

ja od nowości nie mam Webasta w R :)
VMatas - Sro Lut 01, 2012 12:45

Webasto w R75 jako standardowe wyposażenie auta nie występowało od 2002 roku - można było jako opcję dokupić za dodatkową kasę. Co do grzania, to ile już widziałem R75 w dieslu to żaden nie potrafi zagrzać się szybko.. To czy jest nie działający piec, czy węże są połączone pomiędzy sobą ŻADNEGO wpływu na grzanie nie może mieć.
Czy ten sterownik gdzie na 6 pin masz 10.9V przypadkiem nie jest ten sam któremu podawałeś +12V na ten pin? :/ Obawiam się że tranzystor może być walnięty… I w ogóle, wydaje się mi że jesteś w momencie, kiedy bez diagnostyki komputerowej nic nie zdziałasz, tylko możesz coś napsuć jeszcze bardziej. EWENTUALNIE, można byłoby postawić sterownik wiadomo sprawny z innego auta i tak sprawdzić sam piec i jego elementy - wtedy byłoby wiadomo po której stronie jest problem. Może znajdź serwis TIR'ów - tam na pewno będą mieli kompa z oprogramowaniem Webasto.

doniek1988 - Sro Lut 01, 2012 13:25

i co grzeje normalnie?

[ Dodano: Sro Lut 01, 2012 13:21 ]
ogólnie ma 5 pieców od rovera więc chciałbym coś samemu pokąbinować a da radę żebym sprawdził jakoś ten tranzystor?

[ Dodano: Sro Lut 01, 2012 13:23 ]
tylko że dwa piece są z jednego typu, a 3 są drugiego ( 2 modele webasta ) i teraz to już nawet nie wiem jakie powinno być u mnie

[ Dodano: Sro Lut 01, 2012 13:24 ]
i oczywiście podkładałem każde webasto i na żadnym nie chodzi

[ Dodano: Sro Lut 01, 2012 13:25 ]
a czy w takim przypadku może to być wina komputera ( sterownika ) silnika było o tym wspomniane na forum...

VMatas - Sro Lut 01, 2012 13:48

Jeżeli przeczytałeś 3 artykuły i tematy workshopa, które są na stronie klubowej, i nie udało się nic z tymi piecami zrobić według tych wskazówek, nie startują ci przy połączeniu na "krotko", myślę że potrzebujesz kogoś bardziej doświadczonego w tych sprawach do zatrudnienia. Uważam, że w tych artykułach (do dwóch dołożyłem swoją rękę) wraz z linkami na inne dokumenty jest wystarczająco informacji żeby samemu zdiagnozować usterkę odpowiedniego elementu. Naprawa sterownika to już inna sprawa - to wymaga wiedzy elektronika i odpowiednich narzędzi - byle jaka lutownicą tam nie wejdziesz.

Przeczytaj wszystko jeszcze raz przeczytaj artykuły, zobacz jakie różnicy są w połączeniu pieców i odpowiednio je sprawdzaj po kolei. Wymaga to tylko przestawienia przewodu (pin 1 -> pin3 lub na odwrót). Po prostu niema możliwości dać ci konkretnego przepisu i algorytmu postępowania wiodącego prosto do sukcesu - musisz robić próby ze zrozumieniem tego materiału który jest dostępny - ja również swoją wiedzę zdobyłem na swoim własnym doświadczeniu. Po prostu już nie mam co napisać, co jeszcze możesz zrobić, bo i tak już wszystko mam napisane na forum.

Jeżeli chcesz własnoręcznie coś zrobić z piecem i mieć panowanie nad nim, to musisz dojść do możliwości komputerowego testowania - tak jak opisałem w artykule. Po prostu inaczej nic nie zrobisz, bo to jest tykanie "a może coś wyjdzie" w ciemno :D Piec jest niby prostym urządzeniem, ale jednak ma bardzo złożony algorytm pracy.

doniek1988 - Czw Lut 02, 2012 09:03

VMatas no w końcu prace nad moim webasto posunęły się do przodu. po ryłem w necie i doszedłem że u mnie powinno być webasto typu 66232C doszedłem do tego po kostce szerokiej do webasta. podłozyłem webasto z tym numerem ( 66232C ) podałem 12V na stałe na pin 1 ( bez odłączania kostki od webasta ) i ruszyło. I niby wszystko ok pompki ok. świeca niby też bo zaczeło sobie troche puchać i grzać wode.
VMatas - Czw Lut 02, 2012 09:19

No to pozdrowienia :) Teraz już będzie prościej :D
doniek1988 - Czw Lut 02, 2012 09:26

zaraz po tym postanowiłem odpalić je normalnie przez czujnik nie na krótko, więc wszystko podłączyłem tak jak powinno być. biore gaz od zapalniczki pucham nim na czujnik i nic. czujnik pyknął ale webasto stoi, wyciągam czujnik zwieram przewody webasto stoi. badam kostke niby wszystko ok ale niema tam napięcia.

Do kostki czujnika webasta wchodzą 2 przewody jeden idzie i łączy się z webastem drugi z komputerem silnika pod podszybiem.

Przewód idący do webasta jest ok. jest w nim przepływ prądu ( tzn. badając miernikiem pin wchodzący w kostke czujnika webasta i odizolowany koniec wchodzący do webasta jest przejście prądu, ale w drugim idącym do komputera nic nie pokazuję niema żadnego prądu. Poszukałem ten pin przy kostce na komputerze nie wychodzi z niej prąd ale gdy odpaliłem silnik pokazało się 12V ale w kostce przy czujniku webasta nadal nie ma prądu. Badam więc przewód między komputerem silnika a kostką czujnik webasta i niema przepływu. Wniosek uszkodzony przewód. Robię tak biorę prąd prosto z komputera do czujnika wale gazem po nim czujnik pyk! webasto chodzi.

mondigo - Sob Lut 04, 2012 16:22

Prosze o odpowiedz jak sie włacza webasto nie ma zadnego pilota wiec rozumiem ze sie zalacza automatycznie niby sie tam grzeje jak podniose maske ale jak go zalaczyc wczesniej ?
czy trzeba cos wcisnac zeby sie zalaczylo np otworzyc drzwi , przekrecic kluczyk itp np jak wiem ze wyjezdzam za 15 min i go zlaczyc wczesniej

VMatas - Sob Lut 04, 2012 16:44

mondigo napisał/a:
Prosze o odpowiedz jak sie włacza webasto nie ma zadnego pilota wiec rozumiem ze sie zalacza automatycznie niby sie tam grzeje jak podniose maske ale jak go zalaczyc wczesniej ?
czy trzeba cos wcisnac zeby sie zalaczylo np otworzyc drzwi , przekrecic kluczyk itp np jak wiem ze wyjezdzam za 15 min i go zlaczyc wczesniej


Już tyle razy o tym pisano że aż strach zacząć liczyć.. Wpisz w wyszukiwanie Webasto, to się zdziwisz ile będzie tematów :D

misiek-507 - Sob Lut 04, 2012 18:04

Prośba do użytkownika VMatasa poszukuje sterownika do z tego co czytałem możesz pomóc Mój mail pawel.sarkowicz@op.pl
VMatas - Sob Lut 04, 2012 18:16

To odpisuję :) Tak naprawdę to trzeba byłoby bardzo mnie zainteresować żebym zająłbym się robieniem takiego sterownika w jednym egzemplarzu. Jest po prostu to nieopłacalne licząc czas i możliwą kasę - wiem że niektórzy pobierają niemożliwe pieniądze za naprawy Webasto lub właśnie takie modyfikacje. Uważam że dla klubowicza takie zachowanie byłoby po prostu nieuczciwym..
Z drugiej strony jest rozwiązanie, które każdy może sam zainstalować, i w ten sposób zaoszczędzić sporo kasy. Trzeba tylko moduł GSM - dalej jak napisałem tutaj: http://forum.roverki.eu/v...p=693100#693100

kerbi - Nie Lut 05, 2012 10:10

Słuchajcie,a gdzie w Krakowie można zdiagnozować i ewentualnie naprawić piecyk (chodzi mi o sprawdzone warsztaty), kiedyś na forum gdzieś czytałem,że jest na ulicy i tu problem poziomkowej, porzeczkowej , malinowej coś takiego. Proszę o namiary jeżeli ktoś korzystał.
Rowan - Nie Lut 05, 2012 12:37

