Zobacz temat - [R 216 SI] Coupe Targa check engine
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover 200/400 lata 92-95 (kanciak)
oraz Rover 200 coupe/cabrio i Rover 400 tourer - [R 216 SI] Coupe Targa check engine


NismoZmc - Wto Lut 05, 2008 18:55
Temat postu: [R 216 SI] Coupe Targa check engine
Witam

Jestem nowy na forum..
Jestem również posiadaczem Rovera 216 Si Coupe Targa 90kW.
Od jakiegoś czasu mam problem z kontrolką Check Engine.. pod pasażera chodniczkiem zauwazylem ze jest dioda i mruga ona 13 razy.. czyli z tego co czytałem kod błedu 13 "Obwód czujnika ciśnienia bezwzględnego" czy mógłby mi ktoś powiedzieć coś więcej na temat tego błędu??

pozdrawiam
Nismozmc

Wojtek - Wto Lut 05, 2008 21:19
Temat postu: Re: R 216 SI Coupe Targa
NismoZmc napisał/a:
zauwazylem ze jest dioda i mruga ona 13 razy.. czyli z tego co czytałem kod błedu 13 "Obwód czujnika ciśnienia bezwzględnego" czy mógłby mi ktoś powiedzieć coś więcej na temat tego błędu??


Również witamy.
Na początek spróbuj skasować błędy w ECU. Prawdopodobnie w skrzynce bezpieczników będzie się znajdował bezpiecznik od komputera. Może być oznaczony jako np. backup. Wyjmij go na jakiś czas (powiedzmy 1-2 min). Następnie sprawdź czy błąd nadal występuje. Sprawdź też przewód (rurkę) doprowadzającą podciśnienie z kolektora dolotowego do czujnika MAP, czy nie jest popękany lub nie ma innych nieszczelności. Można też sprawdzić sam czujnik MAP. W tym celu należy odłączyć rurkę od kolektora i przy włączonym zapłonie zmierzyć napięcie woltomierzem na wyprowadzeniach czujnika. Powinno wynosić ok. 5V. Następnie należy wytworzyć sztucznie podciśnienie w rurce odłączonej od kolektora i podłączonej do czujnika. Jak wytworzyć podciśnienie pozostawiam Twojej inwencji. Może to być np. strzykawka jednorazowa podłączona do rzeczonej rurki. Wyciągając tłok wytwarzamy podciśnienie i napięcie na MAP powinno się zmieniać (zmniejszać). Jeśli tak się nie dzieje to czujnik do wymiany.
Popytaj też na forum www.hondapl.org

NismoZmc - Wto Lut 05, 2008 22:51

dzięki jutro to sprawdzę :) i oczywiscie napiszę co i jak :)


==========================

patrzyłem i niby ten wężyk nie jest popękany.. więcej sprawdzić nie mogłem - jestem laikiem w tych sprawach, będe musiał z tym pojechać na komputer...

Dzięki sliczne za pomoc


pozdrawiam
Nismozmc

piter34 - Czw Lut 07, 2008 15:15

NismoZmc napisał/a:
patrzyłem i niby ten wężyk nie jest popękany.. więcej sprawdzić nie mogłem - jestem laikiem w tych sprawach, będe musiał z tym pojechać na komputer...

Komputer nie zajrzy pod maskę i nie wskaże usterki.
Jeżeli to błąd MAP sensora, to zlokalizuj czujnik, sprawdź podłączenie, wężyki podciśnienia...