Zobacz temat - [Freelander] Problem ze sprzęgłem
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [Freelander] Problem ze sprzęgłem

nero07 - Pon Sty 28, 2008 18:07
Temat postu: [Freelander] Problem ze sprzęgłem
Witam !
Mam problem z moim Freelanderem (TD4 2001/2002) a konkretnie ze sprzęgłem biegi coraz ciężej wchodzą a pedał sprzęgła jest twardy dopiero od połowy (bez względu czy silnik jest uruchomiony czy nie) a sprzęgło bierze na samym dole. Nie wiem czy jest to wina zużytej tarczy czy pompy sprzęgła lub wysprzęglika. Objaw jakby układ był zapowietrzony tylko pompowanie jak w przypadku hamulca nic nie daje.
Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc za którą z góry dziękuje.
Przemek.

przemo285 - Pon Sty 28, 2008 18:21

A próbowałeś odpowietrzyć układ?
nero07 - Pon Sty 28, 2008 18:26

Tak próbowałem ale skutek był niewielki cały układ napełniłem nowym płynem powylatywały straszne gluty troszkę pomogło ale pedał podniósł się niewiele.
przemo285 - Pon Sty 28, 2008 18:37

W takim przypadku pozostaje zobaczyć czy nie ma wycieku z pompy sprzęgła nad pedałami i z siłownika sprzęgła/wysprzęglika , czy nie ma śladu płynu na łączeniu silnika ze skrzynią biegów od dołu pod samochodem wtedy można cos więcej powiedzieć W razie czego części są dostępne u mnie.
nero07 - Pon Sty 28, 2008 18:42

Już sprawdziłem nad pedałem sprzęgła tam gdzie jest (pompka sprzęgła?) nie wiem jak się to fachowo nazywa jest wilgotne i bez wątpienia jest to płyn, pod autem jeszcze nie sprawdzałem bo jest osłona i nic nie widać. A czy jest do tego reperaturka czy trzeba kupić nowe i jaki jest koszt ?
przemo285 - Pon Sty 28, 2008 18:46

Reperaturki nie występują trzeba wymieniać poszczególne elementy czyli wysprzęglik/siłownik sprzęgła lub pompę sprzęgła , co do tego pierwszego to niestety ale jest dużo pracy trzeba wymontować skrzynię redukcyjną , skrzynię biegów i całe sanki/wózek co do drugiej opcji to za wiele roboty nie ma ale sama pompa jest droga.
przemo285 - Pon Sty 28, 2008 18:47

Generalnie powinno się wymienić komplet i wtedy jest gwarancja że będzie spokój
nero07 - Pon Sty 28, 2008 18:49

Jaki jest koszt tej pompki ? od czegoś muszę zacząć bo na dłuższą metę zniszczę skrzynię i koszt będzie jeszcze wiekszy.
przemo285 - Pon Sty 28, 2008 18:54

Obawiam się że tarczę sprzęgła trzeba i tak będzie wymienić ponieważ jak się jeździ jakiś czas na pół sprzęgle to niestety ale tak to sie kończy w większości przypadków z tą awarią (a przypadków jest wiele) na początek proponuje obejrzeć to co wspomniałem wcześniej a w razie wątpliwości lub potrzeby kupienia części i cen proszę dzwonić .
nero07 - Pon Sty 28, 2008 18:58

Jutro jeszcze sprawdzę czy nie ma wycieku ze skrzyni i zadzwonię.
Narazie dziękuje za szybką i fachową pomoc.
Pozdrawiam.

drax - Sro Wrz 03, 2008 22:01

będę wdzięczny za opisanie jak wlać płyn i odpowietrzyć cały układ
peterv - Czw Sie 27, 2009 08:55

U mnie pedał sprzęgła we Freelander TD4 2002r. zaczął wpadać do podłogi. Podniesienie go do góry pomagało na jakieś 10 wciśnięć, potem 8, 6, 4, 2 aż doszło do takiego mometu, że nie mogę ruszyć. Po podniesieniu, wciskam pedał, wkładam bieg i zaraz auto próbuje ruszyć i gaśnie. A pedał błyskawicznie wpada. Zajrzałem jak to wygląda. Po ostatnim etapie wciśnięcia pompka tak jakby przepuszczała, słychać syczenie. (Wciskając jest ciśnienie a pod koniec wpada jak w masło i syczenie słychać)
Odkręciłem pod maską skrzynkę elektryczną, otworzyłem zbiorniczek z płynem i okazało się , że poziom jest OK.
Proszę o pomoc. Czy ten objaw wykazuje 100% uszkodzoną pompę sprzęgła, czy nie koniecznie, może być coś jeszcze ? Ktoś ma takie pompy w dobrej cenie ?
Jaki płyn się stosuje, jak się odpowietrza ?

Pozdrawiam,
PETERV tel. kom. 727 35 33 22

rafcars111 - Wto Sty 19, 2010 20:09

mam pytanie jestem nowym użytkownikiem roverka 75 2.0 DTI i mam problem z odpowietrzeniem sprzęgła bo niewiem gdzie jest odpowietrznik i jak odpowietrzyć proszę o pomoc
Legion1349 - Sro Sty 20, 2010 15:12

szukajka się kłania