U mnie też coś się zaczęło niedobrego dziać z Webasto. Dotąd każdej zimy odpalało elegancko i grzało, było ok. Tej zimy też zaczęło odpalać normalnie i chodzić, po jakimś czasie przestało, zajrzałem, okazało się, że jest spalony bezpiecznik, wymieniłem, odpala. Tylko jego zachowanie jest dziwne i nie wiem czy grzeje, bo tak czy tak, to zawsze wyjeżdżam z garazu, w którym mam te 13-15 stopni. Generalnie wygląda to tak: jak tylko wyjadę, czujnik sprawdzi temperature, Webasto się załącza, bo słychać ewidentnie, tak jak zawsze. Po jakichś 30sek się wyłącza na kilak sekund, potem znów go słychać i tak kilka razy. Później albo pochodzi dłużej i się wyłączy całkiem, chociaż silnik nie złapie normalnej temperatury, albo chodzi, aż do normalnej temperatury. Dziwne jest też to, że wcześniej po zgaszeniu silnika, pracowało jeszcze jakiś czas i czuć było w garażu spaloną ropę, czyli było ok, teraz tego nie ma, wyłącza się albo w momencie zgaszenia silnika, albo chodzi z 5 sek. W każdym razie tego zapachu spalonej ropy nie czuć. Z całkowicie zimnego silnika przy -10*C nagrzewa się przez 15 km do normalnej temperatury. Także trudno mi ocenić czy działa to Webasto, czy nie. Wiem jedno, że włącza się i go słychać.
VMatas - Nie Lut 05, 2012 15:30

Sprawdź czy lecą gorące spaliny z rury wydechowej gdzieś po 5 minutach od startu. Z tego co piszesz wygląda że problem jest w płytce sterownika i wymaga ona naprawy. Musisz posprawdzać kilka razy, bo może być tak, że raz piec odpali, a następnym razem już nie. Bez oprogramowania Webasto to tylko gorące spaliny pokazują że z piecem wszystko jest Ok, ale powtórzę się - dopiero po 5 minutach od startu.
Rowan - Nie Lut 05, 2012 16:35

VMatas, spaliny są ciepłe. Na pewno nie gorące. Lecz tym razem pracował normalnie i widać było, że temperatura rosła dosyć szybko po odpaleniu.
VMatas - Nie Lut 05, 2012 17:24

Posprawdzaj jeszcze kilka razy żeby była pewność że jest Ok. Pamiętaj że cieple spaliny mogą być jeżeli silnik jest ciepły, a piec jednak nie pali, tylko przedmuchuje komorę spalania - wiec jak pisałem musisz sprawdzać po 5 minutach od startu (odpalenia silnika). Gdy webasto pracuje na pełnej mocy spaliny są wyczuwalnie gorące i dotykając rury wydechowej można poparzyć się.
arkady - Pon Lut 06, 2012 18:58

czy moge w jakis sposob odpalic webasto by ogrzac silnik? zamarzlo mi chyba paliwo i myslalem by silnik ogrzac po przez webasto
Pieta - Pon Lut 06, 2012 19:32

arkady napisał/a:
czy moge w jakis sposob odpalic webasto by ogrzac silnik? zamarzlo mi chyba paliwo i myslalem by silnik ogrzac po przez webasto


Zobacz we wtyczce 6pin gdzie masz podłączony przewód

PIN3?
jeżeli w pin3 to podłącz do tego kabla lub do PIN1 +12V

PIN1?
jeżeli w pin1 to podłacz do tego kabla +12V lub masę do pin3

SeniorA - Pon Lut 06, 2012 20:01

kerbi napisał/a:
a gdzie w Krakowie można zdiagnozować i ewentualnie naprawić piecyk (chodzi mi o sprawdzone warsztaty)
np. ALL HAPPY Andrzeja Ingardena przy ul. Macedońskiej 9 , albo ELCAMP na Tynieckiej 118E.
grota10 - Pon Lut 06, 2012 20:43

U mnie przy -10 nagrzewa sie po srednio po 4-5 km,wiec nie dziala ci za sprawnie.Wyjezdzam z garazu,zamykam,wsiadam ,jade.Do pracy mam 8km i zawsze dojezdzam nagrzanym na maxa
doniek1988 - Wto Lut 07, 2012 01:21

ja do pracy mykam 10 km i nawet przy działającym webasto nie dogrzeje mi się do połowy skali do połowy skali jest tak 3/4 myślę nad wymianą termostatu... chociaż dolny wąż jest zimny
michalie - Sob Gru 01, 2012 14:43

Witam mam pytanie.
sterowanie webastem mam za pomoca zegarka 1530 i on non stop ma na wyjsciu 6V i jest wpiete w 1 pin pieca 66232c po wcisnieciu płomyczka robi sie 10V i nie zawsze piec startuje, czy na wyjsciu zegarka zawsze powinno byc te 6 v moze to jakos wprowadza piec w dziwny stan
dodam ze sterownik sprawny

grota10 - Nie Gru 02, 2012 21:00

Podepne sie do tematu.Do tej pory webasto dzialalo swietnie,ale od tej zimy zaczelo sie dziac cos nie tak.Jak odpale samochod po chwili slychac wentylator,po czym z rury bucha kupa bialego dymu.Masakra,jest tak duzo ze ledwo widac samochod no i w kabinie oczywiscie.Tak jakby piec nie mial sily odpalic,ale slychac ze pracuje,bo huczy ale z rury jeca kleby bialego dymu.Po jakiejs chwili zalacza sie i dziala normalnie.Dzisiaj jak dmuchnalem w rure przez ktora ciagnie powietrze kilka razy strzelilo jakby w gaznik ale nic to nie dalo.Kiedy juz chodzi normalnie,silnik nabierze odpowiedniej temperatury webasto wylacza sie,kiedy zbije temperature,ponownie sie wlacza raz niby normalnie a innym razem najpierw kopci,a pozniej normalnie.Wyczytalem ze moga to byc zapchane jakies kanaliki powietrza.Pytanie,czy mozna przeczyscic te kanaliki nie odpinajac calego webasto od samochodu,jak wogole podejsc do rozbierania i czyszczenia pieca.Czy odpinajac te dwie wtyczki i odkrecajac plastyki od gory dostane sie do srodka?Zeby jezdzic bez webasta wystarczy odpiac dwie wtyczki,czy moze jedna?
seyfer - Nie Gru 02, 2012 21:16

wystarczy zasilającą wtyczke odpiąc i webasto nie bedzie sie załączać. Co do demontażu to jest gdzieś wszystko ładnie opisane co i jak.
grota10 - Pon Gru 03, 2012 23:00

jeszcze jedno.Przeczytalem przed chwila pisal Stachu ze po wymianie akumulatora na nowy webasto ozylo.Czy to mozliwe? Mi padl akumulator tydzien temu,nie chcial nawet krecic tylko mrugal swiatlami.Podlaczylem na noc i teraz kreci elegancko,ale sie zastanawiam nad wypowiedzia Stacha.Czy to mozliwe? Jak silnik pracuje to prad idzie z alternatora

[ Dodano: Pon Gru 03, 2012 23:00 ]
bylem dzisiaj na kompie.Podlaczyl wykasowal trzy bledy i ruszylo.Ale niestety po dojechaniu do domu,kiedy probowalem jeszcze raz odpalic.znowu kupa dymu i strzaly.Chyba palnik czy jek to sie nazywa do wymiany.Jutro jade znowu na warsztat.Czy ktos wie gdzie mozna i za ile kupic.Mi gosciu sugerowal 500zl.Duzo czy malo?

lukasz5992 - Pią Gru 07, 2012 08:58

Załóżmy że webasto jest sprawne.Ogrzewanie OFF Przy temp -5 po jakim mniej więcej czasie silnik powinien złapać optymalną temperaturę pracy???
seyfer - Pią Gru 07, 2012 12:35

5-10 min. U mnie po 3 latach użytkowania akurat wczoraj sie posypało i webasto niby pracuje a nie grzeje bo pluje kłębami ciemnego dymu :???:
Dziwnym trafem webasto jednak zaczyna dzialać, jednak nie jest tak efektywne jak przed "dymieniem" aż ludzie sie dziwnie spoglądają xD

markozalko - Nie Gru 09, 2012 09:29

Dobrze tym co mają sprawne webasto. Ja nie mam niestety sprawnego a robić mi się jakoś nie chce. Al ejeżdżąc po mieście to maskara aby go zagrzać. Dziś np. było -10 rano. Jechałem bez włączania nawiewu jakieś 3,5 km. Potem włączyłem ale tylko na 21 stopni (Nigdy w zimę nie daje więcej bo temp. od razu spada. Zatem w zimie zawsze mam letnie powietrze w środku.) i t ak jechałem jeszce 10 km po mieście i dopiero jak dojechałem do domu złpaał temp. na połowie. Masakra jakaś, jak jeżdżę na obrotach poniżej 2000 to na prawde ciężko zagrzać, a w mieście albo stoi się na światłach albo za kimś wolno jedzie i jak tu go zagrzać. Jeśli miałbym neisprawny termostat to chyba bym wcale nie zagrzał silnika.
krawcu183 - Sro Gru 12, 2012 22:45

Podepnę się pod temat.
U mnie webasto działało idealnie prawie 3 lata. W tym roku się często blokowało ale pomagało wyjęcie bezpiecznika F8 - do wczoraj kiedy to przestało działać.

Dziś rozebrałem je, przeczyściłem, złożyłem i zaczęło ślicznie działać. Niestety połamała mi się uszczelka która jest pomiędzy komorą spalania a palnikiem. Powstały 4 części z czego jedna o długości ok 1cm gdzieś przepadła.
Założyłem tą uszczelkę w kawałkach z przerwą 1cm. Nie używałem żadnego silikonu do uszczelniania. I teraz pytanie: Czy może mi to popsuć coś jak tak będzie czy lepiej rozebrać od nowa i uszczelnić silikonem?
Przyznam że nie bardzo mi się chce ale jeśli ta przerwa może powodować przegrzanie to rozbiorę.

Pieta - Czw Gru 13, 2012 08:46

Wydaje mi się, że może płomień i gorące powietrze ze spalinami przedostawać się do przestrzeni gdzie jest silnik wentylatora. Zaburzy to przepływ zasilania w powietrze. Poza tym czy ewntualne spaliny wpłyną negatywnie na wentylator? chyba tak.

Ja bym wymienił uszczelkę. Na allegro można zazwyczaj kupić
http://allegro.pl/uszczel...2842044303.html

Jeżlei nie chcesz przepłacać, możesz kupić papier uszczelkowy i sam wyciąć
http://allegro.pl/listing...er+na+uszczelki

sprawdź najpierw jaki rodzaj "papieru" się nadaje do uszczelnienia palinika. Najlepiej poprosić sprzedjącego o poradę.
Według mnie ta będzie dobra - grafitowa zbrojona wysokotemperaturowa AF-1000

krawcu183 - Czw Gru 13, 2012 08:52

Znalazłem taki rysunek w sieci:


Z tego wynika że jeśli jakieś powietrze może się przedostawać z komory spalania to w bardzo małym stopniu. Dodatkowo w tej części gdzie jest wentylator cały czas dostarczane jest zimne powietrze z zewnątrz więc ta część jest chłodzona.
Przerwa w uszczelce może spowodować jedynie delikatnie mniejszy płomień bo część powietrza może wpadać do komory spalanie nie przez palnik ale bokiem.
Myślę że nie powinno to spowodować spustoszeń więc na razie będę tak jeździł a jak znajdę troszkę czasu to wtedy rozbiorę to raz jeszcze i zamiast połamanej uszczelki zastosuję silikon 300 stopni.

vonglass - Pią Gru 14, 2012 13:52

Hej, podpinam się pod wątek. Mam problemy z niedogrzanym silnikiem, ledwo udaje się go podgrzać do 1/4 skali. Myślę, że to może być termostat, ale postanowiłem dzisiaj sprawdzić jeszcze Webasto. Po podpięciu +12V na pin 1 (mam model 98570B) Webasto wydaje przez kilka sekund wysoki dźwięk taki sami jak po otwarciu drzwi albo maski, jakby działał tam jakiś elektryczny silniczek. Potem nie dzieje się już nic, rozłączenie i ponowne podłączenie prądu nie daje nic. Czy powinienem ten test robić na działającym silniku?
Pieta - Pią Gru 14, 2012 15:18

Nie powinno się uruchamiać przy otwieraniu drzwi lub maski
Taki objaw to uszkodzona elektronika pieca
Wyjmij przewód z pin2 pica i wtedy zobacz
Podaj masę na pin3
Piec szumi bo uruchamia się w nim dmuchawa powietrza i pompa wody

vonglass - Pią Gru 14, 2012 16:03

Dzięki za odzew. Czyli wyłączony silnik, wyjmuję kabel z pinu 2, resztę zostawiam we wtyczce i podpinam dodatkowo pod kabel 1. napięcie 12V. Zaraz sprawdzę.

W międzyczasie robiłem znowu testy, i na pewno mam takie objawy:
1. Webasto nie załącza się po uruchomieniu silnika, nawet na mrozie; z wydechu Webasta kapie olej (albo paliwo, albo spływają po nim resztki z nieszczelnego (znowu!!!) intercoolera).
2. Po włączeniu silnika węże gumowe prowadzące z i do Webasta robią się od razu ciepłe, dokładnie tak samo jak górny wąż od chłodnicy.
3. Każde otwarcie drzwi lub maski uruchamia ten mały motorek, pewnie pompujący płyn.

Dziadek - Pią Gru 14, 2012 16:52

Typowe objawy uwalonego sterownika. Wymiana płytki na regenerowaną to jakieś 350.-
Na marginesie: dźwięk po otwarciu drzwi albo bagażnika to wentylator w piecu, a nie pompka (ta znajduje się obok tylnego prawego koła).
Miałem tak samo,to wiem co mówię.

Umbryk - Sob Gru 15, 2012 16:47

Panowie mam juz dosc.Wiec moje webasto po podlaczeniu na krotko wlancza pompke wody i wentylator daje tez napiecie na swiece a swieca nagrzewa sie tez sprawdzone.Problem jest to ze w zadnym momencie nie wysyla impulsow na pompke paliwa ktora takze dziala i byla sprawdzona.Czy moze to byc elektronika?.Acha webasto wylancza sie po okolo 2 min 2sek
sash997 - Sob Gru 15, 2012 18:28

Umbryk napisał/a:
Czy moze to byc elektronika?

tak raczej to elektronika

Umbryk - Sob Gru 15, 2012 18:36

Oki dzieki za odpowiedz.Zamowilem kabel ibus na ebayu wiec pewnie tylko dla potwierdzenia ze trzeba wydac ze 700 zl :(
Pieta - Nie Gru 16, 2012 11:54

Umbryk napisał/a:
w zadnym momencie nie wysyla impulsow na pompke paliwa


Niestety na 99% płytka do wymiany
Typowy objaw. Ostatnio nawet koledzy zgłaszali 2 takie same przypadki we Freelanderze

Warto sprawdzić rezystory na płytce
http://www.the75andztclub...ad.php?t=100297

sash997 - Pon Gru 17, 2012 20:34

Pieta ja na uszkodzonej płytce mam na jednym z tych 3 oporników zamiast 47 49kohm,czy taka odchyłka może powodować brak odczytu oporności ze świecy przez sterownik??
Radek82 - Pią Gru 21, 2012 23:23

Witam wszystkich. mam pytanie, czy gdyby zamontować chłodniczkę spalin (jest dostępna za nieco ponad 100 zł), to czy nasze 75-tki nie nagrzewały by się szybciej?. Pytanie podpinam pod temat webasto, jako alternatywę tego dość kosztownego ustrojstwa. Dzięki za ew. odpowiedzi.
sash997 - Pią Gru 21, 2012 23:58

tak sie składa że dzisiaj oglądałem takie coś na szrocie,z tego co wywnioskowałem jest montowane w każdym dieslu CDT z automatem i myślałem że to dogrzewacz spalinowy a tu widze chłodnica spalin :razz:
Radek82 - Sob Gru 22, 2012 00:07

Takie coś mam właśnie w Renault Master oryginalnie wciśnięte, i tam silnik dość szybko się nagrzewa , więc pewnie i w 75 by pomogło.
Z resztą i tak nie mam nic do stracenia webasto i tak od początku jest martwe, więc zamówię i zamontuję. Ciekawe by było zrobić też doświadczenie w tej samej temperaturze, bez webasta, z webastem, lub tą chłodniczką, jak szybko silnik osiągną by pełną temperaturę.
Ps. czy ktoś wie w jakich zakresach obrotów silnika CDT, podciśnienie otwiera zawór egr?

sash997 - Sob Gru 22, 2012 00:24

no płyn napewno troche tego ciepła ze spalin odbiera przez to ale tylko wtedy kiedy EGR sie otwiera bo to jest zamontowane na rurze doprowadzającej spaliny do EGR
vonglass - Sob Gru 22, 2012 17:46

Pieta napisał/a:
Nie powinno się uruchamiać przy otwieraniu drzwi lub maski
Taki objaw to uszkodzona elektronika pieca
Wyjmij przewód z pin2 pica i wtedy zobacz
Podaj masę na pin3

Hej, dzisiaj wróciłem do tematu. Jeśli chodzi o uruchamianie razem z otwarciem drzwi, to znalazłem info, żeby odciąć kabel K-BUS który powinien być biało-czerwono-zółty. Niestety nie mam takiego... :(

Mam tylko 3 kable:
PIN1 - zielono-biały
PIN2 - czerwono-biały
PIN6 - brązowy

To się nie za bardzo zgadza ze schematami które tu znalazłem. Czy nadal mam testować wg. opisu Piety?

Pieta - Sob Gru 22, 2012 18:02

nie patrz na kolor
pin 2 to diagnostyka pieca i komunikacja z autem

pin 1 to sygnał z czujnika temperatury
pin 3 - tu możesz podłączyć timer poprzez zwarcie do masy

vonglass - Sob Gru 22, 2012 19:11

:( Wymontowałem sterownik, i niestety pod tymi dwoma plackami silikonu jest masakra - rezystorki po prostu wypadły (tak, jak przewidział niejaki Mike w wątku http://www.the75andztclub....php?t=100297). Mogę to teraz tylko zanieść do oczyszczenia i zlutowania. Ciekawe swoja drogą, czy w poniedziałek będą chcieli to zrobić ;)
grota10 - Nie Gru 23, 2012 17:11

No i stalo sie.Dzis raz zapalil z duzym wysilkiem,a pozniej kicha,swiatla mrygaja i koniec.Musialem kupic nowa baterie i o dziwo wszystkie problemy zniknely.Pieknie pali,nie ma problemu ze swiatlami,kierunkami,awaryjnymi.Nie zywe webasto od kilku tygodni,nagle ozylo i grzeje jak trzeba.To pierwsze wrazenia.Zobaczymy co bedzie jutro,jesli tez tak pieknie,to wszystkie problemy jakie ostatnio mnie dopadly byly z winy slabej baterii.Wszystkim wesolych swiat :grin:
seyfer - Nie Gru 23, 2012 18:47

a wystarczyło na starej bateryjce zdjąć klemę/ wyciągnąć bezpiecznik co sie webasto zresetuje ;) miałem tą przypadłość w zeszła zimę - sprawdziłem w sumie tylko bezpiecznik czy nie jest przepalony i po jego włożeniu webasto ożyło. W tym roku niestety więcej problemów z nim niż pożytku ;)
grota10 - Nie Gru 23, 2012 20:49

A wlasnie ze nie. Robilem rozne cuda.Odlaczalem kleme ,wypinalem wtyczke zasilajaca,pozniej ta druga.Odpinalem drugi pin ten co laczy komp diagnostyczny,bezpiecznik i nic to nie dawalo.Robila mi sie choinka na desce rozdzielczej,trudno bylo rano podczas mrozu odpalic.Kiedy bylo powyzej 5-6 na plusie nie bylo problemu.Ktos pisal ze po zmianie baterii webasto ozylo. Dzis musialem zakupic,bo rano po trzeciej probie odpalenia zaczely mi migac swiatla.Na nowej podlaczylem wszystkie wtyki jakie wczesniej odlaczylem i o dziwo piec pieknie odpalil.Uwazam ze ten ktos mial racje.Jek slaba bateria to piecyk nie daje rady.Tak jak pisalem wczesniej,okaze sie jutro.Jesli wszystko bedzie dzialalo to bede mega szczesliwy.Wieczorem zdam relacje
sash997 - Nie Gru 23, 2012 20:55

a ja dziś sterownik do zdalnego sterowania założyłem i teraz piecyk z pilota sobie załączam :mrgreen: trzeba jeszcze panel klimatronika przerobić aby dmuchało w środku ciepłym powietrzem i bedzie całkiem git :mrgreen:
grota10 - Nie Gru 23, 2012 21:15

No ja nie mam postojowego :cry: Przez pare tygodniu dupka mi marzla bo piec byl trup.Ratowaly mnie tylko ogrzewane fotele,a teraz nowe aku,nowe zycie :mrgreen: Oby sie to sprawdzilo.Jezdzilem po wielu warsztatach i sugerowalem ze moze slaba bateria.Nikt t :mrgreen: ego nie potwierdzal.Dlatego z takim niepokojem czekam na jutrzejszy dzien
seyfer - Pon Gru 24, 2012 10:25

grota10, widać co auto to inny unikat ;)
MiReK - Nie Sty 13, 2013 17:49

Witam.Do dnia wczorajszego webasto działało bez zastrzeżeń,wczoraj zauważyłem że nie załącza się w ogóle,bezpiecznik sprawdziłem(przy wyciąganiu i wkładaniu bezpiecznika słychać cyknięcie pompki z tyłu auta),wtyczki z piecyka odłączyłem na 15 min,klemę z aku odpinałem.Zastanawiam się co może być przyczyną że tak z dnia na dzień odmówiło posłuszeństwa,macie jakiś pomysł co jeszcze sprawdzić?
Dziadek - Nie Sty 13, 2013 18:26

Żeby sprawdzić świecę,musiałbyś ją wyjąć i na krótko podać napięcie,ale to nie wyrocznia, bo to może być sterownik,albo pompka mimo cykania nie podaje paliwa (wystarczy odpiąć przewód paliwowy i zastartować pompkę).
Ja na twoim miejscu jednak podjechałbym do Piekar ŚL. i sprawdził komputerem, bo tak to można tylko gdybać.

sash997 - Nie Sty 13, 2013 19:33

Mirek kup kabel za 20zł i sobie podłacz webasto do kompa aby sprawdzić ewentualne błędy,możesz też na krutko sprawdzić wentylator,pompke paliwa i pompke obiegowa,świece też można na krótko w piecu sprawdzić ale kompem łatwiej bo odrazu oporność sprawdza
szemet33 - Pią Sty 18, 2013 09:24

witam
chciałem wyjąć webasto i móc dalej jeździc autem, rozumiem że wystarczy poodpinać wtyczki, przewód paliwa i złączyć węże tak ? w jaki sposob?

Dziadek - Pią Sty 18, 2013 10:35

Tak jak się łączy węże,czyli kawałkiem rurki i opaskami. Może w trakcie odłączania wykapać trochę płynu,więc musisz uzupełnić.
sash997 - Pią Sty 18, 2013 15:28

a czemu chcesz zrezygnować z takiego luxusu?? :mrgreen:
Dziadek - Pią Sty 18, 2013 17:26

Może ma dosyć problematycznego dodatku?
Swoje naprawiłem i byłem hepi kilka tygodni. Wczoraj rano odpaliło,potem już niekoniecznie i wieczorem wracałem do domu w kłębach białego dymu. Dzisiaj rano wszystko wskazywało na uwalony palnik.Wykasowałem błędy,ale odpaliło dopiero po podaniu sprężonego powietrza do rury ssącej tylko 2 razy i znowu dymi.
Na tym mrozie nie chce mi się wszystkiego wyciągać i robić sekcję zwłok,ale podejrzewam padniętą komorę i to sitko....znowu wydatek!

piotrek1000 - Pią Sty 18, 2013 17:27

sash997 napisał/a:
Mirek kup kabel za 20zł i sobie podłacz webasto do kompa aby sprawdzić ewentualne błędy,możesz też na krutko sprawdzić wentylator,pompke paliwa i pompke obiegowa,świece też można na krótko w piecu sprawdzić ale kompem łatwiej bo odrazu oporność sprawdza



gdzie taki kabel można kupić?? Byłbym wdzięczny za link.

szemet33 - Pią Sty 18, 2013 17:35

sash997 napisał/a:
a czemu chcesz zrezygnować z takiego luxusu?? :mrgreen:

mialem zamiar wysłać do naprawy, ale jeśli zaraz może paść inny element(co one tanie nie są) to chyba daruje sobie już tej zimy. Ale na kolejna zime wróci temat

Dziadek - Pią Sty 18, 2013 18:22

Jeśli rezygnujesz z naprawy,to wyjmij bezpiecznik (pod maską-15A),bo jeśli sterownik jest uwalony to może ci w skrajnym wypadku piecyk akumulator rozładować przez noc.
sash997 - Pią Sty 18, 2013 18:32

czemu ma zaraz paść co innego?? zazwyczaj to tylko sterownik sie psuje,inne elementy znacznie rzadziej, najlepiej jakbyś miał możliwość samemu piec rozłożyć przeczyścić i sprawdzić poszczególne elementy ;-)
piotrek1000 - Pią Sty 18, 2013 19:10

sash997 napisał/a:
Mirek kup kabel za 20zł i sobie podłacz webasto do kompa aby sprawdzić ewentualne błędy,możesz też na krutko sprawdzić wentylator,pompke paliwa i pompke obiegowa,świece też można na krótko w piecu sprawdzić ale kompem łatwiej bo odrazu oporność sprawdza



gdzie taki kabel można kupić?? Byłbym wdzięczny za link.

sash997 - Pią Sty 18, 2013 19:13

chociażby taki http://allegro.pl/interfe...2931524417.html - sam takiego używam :mrgreen:
piotrek1000 - Pią Sty 18, 2013 19:58

Mam dostęp do kabla galetto 1260 jak w linku poniżej, da się czymś takim??
Ewentualnie to jaki program do tego??

http://allegro.pl/gallett...2952649113.html

Dziadek - Pią Sty 18, 2013 19:59

sash997 napisał/a:
czemu ma zaraz paść co innego??

Kolego mój serdeczny,mój piecyk jest tego najlepszym dowodem,że może...ale grzbietowi nieodpuszczę i rozbiorę,ale garaż mam ciasny,a pod chmurą łapy mi dzisiaj grabiały.Podejrzewam że jest problem z sitkiem,bo świeca jest dobra. W serwisie powiedzieli że naprawa komory spalania to jakieś 300 zeta,więc mam nadzieję naprawić to we własnym zakresie.
sash, a jakiego programu używasz z tym kablem? Pytam bo dla mnie to magia, ale czas się nauczyć czegoś co nie potrzebuje młotka.

grota10 - Pią Sty 18, 2013 20:39

no ja tez chcialbym wiedziec co to za program i jak go zdobyc-ewentualnie :)
sash997 - Pią Sty 18, 2013 21:17

program serwisowy webasto thermo test, trzeba w necie poszukać najlepiej wersji 2.14 bo do wyboru jest język polski, dziadek jeżeli problem z sitkiem to pewnie czasem nie odpala a czasem nie przechodzi w tryb bez świecy??czy przestał wogóle odpalać?w tym tygodniu podłanczałem webasto wujkowi bo czasem mu nie rozpala ale przyznał sie że jak czyścił to sitko uszkodził :twisted:

[ Dodano: Pią Sty 18, 2013 21:17 ]
piotrek1000niewiem czy galetto sie nada bo używam od vaga,nadaje sie też od bmw k-line to wiem

Dziadek - Pią Sty 18, 2013 21:55

sash997 napisał/a:
problem z sitkiem to pewnie czasem nie odpala a czasem nie przechodzi w tryb bez świecy

byłem na serwisie i wychodzi "uszkodzenie palnika". Ponieważ kiedyś rozbierałem piecyk, to domyślam się że chodzi o sitko,bo świeca według wydruku jest OK, tym bardziej że cały czas usiłuje odpalić mieszankę,ale non stop ją "zalewa". Rurka wylotowa jest gorąca,ale tak jakby na pół gwizdka.Dodatkowo leci z niej czarna sadza w dużych ilościach i śmierdzący biały dym,więc domyślam się że trzeba wszystko oczyścić, no chyba że nie ma już czego bo sitko przepalone.
Doprowadziłem do zapłonu,ale podając powietrze odkurzaczem,bo serwisant mi doradził- trochę przedmuchało sadze i zapobiegło zalaniu świecy.
Tak jak pisałem-reszta na wiosnę.

MiReK - Sob Sty 19, 2013 00:35

Dziadek, w którym serwisie byłeś i ile zapłaciłeś za diagnozę?
Dziadek - Sob Sty 19, 2013 09:40

Diagnoza za friko,bo mam gwarancję na sterownik założony kilka tygodni temu, a serwis jest na terenie "mikrohuty" w Dąbrowie Górniczej ul. Katowicka. Polecam,bo nie naciągają na dodatkowe koszty i wydają się uczciwi.
Pierwszą diagnozę też miałem za darmo,zanim zdecydowałem się na regenerację płytki.

piotrek1000 - Sob Sty 19, 2013 11:35

Dziadek napisał/a:
zanim zdecydowałem się na regenerację płytki.


jaki koszt regeneracji?? Zależny od wielkości uszkodzenia płytki??

Jeszcze nie wiem dokładnie co w moim piecu odmówiło współpracy (nie działa od 2 tygodni). Chciałem go przeczyścić ale po rozebraniu okazał się dość czysty. Podejrzewam właśnie płytkę bo po otwarciu rano auta piec czasem na kilka sekund się włącza ale nie grzeje. Wieczorem spróbuje podpiąć pod komputer, zobaczę co z tego wyniknie.

Dziadek - Sob Sty 19, 2013 11:47

Objawy masz dokładnie takie same jak w moim piecyku. Też był czyściutki,ale nie odpalał i często wzbudzał się przy otwarciu drzwi albo klapy bagażnika, nawet w środku lata. Ewidentnie uwalony sterownik i po wymianie (350 zł bez względu na uszkodzenie) na regenerowany webasto ruszyło od pierwszego "kopa".
piotrek1000 - Sob Sty 19, 2013 12:08

350 za regenerację to chyba dość sporo. Podejrzewam że gdyby można kupić sam sterownik nowy nie kosztowałby więcej.
Dziadek - Sob Sty 19, 2013 12:24

Mam wątpliwości,czy kupisz nowy,a po za tym to cena całej usługi (nie ubrudziłem rąk) i rocznej gwarancji.
piotrek1000 - Sob Sty 19, 2013 12:34

Podobno idzie kupić nowy ale nierozłącznie z całą komorą spalania za jeśli mnie pamięć nie myli około 1000 zł.
Czyli usługa polega na tym że jedziesz do nich i wyciągają płytkę sami i uruchamiają twój piec?? Jeśli się mylę to popraw.
Jeszcze jakby mało było to chyba termostat mi prawdopodobnie pada bo jadąc stałą prędkością do 100 przy włączonym ogrzewaniu już przy 0 stopni nie trzyma idealnie 90 tylko spada do 80-85 (przy wyłączonym ogrzewaniu temperatura jest prawidłowa), przy większych prędkościach i w ruchu miejskim nie ma problemu.

Dziadek - Sob Sty 19, 2013 13:53

Termostat też jest ważny, o ile nie najważniejszy,bo zapewnia stałą temperaturę silnika, no i nagrzewnicy. Dla bloku nie ma nic gorszego niż skoki temperatury,a zbyt niska to większe zużycie części ruchomych.
350 zł. nie wydało mi się zbyt wysoką ceną za kompleksową diagnostykę i naprawę. Chodzi mi o to,że nie jestem mistrzem świata w elektronice i nie byłem w stanie określić jednoznacznie uszkodzenia, tym bardziej,że w innym serwisie ustalili rzekome uszkodzenie świecy,itp.
Ze swojej strony sprawdziłem tylko stan komory,działanie pompki i pozostałe elementy mechaniczne.
Jeżeli nowy sterownik kosztuje 1000, to cały piecyk ok. 2700.- tylko czy jest sens,skoro można to zrobić taniej,no i w miarę szybko.

piotrek1000 - Sob Sty 19, 2013 15:45

Z pewnością nie twierdze że 350 to dużo, tym bardziej za fachową naprawę. Jak wiadomo prawdziwych fachowców ciężko znaleźć. Sam zrobiłem tyle samo, każdy element osobno podłączony działa, spróbuje jeszcze tym programem go uruchomić, jeśli nie zadziała z pewnością będę szukał pomocy w serwisie. Zawsze na ile potrafię sam staram się wszystko naprawiać (nie tylko w aucie), takie już moje zboczenie że ciężko mi oddać robotę komuś innemu.
Przepraszam za offtopa, ale ciężko jest w r75 zmienić termostat??

sash997 - Sob Sty 19, 2013 17:58

nowy sterownik kosztuje 1200zł i bez problemu można kupić,używany to koszt od 400 do 700 :mrgreen:

[ Dodano: Sob Sty 19, 2013 17:58 ]
termostat jakieś 4 do 5godz dłubania :) jest o tym temat

Pawel_86 - Nie Sty 20, 2013 12:24

witam wszystkich. jestem nowy i od tygodnia mam R75 CDTI 131KM 2004r. dziś z rana odpalilem autko,przestawiłem kilka metrów i po zgaszeniu silnika z webasto zaczal sie wydobywać dziwny jasny dymek. nieżle mnie to wystraszylo i dlatego pisze do was i mam nadzieje, ze moze ktos mi powie co to mogło być. :?:
sash997 - Nie Sty 20, 2013 15:25

jak tylko troche dymku przy wygaszaniu czy odpalaniu to nic strasznego,gorzej już jak kopci cały czas,ale że dopiero kupiłeś bryke to na wiosne możesz zajrzeć do pieca i ewentualnie przeczyścić komore spalania :wink:
MiReK - Sro Sty 23, 2013 16:16

Dziadek napisał/a:
Diagnoza za friko,bo mam gwarancję na sterownik założony kilka tygodni temu, a serwis jest na terenie "mikrohuty" w Dąbrowie Górniczej ul. Katowicka. Polecam,bo nie naciągają na dodatkowe koszty i wydają się uczciwi.
Pierwszą diagnozę też miałem za darmo,zanim zdecydowałem się na regenerację płytki.


Możesz podać dokładny adres,nr.telef?

Dziadek - Sro Sty 23, 2013 16:33

Dąbrowa Górnicza, ul. Katowicka 11 ( na terenie "Mikrohuty Baildon"")
tel. 664 321 770 ,ale ciężko się dodzwonić- chłopaki pracują zamiast gadać :razz:

MiReK - Sro Sty 23, 2013 20:38

Dzięki,znalazłem ich stronę:
http://www.trakserwis.pl/kontakt

pablo - Nie Sty 27, 2013 13:55

W sobotę tydzień temu byłem na diagnostyce webasto. Kosztowało mnie to 100 zł i serwisant powiedział że jest bład kołka żarowego i że mi to zrobi za 500 zł. W tą sobotę postawiłem swego roverka na serwis i.... wracam po 6 godzinach a gość mówi że jest ciągle bład kołka żarowego. Na jednym kompie pokazuje mu przerwę w obwodzie kołka na innym zwarcie kołka żarowego. Mówił że mój piecyk bardzo ładnie wygląda w środku i jeszcze mi posłuży ale musiałem mu zostawić na warsztacie sam piec. Będzie podstawiał jeszcze inny sterownik więc za kilka dni będę wiedział co było przyczyną. Dodam tylko że jadąc ostatnio ok. 25 km miałem delikatnie ciepło w aucie i wskazówka temp. silnika nie osiągnęła połowy skali. Po tym dystansie ścisnąłem dolną gumową rurę od chłodnicy i ... była lodowata czyli wnioskuję że termostat chyba się w ogóle nie otworzył. Czekam na naprawione webasto bo tak nie da się jeździć.
Dziadek - Nie Sty 27, 2013 14:44

Mogę się mylić,są lepsi w temacie wbasto,ale z tego co pamiętam,swego czasu na allegro były świece do termo top z/c w cenie poniżej 200 zł.
Po za tym w moim przypadku w pierwszym serwisie też zdiagnozowali mi świecę, a w drugim warsztacie facet z marszu wykluczył świecę i od razu wymienił sterownik.
Poczekaj na diagnozę, a w przypadku konieczności wymiany sterownika pertraktuj cenę - nie powinna być wyższa niż 350.-

pablo - Nie Sty 27, 2013 17:53

Umawiałem się z gościem na 500 zł żeby to działało więc gość mówił że zrobi wszystko aby się zamknąć w 500 zł. Z tego co mówił to wymienił mi dodatkowo pompkę wody webasto ( nie konsultując się ze mną) Trochę go zjechałem że niedługo to lepiej będzie nowy piec kupić. W końcu zdecydowałem się po diagnozie za którą skasował 100 zł ! Teraz mu się głupio zrobiło że nie ogarnia tego i mówił że za robotę chyba nie policzy aby mi tylko zrobić tak jak obiecał. Zobaczymy
Dziadek - Nie Sty 27, 2013 19:59

Pięć stówek będzie do przełknięcia pod warunkiem że faktycznie naprawi ci piecyk,bo wystawione na allegro są często w tej cenie,ale na 95% uszkodzone (o czym wiele osób się już przekonało).
Mam po za tym jeszcze jedną radę: pertraktuj przynajmniej roczną gwarancję, głównie na sterownik.

pablo - Nie Sty 27, 2013 20:42

OK około środy ma mnie powiadomić że piecyk gotowy do wstawienia. Dam znać jak działa i co faktycznie było uszkodzone.
sash997 - Nie Sty 27, 2013 22:25

Dziadek napisał/a:
ale na 95% uszkodzone

na 75% :D na 4 kupione jeden miałem sprawny :mrgreen:
błąd kołka żarowego wywala przy tej typowej usterce sterownika gdy sterownik nie widzi oporności kołka i tak jak Dziadek pisze normalny macher nawet bez większej wiedzy sprawdza to w 5min :-|

michalie - Wto Sty 29, 2013 19:20

Witam mam małe pytanie pod pin 1 mam podpięty zegarek 1530 i działa wszystko pięknie
a pod pin 3 mam podpiętą radiolinię i też pięknie działa ale nie załancza klimy, śmiem twierdzić ze nie podaje 12v na pin 4.
Czy tak powinno być?
i czy w tej sytuacji powinienem i zegarek i radiolinię podpiąć pod pin 1 i czy zastosowac tam diody?

sash997 - Wto Sty 29, 2013 19:37

michalie napisał/a:
śmiem twierdzić ze nie podaje 12v na pin 4.
Czy tak powinno być?

troche zawiła wypowiedź... chcesz na 1pin w webasto podać +12 i mase jednocześnie??myśle że to nie zadziała :mrgreen: podaj może najpierw jaki piec masz i w której kostce te piny opisujesz?

michalie - Wto Sty 29, 2013 20:01

jest to piec 636 c chyba (na pin 1 12v ; na pin 3 też 12v )masy nigdzie nie podpinam
mowa o 6-cio pinowym złączu
poprosty zegar mam wpięty na pin 1 i zegarek podaje tam jakieś 10-11,5V ,a pin 3 mam wolny
więc postanowiłem go wykorzystać do sterowania piecem na odległość za pośrednictwem radiolinii i tak z radiolini nie odpala mi klimy, moze dlatego ze pin 3 to dogrzewacz i po osiągnięciu 30stopni nie podaje na pin 4 12v przez co klima sie nie załącza.

sash997 - Wto Sty 29, 2013 20:55

z tego co wiem to na pinie 4 pojawia sie napiecie gdy piec odpali i w twoim piecu uzyska temp płynu +30stC ,raczej niema to znaczenia z którego pinu odpala, spróbuj zamienić piny w kostce- bardzo łatwo je sie wysuwa, moim zdaniem instalacja która włącza Ci wentylator w środku jest jakoś połączona z pinem 1,sprawdzisz to zamieniając je miejscami 1-3
pablo - Czw Sty 31, 2013 19:36

Wracam do swego webasto które zostawiłem w warsztacie. Gościu nie jest w stanie mi tego naprawić do 500 zł mówi że jednak sterownik trzeba wymienic lub naprawić. Podejrzewam że kołek żarowy wcale nie jest padnięty tylko od początku padnięty był sterownik. Może znacie dobrego fachowca który by mi to naprawił za rozsądne pieniądze ( oczywiście wysyłkowo bo nie widzę innej możliwości )
Dziadek - Czw Sty 31, 2013 19:53

Jeśli potrafisz wymontować płytkę sterownika (można to zrobić bez demontażu całego piecyka),to możesz ją wymienić na regenerowaną wysyłając na adres jaki podałem kilkanaście centymetrów wyżej (na ekranie komputera :smile: ),oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Musiałbyś jednak być pewien że to sam sterownik jest uwalony.Zawsze też możesz spytać, czy nie wchodzi w rachubę całkowita naprawa, a wtedy firma kurierska zawiezie piecyk w obie strony.

pablo - Czw Sty 31, 2013 20:28

Dzięki - jutro zadzwonię
michalie - Pią Lut 01, 2013 21:45

Ja naprawiałem webasto tu http://www.mlserwis.pl/?kontakt niedrogo chcą ok 250 zł za regeneracje płytki
polecam

pablo - Czw Lut 14, 2013 16:27

Więc dziś przyjechało webasto z naprawy z Dąbrowy Górniczej ul. Katowicka 11. Koszt 550 zł. Naprawiony sterownik + wymieniona pompka obiegu wody. Piecyk zamontowałem i pierwsza próba po przekręceniu kluczyka - piecyk ma właczony wentylator bo zasysa powietrze, coś poburczało i cisza. Temp. na zewnątrz +3 C. Postanowiłem odpalić silnik i po odpaleniu piecyk zagadał, praca bardzo cicha z tłumika tylko gorące powietrze leciało ale wokół webasto dymiło jak cholera i śmierdziało gumą , stopniowo mniej dymiło ale dym był cały czas ok 6-7 minut bo tyle miałem włączony silnik. Po tym czasie temp. silnika wzrosła prawie do połowy skali i w środku w aucie wreszcie gorąco ! :lol: . Po wyłaczeniu zapłonu i wyjęciu kluczyka ze stacyjki , webasto pracowało jeszcze ok 2 min. Czy to prawidłowy objaw ? Czy webasto może samo się właczyć w czasie postoju auta przy niskiej temp. ? Dzięki za namiary na firmę z Dąbrowy Górniczej. Mówili że gwarancja na 1 rok.
Dziadek - Czw Lut 14, 2013 18:08

pablo napisał/a:
webasto pracowało jeszcze ok 2 min. Czy to prawidłowy objaw

Tak,studzi się,bo przecież było gorące.
pablo napisał/a:
Czy webasto może samo się właczyć w czasie postoju auta przy niskiej temp. ?

Nie ma takiej możliwości- w wersji dogrzewacza tylko uruchomiony silnik pozwala na pracę pieca.
Cieszę się strasznie że masz zrobione :)
Moje webasto niestety pracowało krótko-prawdopodobnie trzeba naprawić palnik,bo sterownik jest OK,ale było kilka lat nieużywane,a jak się czegoś nie używa...
Póki co miałem ostatnio inne problemy z rozrusznikiem i ABSem,ale za kilka dni planuję znowu uruchomić piecyk, bo przekonałem się ile daje radości.

sobierw - Czw Lut 14, 2013 20:56

Po wyłączeniu silnika webasto pracuje jeszcze przez chwilę - nie liczyłem ile ale trochę - też byłem zaniepokojony szczególnie że w ostatnim tygodniu miałem kłopoty z akumulatorem (obawiałem się że to webasto lub coś - go rozładowało do cna - było to coś)

Moje webasto dymi jak parowozik (dużo i siwo oraz śmierdząco) ale:
a) silnik nagrzewa się w 10 - 15 min.
b) w środku jest cieplutko również bardzo szybko.

Mariusz418 osobiście mi powiedział że tak ma być i czym częściej będzie się używało auta w mrozy i webasto się będzie włączało to efekt będzie zanikał.

Przerabiałem już latanie dookoła auta z gaśnicą po kupnie R75 i pierwszym przymrozku stałem pod Pruszkowem z gaśnicą w ręku i zastanawiałem się czy otworzyć maskę czy też nie - była 5 rano więc nie miałem się kogo zapytać - skończyło się na wyszarpanej kostce i śmiechu na spocie :mrgreen: :neutral: :neutral: :|

teraz już mniej panikuję jeśli chodzi o Roverki - Tomi i Gonia wiedzą to najlepiej

Dziadek - Czw Lut 14, 2013 21:21

Muszę stwierdzić,że po pierwszym uruchomieniu webasta trochę siwego dymu poszło,ale spodziewałem się większego dymu. Do tej pory miewałem do czynienia z takimi urządzeniami,ale raczej w ciężarówkach i autobusach,a tu kupiłem auto z popsutym piecem,o czym nie miałem pojęcia bo było lato, a potem 4 lata jeździłem do naprawy.
Jeśli piszecie o kłębach dymu,to coś jest nie tak,bo moje grzało bezdymnie i tylko czasem walnęło w wydech jak stara syrenka i możliwe że to był objaw kończącej się siateczki.

sobierw - Czw Lut 14, 2013 21:49

u mnie to nie z wydechu tylko przez chwilę (nie wiem 5 - 10 min) z pod maski i lewego koła od takie kłęby dymu z silnika - dlatego tak się bardzo przestraszyłem.

Myślałem że to przewód z paliwem pękł i na silnik ropa się leje i może się zapalić (a może już się pali)

teraz już wiem że mam bardzo brudny piecyk i od czasu wypalenia się śmieci (oleju i smaru) tak będzie
a ponieważ w tygodniu nie jeżdżę a auto stoi w ciepłym garażu to nie ma się gdzie ów syf wypalić.

sash997 - Czw Lut 14, 2013 21:57

ja też miłem niesprawny piec przez conajmniej 4 lata i pierwsze odpalenie tylko nieznacznie przydymił - za każdym razem przy odpaleniu troszke zakopci ale to taki dymek chyba rzadszy od papierosowego z tym że biały :)
Dziadek - Czw Lut 14, 2013 22:33

Ja przed założeniem regenerowanego sterownika wyczyściłem piecyk w środku,co prawda nie był zbytnio brudny,ale sadzy trochę trzeba było wyskrobać i dlatego prawdopodobnie nie kopciło. Już wtedy miałem zastrzeżenia do tej siateczki,ale z braku nowej włożyłem tą starą- no i piecyk (bidulek) grzał krótko.
Teraz wszystkim będę polecał wstępne oczyszczenie komory spalania żeby uniknąć zasłony dymnej na parkingu.

sash997 - Czw Lut 14, 2013 22:47

Dziadek napisał/a:
Ja przed założeniem regenerowanego sterownika wyczyściłem piecyk w środku

też tak zrobiłem :) tylko że palnik był dość czysty, jedynie wokół świecy troche węgla ;) aha... ja tą siateczke uszkodziłem przy świecy jak czyściłem ale odpala raz za razem ok a montowałem taki piec wujkowi i siateczka wygląda ładnie ale zdaży sie czasem że nie rozpali,bede musiał mu podmienić palnik bo mam jeden piec zapasowy,wtedy sie okaże czy to jego wina, a Ty Dziadek jakie masz obiawy że piecyk nie pali??

Dziadek - Czw Lut 14, 2013 23:57

U mnie pewnego razu zaczął kaszleć i troszkę dymu poszło,ale odpalił, po czym przejechałem jakiś kilometr i stanąłem pod sklepem,więc płyn nie zdążył się nagrzać. Znowu ruszyłem po chwili i wtedy poczułem zapach ropy. Jak otworzyłem maskę to z rury kapały krople brudnego paliwa i lekki szarawy dym, jednak grzało bo tłumik był gorący. Ujechałem jeszcze jakieś 5 km i temperatura doszła do prawidłowego poziomu,ale waliło ropą tak że musiałem otworzyć okno. Po 15to minutowym postoju już nie odpalił,chociaż próbował- strzelało i dymiło, więc wyjąłem bezpiecznik. Na drugi dzień podjechałem do serwisu i diagnostyka wykazała uszkodzenie palnika,ale sterownik działał prawidłowo.
I tu opiszę ci jak fachowiec próbował mi ratować palnik bez sekcji zwłok: podał sprężone powietrze ciągłym strumieniem do rury ssącej (ten gumowy tłumik z gąbką) i z tłumika zaczęły kapać czarne krople paliwa z sadzą,ale świeca zaczęła odpalać,aż w końcu zagadało i przestało dymić (czyli podanie powietrza zapobiegło zalaniu świecy). Pracowało tak ok. 3-4 minuty,ale po ponownym uruchomieniu silnika już nie odpaliło.
W domu zamiast kompresora użyłem przemysłowego odkurzacza i też odpaliło,ale bez powietrza była kiszka.
Przecież nie będę jeździł z odkurzaczem :grin: ,więc wyjąłem bezpiecznik (na razie).

sash997 - Pią Lut 15, 2013 01:08

a nie podejrzewali też wentylatora?? jakby słabo dawał to mogłyby być podobne obiawy,no ale chyba chłopaki wiedzą jak dobrze wentylator sprawdzić kompem i manualnie więc chyba jest ok
Dziadek - Pią Lut 15, 2013 07:35

Według testu pompka i wentylator działają poprawnie. Według mnie chyba tak,bo paliwo podaje i w śniegu pod autem podmuch powietrza robił dziurę. Wszystko będę wiedział za kilka dni,bo jakoś mi się ostatnio nie chce wszystkiego znowu rozpinać i wyciągać. Garaż mam ciasny,a pod chmurą trochę zimno,no i ostatnio urobiłem się trochę przy rozruszniku.
Moim zdaniem może się komuś przydać informacja o dodatkowym powietrzu przy rozruchu. Z tego co mówił fachowiec, to nie zaszkodzi to wentylatorowi,a pomoże chociaż częściowo oczyścić komorę spalania.

pablo - Pią Lut 15, 2013 08:02

sash997 napisał/a:
ja też miłem niesprawny piec przez conajmniej 4 lata i pierwsze odpalenie tylko nieznacznie przydymił - za każdym razem przy odpaleniu troszke zakopci ale to taki dymek chyba rzadszy od papierosowego z tym że biały :)


Mój piecyk po naprawie też dymił takim właśnie " papierosowym" dymem o zapachu palonej gumy, ale tylko wokół webasto. Jak by coś kapało na gorące rury i parowało. Jednak nic nie kapie, chyba, że resztki płynu z chłodnicy, które oblały troszkę dookoła podczas montażu piecyka. Z rury tłumika leciało tylko gorące powietrze , zero dymu. Wiem przynajmniej że nie tylko mój piecyk dymi i że tak musi być. :lol:

sash997 - Pią Lut 15, 2013 15:26

pablo napisał/a:
Jak by coś kapało na gorące rury i parowało.

to też miałem ale to jak właśnie wydech sie rozgrzewa pierwszy raz od jakiegoś czasu a on jest brudny np w oleju jak troszke puszcza łączenie intercoolera z wężem i ten syf sie na wydechu przepala

sobierw - Sob Lut 16, 2013 15:33

:) Dokładnie jak piszesz Sash997 mój siwy dym pochodzi od syfu który się zebrał przez lata nie używania Webasto i z oleju który od sobie wylatuje z Intercoolera.

a) webasto doprowadzę do porządku na wiosnę.
b) intercooler również już od 2 miesięcy nowe oringi są w podłokietniku :|

Ogólnie priorytet ma R45 mojej Kasi i problem z biegami, a websto mi nie przeszkadza - od po śmierdzi, po dymi ale działa - auto rozgrzewa się w 10 - 15 min,

Zazwyczaj stoi w garażu więc nie wymaga długiego kopcenia :) :) :)

Nie wiem czy bawić się samemu czy lepiej / bezpiecznie podjechać do gości od webasto :-|

sash997 - Nie Lut 17, 2013 01:26

z webasto nie czekaj jeśli coś nie śmiga jak trzeba bo sterownik jest bardzo delikatny i od jakichś nieprawidłowości szybko kopnie w kalendarz :twisted:
MiReK - Pią Gru 06, 2013 11:31

Dziadek napisał/a:
Dąbrowa Górnicza, ul. Katowicka 11 ( na terenie "Mikrohuty Baildon"")
tel. 664 321 770 ,ale ciężko się dodzwonić- chłopaki pracują zamiast gadać :razz:

Byłem dzisiaj na diagnozie i okazało się że sterownik wyzionął ducha.
Koszt naprawy 350 zł, czas oczekiwania 10-14 dni.No to czekamy...

Punx - Pią Gru 06, 2013 12:36

Ja swój sterownik naprawiłem za 250pln (to już kwota z wysyłką), troszę się cykałem ale wrócił naprawiony i działa, co ważniejsze udało mi się telefonicznie dogadać na naprawę ekspresową (2 albo 3 dni). Podaję adres naprawiacza, obiecałem że Go polecać będę:

Krzysztof Gos ul .Słowackiego 224 26-600 Radom.

Można także naprawę "wykupić" na allegro ale wtedy koszta rosną o prowizje dla pośredników.

LukaszJ1984 - Nie Gru 28, 2014 18:55
Temat postu: [R75]Webasto
witam mam rover 75 2.0 diesel i po -10 stopni po uruchomieniu silnika nic nie słychać żeby się webasto załączyło . Można to jakoś w prosty sposób sprawdzić co może być uszkodzone >?>>

[ Dodano: Nie Gru 28, 2014 18:55 ]
witam mam rover 75 2.0 diesel i po -10 stopni po uruchomieniu silnika nic nie słychać żeby się webasto załączyło . Można to jakoś w prosty sposób sprawdzić co może być uszkodzone?

sash997 - Nie Gru 28, 2014 20:47

na piecu masz kostke 6pinową a w niej przewód szaro-zielony i na niego podajesz +12V,silnik nie musi być odpalony do testu,prąd podajesz na cały czas testu,wcześniej sprawdź czy w drugiej kostce 2pinowej jest zasilanie,jeśli piec odpali i bedzie pracował ponad 5min to jest ok i masz coś ze sterowaniem (przewód,termowłącznik) jeśli nieda znaku życia lub sie tylko przewietrzy ok 2min to któryś z elementów pieca najprawdopodobniej jest uwalony
prebenny - Nie Gru 28, 2014 21:36

sash997 napisał/a:
na piecu masz kostke 6pinową a w niej przewód szaro-zielony i na niego podajesz +12V


+12 albo masę w przypadku drugiej wersji pieca? (dla rozwiania wątpliwości to jest pytanie :) ).

sash997 - Nie Gru 28, 2014 22:12

tylko i wyłącznie +12V w obu wersjach pieca na tym przewodzie podaje sie +12V
prebenny - Nie Gru 28, 2014 22:45

Aha. To by tłumaczyło czemu u mnie nie zadziałało :)

Tyle, że w artykule na stronie głównej jest napisane:

Cytat:
3. Dla modelu 66232C podajemy +12V z akumulatora na 1 pin łącza. UWAGA : +12V podłączamy na stale na cały czas testu! ;
4. Dla modelu 98570B podajemy 0V(masę) z akumulatora na 3 pin łącza. UWAGA : 0V podłączamy na stale na cały czas testu! ;

sash997 - Pon Gru 29, 2014 16:24

tak w artykule na stronie głównej jest dobrze napisane ale oba modele są inaczej podłączone (szarozielony przewód jest na innym pinie) oba mają sterowanie na pinach 1 i 3 ale jeden na obu sie podaje +12 a w drugim na 1 +12 a na 3 mase, samochód obydwoma steruje plusem więc najprościej testować go plusem na szarozielony przewód
karolj - Pon Gru 29, 2014 17:20

A czy to normalne, że raz na kilka-kilkanaście razy webasto przy wygaszaniu bardzo mocno dymi?
prebenny - Pon Gru 29, 2014 18:44

To dziękuję sash997 za wytłumaczenie :)
sash997 - Pon Gru 29, 2014 22:59

przy wygaszaniu może zadymić ale nie mocno,takiego dymka puszcza chwilowego i tyle
Dawidovs - Wto Gru 30, 2014 08:10

A mi dymi przez sporą część pracy, poza tym czuć ten dym w aucie, gryzie w gardle dlatego muszę zamykać dopływ powietrza z zewnątrz dopóki webasto się nie wygasi
sash997 - Wto Gru 30, 2014 20:11

to go nie używaj bo sie schrzani całkiem
po 1 rozebrać i wyczyścić,oglądnąć przy tym palnik czy nie przepalony

groszek_76 - Pią Sty 02, 2015 12:24

Witam. Z moich obserwacji i postach które poczytałem tutaj doszedłem do wniosku że przyczyną dymienia z webasto jest zły proces spalania :?: . U wielu mechaników podpinano odkurzacze , sprężone powietrze i inne patenty żeby poprawić spalanie w komorze by wyczyścić ją. Miałem podobne problemy z dymieniem i rozwiązałem je metodą prób i błędów. Najpierw rozebrałem i wyczyściłem całą komorę , założyłem nową uszczelkę i wszystko ponowne złożyłem. Po paru odpaleniach silnika w normalnym trybie problem powrócił z dymieniem. Wyprałem filtr w rurze dolotowej powietrza -efekt problem powrócił ale po dłuższym czasie. :idea: Wywaliłem go i zastąpiłem na tym okrągłym pierścieniu pończochą złożoną na 3 razy tak aby śmieci nie dostały się do środka. Efekt-cichsza praca urządzenia , nie dymi od początku zimy, piecyk działa sprawniej bo po przejechaniu 5 km z załączonym grzaniem mam pełną temperaturę na silniku . U mnie działa a sami możecie sprawdzić-wasza decyzja . POWODZENIA. :smile: